Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

CHWDP nebo též HWDP (čte se ha-vu-de-pe) je často užívaná zkratka nejen na polské chuligánské scéně, znějící v polštině "Chuj w dupę policji", což v češtině znamená doslovně "čurák do prdele policii" (tedy něco ve smyslu mrdat policii do prdele). HWDP je někdy nesprávně vyložen jako "hak w dupę policji" tedy doslova "hák do prdele policie" a to díky zaměnění písmena H za písmeno CH. Ovšem podle polského PWN slovníku jsou obě formy slova "chuj" i "huj" gramaticky správně a tak může být i "Huj w dupę policji". Tato zkratka patří v Polsku mezi nejvíce známé vulgární výrazy, a její sláva se už dostala i za hranice Polska. Toto heslo, které je velmi často na zdech polských měst, je používáno vesměs polskou mládeží jako určitá forma provokace proti policii. Toto heslo je zvlášť oblíbené mezi radikálními fotbalovými fanoušky nazývanými „kibole“, (což je jedna ze skupin tvořící polské hooligans, kteří jsou součástí polské subkultury „dresiarzů“*) z počátku tohoto tisíciletí. Zkratka CHWDP se objevuje rovněž v polské hip-hopové muzice, kde je používána jako výraz protestu proti úřadům a celému systému.
Je několik teorií o vzniku tohoto hesla. Jedna teorie říká, že toto heslo vymyslel rapper WWDZ (Wilku), když ho použil na albu Molesta (vydané někdy v roce 1999). Wilku patří do Varšavského hip-hop světa, tak i do chuligánského světa Polonie Varšava. Tím, že je aktivní v obou subkulturách by pak znamenalo, že se tato zkratka zrodila v obou současně. Ovšem není možné jednoznačně prokázat, že toto heslo Wilku sám vymyslel, je dost dobře možné, že jej vzal z jazyka polské ulice a vložil pak do své písně. Každopádně ale byl první, kdo HWDP zavedl do světa muziky. Jednou běžel v polské televizi TVP3 pořad o hip-hopu a jedna epizoda z něj byla věnována právě tomuto heslu. Byl tam již zmiňovaný rapper Wilku a také v tomto pořadu tvrdili, že HWDP výraz se připisuje jemu, že jej Wilku vymyslel. Nicméně je též známo, že někdy okolo let 1998 či 1999 zemřel jeden radikální fotbalový fanda po střetu s policií, a jeho přátelé přišli na pohřeb v tričkách s velkým nápisem HWDP na nich. A toto bylo jedno z úplně prvních se objevení tohoto hesla na veřejnosti. Boužel však už není přesně známo, kdy se toto stalo, a ani kdo byl ten mrtvý radikální fanoušek.
Toto heslo se v Polsku těší velké oblibě, a lidi se baví vymýšlením významů na tato písmena. A tak když se na výslechu ptá policajt, co HWDP či CHWDP co má třeba zrovna na tričku znamená, zřejmě se z úst chuligánů dozví něco takového: CHwała Wszystkim Dobrym Policjantom (sláva všem dobrým policajtům), CHcę Wstąpić Do Policji (chci vzít k policii), Hej, wy dobrzy policjanci (Hej, vy dobří policajti), ale někdy to může souviset s nějakýma aktuálníma událostma, např: Hannawald Wreszcie Dzisiaj Piąty (Hannawald (skokan na lyžích), CHowaj Windows Do Piwnicy (schovej Windows do suterénu). Možností na tuto zkratku je celá řada a přibývají stále další, jako CHyba Wszyscy Dziś Pijemy (Asi se dnes ožereme), CHowaj Wino Do Plecaka (schovej víno do batohu), CHciałbym Wszystkich Dobrze Poznać (chceme všechny dobře poznat) atd.
Tato zkratka není omezena jen co by grafity na polských zdech. Zkratka se velmi dobře šíří i mezi internetovými uživateli, a to už nejen v Polsku. Proniká postupně i na webové stránky v německy mluvících zemích, zejména fórech, a i v ČR se pomalu rozšiřuje, zejména ve Slezsku.
Co se týká HWDP a zákona, tak toto heslo je obvykle policií ignorováno. Používání zkratky HWDP takto, je stejné jako u řady jiných vulgárních výrazů v Polsku, je právně upraveno nejen společensky,ale také zákonnými normami. V Polsku se tak může na tento nápis vztahovat paragraf 141sbírky zákonů, který říká: "Kdokoliv vytvoří obscénní nápisy, obrazce na veřejných místech, nebo tam užije obscénní slova, může být pokutován až do výše 1500zlotých".
Občas se přesto může stát, že policie se pokusí za tento nápis někoho obvinit a přišít někomu ten jejich paragraf 141, což je maximum. Přesto však se stal v Polsku i jeden tragický případ, když v městě Przasnysz zastřelil člen vojenské policie jednoho mladíka po té, co na policajta ukázal triko s touto zkratkou, která policajta rozzuřila a po varovném výstřelu mladíka zastřelil.
(C)HWDP se tak na nejen chuligánské scéně připojil k podobnému ustálenému výrazu, jako je A.C.A.B. (o tom článek zřejmě někdy jindy na našem webu) či jiná zkratka používaná v anglicky mluvících zemích, a to FTP (Fuck the Police = mrdat policii, a která je mazaně schovaná za oficiální počítačovou zkratku FTP znamenající File Transfer Protocol, neboli Protokol pro přenos souborů).

Ukázky použití CHWDP v Polsku:


{youtube}fDwAJMEstRo{/youtube}
*Dresiarze (nebo též dresy) je polská subkultura pocházející z menších měst či chudých městských část, nebo z panelákových sídlišť velkých měst, obvykle nezaměstnaná. Název je odvozen od teplákové soupravy, které se v polštině říká "dres". Tato subkultura se začala objevovat v 90tých letech a později se z části sloučila s chuligánskou subkulturou. Dresiarzi se krom teplákovky poznají i podle tenisek s pruhy, většina se snaží nosit Adidasy, ti chudší pak imitace s čtyřmi či pěti pruhy. Originální značky oblečení a bot nosí jen ti bohatí dresiarzi. Dalším atributem jsou nakrátko ostříhané vlasy, nadměrné používání gelu na vlasy a pěšinka vprostřed. Život tráví v posilovnách a tělocvičnách. Zálibu mají ve bojových plemenech psů a v autech, zejména pak staré verze BMW3 či BMW5, ale i VW Golf, Opel Calibra, Mercedes W124, ti chudí pak polský Fiat126p. Neplést si tuto polskou subkulturu mladých s Karki či s Blokersi, i když s nimi souvisejí, jsou to jiné subkultury.

 

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear