Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear


- Řekněte nám něco o vaší skupině..
WBH - to je velmi mladá skupina. Byla založená v roce 2009 osmi lidmi (ze západní části Como) pod vedením starších lidí, kteří se rozhodli vytvořit chuligánskou skupinu, která by se odlišovala od stylu italských ultras. V krátké době se skupina stala opravdu silnou nejen na stadionu, ale i v ulicích našeho města. Asi dva roky jsme nemohli vycestovat ven kvůli střetu s naším nepřítelem - Lecco 1912. Během těchto dvou let se velké množství mladých kluků a starých ultras připojilo ke skupině. Poslední dva roky se WBH vrací na tribuny a fakticky jsme se stali lídry i ostatních skupin, ať už ultras či jiných (Como Skinheads, Militia Como).
 - Co znamená zkratka WBH?
WBH: White Blue Hooligans

- Italští ultras mají slavnou minulost. Mohli byste nám říci něco o skupinách, které podle vašeho názoru významně přispěly k rozvoji italského ultras hnutí?
Historii italského fanatismu psalo velké množství skupin: Irriducibili (Lazio), Boys a Fedayn (AS Řím), BRN a Fossa dei Leoni (AC Milan), Fedayn a Teste Matte (Neapol), Fossa dei Grifoni (Janov), Fighters, Drughi (Juventus) a Brigate Gialloblu (Hellas Verona). Bylo jich opravdu hodně, které bych musel ještě jmenovat. Určitě jmenovat k těm nejlepším je potřeba i Skins z Interu, ti zanechali hlubokou stopu v italském světě ultras díky svým násilným akcím a úzkým vztahům s politiky. Jejich styl (Skinheads, nacionalisti) sloužil jako příklad pro mnoho dalších ultras skupin. Wild Kaos (Atalanta), kteří se objevili v roce 1983 a BNA (Atalanta), obě skupiny je potřeba též zmínit. Tihle patřili mezi nejlepší a nejnebezpečnější fanoušky v Evropě. Chtěl bych taky zmínit skupinu Viking Milano (Juventus), ultras skupinu založenou v roce 1986 sdružující fanoušky Juventusu, kteří nejsou z Turína. Dnes patří mezi jedny z nejnebezpečnějších na italské scéně. Na závěr bychom chtěli ještě zmínit skupina našich "učitelů", která se jmenovala BFC (Blue Fans Como 1998-2002). Ta po čtyři roky vedla ve městě opravdovou guerillu, díky nimž byli fans Como považováni za jedny z nejvíce nenávistných v Itálii.

- Jaké jsou další skupiny podporující FC Como?
Vzhledem k represím (zákazy, karta fanouška atd.) tu hodně starých skupin zastavilo své účinkování na tribunách. Dnes se na oživení tribun našeho stadionu podílí ještě další tři skupiny, když nepočítám naše WBH. Jsou to tyto mladé skupiny: Como Sud (z jižních čtvrtí Como), Senza Speranza Como (z centra Como) a BHC (z regionu okolo comského jezera). Všechny tři skupiny ukázaly, jak jsou na tribunách potřebné a také svou odvahu a vůli bojovat.

- Kdo jsou vaši přátelé a kdo nepřátelé?
Nemáme přátele a ani nechce mít žádné přátele na italské scéně. Letos jsme ukončili historickou družbu s ultras Vicenza (trvala 30 let) po hádkách s nimi. Máme spoustu nepřátel od Serie A až po třetí divizi. Je jich tolik, že asi ani všechny nevyjmenuju, ale ty největší nepřátelství jsou s Atalantou, Hellas Verona, Inter, Modena, Livorno a Brescia.

- Kolik lidí má vaše skupina?
V současné době tvoří WBH Crew 20 lidí.

- Jaké politické názory vyznáváte? Viděli jsme dokonce na vaší tribuně i ruskou "impérku"*. Proč jste se ji rozhodli vyvěsit?
Vyznáváme národně socialistické názory. Obdivujeme ruské hooligans a východoevropskou kulturu. Kromě toho jsme se seznámili před několika lety s lidma ze skupiny K.I.D.S. (z CSKA Moskva), a protože jsme antikomunisté, rozhodli jsme se tuhle vlajku Ruského impéria vyvěsit.

- Jaké vztahy máte s policií?
Policie nás všechny dobře zná. Každého. Represe v Itálii jsou v současnosti opravdu obrovské, je téměř nemožné narazit na někoho, kdo nemá problémy se zákonem (DASPO). A hlavně se jedná o malé skupiny, jako je ta naše. V posledním měsíci byli fanoušci Como potrestáni zavřením tribuny na dva zápasy za diskriminační skandování. K tomu provedla policie razii v baru, při které nalezla velké množství zbraní (nože, sekery, tyče) a v současné době je 53 fans Como předmětem vyšetřování.

- Nyní v Itálii nejsou zrovna příznivé časy, co se týká fans hnutí. Mohl bys popsat, co se u vás poslední dobou děje na scéně (fans karty atd.)?
Dnes italské hnutí ultras zažívá období hluboké krize, protože zákony jsou stále přísnější. Boj proti fanouškovským kartám vedl k tomu, že mnoho fanoušků opustilo stadiony. My jsme přistoupili na karty fanoušků, protože jsme přesvědčeni, že je mnohem lepší jet na výjezd s kartou a dělat čest jménu našeho města na stadionu, než pasivně bojovat se zákonem.

 

- Jak bys popsal mentalitu vaší skupiny?
Jsme chuligáni a nejsme představitelé klasického italského stylu. Pro nás chuligán znamená hájit čest našeho města. Je to bratrství, loyalita a víra v naše ideály. Být chuligán znamená bojovat za každou cenu, do konce i za cenu porážky.

- Jak se díváte na domluvené bitky na polích a lesích, jaké jsou v Polsku či Rusku?
Respektujeme mentalitu Rusů, Poláků i dalších. Boj na polích je výbornou zkouškou síly a věrnosti. V Itálii je tohle ale nemožné. Tady se nedá věřit, že by soupeř dodržel pravidla, zde chce každý vyhrát za každou cenu. Tohle je válka.

- Jezdíte podporovat vaši reprezentaci?
Ne, protože nepřátelství mezi fanoušky z různých italských měst je velmi silné. A tak je tu nemožné společně podporovat jeden společný tým. Už kvůli tomu byla spousta střetů mezi ultras z různých měst během reprezentace. Je to smutné, že tohle všechno připravuje naši reprezentaci o dobrou podporu kvalitních fans. Krom toho, my bychom nepodporovali naší národní reprezentaci, která bude mít v sestavě černochy.

- Díky za rozhovor!
My taky děkujeme, že nám byla dána možnost dát vědět o naší skupině.
COMO WBH CREW

 *vysvětlení co je vlajka imperka viz zde na konci článku v poznámkách: http://hooligans.cz/interviews/1046-otazky-a-odpovedi-pseka-z-legie-varsava-cast-i
 

Zdroj překladu: http://right-wingultras.blogspot.ru/2013/12/wbh-crew.html

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear