FREE DOWNLOAD HOOLIGANS GAME ON IOS AND ANDROID

Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwearMůžeš nám něco říct o historii Söder Bröder? A jak je na tom teď?
SB98: Söder Bröder, je nezávislá skupina fanoušků Hammarby IF, která byla založena v roce 1998. Skupina má silné vazby na jižní předměstí Södermalm ve Stockholmu - oblasti známé jako "Bajenland" (Bajen je přezdívka pro Hammarby).

Když skupina vznikla, měla název Söders Demoner (Démon z jihu), kterým jsme se inspirovali v Jižní Americe. Když skupina začala růst a stávala se víc organizovaná, rozhodli jsme se změnit název, který bude více bližší Hammarby – na název Söder Bröder (Jižní Bratři). Od počátku jsme se vždy inspirovali Jižní Amerikou. Je třeba zdůraznit, že prvky této kultury a atmosféry byly na stadionu Hammarby ještě před námi. Již v 70. letech fanoušci ve Stockholmu mluvili o "Sambě na Söderstadionu", naší současné domácí aréně. Söder Bröder přispívá k rozvoji této mentality na tribunách. Jsme skupina, která dělá na Hammarby atmosféru a udává její směr. Skupinu tvoří silné pouto mezi kamarády, takže nemáme otevřené členství. Naším cílem je, aby se ve skupině všichni dokonale znali. V průběhu let se na skupině podílelo asi 80 lidí. Dnes je to zhruba 35-40 více či méně aktivních lidí.

Söder Bröder je jedním ze tří hlavních ultras skupin Hammarby spolu s Ultra Boys a Hammarby Ultras. Rozdíl mezi skupinami byl na začátku větší, nyní jsou rozdíly menší. Máme stejnou mentalitu a společně se velmi dobře doplňujeme.

Kdo jsou vaši největší soupeři a proč?
Hlavními soupeři jsou AIK a Djurgården. Tyto kluby stejně jako Hammarby byly založeny ve Stockholmu. AIK si vybral na své zápasy Solnu (město vedle Stockholmu), kde hraje posledních 70 let. Všechny tři kluby jsou více jak 100 let staré a fanoušci těch klubů vyrůstají ve stejných ulicích a čtvrtích. To zanechá určité stopy v mentalitě fanoušků. A komu se v jaké oblasti Stockholmu fandí poznáte velmi dobře. Je třeba dodat, že Djurgården trochu zaostává za mentalitou ultras Hammarby a AIK.

Máte nějaké družby s kluby či skupinami?
Máme nějaké osobní kontakty mezi "zeleno-bílými bandami" v Evropě. Kromě toho ale žádné oficiální přátelství nemáme.

Má vaše skupina nějaké politické sklony?
Ve Švédsku se normálně politika na tribuny natahá. Toto je nepsané pravidlo a dodržují jej téměř všechny kluby. Můžete tak ve skupině potkat lidi, kteří mají ideologicky protichůdné názory, jak levičáky, tak pravičáky. To je ve skupinách na stadionu v Hammarby normální. Jediná politika, která je na švédských stadionech, je ta od švédského fotbalového svazu. Ti mění zákony, dělají zákazy a tak dále.

Jak SB98 cestují na výjezdy?
Naše skupina cestuje v autobusech s ostatními skupinami a fanoušky. Je to nejjednodušší způsob jak po Švédsku cestovat. Používání autobusů tu má velkou tradici. Občas se také stane, že cestujeme vlakem.

Jakou měla nějaká z vašich skupin nejlepších prezentaci mimo domácí zápas a mimo Švédsko?
Naše počty na výjezdech jsou dostačující a jsme spokojeni s počty našich členů, kteří cestují na venkovní zápasy, ovšem zápasů v Evropě jsme měli málo. Samozřejmě, že některé zápasy venku jsou divočejší než jiné, ale kvůli tomu nebudeme zůstávat doma. Co nám výjezdy a naši prezentaci kazí je neustálé měnění data a času zápasů. Je to něco, co je potřeba ze švédského fotbalu vymýtit. Lidé si potřebují naplánovat volno v práci předem, a je to velmi těžké, když se neustále mění data a časy.

Kolik členů vaší skupiny pomáhá s financováním a vytvářením choreí atd.?
Söder Broder není skupina, která má primární odpovědnost za choreografie na Hammarby. Někteří členové naší skupiny pomáhají naší hlavní choreo skupině (Hammarby Ultras), když je potřeba. Když jsme dělali choreografie sami, většina členů nám různým způsobem pomáhala.

Jaký je vztah vaší ultra skupiny s vedením/vlastníky klubu?
S klubem máme dobré vztahy. Oni i my věříme na dialog, aby se zabránilo zbytečné nežádoucí publicitě. Nicméně ne vždy souhlasíme se vším, ale je pravidlo, že každý kdo je členem Söder Bröder, tak musí být i členem Hammarby IF, účastnit se výročních zasedání, a ovlivňovat dění v klubu.

Jaké mají vaše skupiny zkušenosti se švédskou policií?
A.C.A.B.! Máme hlavně negativní zkušenosti se švédskou policií. Jednou s vámi jednají v pohodě a příště od nic dostanete obuškem přes záda. Před pár lety v Göteborgu přejela jednoho našeho člena policejní dodávka, což ho stálo naštěstí jen pobyt v nemocnici. Jindy se dostal jeden náš člen do policejního antonu, kde byl zmlácen opravdu pořádně. Fanoušky Hammarby je těžké zkrotit, je to v naší duši, my potřebujeme být svobodní a nemáme rádi, když nám někdo říká co bychom měli dělat, kudy jít, kde pít pivo, kde zpívat naše písně a tak dále. Za ty roky, kde policie zasahovala u různých incidentů za použití síly, si naši fanoušci vypěstovali k policii nedůvěru. A to není něco, co by platilo jen pro fotbalové fanoušky. I obyčejní Švédové ztrácí každým dnem víc a víc důvěry v policii.

Slyšel jsem, že švédské hnutí ultras prochází těžkými časy, a že za to může vaše vláda. Můžeš k tomu říct více informací?
Je to pravda. Klima ve Švédsku se hodně změnilo v posledních letech. Nové zákony zavedly tvrdší tresty a delší zákazy. Všichni fanoušci jsou více či méně kriminalizováni Švédským fotbalovým svazem, médii, policií a politiky. Dnes můžete dostat zákaz vstupu na stadiony už i za to, že jste jen podezřelý ze spáchání trestného činu. Tyhle věci zavedly švedskou ultras scénu do krize. Na druhou stranu tato válka, kterou proti nám fanouškům vedou, semkla celou naši scénu a všichni si uvědomují, že musí navzájem jako fans spolupracovat, aby ultras ve Švédsku přežili.

Řekni nám něco o iniciativě "Švédští fanoušci jsou jednotní".
Jak jsem již uvedl, švédští fans začali vzájemně spolupracovat proti silným represím. Na jaře 2011 tato kampaň proběhla Švédskem. Söder Broder a asi 30 dalších ultras skupin se do této iniciativy zapojilo. Kampaň "Positiv Läktarkultur" je platformou pro aktivní fanoušky, kteří vyváženou diskuzí zkouší změnit ten negativní pohled normálních lidí na fanoušky, jak jej vytvořili lidi ze Švédského fotbalu, z médií, politici, policie atd.

Co si myslíš o ultras kultuře ve Švédsku?
Kultura, která je na většině stadionů k vidění, je velice mladá. I když už mentalita ultras existuje na tribunách poměrně dlouho. Kultura ultras se neustále vyvíjí, a další a další skupiny, které přijdou budou silnější.

Kde si myslíš, že je teď nejlepší ultras hnutí na světě?
Myslím, že země jako Německo, Rakousko a Švýcarsko za poslední roky velmi povyrostly, a některé jejich ultras skupiny jsou už hodně velké a dobré. Ale nemůžu zapomenout na Itálii. Bez ní bych tu teď neseděl a nepsal tento text. Hodně klubů je velmi dobrých, i když jim zákony proti ultras otravují život. I kluby z Jižní Ameriky mají vlastní fantastickou kulturu, která od začátku inspirovala Söder Bröder.

Je něco, co by jsi chtěl vzkázat našim čtenářům?
Chtěl bych všechny povzbudit, aby pokračovali v práci proti modernímu fotbalu! Jedna věta to vystihuje přesně: bez fanoušků to už není fotbal.

Díky za rozhovorREKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear