Tvrdým fanouškovským jádrům se v Argentině říká Barra Bravas, což v překladu znamená „statečné gangy“. Tyhle skupiny mají v Argentině v rámci fotbalových klubů skutečně neotřesitelné postavení. Jejich příchod na stadion vysílají televize v přímém přenosu a jejich členové jsou mezi fanoušky skoro stejně tak populární jako samotní hráči. Klubové vedení jim kupuje nejenom vlajky a pyrotechniku, ale dokonce i občerstvení, a některé kluby dokonce svým členům Barra bravas platí i pravidelnou výplatu. Argentinské fotbalové kluby totiž musejí být ze zákona pouze občanská sdružení, která se řídí rozhodnutím své členské základny a jejich členem se může stát úplně každý. Barra bravas tak reprezentují velké množství hlasů, a na dění v každém klubu tak mají zásadní vliv.
Argentinský fotbal doprovázely násilnosti už z kraje minulého století, přesto se první organizované gangy – Barra bravas – objevují už v 50. letech (například Barras bravas z Independiente, San Lorenzo de Almagro , Lanús , Rosario Central , Vélez Sarsfield , Racing , atd.). V 60. letech se objevují Barras bravas z Boca Juniors, River Plate a další.
Pravý rozmach Barra bravas v Argentině začíná v 70. letech, ve stejné době, když se v Evropě začala rozmáhat vlna hooligans.
Každý, ať větší či menší fotbalový klub v Argentině má velikosti klubu odpovídající skupinu Barra Brava. A všechny holdují násilí.
Barra Bravas a peníze
K jejich tradičním pracovním metodám patří výtržnosti na stadionu, bitky s fanoušky jiných týmů a vyhrožování smrtí rozhodčím i hráčům (často i těm vlastním). Oproti evropským hooligans ale Barra bravas připomínají spíše zločinecké gangy nebo mafie. Vedle fotbalu a násilností se totiž často zaměřují na obchod s drogami a zbraněmi, a velké peníze jim také plynou z nelegálních sportovních sázek. V den zápasu pak vydělávají za vybírání parkovného u stadionu, z prodeje suvenýru klubu a občerstvení na stadionu, a pokud se hraje venku, tak vydělávají na dopravě za výjezdy ven. U velkoklubů jakými jsou River Plate či Boca Juniors se pak výdělky za tyhle činnosti pohybují v řádech stovek tisíc amerických dolarů.
La Doce („Dvanáctka“ (Pozn. Správce: myšleno jako dvanáctý hráč týmu)) z Boca Juniors patří mezi nejbohatší Barra Bravas. Její finanční imperium, které gang řídí, stojí nejen za výrobou falešných vstupenek na MS 2010 do JAR, ale také dalo finance svým členům na cestu na mistrovství. Většina se jich tam však dostala legálně přes nevládní organizaci Hinchadas Unidas Argentinas (HUA) (=spojení argentinští fanoušci), do jejichž fondů bylo z vládních i dalších zdrojů načerpáno přes 2,7 milionu dolarů. Přes tuto organizaci se dostalo do JAR okolo 280 Barra bravas a je evidentní, že v tom byla korupce, protože drtivá většina Barra Bravas byla na černé listině a neměla se do JAR dostat.
Která argentinská barras bravas skupina nebude v JAR téměř jistě přítomná je Borrachos del Tablon (Opilci ze stadionu) z klubu River Plata, a to je jedna ze dvou nejsilnějších argentinských skupin. Není to proto, že by neměli finanční zdroje či nenávistí k Maradonovi. Je to proto, že v gangu Borrachos del Tablon řádí vnitřní válka a ani jedna frakce Borrchos si nemůže dovolit opustit Buenos Aires, aby se ta druhá frakce nezmocnila jejich „aktiv“. V Argentině jsou čtyři nejsilnější a nejnebezpečnější chuligánské skupiny: Los Diablos Rojos (z Independiente), La Hinchada Más Popular (z Newell's Old Boys), Los Borrachos del Tablón (z River Plate) a La Doce (nebo La 12) (z Boca Juniors). (Pozn. Správce: Historie každé z těchto skupin si zaslouží celý podrobnější článek někdy v budoucnu, a tak se o jejich historii v tomto článku zmíníme jen letmo).
Barra bravas z různých měst Argentiny se samozřejmě moc v lásce nemají. Ve srovnání s rivalitou, která panuje mezi každým z týmů hlavního města Buenos Aires, je ale všechno jen slabý odvar. Nejvypjatější ze všech těchhle zápasů je určitě derby mezi dvěma týmy ze stejné čtvrti Boga – mezi Bocou Juniors a River Plate.
Boca Juniors
Domovský klub Diega Maradony podporuje jedna z nejdrsnějších skupin na americkém kontinentu – ultras s názvem La Doce (neboli „Dvanáctka“). Vyznávají zlaté a modré barvy a na svém triku mají už více než stovku vážnějších násilných incidentů.
Jeden z největších se odehrál v roce 1991, proti týmu COLO COLO, kdy fanoušci vtrhli na hřiště a prali se i s hráči.
Samozvaný šéf „Dvanáctky“ Barra Bravas z Boca Juniors – Rafael Di Zeo – prohlašoval v roce 2002, že jeho gang má přes 2000 členů. (pozn. Správce – což už tehdy bylo zřejmě poněkud nadsazené číslo).
River Plate
Barra bravas tohohle klubu si říkají „Los Borrachos del Tablon“ (tzn. „Opilci stadionu“) a vznikly v divokých 70. letech. Společně s „La Doce“ patří k tomu nejhoršímu, co je v Argentině v souvislosti s fotbalovým násilím k nalezení.
Stojí například v roce 2006 za velkými výtržnostmi při zápasu v sousední Paraguayi. V roce 2005 zase napadli trenéra hostujícího týmu a v roce 2007 jim kvůli násilnostem dokonce zavřeli stadion.
Derby těchhle dvou týmů je pokaždé zárukou nejenom toho nejlepšího fotbalu, ale také fanatického fandění, které nemá na světě obdoby. Pyroshow, choreografie a chorály jsou často vystřídány výtržnostmi, demolicí stadionu a bitkami s desítkami zraněných a někdy i mrtvých.
Další týmy z Buenos Aires jsou sice ve stínu obou světoznámých klubů, ovšem ani zde není nouze o násilnosti. Velké nepokoje propukly například po zápase Independentiente a Racingu, kdy se do sebe pustily stovky diváků přímo na stadionu.
Násilí na stadionech v Argentině je zcela běžná věc a každý pokus o jeho řešení skončil fiaskem. První oběť fotbalového fanatismu tu zaznamenaly už v roce 1939, když byli v hledišti zastřeleni dva fanoušci hostujícího týmu.
Argentinští fanoušci se při násilnostech neomezují pouze na svojí rodnou zemi. Při mezistátních zápasech se často pouštějí do střetů s ostatními fanoušky. Nejhorší incident, ve kterém argentinští fanoušci také figurovali je zároveň i největší fotbalového neštěstí v dějinách. V roce 1964 hrála Argentina v Peru o postup na Olympijské hry. Koncem zápasu ale fanoušci Peru rozpoutali výtržnosti, při kterých nakonec zahynulo přes 300 lidí a dalších 500 bylo vážně zraněno.
V roce 1968 v soutěži Superclásico v Buenos Aires zemřelo více než 70 lidí po té, co mladíci házeli zapálené role papíru na tribuny, a davy lidí byly ušlapány, aby se vyhnuli ohni. V roce 2002 argentinská vláda oznámila, že zavedla speciální bezpečnostní opatření kvůli pokračujícímu fotbalovému násilí, kdy během dvou týdnů zemřeli v souvislosti s fotbalem tři lidé a stovky jich bylo zraněno. Také byly zavedeny přísnější tresty za ohňostroje a za držení střelných zbraní na stadionech. Po té, co se počet obětí vyšplhal na pět (byli zabiti noži nebo brokovnicemi), byla přerušena celá soutěž. Už po prvním mrtvém v roce 2002 v souvislosti s utkáním River Plate a Boca Juniors nebyl zápas dohrán.
Za posledního půl roku vyberme jen namátkou incidenty:
- mrtvý policajt, který byl nalezen na vlakovém nádraží po té, co po sobě stříleli znepřátelení fanoušci Estudiantes
- Chuligáni River Plate ukradli městský linkový autobus s cílem zaútočit na jinou Barra frakci
– Hráč Almirante Brown málem nechal fotbalu a chodil se střelnou zbraní i na tréninky po opakovaných výhružkách násilníky ve třetí divizi
Od roku 1939 při násilnostech spojených s fotbalem zahynulo v Argentině už více než 200 lidí.
Název Barras Bravas se používá pro chuligánské gangy nejen v Argentině, ale de facto po celé kontinentální Americe. Můžete tak na ně narazit v menší či větší míře také v Bolívii, Brazílii (tady ovšem na stadionu dominují organizované fanouškovské skupiny nazývané Torcida), Chile, Kolumbii, Kostarice, Ekvádoru, Hondurasu, Mexiku, Panamě, Paraguay, Peru, USA a Kanadě, Uruguay či Venezuele.
Známé Barra Bravas v Argentině:
•Club Atlético Independiente - Los Diablos Rojos (Rudí Ďábli)
•Club Atlético Boca Juniors - La 12 (Dvanáctka)
•Club Atlético River Plate - Los Borrachos del Tablón (Opilci ze stadionu)
•Club Atlético San Lorenzo de Almagro - La Gloriosa (Ti Slavní)
•Racing Club de Avellaneda - La Guardia Imperial (Císařská stráž)
•Club Atlético Rosario Central - Los Guerreros (Válečníci)
•Club Atlético Newell's Old Boys - La Hinchada Más Popular (Nejpopulárnější fanoušci)
•Club Atlético Colón - Los de Siempre (Vždycky tihle)
•Club Atlético Talleres - La Fiel (Věrní)
•Club Atlético Belgrano - Los Piratas Celestes de Alberdi (Modří piráti nebes z Alberdi)
•Club Atlético Vélez Sársfield - La Pandilla (Gang)
•Club Ferro Carril Oeste - La Banda 100% Caballito
•Club de Gimnasia y Esgrima La Plata - La 22 (Dvaadvacítka)
•Club Atlético Huracán - La Banda de la Quema
•Club Atlético Racing de Córdoba - Agrupación Albiceleste (Skupina úsvitu modré oblohy)
•Club Atlético Tucumán - La Inimitable (Jedineční)
•Club Atlético San Martín - La Brava (Odvážní)
•Club Atlético Chacarita Juniors - La Famosa Banda de San Martín (Slavná banda ze San Martína)
•Club Sportivo Independiente Rivadavia - Los Caudillos del Parque (Parkoví velitelé)
•Club Deportivo Godoy Cruz Antonio Tomba - La Banda del Expreso
•Club Sportivo Desamparados - La Guardia Puyutana (Ochránce Puyutiana)
•Club Atlético San Martín de San Juan - La Banda del Pueblo Viejo
•Asociación Mutual Social y Deportiva Atlético de Rafaela - La Banda de los Trapos (Banda vlajky)
•Club Atlético Nueva Chicago - Los Perales, La Pirelli
•Club Atlético Lanús - La Barra 14
•Club Deportivo Morón - Los Borrachos de Morón (Opilci z Morónu)
•Club Atlético Tigre - La Barra del Matador (Barra zabijáka)
•Club Atlético Aldosivi - La Pesada del Puerto (Důležitý přístav)
•Club Almirante Brown - La Banda Mirasol
•Club Atlético Banfield - La Banda de Villa Niza
•Club Atlético Los Andes - La Banda de Lomas
•Asociación Atlética Argentinos Juniors - Los Ninjas 82, La Banda de La Paternal
•Club Atlético All Boys - La Peste Blanca (Bílí škůdci)
•Arsenal de Sarandí Fútbol Club - La Mafia
Barra Bravas na MS 2010 v JAR: