Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

OFICIÁLNÍ PROHLÁŠENÍ SK 1964
Sdružení fanoušků GKSu Katowice "Sk 1964" představuje všechny fanoušky našeho klubu, chce vydat stanovisko k informacím, které se objevily v médiích na téma událostí 22. i 23. března.
Ze zpráv ze středy z médií se můžeme dozvědět, že bylo zadrženo 39 fanoušků, kteří ve dne 22.3.2008 na vlakovém nádraží v Tarnově atakovali policii, která "chránila vlak".
Bohužel se neinformovalo o příčině, která útok vyvolala. Fanoušek našeho klubu byl brutálně zmlácen veřejnými činiteli v době, kdy přestupoval z jednoho vagonu do druhého. Tato policejní provokace vyvolala v médiích velkou událost.
Jako Sdružení fanoušků GKS-u Katowice "Sk 1964" nesouhlasíme s vývojem útoků nebo s akty vandalismu a chuligánství. Musíme si však položit otázku: Opravdu policie jako ochránce práva svým chováním nezpůsobila celé výtržnictví? Velká část viny za počátek výtržnictví leží na straně kriminalistů. Média se opravdu snažila úmyslně (?) celou věc promlčet.
S velkým údivem jsme sledovali téměř nulové informace v článcích v médiích o tom, jak vypadalo zadržení podezřených fanoušků.
Vlak byl zastaven na trase Krakow-Mydlinki. Tam na fanoušky GKSu Katowice čekaly už různé oddíly policie. Policisté užívajíce obušků i slzného plynu vtrhli do našeho pronajatého vlaku, terorizovali všechny fanoušky, přikázali jim lehnout si na zem ve všech vagonech... Kdo neuposlechl, byl zmlácen obušky , kopán, udeřen pěstí nebo slovně napadán. Dále pár zamaskovaných policistů vešlo do každého vagonu a vybírali osoby, které se údajně podílely na výtržnictví v Tarnově. Tito lidé byli vyvedeni z vlaku a dále mláceni obušky po celém těle. Všichni potom byli převezeni na služebnu v Tarnově.
Po delším čase začali policisté vyslýchat fanoušky - skupinově- po desítkách osob, na celkem temném peronu (osvětlené bylo jediné místo, kde probíhalo focení fanoušků). Zdrcená skupina fanoušků našeho klubu (hned po sepsání osob) byla silou nucena položit se na temné místo na peronu, kde se odehrály další hrůzné scény: mlácení, ponižování, skákaní po zádech anebo plivání,to jsou jen některé metody "zábavy", kterou si připravili mladí policisté z krakowské i tarnowské policie. Nejvíce podivohodný je fakt, že se vše dělo se svolením vysokých kriminalistů, anebo neuniformovaných policistů, kteří legitimovali fanoušky. Nakonec opět všichni dostali rány obušky, a dále byli natlačeni zpět do vlaku.Později byli všechny vagony prohledávány (při příležitosti prohledávání kriminalisté kradli šály, čepky nebo peníze fanouškům) anebo opět použili slzný plyn. Samozřejmě všichni dále museli ležet na podlaze obličejem dolů.
Celkem nad 600 fanoušků GKSu Katowice strávilo 5 hodin ležením na zemi. Byli biti, ponižováni, okrádáni, nebo postříkáni slzným plynem. Tohle se stalo všem, bez žádných vyjímek. Jeden z fanoušků obdržel více než 20 ran obuškem v horních partiích těla a od tragédie ho zachránilo jedině to, že se obušek v poslední chvíli zlomil. O pár chvil později kriminalista, který dokonal své dílo, ukradl peníze z peněženky přímo před očima desítek osob, kteří byli v tom samém vagonu. Ránu obuškem dostala dokonce i jedna slečna která také jela na zápas. Ve středu mlácených fanoušků byla osoba, která má astma, inhalátor mohla užít až po velmi dlouhé době. Rovněž pár dalších osob, trpících jinými onemocněními, trpělo díky pasivitě policistů na svém zdraví. Bezprostředně pak zadrželi mladého fanouška, který tuto situaci psychicky neunesl. Jeden z organizátorů výjezdu a pracovníků klubu GKS Katowice, který vysedl promluvit s policii byl brutálně zmlácen i okraden o výjezdové peníze v sumě 4.000 zlotých (cca 28 000 kč). Pár desítek osob bylo zadrženo na dobu 48 hodin a strávilo Velikonoce v policejní vazbě. 30 osob bude zadrženo přes nejbližší 3 měsíce. Z hodiny na hodinu dostáváme stále více znepokojujících informací, které souvisí se zadržením fanoušků. Rodiny podezřelých po včerejší návštěvě v tarnovské prokuratuře nemají pochyby o tom, že by jejich blízcí nebyli při zatýkáni silně mláceni. Některým z nich bylo vypnuto vytápění cel. Advokáti podezřelých podkreslují skandální zachování policie i tarnovského soudu. Absurditou největšího kalibru je neochota informovat rodiny zadržených o místě zadržení jejich blízkých. Byli rozvezeni po celém kraji "Malopolska".
Je zde také fakt, že zároven s příjezdem policie na vlakové nádraží v Tarnově, se objevil taktéž televizní štáb. Na místo v čase zastavení vlaku nepřijel, mající na to dvakrát více času. Souhra náhod? Nebo se spíše policii zde nehodila přítomnost kamer, které by mohly vadit při okrádání a mlácení fanoušků? Anebo že prostě televize nechtěla ukázat pravdu?
Polské zákony kážou mezi jinými i zásadu domnělé neviny. Jak ona má co do činění s událostmi z Krakowa a Tarnowa? "Spravedlnost" vyměřila bezdůvodná síla směřující k nenávisti k fanouškům. Kolik musí ještě uplynout času, aby policie kromě změny názvu z milicí, změnila také své postupy a způsoby jednání s obyvateli?
Sdružení fanoušků GKSu Katowice "Sk 1964" zvažuje podání záležitosti k prokuratuře. Všichni poranění fanoušci se nechali ošetřit u soudního lékaře. Máme také filmy, pořízené mobilními telefony, které poukazují na vinu kriminalistů. Hluboce věříme, že policisté kteří se dopustili těchto činů budou potrestáni.
Chceme také připomenout, že fanoušci organizují spoustu charitativních akcí a pozitivně propagují svůj klub GKS Katowice. I přes rozčarování nad událostmi z těchto dvou dnů doufáme, že už nebudeme rozpoznáváni jako chuligáni, ale jen jako fanoušci pracující pozitivně v různých hladinách společenského života.

Sdružení fanoušků GKSu Katowice "Sk 1964"

Překlad: RavenFCB
Převzato z: www.thordivision.com
Publikováno v originále na: http://www.kibice.net

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear