Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Nejznámější a zároveň nejvíc problémové turecké fans skupiny jsou ultrAslan z Galatasaray, Genc FB a Kill for you z Fenerbahce, skupina Yali z Göztepe A.S. či Carsi z Besiktase. Skupina CARSI vznikla v roce 1982 při Besiktasi a její logo je známé i tím, že druhé písmeno "A" je vyvedeno jako anarchistický symbol. Její název je odvozen od centrálního tržiště istanbulské čtvrti Besiktas. Tato ultras skupina se dá zařadit jako antirasistická, antifašistická, antisexistická a ekologická. Její členové se například na fotbale účástnili protestů spolu s tureckými Greenpeace proti výstavbě jaderné elektrárny.
V květnu 2008 vyhlásil jejich hlavní rozeřvávač konec skupiny kvůli vnitřním sporům, ale přesto se její logo a její členové dál ukazují na Besiktasi.
Logo Carsi a fanoušek Carsi:

Jedna z nejznámějších tureckých ultras skupin je ultrAslan. Turecká média je více než ultras označují spíš jako hooligans skupinu. Tato skupina podporuje klub Galatasaray Istanbul. Vznikla v roce 2001 a má své pobočky nejen v Turecku, ale i v zahraničí. Klub Galatasaray má ve svém znaku lva. A už v roce 1995 vznikla při tomto klubu skupina, která se nazývala Aslanlar (lvi). Přesto do roku 2000 na Galatasaray neexistovala žádná hlavní skupina, a kotel tvořilo mnoho malých skupinek fanatických fans.
Vše změnil až pohár UEFA v roce 2000, kdy se Galatasaray potkal na hřišti s Arsenalem a kdy došlo k násilnostem. Tehdy fans Galatasaray pochopili, že malé nespolupracující skupinky nemají šanci proti dobře organizované chuligánské "firmě" Arsenalu. A tehdy padlo rozhodnutí vytvořit dobře organizovanou skupinu. Došlo pak ke sjednocení malých skupin do jedné, která se nazvala ultrAslan ("ultra lvi").
Na rozdíl od skupiny CARSI z Besiktase je skupina ultrAslan profilována jako ultrapravicová a nacionalistická.

Skupina ultrAslan si vytvořila i své skupinové sekce. Jedna z nich je ultrAslan-UNI, která má sdružovat všechny fans Galatasaray na tureckých univerzitách. Další skupinovou sekcí je ultrAslan-BH, kterou tvoří mladí, a i do této skupiny patří hlavně vysokoškolští studenti. Další podskupinou je ultrAslan-Europe, kterou tvoří Turci žijící v Evropě (zejména v Rakousku, Belgii, Anglii, Francii, Německu, Nizozemí, Švédsku či Švýcarsku).

V roce 2000 při utkání s Leeds United byli v ulicích Istanbulu ubodáni k smrti dva angličtí fanoušci. Byli napadeni od fans Galatasaray noži, sekerami a železnými tyčemi.

Už v roce 2002 ovládla skupina ultrAslan kotel Galatasaray, když se k ní přidal šéf kotle známý jako "Sebo".
V tomto roce začaly první potíže na stadionu Galatasaray. Předseda klubu se pokusil jít tvrdě proti radikálním příznivcům a pokusil se zakázat účast fans na výjezdech při derby zápasech. Za to se mu ultrAslan pomstili při zápase s Barcelonou, když hodili desítky světlic na hřiště a klub dostal pokutu od UEFA. V listopadu 2002 vypukly na stadionu boje s fans Fenerbahce a v poločase byli fans Galatasaray vytlačeni ze stadionu. V zápětí následovaly zatčení a nejaktivnější lidé z ultrAslan dostali zákazy vstupu na stadion.
Následoval tlak ze strany klubu a činnost organizace ultrAslan byla ukončena a zůstal pouze název. Za těchto podmínek hlavní lidé z ultrAslan odešli a skupina se začala rozpadat. Tehdy se vnitřně ultrAslan změnila, její sekce se začaly objevovat v různých tureckých městech, objevily se nové vlajky, ale skupina už neměla centralizované vedení.
V roce 2003 si klub Galatasaray zaregistroval "ultrAslan" jako registrovanou ochrannou známku, a měl právo prodávat výrobky s tímto logem. To znamenalo, že si mohl věci s nápisem ultrAslan koupit a nosit kdo chtěl. To vedlo k rozporům ve skupině, kdy jedna část to kritizovala, druhá přivítala, že to klubu přinese další peníze. Nicméně v roce 2006 dal klub tuto ochrannou známku zpátky skupině ultrAslan.
Skupina ultrAslan stojí za choreografiemi či nápisy, které jsou na Galatasaray k vidění.Choreo 3D:


Další významnou částí turecké ultras scény jsou fans Fenerbahce. Nejznámější skupiny na stadionu jsou Genç Fenerbahçeliler (GFB), Kill For You (KFY), Antu/Fenerlist, EuroFeb, Group CK (Cefakâr Kanaryalar), Vamos Bien, a SUADFEB.
Nejvýznamější z nich je skupina Genç Fenerbahçeliler (což v překladu znamená „mladí příznivci Fenerbahce“). Skupina vznikla v roce 1998 a šéfem skupiny je Sefa Kalya.
Tuto skupinu tvoří 9 podskupin (1907 Genclik (slovo Genclik znamená "mladí"), GFB Europe, Lise GFB (tvoří ji středoškoláci), Cruel Boys, UniGFB (univerzitní studenti), GFB Angels (ženská sekce), Devil's of GFB (založená 2004), Until The Grave (založená 2009) a Boğaz Hooligans (Bosporští chuligáni, založená v roce 2010).
GFB je velká skupina s pobočkami ve 40 městech a na 8 univerzitách. Skupina GFB navázala v roce 2011 družbu se srbským klubem FK Novi Pazar, s jejich hlavní skupinou Torcida Sandžak (klubu fandí a navštěvují jej bosenští muslimové).


Hlavní skupina klubu Bursaspor je nazývána Teksas (či Texas) nebo Legenda Teksas. Vyznačují se nenávistí k fans Besiktase (ultralevice) a Kurdské strany pracujících (komunisti), proti které na každém zápase zazní několik skandovaček. Fans Bursasporu mají družbu od roku 1993 s fans Ankaragücü. V 90. letech vedl Teksasany Abdulkerim Bayraktar, který šel studovat do Ankary a vytvořil tak vazby s tímto ankarským klubem. V roce 1993 byl během své vojenské služby umučen teroristy. Tehdy na jeho pohřeb dojely stovky fans Ankaragücü a na zápasech mu oba kluby připravily velké vzpomínkové akce.
Od té doby je tato družba velmi pevná. A tak na stadionu Bursasporu na každém zápase v 6.minutě směřují skandovačky k Ankaragücü, zatímco na stadionu Ankaragücü se zase na každém zápase v 16.minutě skanduje ve prospěch Bursasporu (šestka je kód města Ankara, šestnáctka města Bursa).

Výtržnosti fanoušků Bursasporu před utkáním s Besiktasem:

Ne ve všech populárních tureckých klubech jsou velké ultras skupiny. Například v klubu Trabzonspor nepůsobí žádná velká zastřešující ultra skupina, přesto i zde můžete zažít skvělou atmosféru. Stará se o ni 15-20 menších ultra skupin (jména těch nejvíc viditelných jsou ultra 61, Genclik, Cilginlar, Vira). Fans Trabzonsporu zase k největšímu ultras představení v podobě ohňostrojů, kofet atd.využívají 61.minutu. (podle PSČ jejich města, které je 61)

Zatímco předešlé skupiny byly často spojovány s násilnostmi, skupina při klubu Eskişehirspor je jiná. Jmenuje se BandoESES, v jejímž rámci působí skupina KoreoESES. Ta se zaměřuje na nejrůznější a unikátní chorea. Působí na starém stadionu a dělá vše proto, aby se nevybudoval nějaký nový moderní stadion na okraji města. Je pro ně nejdůležitější atmosféra a chorea a těší se v turecké fanouškovské obci velkému respektu.V turecké nejvyšší soutěži stojí za zmínku ještě ultras Samsunsporu, kterým se říká Sirinler (Šmoulové). Známý je jich světlicový pochod, kdy stovky až tisíce se jich schází na hlavní městské třídě a společně se zapálenými světlicemi míří na stadion a město se díky světlicím rozzáří rudou barvou.V nižších soutěžích turecké ligy rozhodně stojí za zmínku fanoušci při klubu Göztepe SK. Fans tohoto klubu jsou považováni za nejvíce oddané v celém Turecku. Tyto fanoušky, jejichž hlavní skupina se nazývá Yali, jen tak něco nezlomí. V roce 2002 klub Göztepe SK zkrachoval a každý rok po dobu pěti sezón se propadal níže, až skončil v amatérské lize. Přesto stále patřil do top 5 nejpopulárnějších tureckých klubů. I v amatérské lize měl na zápasech větší návštěvnost, než většina klubů nejvyšší turecké soutěže (Superligy). Jen díky přízni fans nezanikl a stal se zajímavým pro nového majitele, který se pokouší dostat jej zpět do nejvyšší soutěže. V posledním ročníku však sestoupili z druhé nejvyšší soutěže. Tento klub drží rekord v Guinessově knize rekordů. Na utkání s Karsiyaka SK v roce 1981 přišlo 80 tisíc lidí. To bylo utkání třetí nejvyšší turecké ligy.

Pohled na tribunu Göztepe při utkání třetí ligy:Nejhorší případ diváckého násilí v turecké fotbalové historii je však spjat s méně známými kluby, a to klubem Kayserispor a Sivasspor.
17. září 1967 se hrál zápas mezi oběma kluby. Ze sousedního Sivassporu dojelo 20 minibusů, 40 autobusů a vlak plný fanoušků. Hrálo se před 21 tisíci lidmi.
Ve 20. minutě se domácí Kayserispor ujal vedení. Hosté začali házet na tribunu domácích kameny. V domácím sektoru Kayserisporu vznikla panikla a lidi se začali tlačit a utíkat, což vedlo ke smrti dvou dětí. Domácí fans se rozzuřili a počkali si u stadionu na fans Sivassporu s tyčemi, kameny a noži. Mnoho fans Sivasu se před nimi pokusilo utéct, ale výstupní brána byla zavřená. V tlačenici a panice pak zemřelo 41 lidí a 300 jich bylo zraněno. Oba kluby pak dostaly trest hrát až do konce ročníku soutěže bez fanoušků a navíc se oba kluby nesměly 5 let setkat ve zájemném zápase.


Fotografie z nižších soutěží turecké fotbalové ligy:
fans Adanasporu
fans Adana DemisporuBonus foto - ultras z Bayrampasy (kebab hooligans – pozn.Správce):


REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear