Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

- Je v Dynamu Kyjev rozdíl mezi chuligány a ultras? Dá se vůbec na fotbale v Ukrajině rozdělit, kdo je ultras a kdo chuligán? Chodí chuligáni a ultras do kotle, nebo stojí třeba chuligáni mimo kotel?
Rozdíly určitě jsou. Každý dává přednoust něčemu. Někdo fandění, někdo konfrontaci se soupeřem. U každého klubu je to jinak. Ale to neznamená, že si navzájem nemůžeme pomáhat. Aspoň u nás to tak je.
Všechny otázky a problémy řešíme vždy společně a taky máme společný sektor.


- Do jaké chuligánské/ultras skupiny patříš a kolik má členů?
Do žadné ultras nebo chuligánské skupiny nepatřím. Dynamo Kyjev jich však má několik: Young Hope, Capitals (Kids of Capitals, mládež) Terror family, HTF.

- Jsou v Dynamu nějaké ultras skupiny? Jak se jmenují a kolik mají členů?
Z našich ultras skupin můžu jmenovat VIVA, Ultra Facione, Kiev city supportem, D4. Není to tak dávno, co se všechny ultras a hools skupiny neoficiálně spojily pod názvem WHITE BOYS CLUB.

- S jakými kluby mají fanoušci Dynama Kyejv družbu a od jakého roku družby trvají?
Ještě od dob SSSR máme moc dobré vztahy s fanoušky lvovských Karpat a dněpropetrovského Dněpru, které funguji do dnes.
Co se týče Dněpru, teď je to spíš neutrální vztah. Proč tomu tak je psát nebudu - je to dost obšírné téma.

- S kým má Dynamo největší nenávist co se týká domácích klubů a s kým v zahraničí?
V naší lize válčíme skoro se všemi kluby. V ostatních ligách žádný soupeř není, i když ve 2. lize byl docela silný soupeř CSKA Kyjev, ale klub kvůli finanční situaci zanikl. Před tím jsme s nimi bojovali dvakrát a pokaždé jsem jasně vyhráli. Taky jsme vždy připraveni na konfrontaci s KAŽDÝM klubem z Ruska.


- Kdo je podle tebe v TOP5 nejlepších hooligans na Ukrajině?
Podle mého osobního názoru:
Dynamo Kyjev
Dněpr Dněpropetrovsk
Černomorec Oděsa
Charkov
CSKA Kyjev (od roku 2009 však klub neexistuje)

(Pozn. Správce: Většina lidí na Ukrajině bere spíš jako jedničku Dněpr, který ještě nebyl na Ukrajině poražen (prohrál však například s Jaroslavkou z CSKA Moskva). Ale jestli je silnější Dněpr nebo Dynamo se dá jen spekulovat, když mají chuligáni družbu).

- Kdo je podle tebe TOP5 nejlepších ultras na Ukrajině?
Dněpr
Dynamo
Charkov
Karpaty Lvov
Dál někoho určit do Top 5 je těžký.

- Jak u vás probíhají bitky? Rvete se na ruce či se zbraněmi? Je nějaká domluva třeba přes mobily vůbec možná?
Tak někdy proběhnou náhodná setkání se soupeřem, někdy je to na domluveném místě, ale poslední dobou kvůli problémům s policií se snažíme, aby nás bylo co nejmíň vidět. Ale občas nějaká ta akce proběhne přímo ve městě. Bojujeme beze zbraní, výjimku mají fanoušci kyjevského Arsenalu, a to díky jejich politické orientaci. K nim nemáme žádnou úctu, a proto používáme kameny, tyče, nože.
Domluva s ostatními kluby probíhá telefonicky nebo i formou osobních setkání.

- Jak probíhají ty bitky na Ukrajině? Je tam nějak přednost banda na bandu, nebo na počty?
Tak přednost určitě vždycky banda na bandu, jen tak se pozná kdo je opravdu silnější (taky moc velkou roli hraje jakou bandu se podařilo vypravit na výjezd, podle toho se to pak řeší) Počty jsou většinou při bitkách určitých skupin táborů a nebo když se jde na kompromis malým táborům, které nechtějí jít banda na bandu, a taky aby bylo aspoň něco.
Když je to někde za městem tak většinou je to na počty a když ve městě tak banda na bandu.

- Dělá kotel Dynama nějaké náročnější choreografie?
Skoro na každý domácí zápas Ligy Mistrů připravujeme nějaké velké choreo. Někdy i na zajímavý zápas domácí ligy. Na výjezdech bohužel často vznikají problémy s policií kvůli choreu, které se nepodařilo vyřešit dodnes.
Jinak hodně fotek choreí můžete vidět na webu ultras.org.ua


- Kolik má odhadem Dynamo Kyjev aktivních hooligans? A v jakém věkovém rozmezí se pohybují?
I když jsem vyjmenoval docela hodně hools skupin, náš základ tvoří 70-90 lidí. Můžeme sebrat bandu i 200 lidí, ale posledních pár let se snažíme, aby se jednalo o kvalitu a ne o kvantitu, a myslíme, že je to pro nás takhle lepší.
Věkově to je tak od 16 do 25 let (jsou zde i starší ,ale to jsou spíše jedinci).

- Jak je to na Ukrajině s politikou a fotbalem? Jsou chuligáni či fans Dynama Kyjev nějak politicky orientovaní?
Poslední dobou je politicky orientovaných lidi na fotbale čím dál tím míň. Každý je většinou apolitický – zajímá ho jen fotbal. Tento postoj přináší daleko méně problémů s policií. U Dynama v každé skupině, ať už hools nebo ultras jsou lidi pravicově orientovaní. Netvrdím, že všichni, ale u nás na Dynamu nenajdete ani jednu apolitickou skupinu. Dynamo vždycky bylo a bude „kolébkou“ pravice (ultrapravice – pozn.Správce). Stejně tomu tak je u fanoušků Lvova, Charkova i Tavrii Simferopol. Fanoušci Arsenalu se otevřeně hlásí k levici a skoro všichni jsou antifašisté. Ostatní kluby se snaží držet apolitické pozice, i když mají mezi sebou aktivní členy levice či pravice, ale jejich celkový vliv na samotný tábor je nepatrný.


- Je na Ukrajině nějaký levicový klub?
Existuje, je to už zmiňovaný Arsenal Kyjev. Jsou kluby, kde jsou též nějací antifašisté, ale na tribunách se neprezentují a nehlásí se k tomu otevřeně.

- Jakou výtržnost Dynama považuješ za nejznámější a mohl bys ji trochu popsat?
Je jich hodně a každá je něčím zajímavá. Já osobně budu dlouho vzpomínat na výtržnosti v Kyjevě s CSKA Moskva, kteří sem přijeli na basket. Tehdy jsme teprve začínali, a oni už byli dost známí v Rusku.
Taky střet na zápase Ligy Mistrů proti Lokomotivu Moskva stojí za zmínku. Bylo použito hodně zbraní a pyrotechniky. Několik lidí od nás bylo pobodáno a převezeno do nemocnice. V tomhle roce to byl asi fight s CSKA Kyjev, kdy jsme měli asi nejlepší bandu za posledních pár let a s přehledem jsme vyhráli.

- Zabili nějací ukrajinští kluboví fanoušci jiného fanouška? Z jakého klubu a jak se to stalo?
Bohužel ano, a zrovna u toho byli chuligáni Dynama Kyjev. Stalo se to při střetu mezi kyjevskou bandičkou Capitals a chuligány Biloji Cerkvy.
Byl to férový střet, ale jeden fanoušek Cerkvy zemřel. Pak se zjistilo, že měl srdeční problémy a účast na takových akcích měl přísně zakázanou. Následně jednoho kluka od nás za to odsoudili na 5 let za vraždu. On si odseděl ve vězení půlku trestu a pak byl propuštěn na podmínku za vzorné chování (a taky jsme museli za něj něco zaplatit). Bohužel asi jedině v našem státě vás mohou odsoudit za stejný trestní čin dvakrát! Na začátku roku 2010 ho znovu odsoudili na 3 roky! Samozřejmě se odvolal.
Tahle smrt byla jedinečný případ a stala se náhodně. Doufám, že se nic podobného už nebude opakovat.

- Jaké máte vztahy s klubem? Pomáhá vám s organizací výjezdů, vstupenky zdarma nebo se slevou, finance na choreografie nebo jinak?
Vztahy s klubem byly vždycky napjaté. Někdy dokonce nebyly žádné vztahy. Jednou jsme vyšli vstříc a začali spolupracovat s představiteli oficiálního fan klubu. Dostali jsme slevy na lístky na utkání a dopravu na výjezd, ale velmi brzy se objevily problémy (finanční machinace, fan klub si přivlastňoval naši práci i celkově začal přebírat moc).
V roce 2009 jsme se oddělili a teď máme svůj vlastní sektor
(v sektoru jsou hools a ultras bez fanclubu – pozn.Správce).Někdy musíme jít na kompromis s představiteli klubu, ale to jsou ojedinělé případy. Jinak jsme zcela nezávislí.


- Jaké zápasy bys v Ukrajinské lize doporučil, co se týká atmosféry?
Je docela málo zápasů, které jsou zajímavé svou atmosférou. Asi nejlepší jsou zápasy Dněpru a charkovského Metalistu a nezáleží na čí půdě se hraje. Vždycky je veselo na zápase Šachtor – Dynamo Kyjev. Jinak ostatní zápasy jsou vesměs nuda :((

- Co říkáš na českou scénu? Viděl jsi nějaké zápasy českých klubů? Dokážeš nějak srovnat českou a ukrajinskou ultras scénu a také hools scénu, co se týká kvality nebo počtů?
Českou scénu sleduji, díky kamarádovi, který fandí Unionu Cheb a Baníku, takže mám docela přehled o dění v Česku. Můžu říct, že vaše hools a ultras scéna je taková střední příčka v Evropě. Žádný z vašich zápasů jsem bohužel neměl možnost vidět, ale hru Sparty, Slavie a Liberce na evropské scéně jsem několikrát sledoval. Za největší rozdíl považuji asi přátelské vztahy českých týmů se sousedy z Polska. U nás nikdo nemá nějakou zahraniční družbu. Výjimkou je zase Arsenal, který má hodně dobré vztahy s MTZ Ripo Minsk (klub se přejmenoval na Partizan (z Běloruska – pozn. Správce)).
Myslím si, že ukrajinští a čeští chuligáni by byli dobrými soupeři, ale naše ultras scéna je na tom hůř než ta česká.

- Diky za rozhovor


{jcomments off}

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear