Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear


- Řekni nám něco o historii vaší skupiny. Kdo jsou vaši přátelé a nepřátelé?
  V prvních letech na tribunách dominoval "nebojácný" Holas, organizátor, partner pro klub i pro policii. Nikdo mu neodporoval. Všechny naše skupiny ho však nenáviděly. Brzy jsme začali jezdit sami vlakem, "holasovci" jezdili téměř všude autobusem.
V roce 1989 se vrátili z vojny dva fyzicky dobře vycvičení kluci, kteří určili směr dalšího vývoje. Petr W., který už bohužel není mezi námi, a druhý byl Lály. Oni se stali zakladateli opravdového zdejšího chuligánství. Jejich počáteční úsilí vedlo k tomu, že na jaře roku 1991 na zápase Bohemians - Sparta došlo v hostujícím sektoru k situaci, o které do té doby nebylo v našich končinách slyšet. V sektoru proběhla totiž hromadná bitka, která byla vidět v televizi v přímém přenosu, a zápas byl na 25 minut přerušen.
V té době jsme drželi dobré vztahy s fanoušky Zbrojovky Brno. Ale poté, co nechali dvacítku našich kluků na holičkách proti Spartě a utekli, rozhodli jsme se tuto spolupráci ukončit. V posledním kole se jelo do Brna, hlavního města Moravy, v 16ti lidech. Nebyl pro nás problém honit brňáky na jejich vlastním stadionu. Je nám jasné, že nám to žádný účastník Brna nepotvrdí, ale bylo to tak. V té době se rozhořela nenávist se Sigmou Olomouc. To bylo okolo roku 1992. Olomoučáci byli přátelé s "Holasovci", které jsme rádi neměli. Zaútočili jsme asi na 30 fans Sigmy a vyhnali je ze stadionu. A oni se dostali domů až za doprovodu policie.
Rvačky byly prakticky všude, kam jsme dojeli. Zejména v Hradci Králové, Bratislavě atd.
Když náš klub padl do druhé ligy, vznikla dobrá skupina mladých. Sezóna začala výtržnostmi v Chrudimi, hodně policie a asi 20 zatčených. Mezi roky 1996-1999 lze prohlásit, že jsme jasně vládli ve druhé lize. Také za zmínku stojí násilnosti v Mostě, kde bylo zraněno několik policajtů.
V srpnu 1999 naše 25ti členná skupina prohání okolo 60tky fans Sigmy. Brzy však začal postupný rozklad skupiny. Na jaře roku 2000 dochází k nárůstu názorových neshod, které dovršila série "čestných bitek" se Spartou. Část skupiny stále udržuje neutralitu s chuligány Sparty (s výjimkou zápasů proti sobě). Výsledkem je, že většina mladých kluků ve skupině odchází a vytváří novou skupinu "Tornado Boys". Samozřejmě, že zbylým lidem z Berserku se to nelíbí a rozhořel se tak konflikt mezi dvěma našimi skupinami. Naštěstí vítězí zdravý rozum a na jedné společné akci všichni přechází do "Tornado Boys".
Další roky jsou ve znamení náhodných střetů až do roku 2007, kdy skupina mladých lidí pod vedením starších kluků obnovuje činnost skupiny. Začínají přicházet noví a slibní kluci. V té době je Berserk v popředí českého chuligánství. Připojují se Pardubice i Rumburk a dochází ke střetu se Sigmou. Podle svědků byly slyšet i výstřely v této bitce, což bylo poprvé v ČR. Tato bitka měla politický charakter, a s neonacisty ze Sigmy zde byli i jejich stejně orientovaní přátelé z Brna.
Berserk se vždy řadil mezi nepolitickou skupinu, která se soustředila jen na fotbalové bitky. Stejně jak zpívá Kategorie C "fotbal je fotbal, politika zůstává politikou", ale hlavní jádro skupiny mělo vždy krajně pravicové názory.
Berserk začal brzy po té ztrácet svou pozici na české hooligans scéně. V roce 2012 měla skupina pouze několik drobných rvaček. Zde nutno říct o bitce s naším lokálním nepřítelem Slavií, kdy z naší strany přišlo jen 8 bojovníků a čelilo 60 chuligánům Slavie.
V roce 2012 se objevují "Berserk Young" a dělají novou vlajku. Od té doby Berserk opět obnovuje činnost jako skupina mladých s pravidelnou podporou starých chuligánů.

 


 

- Kolik vás je? Jak je těžké se stát vašim členem?
Skupina má 20-30 členů. V zajímavých střetech může dosáhnout 40-50 lidí. Tím, jak se klub Bohemians stal tradičním pro levičáky, začali noví mladí pravičáci chodit mezi chuligány Slavie a Sparty. Tudíž je pro nás dost těžké přilákat nové členy. Vítáme tedy každého nového člena, byť si musí nejprve projít několika bitkami, ve kterých by měl ukázat svou touhu patřit k nám.

- Jaké jsou vaše politické názory? Máte nějaké problémy s antifašisty?
V podstatě máme krajně pravicové názory. Ano. Měli jsme s antifou nějaké problémy na tribuně i mimo ni. Například nedávno proběhl konflikt, když si pozvali lidi z Ukrajiny, Maďarska, českou antifu a několik lidí ze St. Pauli. Pokud se nám zdá, že antifa už překročila určité meze, tak jsme to dávali jasně najevo. Například když jsme jim spálili jejich transparent "Love Bohemians, hate Nazis" ("miluj Bohemians, nenáviď nácky").

 


- A to přesto, že většina fans Bohemky jsou antifašisti?
Lidí s antifašistickými názory není na tribunách už tolik, jak bylo dřív. Většina jsou normální fans Bohemky, které politika nezajímá.

- Co ještě můžete říct o tomto boji? Vyskytly se i další střety s antifou?
Výše zmíněný konflikt byl vyvrcholením dlouhého období neshod mezi oběma skupinami. Iniciativa přišla hlavně z naší strany. Opakovaně jsme zaútočili na členy jejich skupiny. Levičáci pak pořádali turnaj a pozvali si antifašisty z Běloruska, ČR, Maďarska a St. Pauli na stadion do kotle. Zaútočili na naše dva kluky, kteří si kupovali pivo. Pak jsme museli na tu situaci reagovat, ale bohužel ani přesně nevíme, kdo nás napadl. A oni využili naší nepřipravenosti. Museli jsme odejít z tribuny a připravit odvetná opatření. Ale policie ten den měla na situaci jiný názor a zatkla celou naši skupinu. Šest našich lidí skončilo v nemocnici a polovina skupiny dostala zákaz vstupu na stadion.
Nebylo to první ani poslední naše setkní s nimi. Před rokem a půl jsme byli v Českých Budějovicích a tam vznikl konflikt kvůli svetru Thor Steinar, kterej se levičákům nelíbil. Tam jsme antifáky vyhodili z tribuny. Levičáci odpověděli transparentem "Miluj Bohemku, nenáviď nácky". Ale jak jsem řekl, sebrali jsme jim tento transparent a spálili. Pak bylo mnoho dalších střetů. Konfliktu, který je na videu z tribuny, předcházel jiný konflikt, a tam jsme zaútočili na šest antifáků, z nichž 3 nebo 4 skončili v nemocnici.

 


- Podílíte se na tvorbě choreí a jiných ultras aktivitách?
Ultras aktivity zahrnují mnoho aspektů. Za většinou pyro akcí stojíme my. Chorea neděláme, to dělají ultras.

Máte nějaké kluby či hospody, kde se scházíte? Jak jezdíte na výjezdy?
Scházíme se přímo v hospodě před stadionem. Na výjezdy jezdíme převážně vlakem, někdy auty.

 


- Máte problémy s policií?
Naše skupina je brána jako krajně pravicová. Proto proti nám postupují jako proti rizikovým fans. Přijaly se nová opatření na stadionu, zvětšil se počet policajtů. Represe systému jsou cítit každým rokem víc a víc, proto musíme být jednotní!

- Zajímáte se o street art?
Street art nám nevadí. Kdysi dávno jsme dělali samolepky. Tímhle se spíš zabývají ultras.

 


- Účastníte se podpory reprezentace?
Po rozpadu koalice "Spojená Praha", které spojovalo pravicové hooligans z ČR a podporovalo národní tým, už sledujeme repre v podstatě jen v televizi.

- Co si myslíte o Rusku a naší fans scéně?
Rusko... Slavná historie, mnoho velkých jmen a dlouhá bílá zima. Nemáme žádný důvod pochybovat o úrovni vaší scény. Nějak speciálně ji nesleduji, ale všechna ta videa z vašich bitek budí respekt.

- Díky za rozhovor! Chcete ještě na konec něco vzkázat?
Díky za zájem o naši skupinu. Na závěr bych chtěl končit chorálem Millwallu: "No one likes us, but we don't care!"
 

 

http://right-wingultras.blogspot.ru

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear