Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

2) Od kdy fanzin vychází?

První číslo se objevilo v červenci 2001 a jeho vydání se připravovalo několik měsíců. Dříve (v letech 1999 - 2001) jsme vydávali tradiční zine "Polish Ultras - Pride of Poland".

3) Kolik lidí tvoří redakci?

Redakci tvoří dva stálí pracovníci (já a můj společník), plus mnoho dalších spolupracovníků - několik fejetonistů a množství fotoreportérů.

4) Máš tedy v redakci vlastní fotografy?

Jak jsem již v předchozí otázce řekl, spolupracuje s námi mnoho fotoreportérů - amatérů, což jsou vlastně fanoušci, jejichž koníčkem je fotografování fans. Jako oficiálně vydávaný časopis jsme jim na polských stadionech umožnili vstup na hrací plochy, díky čemuž se nám dostává dostatek kvalitních záběrů. Kromě toho se i jeden z nás, stálých pracovníků "TMK", věnuje již několik let fotografování na fotbalových zápasech.

5) Chodíš vůbec do práce nebo tě vydávání zinu uživí?

Žádnou jinou práci nemám, a také bych na ni ani neměl čas. Veškerou energii dávám do vytváření "TMK". Je to výborný způsob života, protože dělám to, co mě baví. V Polsku to s práci není jednoduché a o to více se těším z toho, že tím, co bylo dříve pouze mým koníčkem, dokážu uživit svou rodinu. Práce na "TMK" je pro mě obrovskou satisfakcí, i když jsem někdy prací doslova zavalen.

6) Prozraď mi něco víc o sobě, prosím. Věk, kterému týmu fandíš v Polsku, jezdíš s reprezentací?

Je mi 26 let, bydlím v Bełchatowie a jsem samozřejmě příznivcem GKS Bełchatów a polské reprezentace. S mým klubem jsem absolvoval přes šedesát výjezdů a na reprezentaci jsem byl také mnohokrát. Několik měsíců jsem ženatý a na počátku tohoto roku se mi narodil syn Kuba. Věřím, že z něj vychovám věrného fanouška GKS Bełchatów.

7) Dá se nějaký zápas, na kterém si byl označit za výjimečný? Na který si pamatuješ a který zápas tě zaujal tuto sezónu?

 legia - widzew (02/03) Jako příznivec GKS Bełchatów jsem před vydáváním "TMK" jezdil hlavně na zápasy svého klubu a reprezentace. Navštěvoval jsem však také největší polské ligové hity. Největší dojem ve mě zanechávala lódżská derby mezi Widzewem a ŁKS, které jsem na stadionu ŁKS navštívil několikrát. Také všechny reprezentační výjezdy ve mně zanechaly hluboký dojem (např. Anglie, Wales, San Marino), a to přesto, že zrovna na těchto zápasech nedošlo k žádným vážnějším konfliktům.
V probíhající sezóně jsem největší emoce prožil na utkání Legia - Widzew. Skvělá choreografie Legie, velký počet hostů (1.600) a především gigantický střet na hrací ploše, jaký v naší lize nebyl několik let.

8) Jak si podle tebe stojí Polsko na evropské scéně?

Myslím, že z chuligánského pohledu patříme do širší evropské špičky, ale zařadit nás na určité místo, to si netroufám, protože zde dávno nebyla možnost srovnání na nějaké velké akci (např. Mistrovství Evropy) s účastí Polska. Myslím, že dokážeme změřit síly s každým, včetně těch nejlepších (Anglie, Holandsko, Jugoslávie). Škoda, že nejlepší polské chuligánské tábory (Lech, Arka, …) nehrají evropské poháry, mohlo by to být zajímavé.
Co se týče ultras produkce, tak ta byla u nás ještě nedávno slabá. Chyběla totiž organizace, protože kvalitní support, pyrotechnika i vlajky byly vždy. Poslední dobou však rychle doháníme ztrátu. Nikdy u nás nebudou takové choreografie jako v Itálii či u nejlepších francouzských klubů, ale určitě doháníme Jugoslávii, Chorvatsko nebo Maďarsko. Naše ultras skupiny se v opravdovém "ultras" teprve rozvíjejí. Celkově se však nemáme coby fanoušci za co stydět, svědčí o tom podzimní evropské výjezdy polských fans - Legia: 400-500 v Barceloně, 700-800 v Utrechtu, 700 na Schalke v Gelsenkirchenu. Wisła: 350 v Parmě, 1.200 v Gelsenkirchenu. Polská reprezentace: 2.000 v San Marinu!

9) Co tě vůbec přimělo začít s vydáváním fanouškovského zinu? Měl si nějaké zahraniční vzory?

Začal jsem již v roce 1996, kdy jsem začínal s klubovým zinem "Giekaesiak", potom přišel čas celopolského zinu "Polish Ultras - Pride of Poland", který si získal slušnou popularitu. Tehdy se zrodila myšlenka na oficiální a barevný fanouškovský časopis, jaké vycházejí v Itálii či Španělsku. Vždy jsem toužil po takovém typu časopisu, který v Polsku chyběl (kdysi v letech ´94 - 96 se objevilo několik vydání "Szalikowców" a po něm tu bylo prázdno, které dokonale nemohl vyplnit vycházející klubový "Fan Śląsk"), a tak proč to nezkusit? Díky dřívějším zinům jsme měli kontakty na mnoho dopisovatelů i fotografů a podařilo se! Vydavatelské plány byly zrealizovány po dokončení studia, když jsme najednou měli hodně volného času a práce nebyla. Tím pádem jsme naše zdvojené síly mohli vrhnout do rozvoje "TMK".

10) Které ziny hodnotíš jako ty nejkvalitnější?

Myslím, že ze všech barevných zinů či časopisů jsou nejkvalitnější maďarský "3. Felidö" a švýcarský "Supporters". Mírně zaostávají "Fan´s Magazine" (Itálie), "Erlebnis Fussball" (Německo) a "To My Kibice". Naopak níže dávám nejznámější časopisy jako jsou italské "Super Tifo", španělské "Super Hincha" či německý "Match live".

11) Víš něco o české scéně nebo stránce?

Jsem častým návštěvníkem www.hooligans.cz, mám několik vydání "Football Factory", a několik desítek českých fotek. Dostávám o Česku také informace od příznivců z Wałbrzychu a Katowic. Proto se ve vaší scéně dokáži celkem orientovat. 20. února plánuji v Praze navštívit zápas Slavia - Besiktas a věřím, že se bude na co dívat.

12) Věděl si o tom, že je tvůj zine populární i u nás?

Vím, že každý měsíc putuje 70 ks "TMK" do Ostravy. Fanoušci Slavie, Bohemians a Opavy, z toho co vím, někdy získávají "TMK" během jejich návštěv ve Wałbrzychu či Wrocławi. Těší mě, že je "TMK" u vás známé a zdravím všechny české čtenáře.

13) Měl si někdy problém s policií kvůli vydávání zinu?

Ne, zatím jsme žádné problémy neměli. Neděláme přece nic zakázaného - vydáváme legální časopis o životě a zvycích fotbalových fanatiků. Žijeme v demokracii... Vím, že se nějaké problémy objevit mohou a s touto možností počítáme.

14) Jak si můžou lidi objednat tvůj zine?

Máš na mysli české příznivce? Můžou poslat na adresu redakce dopisem 3 Euro (nebo ekvivalent v korunách či zlotých) a dostanou výtisk. Stejné podmínky platí také pro předplatné (3 Euro za každý výtisk). Cena je taková proto, že časopis prodraží poštovné, které činí 5,5 Z ł. Pokud budete v Polsku, můžete "TMK" koupit v distribuční síti "Empik".

Díky za rozhovor.

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear