Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Můžeš popsat, jak se vyvíjela cesta vašeho ultras hnutí i jak vše dospělo k tomu co teď můžeme sledovat na tribunách?
Všechno začalo na počátku 80. let. Sice v 70. letech byly také výjezdy a rvačky, ale to nebylo ono. V roce ´81 jsme hráli zápas s Interem Milán a na výjezdu jsme viděli jak jejich celá tribuna "hoří" od světlic. Udělalo to na nás obrovský dojem!
Tenkrát v Srbsku se začaly objevovat fanouškovské ziny z Itálie, na posledních stránkách byly vždy fotky tribun. O tyhle věci byl obrovský zájem.
V té době ještě pochopitelně nebyl internet, a tak jsme si prostřednictvím dopisů dopisovali s fanoušky jiných zemí. Snažili jsem získat to nejlepší z každé země, od Italů chorea na tribunách, od Angličanů zpěv na tribunách, od Argentinců jejich fanatismus. Já jsem třeba vydělával 10 let tím, že jsem dovážel světlice z Řecka a Itálie do Srbska. Tenkrat nás bylo 50-100 lidí. Fandili jsme a kolem nás seděli lidi a nechápali co a proč to děláme. Z těch lidí co začínali, zůstalo asi 15-20 lidí, každému z nich je víc než 40 let.

Co je to Delije?
7. ledna 1989, na Vánoce (podle pravoslavného kalendáře, Vánoce připadají na 7. ledna - to je moje vsuvka :) se spojilo 4-5 ultras skupin pod názvem DELIJE.

A jak vypadalo ultras hnutí do 7. ledna roku 1989?
Bylo to právě těch 4-5 ultras skupin, ale žádný větší rozdíl mezi nima nebyl. Jezdili spolu na výjezdy a byli spolu ve rvačkách. Ale spojili se proto, aby byli lepší. Bylo to 200-300 lidí, kteří se účastnili jak rvaček, taky dělali chorea na tribuně.

Byli nějací odpůrci toho spojeni? Nebo nikdo nebyl proti?
Absolutně všichni byli pro!

Ale to není možné!
Vím že je to skoro nemožné, ale tehdy to bylo přesně tak.

Jak rešíte nějaké organizační problémy v tak velké skupině?
Náš hlavní princip spočíva v tom, že jeden člověk nidky nemůže vyřešit problém za celou skupinu. Je jasné, že na nějaké nepodstatné věci stačí jeden člověk, ale když je řeč o nějakých důležitých věcech, tak se sejde 15-20 lidí - představitelé hlavních skupin a společně řeší problémy. Známe se mezi sebou a jsme kamarádi, ale je jasné, že se vždy najde někdo, kdo není spokojený.

A co děláte v takovém případě?
U nás se nikdy nestane, že třeba 8 lidí je pro a 7 je proti. Když se prostě nemůžeme dohodnout, tak to řešíme do té doby, než se najde nějaký kompromis! Jinak to nejde! Spojuje nás láska k našemu klubu. Hádky jsou zbytečné.

Byl nějaký vážný vnitřní problém u Delije za dobu její existence?
Naštěstí ne, neměli jsme takový problém, který třeba měli Grobari a vedlo to k jejich rozdělení. Jejich problémem byly peníze. Část z nich chtěla peníze od klubu, ostatní říkali, že to zničí fanouškovské hnutí. Už se hádají 15 let. Generace se změnily, ale problémy s penězma od klubu zůstaly. V současnosti, takové peníze pro kluby neznamenají nic, pro fanoušky to jsou ale obrovské peníze. Ale tam kde jsou peníze, jsou i hádky, závist a konflikty. To všechno ničí fanouškovské hnutí. Je duležité zachovat chladnou hlavu a ten problém vyřešit.

Jaké skupiny, které se spojili pod název Delije hrají největší roli v dnešní době?
Belgrade Boys jsou nejmladší, ale také nejdůležitější. Mezi hlavní skupiny také patří Brigate, Ultra Boys a Heroes. Nás Red Star Ultras zůstalo 20 lidí, nejmladší se narodil roku 1974. V našem autobuse na výjezd do Soluně bylo nejmladšímu 35 let.

Rozdělujete fanoušky na ultras a chuligany?
NE! Takové rozdělení není a ani nemůže být! My všichni jsme fanoušci Crveny Zvezdy! My budeme hájit barvy našeho klubu na výjezdech a v ulicích Bělehradu, ale pak jdeme na tribunu a fandíme a vytváříme show.

Co říkáte na použití zbraní?
Podle statistik za poslední 3-4 roky při fotbalovych rvačkách v Srbsku zemřelo 7 lidí. Z těch 7 lidí 6 zemřelo od zranění nožem. My jsme první tábor v Srbsku který řekl, že nebude používat nože. Všechno ostatní samozřejmě používat můžeme, ale jsme proti ohněstřelným zbraním.

Je na vašich tribunách místo pro politiku?
Když prezidentem Jugoslavii byl Miloševič (1997-2000), byli jsme největšími odpůrci jeho režimu, ale nebyli jsme představitely žádné politické strany. Dnes na tribunách nemáme žádné politické pokřiky nebo transparenty.

Jednou v Rusku byl připad, že fanoušci Spartaku roztáhli obrovskou vlajku na celou tibunu, vypadalo to dobře, vlajka byla v barvách klubu, ale dole byl název firmy sponzora…
(Ani nepočkal na dotaz)

Vyloučeno!!! My máme NÁPAD. To je náš Klub, naše Tribuna, naše Země.
Nápady nejsou na prodej!

To je postoj Zvezdy nebo ostatní kluby v Srbsku mají stejný názor?
Seru na ostatní kluby! Nezajímám se o ně.

Máte takový výraz jako "Agent", koho ním označujete?
Tohle označení používáme pro fanoušky Partizana, kteří berou peníze od klubu. To není dobré a jednou se to určitě obrátí proti nim.

Mezi fanoušky CZ nejsou "agenti"?
Nejsou.
15 let jsme dostávali od klubu prakticky všechno! Platili a organizovali pro nás letadla a autobusy na eurovýjezdy. Platili nám všechno, co jsme potřebovali pro choreo na tribuny.
Před 3 lety jsme se rozhodli vzdát se pomoci klubu. Dlouho jsme vedli debatu na tohle téma a přemýšleli jsme, jak budeme pokračovt dál, až nakonec jsme se dopracovali k tomuto rozhodnutí. Delije je silná a samostatná organizace. To nejsou jen slova, a proto musíme všechno dělat sami a nemůžeme být závislí na nikom. Jedině v čem nám teď pomáhá klub, tak získávat víza.

Odkud berete peníze na vaše financování?
Prodáváme nejrůznějši věci s logem našeho klubu a Delije. Daří se nám. Máme velkou tribunu, a proto hodně lidí má zájem o tyhle věci.
Všechny peníze jdou na náš společný účet. Bohužel život diktuje svoje pravidla, a tak většina peněz nejdou na chorea, ale na právnickou pomoc našim lidem.

Pomáháte klukům z Delije za všech okolností?
Ne, jen v případě jestli to mělo něco společného s fotbalem a věcem kolem něho.

Měl někdy klub nějakého člověka, který měl na starosti komunikaci s fanoušky?
Vždycky jsme mluvli přímo s prezidentem klubu.

To vždycky měl na váš čas a chtěl s Váma mluvit? Vždycky jsme přijeli přímo k němu, neměl na vybranou :-)

Pomáhal Vám někdy klub domluvit se s policií, třeba v otázce pyra na tribuně?
Jaká policie? Proč se máme s nima domlouvat? My si myslíme, že kromě policie nemáme V Srbsku žádného soupeře. Jedině s policií je zajímavé se prát a jen ji považujeme za opravdového nepřítele.

Řekni nám něco o družbě CZ a Olympiakosu? Jak ta družba vznikla?
V roce 1986 jsme hráli zapas v Lize Mistů proti Panathinaikosu. Na tribunu CZ přišli fanoušci Olympiakosu fandit proti svému největšímu nepříteli. Našli jsem společnou řeč a od té doby vlastně i vznikla naše družba.

Co můžete říct o družbě Spartaku a CZ? O tom se hodně mluví v Moskvě, dokonce se vyrábí i společné věci Spartak/CZ.
My nemůžeme být ve spojení s tím, koho nemáme rádi. A LECH i CZ jsou úplně odlišné témata. Naše vlajka a vlajka Lechu nikdy nebude viset na jedné tribuně. Ze stejného důvodu nemůžeme mluvit o spojení fanoušků Spartaku a Delije. Možná existují nějaké kamarádské vztahy mezi určitými skupinami, ale žádná červeno-bílá družba neexistuje.

Spartak se kamarádí s Lechem, ne proto že chtěji fandit jeden druhému, ale aby si převzali od polských fighteru to nejlepší. Je možné něco takového i u Vás?
A od koho my, Delije, se můžeme něco naučit??? Jedině co bychom se chtěli naučit, tak to je argentiský způsob fandění na stadionu. Italové už nám přijdou nezajímaví a o angličanech je škoda mluvit.

A co třeba od Rusů?
My jsme si hodně podobní, jako slovanské národy. Máme stejného ducha, ale co se týče stylu fandění, tak my jsem úplně jiná planeta.
Co se týče polských kluků, které většina považuje za nejlepší v Evropě, řeknu jedno, jsou nám k smíchu. Kvůli těm svým domluveným bitkám 50 na 50 atd. To nejsou fanoušci, když ani půlka z nich nechodí na fotbal - o fanatismu nemůže být ani řeč.
Jedině o čem se můžeme domluvit se soupeřem, tak to je použití zbraní. Ale domlouvat nějaké počty, to není pro nás.

Připouštíš takovou možnost, že by jste jeli do Polska na nějakou partyzanku?
(Moc se diví takové otázce) Proč?

Aby jste ukázali kdo je lepší.
Nemáme za cíl ukázat někomu, že jsme lepší. Náš cíl je ukázat všem, že my jsem hlavně fanoušci svého klubu. Když budeme mít zápas třeba s nějakým polským týmem, tak s nima budeme válčit. Jediná vyjímka je válka s Chorvaty, ale tady se spíše jedná o nevyrovnané účty.

My jsem velká banda. Co a komu máme dokazovat? Svoji sílu jsme ukázali sobě a ostatním na výjezdu do Soluně na podzim 2007.

Co víte o fanouškovském hnutí Zenitu?
V dnešní době se dají na internetu najít informace o každém týmu, takže toho o vás víme dost.
My bereme vážně celou ruskou scénu, ne jako německou nebo španělskou. Máte velký potenciál, ale pro Vás je moc důležité se spojit. Tribuna Zenitu vypadá moc hezky, hodně lidí, všichni jsou v barvách klubu a poslouchají rozeřvávače kotle, ale vy moc špatně zpíváte!
Vizuální efekt skoro nic neznamená. V dnešní době v Evropě skoro každá skupina může odpálit tisíce světlic nebo udělat tisíce vlajek. Například v tom Španělsku klub může objednat u nějaké agentury vlajky pro celý stadion, ale to nemá nic společného s fanouškovským hnutím.

Co máme udělat pro to, abychom se naučili lépe zpívat? Někteří lidé tvrdí, že bychom se měli scházet v hospodě a tam to trénovat, ale hodně lidí se tomu směje.
Nemůžete udělat změny za jednu noc. To co teď má Delije se vytvářelo 20 let. Hlavní váš problém je to, že jste byli dlouho za železnou oponou a narozdíl od nás jste neviděli a neslyšeli, jak se vyvíjí evropský fanatismus.
Na druhou stranu rozeřvávač kotle se nemůže chovat jako dirigent v opeře (byl jsem na vašem zápase proti CSKA). Kápo to musí prožívat a rozpálit kotel. Neviděl jsem ten oheň v jeho očích. Byl to pro vás nejdůležitější zápas z pohledu získání titulu, ale abych řekl pravdu atmosféra byla jako na hřbitově.

A kdo dělá rozeřvávače u Vás?
Máme 4-6 lidí, oni se střídají.

Říkal si, že jste ukázali svoji sílu na zápase s Arisem, můžeš nám o tomto zápase říci něco více?
Na výjezd jelo 900 lidí, 15 autobusů. Byla to velká mobilizace. Aby bylo jasno, tak jsme tam jeli hlavně kvůli PAOKu, kamarádům Partizanu a nepříteli Olympiakosu. Pro nás PAOK a Partizan je jeden a ten samý tým a velký nepřítel. K ránu jsme dojeli na hranice s Řeckem. Už tam začaly problémy. Provokovali nás dokonce i fízlove, někteří měli schované šály PAOKu pod uniformou. Pak nás ty svině držely asi 10 hodin na hranici. Asi hodinu do začátku zápasu nás začali pouštět po jednom autobuse. Prohledávali každý autobus, ale nenašli nic, přestože jsem měli s sebou asi 100 dvoumetrových tyčí a asi 300-400 teleskopických obušků. Všechno jsme kupovali organizovaně.
Je jasné že nás tam drželi, abychom nemohli dělat problémy. Všechny busy jely v koloně a komunikovaly pomocí vysílaček, náš bus dojel na místo jako první, a to už běžela 15 minuta zápasu.
Byli jsme dost nasraní a podrážění kvůli těm problémům na hranici, navíc jsme dostali info, že ve městě bylo pobodáno pár našich normálů. Vrchol všechno bylo, když nám fízlové před stadionem chtěli kontrolovat doklady a prohledávat nás.
Vlítli jsme na ně, útočili jsme pomocí světlic a dělobuchů a dost rychle jsme se přes kordon dostali, tam na nás čakalo asi 100 securiťáků, ale ti zmizeli ještě rychleji než policie a konečně jsme se dostali na stadion. Dokážete si představit jaký to byl šok pro řeky, když viděli několik stovek ozbrojených srbských fanoušků. Na zápase nebyly skoro žádné výtržnosti. Asi po dvou hodinách po zápase jsme mohli konečně jet zpátky. Po pár minutách cesty jsme dostali vysílačkou info, že jeden z našich autobusů hoří! Okamžitě jsme zastavili kolonu a vyběhli ven. Později jsme se dozvěděli, že autobus nehořel, ale řekové tam jen rozbili okna.
Policisté kteří doprovázeli naši kolonu nás chtěli zahnat zpátky do busů. Mezitim jedna část naši bandy nepozorovaně objela náš autobus a mohla zaútočit na policii ze zadu. Tenkrát jsem se rozhlédnul a viděl, jak podél celé kolony naši fanoušci válčí s fízlama. Bylo to fantastické.

Co bylo těm koho sebrali?
Nesebrali ani jednoho člověka. Policie to nechtěla riskovat. Kdyby to udělali, tak by začalo opravdové peklo.
Policie, která čítala 250 lidí nemohla vůbec nic udělat proti naši bandě 900 lidí.

Co bylo potom? Přijely posily?
Ne, to už byla nějaká ozbrojená speciální zásahová jednotka. Už jsme nechtěli nic riskovat a tak jsem se stáhli zpět do autobusů a jeli dál. Pak nám řekli kluci z Olympiakosu, že ta speciální jednotka v zelených uniformách má největší respekt, že se ji bojí i policie.
Na cestě na hranice jsme měli ještě hodně incidentů s policií. Oni začali útočit na autobusy, které jely na konci kolony s snažili se dostat dovnitř. Nakonec jsme jim to umožnili a v jednom autobuse jim otevřeli prostřední dveře. Jeden kluk od nás vystřelil světlici fízlovi přímo do hrudníku, fízl otletěl na několik metrů a spadnul do příkopu.
Vše se odehrávalo u hranic s Makedonií. Když policie útočila na autobusy, tak část naší bandy už byla za hranicema a nakupovala v obchodech na hraničním přechodu. Když se dozvěděli co se děje, okamžitě se vydali zpátky a vůbec nedbali na hraniční předpisy. Začal velký riot a trvalo to asi půl hodiny. Panoval totální chaos, všechno bylo zamořené slzným plynem.
Vytržnosti byly na neutralním územi, později jsem vytlačili polici na řecké území a totálně zdemolovali pohraniční stanici. A když už někdo chtěl pokračovat v zábavě na řeckém území (da se říct neoprávněně se dostat přes hranici) policie začala vytahovat bouchačky.
Možná to bude znít divně, ale pro mě to byl jeden z nejlepších výjezdů v mém životě!

Jaký máte názor na dívky na fotbale? A kolik jich bylo s vámi v Soluni?
V 15 autobusech byli asi 3 holky. Jinak nemáme moc rádi, když holky chodí na tribunu.

Když si budete must vybrat - poprat se celou bandou a nejít na fotbal nebo jít na fotbal a vyhnout se střetu, jakou variantu zvolíte???
Musíme se dostat na fotbal za každou cenu.

Přeložil FLINT

Vydáno se souhlasem překladatele.

{jcomments off}

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear