Historie chuligánů Aston Villa začala na konci šedesátých a počátkem sedmdesátých let minulého století, kdy se chuligáni Villy sdružili pod hlavičkou „The Quinton mob". Tento gang byl složený převážně z členů skinheads a stál za násilnostmi na tribunách Villa Parku, než jej v polovině 70. let nahradili "The Steamers".
Je třeba poznamenat, že vliv tradičního anglického nacionalismu byl přítomen při vzniku obou těchto chuligánských skupin Aston Villy – a to jak mezi členy "The Quinton mob" tak v menší míře i mezi "The Steamers".
Tento trend ukončila další nastupující skupina Aston Villy "C Crew", která na počátku 80. let vystřídala upadající "The Steamers".
Skutečnost, že „C Crew“ nebyla spojena s anglickým pravicovým nacionalismem měla svůj důvod v silném zastoupení černochů ve svých řadách. Jednou z nejvýznamnějších postav tohoto gangu byl černoch (Danny Black).
C Crew
V polovině 80. let se začíná na tribunách Villa Parku objevovat nová skupina chuligánů, a to „Villa Youth" („Mládež Villy“). Jak už je z názvu patrné, pojemovali se tak podle mladého věku svých členů. Nelišili se od „C Crew“ jen věkem, ale také svými názory a postoji, protože Villa Youth se skládala výhradně z mladých bílých britských loyalistů a nacionalistů.
Od svého založení měli Villa Youth obrovské množství členů v souvislosti s různými britskými organizacemi z extrémní pravice vyznačovali se jednoznačnými rasistickými postoji. Tím si okamžitě udělali velké množství nepřátel a to nejen po celé Anglii, kde mělo nemálo chuligánských gangů ve svých řadách černochy, ale zejména pak u Zulu Warriors - městského rivala z Birmingham City (v gangu Zulu Warriors byly silně zastoupeny různé etnické skupiny; ostatně název „Zulu“ získali v roce 1982 podle skandování fans Manchesteru City, kteří když viděli v řadách Birminghamu City velké množství černochů na ně pořvávali „Zulu, Zulu“, a toto jméno pak přijali za sobě vlastní).
Asi si každý pomyslí, jak mohly vedle sebe existovat na jednom stadionu u jednoho klubu dvě takto odlišné skupiny, jakými jsou C Crew a Villa Youth. V Anglii byl v chuligánství na prvním místě fotbal a boj za klubové barvy. Ovšem je jasné, že některé třenice a neshody mezi těmito dvěma skupinami také proběhly. Počátkem 90.let se na základech Villa Youth vybudoval gang s názvem „Villa Hardcore“. Villa Hardcore vedl od počátku Stephen Fowler, prominentní člen britské krajní pravice a od začátku byl tento gang spojován s British National Front (Britská Národní Fronta – politická extrémně pravicová strana).
Postupem času Stephen Fowler byl několikrát soudně trestán a strávil roky ve vězení, čímž vzrostla i jeho popularita a stal se jedním z nejvíce respektovaných a známých hooligans z Birminghamu (poslední uveznění Fowlera bylo v roce 2006 za akci ze srpna 2004, kdy bylo odsouzeno krom něj i dalších 57 (!) lidí za nepokoje v hospodě Handsworth).
Villa Hardcore nebyla jen spojena s nacionalistickými skupinami a britskými loajalisty (Britská Národní Fronta, Britská Národní Strana), ale mnoho z jejich členů sympatizovalo s neonacistickou organizací Combat 18, a někteří z nich byli i jejími členy.
Villa Hardcore je skupina, která stojí za chuligánstvím Aston Villy od 90. let až do současnosti. Ovšem v dnešní době je stejně jako ostatní britské gangy díky policejním represím v útlumu. Členové skupiny se neúčastnili pouze chuligánských akcí v souvislosti s Aston Villou, ale doprovázeli do zahraničí i anglickou reprezentaci.
V průběhu času se i v řadách Villa Hardcore objevilo několik černochů, ale ti by šli spočítat na prstech obou rukou.
V současné době je Villa Hardcore složená zejména z mladších členů, a někteří z těchto členů jsou napojeni na organizaci English Defence League (což je anglická ultrapravicová strana založená roku 2009, která se snaží bránit šíření Islámu, právu Sharia a islámskému extremismu v Anglii).
Jak už je v Anglii obvyklé, i Steven Fowler spolu s Michaelem Lutwychem vydal v říjnu 2008 knihu s názvem Hardcore o svém gangu.
Na videu střet mezi členy Zulu Warriors a Villa Hardcore, ke kterému došlo v roce 2002 a který se zapsal do historie chuligánství jako bitva o Rocky Lane. V této bitce zvítězili chuligáni Aston Villa, ovšem tato bitka vedla k zatčení 18 osob, kteří byli odsouzeni k trestům odnětí svobody. Ve vězení skončilo 11 členů Villa Hardcore a 7 členů Zulu Warriors.