Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

 

Kolik Ti je let a jsi ještě aktivní v JKG? Ve kterých letech jsi byl aktivní?

Zdravím, je mi 35 let a v JKG již aktivní nejsem. Spolu s ostatními jsem stál u vzniku téhle skupiny a prožil jsem tam krásná léta zhruba do roku 2005.

 

Od kolika let chodíš na Zbrojovku Brno?

Asi tak od 5 let s tatou, samostatně od 13 let. Můj první výjezd jsem měl na Spartu někdy v 92 roce, ale pravidelně jsem začal jezdit na výjezdy od roku 1994.

  

Mohl bys popsat, jak vypadal brněnský kotel a tehdejší brněnskou chuligánskou scénu? Brněnští chuligáni jsou vesměs vnímáni jako pravicoví, byli tak i v 90.letech?

Kotel byl tehdá za Lužánkama opravdu velikej, těžko se mi to odhaduje, ale minimálně tisíc hlav tam bejvávalo. Jako pravicové chuligány bych tehdá Zbrojováky určitě neoznačil, možná spíše naopak. I když nebylo výjimkou, kdy na výjezd jelo 20-30 skinheadů. Za Lužánkami jsme se scházeli napravo od kotle v počtu asi 40 kusů, někdy i více pod vlajkami "White Power " později " Hooligans Brno".

 

Pamatuješ ještě družbu s Baníkem? Jak ses k ní stavěl?

Na družbu s Baníkem si pamatuji a stavěl jsem se k ní jako ke všemu co souviselo s Baníkem, a to negativně. Problém byl v tom, že jako mladej smrad jsem tehdá do toho ještě neměl co kecat. Vybavuje se mi na toto téma zápas na Bazalech někdy v polovině 90.let, kdy se o poločase celej sektor brněnských přesunul do sektoru Baníku – u hostů jsme zůstali pouze 4 skinheadi. Někdy zhruba rok poté v Brně jsme v počtu zhruba 40 lidí (opět skins) napadli sektor Baníku (k velké nevoli 95% brněnského kotle) a to byl z mého pohledu de facto konec této nesmyslné družby..

 

Též prozradím, že tvá stopa na brněnské scéně je stále hodně výrazná. Byl jsi velkým propagátorem družby se Slovanem Bratislava. Proč tehdy vlastně Slovan? Přece jen v 90.letech byly mezi Brnem a Slovanem rvačky a nikdy se nedalo označit, že by si oba tábory byly nějak sympatické. Kdy a jak se to začalo měnit? Zkus popsat začátky této stále dobře fungující družby.

Velkým propagátorem družby jsem i teď. Na rvačky se Slovanem si nepamatuju, přece jen když se odehrávaly, byl jsem malej kluk.. My jsme kluky z Blavy znali už dlouho, hlavně z WP akcí, ale na chuligánské bázi jsme začali spolupracovat až od roku 1998, kdy jsme byli pozváni na utkání Slovan - Trnava. Bylo nás tam asi 20 a byl to opravdu nezapomenutelný víkend. Tenkrát ještě pozvali nějaké piráty ze Sparty, ale ti se asi neosvědčili, a v tomto "konkurzu" jsme vyhráli my :)

První Vianočná párty Slovanu, kam bylo pozvané i Brno. (Někdy okolo roku 2000)
 

Později si byl propagátorem repre smíru, respektive jsi podporoval Velkou koalici klubů, která půjde proti Baníku, tehdy jednoznačné a neotřesitelné jedničce. Nebylo to chybou, když tehdy pro Brno byla největší a maximální nenávistí Sparta, spojit se na některá repre utkání s jejich (nejen jejich, ale i s Olomoucí a dalšími) chuligány? Přece jen ta nenávist v Brně vůči Spartě už pak nebyla taková, jako v 90.letech, kdy si vzpomínám, že na ně někteří běželi s noži..

Já si myslím, že chyba to nebyla, pro většinu JKG byl úhlavním nepřítelem Baník a ne Sparta, a konec konců repre smír odmítl Baník (no upřímně, i kdyby neodmítl, tak si nedovedu představit, že bych vedle těchto individuí dokázal stát v sektoru). Pro mě osobně byly repre utkání vždy příjemným zpestřením s kopcem srandy a téměř vždy potyčkou s Baníkem – vrcholem byla samozřejmě bitva ve Stromovce, které se na český poměry účastnilo dost chuligánů na obou stranách.

 

V 90.letech a počátkem nového tisíciletí probíhaly bitky mezi chuligány ještě na zbraně. Jak vzpomínáš na tu dobu? Bylo to lepší období a co si o zbraních na poli hools myslíš? Byl jsi tehdy pro ukončení bitek na zbraně?

Tak nějak na půl, jako půllitry, židle, stoly, nějaká ta tyčka, to jo, ale sekery, nože, mačety a podobný pičoviny, to už ne. Myslím, že chuligánství není o tom skončit na vozíku nebo v márnici. Já ani nevím, že se někdo domlouval na ukončení zbraní, takže na tuhle část otázky ti neodpovím..

 A teď trochu víc otázek najednou. Jak to všechno začalo s J.K.G. a ve kterém roce? Jaké byly důvody založení JKG? Jak vznikl název Johny Kentus Gang? To nezní zrovna moc ambiciózně pro gang chuligánů..

JKG bylo založeno v roce 1999 partou asi 15 lidí. Důvod nebyl nikterak zvláštní, konkurenční kluby měly taky svoje skupiny. I v Brně už fungoval Ortodox a Torcida. Tak jsme do toho taky šlápli. Název vznikl za tak dementních okolností, že se mi to ani nechce nikde veřejně šířit :). Nám se to tak líbilo. A že to není zrovna ambiciozní? Jako by Brigade Drápek z Lasičky či Apple Commando znělo ambiciozněji...

 

Bylo JKG při vzniku hlavní skupinou na chuligánské scéně, nebo spíše okrajovou? Jaká byla tehdy hlavní skupina?

Z mého pohledu jsme vždycky byli hlavní silou, akorát jsme se ještě nejmenovali JKG. Fakt je ten, že po založení JKG jsme byli už téměř výhradním hnacím motorem všech brněnských chuligánských akcí.

 


 

Jaké byly Tvé důvody k ukončení aktivit v JKG?

Zkusím to vzít chronologicky: Rok 2002 seznámení se s mou současnou ženou (mimochodem stylově při výjezdu na utkání Slovan – Trnava). Jezdil jsem sice pořád dál, ale díky ní jsem pochopil, že není úplně nutné věnovat se 24 hodin denně alkoholu, kamarádům a chuligánství.. Rok 2003 - začali jsme společně podnikat a to opravdu na plný úvazek - snad rok v tahu jsme neměli jeden volnej den. Rok 2004 -narození první dcery a to byl definitivní impuls k tomu, že se chci koukat jak vyrůstá na svobodě a to ne přes zamřížované okno. Měl jsem v té době tři podmínky zaráz, furt jednou nohou v kriminále, a když jsem v roce 2005 obdržel v Bratislavě další obvinění, tak jsem se na to definitivně vysral.. Vedlejší důvody byly i ty, že za ty poslední roky přibývaly noví lidi, s kterými jsem si už toho neměl tolik co říct, domluvený bitky někde na poli, apod. To už nebylo nic pro mne. Úplně mi z těchto novodobých akci vymizel adrenalin, to napětí, kde a kdy narazíte na soupeře, rachot rozbitých půllitrů… Chápu, že to dneska už jinak nejde, ale drbat se někde 2 hodiny autem do lesa, tam se buď to nechat sbalit od švestek nebo se 2 minuty řezat a jet další 2 hodiny zpátky domů, bez jakéhokoli náznaku všeho toho, co k fotbalu patří – tohle jde fakt totálně mimo mne..

 

JKG pár měsíců po svém vzniku se začalo angažovat i mimo chuligánské pole a začalo vést pouliční válku s apolitickými skinheady, s antifou a vůbec s každým, koho považovalo za své odpůrce. Jak tohle začalo? Souvisí to dle Tebe vůbec s činností chuligánské firmy?

Jéje, těch bylo a bylo to fajn.. Napírat se pěkně v putyce a na zavíračku se sbalila banda rozpoutávat po Brně peklo – to bylo něco pro mne.. Myslím, že pěkná řádka sharpů a antify na nás nevzpomíná zrovna v dobrém.. S činností chuligánské bandy to samozřejmě souviselo a jinak to být ani nemohlo vzhledem k tomu, že 90% bandy mělo s touto chamradí co do činění dávno před tím, než bylo založeno JKG..

 

Jaká byla první samolepka JKG a jaká byla první vlajka JKG?

Samolepka nevím, takový pičoviny jsem nikdy neřešil. Vlajka JKG vznikla snad v roce 2000. Červená s bílým nápisem Johny Kentus Gang. Bohužel jsme ji tratili v Praze na nádraží při přestupu do Teplic na repre zápas. Novým majitelem flagy se stali chachaři, kteří ji při následném zápase Baník-Brno spálili.Vlajka Hooligans Brno s umrlčími lebkami vznikla jak a kdy?

Vlajka Hooligans Brno vznikla v roce 1998 jako symbol bandy, z které se později vykrystalizovalo JKG. Proč umrlčí lebky? Já už ani pořádně nevím, myslím že tento symbol za 2.světové války používali ruští, nebo francouzští vojáci, fakt už nevím. Nám se to líbilo, tak jsme na každou stranu vlajky jeden švihli..

 Máš nějaký zážitek ze střetů či ze svých chuligánských aktivních roků, na který nejraději vzpomínáš? Co by to bylo, na co nikdy nezapomeneš?

Nic konkrétního nejlepšího mě nenapadá. Nejvíc sem měl rád vždycky spontánní akce jako třeba noční výjezd do Ostravy či Prahy den předem, pročesávání vlaků a hledání soupeře, čekání na soupeře na nejrůznějších nesmyslných nádražích. Ten slastnej pocit, když vlezeš nepříteli do jeho hospody a on čumí jak vydra na naší bandu, první hozená sklinka a už to jede… Jo, tohle jsem měl rád. Jak už jsem psal, rád jsem vždy jezdil na repre viz třeba ta Stromovka nebo Olomouc při ČR – Slovensko. A na co nikdy nezapomenu? Fakt už nevím rok, snad 1997. V době, kdy do Ostravy nikdo nejezdil, protože tehdá ještě nefungoval takovej servis ze strany PČR a každej tam měl strach jezdit.. My tam snad ve 30 lidech vyjeli. V Ostravě nás čekalo jedno auto měšťáků, který doprovázelo náš trolejbus na Bazaly. Po pár stech metrech měšťáci někam zmizeli a hned na první zastávce po tom se na nás vyřítilo několik desítek chacharů v kuklách (tenkrát fotbalový kukly teprve začínaly – já osobně jsem je viděl poprvé a můžu říct, že psychologickej efekt to na mne fakt mělo) poměrně silně vyzbrojeni železnýma tyčema, bejzbolkama s hřebíkama apod. a začali rozsekávat trolejbus na sračky, aby se k nám dostali. My jen drželi dveře a modlili se, aby ten trolejbus už odjel. No nějak to dopadlo, ale nevím, nevím, co by z nás zbylo, kdyby se dostali dovnitř. Na stadionu to nebylo o moc lepší, furt se kolem naší malé skupinky potulovaly hordy chacharů a já poprvé a naposled v životě kvitoval nabídku policie, že nás ještě před koncem utkání odvezou v antonech na nádraží. Na tenhle výjezd fakt nikdy nezapomenu.. Podobně dobře mi nebylo ani v Holešovicích na nádraží, kdy na naši devíti člennou skupinku narazila asi padesátka chacharů (tehdy jsme tratili vlajku JKG). Ale tehdy jsem byl nalitej, tak to ani nebylo tak strašný..

 

Myslíš, že je správné, že duch JKG pokračuje stále dál, že skupina byla stále otevřená a přijímala další a další lidi, kteří tak nějak pokračují v činnosti? Že to nebyla uzavřená skupina jako Brigade Drápek z Lasičky například, že po konci jejich členů tahle dle mě dost dobrá skupina zmizela v mlze historie...

Těžká otázka, nedokáži na ni jednoznačně odpovědět… Že duch JKG stále žije je asi dobře, možná by jen „vedení“ mohlo být obezřetnější při výběru nových členů. Ale to už není moje starost…

 

Znáš a poznáš v současné době všechny členy JKG?

80% jich neznám.

 

Objevuješ se ještě na nějakých akcích JKG (bitkách, výjezdech, narozeninách..)?

Na bitkách určitě ne, na výjezdy taky už nejezdím. Teď nedávno jsem se v sobotu večer zapomněl v hospodě a co čert nechtěl, už sedím ve vlaku na Bohemku, kde mě čerti sbalili za pičovinu ve stylu neuposlechnutí výzvy, nebo něco takovýho… Furt stejná pakárna. Jinak si starý časy oživuju občasnými návštěvami našich kamarádu z CSKA Sofia (hlavně na derby s Levski, ale byli jsme třeba i v Plovdivu, či na utkání Evropské ligy Fulham – CSKA ). Tam občas Středoevropan moc nechápe co se děje, ale je tam strašně fajn..

 

Chtěl bys na závěr ještě něco vzkázat?

Děkuji za zájem o rozhovor, pozdravy pro všechny mé kamarády z Brna, Bratislavy, Klatov a Sofie!

 


 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear