Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

 Mohl bys nám říci něco o vaší skupině?

Wola - to je velmi stará varšavská čtvrť, kde dlouhá léta žijí věrní fanoušci Polonie. Ovšem dříve nebyli tak organizovaní. Naše skupina funguje zhruba dva roky a je ještě spíše ve vývinu.

Naším cílem je sjednotit fanoušky Polonie, kteří zde ve Wole žijí a aktivně se podílet na životě fanoušků. Máme vlastní vlajku, kterou pravidelně vyvěšujeme na zápasech našeho klubu, máme vlastní trička i samolepky. Objevujeme se na domácích zápasech i na výjezdech.

 Kdo jsou vaši přátelé a nepřátelé?

Polonia má družbu s fans Cracovie, Sandecje Nowy Sacz a skupinou Ligallo Fondo Norte (Real Zaragoza). Zajímavostí je, že naše družba s Cracovií je nejstarší v Polsku!

Náš hlavní nepřítel je samozřejmě Legia Varšava a její družby, a pak Wisla Krakow a Lech Poznaň. Legia Varšava je velkoklub s velkým množstvím fanoušků po celém Polsku.

Největší popularitu získala Legie za komunismu. Klub Legie byl za komunistů pod patronací polské armády, a jako armádní klub měl zvláštní privilegia. Pod záminkou služby v armádě přetahovali do Legie nejlepší hráče z celého Polska. Proto taky byli často Mistry Polska. A zase tyhle dobré výsledky jim přitahovaly lidi na stadion na Łazienkowskiej ulici. Polonie byla za komunistů pod patronací státní železnice, a tak neměla tak skvělé zázemí jako Legia. A tak v současné době, i přes obrovskou početní převahu Legie, se snažíme dát o sobě vědět i na ulicích.

 Jaké jsou další skupiny na Polonii? Jaké s nimi máte vztahy?

Samozřejmě, že existují i další skupiny. Máme více či méně organizované skupiny ve varšavských čtvrtích či v našem okrese.

Je tu ultras skupina "Enigma", pak vlastenecká skupina "Polonijni Patrioci", která připomíná lidi a události z historie Polska a Polonie (Polonia je latinské jméno Polska a označení polské diaspory ve světě). Všechny skupiny se vzájemně podporují a nemáme mezi sebou žádné vnitřní spory. Lidé z okresních skupin patří také do "Polonijnich Patriotow", "Enigmy" a nebo jsou chuligáni.

 Jaké jsou vaše politické názory? Je možné v Polsku vyvěšovat pravicové symboly?

V naší skupině nejsou tolerovány skupiny s levicovými názory, většina z nás má nacionalistické postoje. Nejdůležitější věcí pro nás je vlastenectví, které máme v celém srdci. Zákon v Polsku zakazuje vyvěšovat nacionalistické symboly, ale občas je vyvěsíme (jako například v zápase proti LKS, kde jsme vyvěsili keltský kříž), ale za to pak jsou zákazy vstupu nebo pokuty pro klub.

Často je také zakázáno vyvěšovat protikomunistické transparenty či transparenty o historii naší země. Naposledy to bylo, když jsme vyvěsili transparent "Pryč s komunismem", a bylo nám řečeno, že jej musíme odstranit. Fanoušci z kamenné tribuny, kde se schází nejzapálenější fans si tuto vlajku nenechali sebrat a vyhnali po zuby ozbrojenou ochranku.

Nutno říct, že za protivládní skandovačky hrozí represe.Ostatní kluby (Jagiellonia Bialystok, Korona Kielce, Legia) mají problémy za protivládní chorály.

 Slyšeli jsme o antifašistech mezi fanoušky Polonie. Jak byste se k tomuto vyjádřili?

Nemáme žádné aktivní antifašisty, co jsou naši fanoušci. Existují pouze jedinci, kteří byli v 90. letech antifašisté. Ale oni se neúčastní fanouškovského života a nejezdí na výjezdy.

V 90. letech byla na našich tribunách k vidění vlajka s keltským křížem a vedle zase transparent s heslem "punk & skins". Tehdy hrála Polonia ještě v nižších ligách.

Pravicové a levicové skupiny tehdy byly k sobě tolerantní, protože měly společného nepřítele - Legii. Dnes už je tu ale nová generace, a téměř všichni mladí mají pravicové názory.

Můžete to vidět na našich vlajkách či jiných našich prezentacích. Obvykle během zápasu na našich tribunách nenajdete žádné levičáky. Jedinci, kteří mají všechny tyto samolepky a šály s nápisy Antifa na svědomí, v tom dělají jen zmatek a provokují. U stadionu před zápasem je nejde koupit, prodávají se jen na koncertech levicových kapel. Naše správné fanouškovské suvenýry koupíte na stadionu. Ovšem naše pravicové samolepky a šály nejsou distribuovány na stadionu.

Lidé ze čtvrti Wola a mládež z Polonie netoleruje levičáky.

 

 Můžeš nám říci něco o struktuře vaší skupiny? Kolik vás je?

Naše skupina nepatří v Polonii mezi ty velké, máme tu větší a silnější skupiny, regionální skupiny i fans skupiny z okolních oblastí. Máme okolo 30 aktivních členů. Zaměřujeme se na podporu Polonie a pokoušíme se dělat ze života peklo fanouškům Legie.

Děláme také grafitti, ničíme práce Legie, obíráme je o jejich barvy. Podílíme se na oslavách našich vlasteneckých svátků a zapojujeme se do akcí v naší čtvrti, městě i zemi. Každý z našich členů se specializuje na něco jiného, ale naše akce se stále více zlepšují.

 Jaký je váš vztah k policii, médiím a obyčejným fanouškům?

Máme negativní postoj k policii a médiím. Polská policie ráda provokuje fanoušky a snaží se nás doprovázet i na výjezdech. Jsou nám stále v patách a je dost těžké udělat nějakou zajímavou akci bez nich. Polská média ukazují fanoušky ve špatném světle, jejich favorité jsou homosexuálové, lesby a hlásání rovnosti.

Obyčejné fanoušky respektujeme - i oni jsou potřeba.

 

Jak to u vás vypadá s "fair play" v bitkách?

Obecně platí, že v Polsku se většina bitek odehrává čistě na ruce, ale jsou tu vyjímky. Bohužel pro nás, fans Legie často používají nože, tyče nebo kameny. V jednom případě byli dva z našich přátel, členové nacionalistického pochodu 11.11.2011, těžce zranění od hooligans Legie (použili nože). A to po Pochodu Nezávislosti, který pořádali polští nacionalisté. Sice jsme neodsouhlasili Poznaňský pakt (který zakazuje používání zbraní), přesto ctíme jeho pravidla. Pouze ve vyjímečných případech, kdy bojujeme s chuligány Wisly nebo Legie, se v našich rukou může objevit zbraň. Jen v polském městě Krakow je pravidlem, že bitky jsou se zbraněmi. Cracovia i Wisla používá mačety nebo nože.

 

Díky za rozhovor, chtěli byste ještě něco vzkázat čtenářům?

I přes nejrůznější problémy se naše skupina stále rozvíjí a my budeme stále na plno pracovat na jejím zvětšování a budeme maximálně ztrpčovat život fanouškům Legie v našem okolí.

Sláva Velkému Polsku!

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear