Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

 

 1. Pamatuješ začátky ultras aktivit na Viktorce? Kdy to začalo a jaký byl vývoj?

Začátky ultras aktivit ve Viktorce samozřejmě pamatuju, protože jsem patřil mezi těch pár lidí, co se snažili pro ně zbláznit ostatní. Tenkrát, myslím si, že to mohlo bejt kolem roku 2000, ale na ty letopočty moc nejsem, tak to ber s rezervou, se k nám začly dostávat ziny ze zahraničí, nad kterýma jsme si doma po večerech skoro honili, a samozřejmě jsme viděli pár takových věcí u Baníku, Sparty, Slávie. V tej době chodilo do kotle tak 100 lidí, sem tam se podařilo něco vybrat a nakoupit balonky, krepáky, prskavky. Bylo toho málo, nebylo to často, ale nám to stačilo, aspoň nějaká radost v tom marastu mezi první a druhou ligou, kdy jsme navíc byli braný jako křiklouni, co na tom fotbale dělaj akorát bordel. Paradoxně když jsme se rozhodli, že to začnem dělat častěji, ve větším a po domluvě s klubem, sešli jsme se kvůli tomu i s vedením a tam se domluvili na fungování, hned při prvním zápase nám bylo u vstupu oznámeno, že máme zákaz vstupu. V tu dobu naštěstí dostali slinu mladý kluci a i přes problémy s pořadatelskou službou, s klubovým šéfem bezpečnosti, i s lídrama kotle, který se snažili jít vedení na ruku, začli dělat choreíčka v menších intervalech i v lepší kvalitě.

 

 1. Momentálně na každé významnější utkání se objevuje nějaké choreo v kotli Plzně. Jak probíhá financování, kolik vás choreo dělá a jak dlouho? Kdo vymýšlí náměty a čím jsou ovlivněny?

Nejen na významnější, ale snažíme se dělat i na tzv. neatraktivní zápasy. Začli jsme s tím po dvojzápase v Evropskej lize s Bešiktašem. Do Istanbulu jsem cestoval a bydlel na hotelu s tehdejším lídrem kotle Žitem, kterej se s partou mladých ultrasáků snažil držet úroveň kotle. Problém byl ten, že kluci kolem 20-22 let nedokázali sehnat finance v dostatečným množství. Všechno se dělalo na koleni, po nádražích, po garážích... Padlo pár panáků, a my si plácli, že když už Viktorka konečně něco vyhrála (pohár ČMFS), je naší povinností dostat nás mezi špičky scény. Bohužel hned na začátku sezony se Žitovi stalo co se stalo. Všechny co mu byli blízko to neskutečně zasáhlo a začalo se bláznit. Začlo se malovat, vyrábět, fandit prakticky bez přestávek. Jako by ho ty lidi takhle chtěli vrátit zpátky. Dneska čtu v diskusích, že Plzeň se zrodila po titulu. Já jsem ale přesvědčenej, že Plzeň ožila právě díky tomuhle. Lidi viděli fotky v novinách, videa na internetu. A prostě se přišli podívat. Narvanej stadion pobláznil fotbalisty, který kvůli těm lidem žrali trávu, nevypustili jedinej souboj a celý to umíchalo omáčku, díky kterej se Viktorka stala prvně v historii Mistrem ligy. Ale abych se vrátil k otázce. Vybírá se jednoduše do čepice v kotli. Kdo je vatař, hodí papírovku, študent hodí pár korun. Před koncem minulýho roku jsme se navíc pustili do výroby vlastních suvenýrů. Už pár let se po sektoru prodávaly různý suvenýry, ale nikdy se z toho výtěžek neobjevil v podání nějaký choreografie. Vzali jsme si teda distribuci pod křídla a vyrábíme oblečení s vlastní značkou. Několikrát se nabízel i klub, že by nám na chorea přispívali, to ale striktně odmítáme. Máme ještě účet, kam posílají příspěvky jednotlivci z okolních tribun. Náměty na chorea nám buď posílají lidi z kotle, nebo prostě koho co napadne dáme dohromady a pak vybíráme takový, aby nebylo sooc, aby to nebyla kopie nějakýho jinýho tábora, aby se to drželo stylu, kterej chceme razit. Na samotnej výrobě se pak podílí většinou něco mezi 5-10 lidma, ale obecně platí, že čím víc lidí, tím míň práce se udělá :o) Co se výroby týče, zatím všechny naše chorea jsou dělaný na poslední chvíli a jsou "šitý horkou jehlou" většinou několik málo dní před zápasem, sotva stačí uschnout barvy. :o)

 

 1. Jak je to u vás s pyrotechnikou? Mají za ni někteří fanoušci zákazy na stadion?

 

Pyrotechnika se u nás používá myslím si v rozumnej míře. Nefinancujeme ji ze sbírek, pyromani se na ni skládají zvlášť, mimo velkých pyroakcí, kdy to doprovází choreo a je to předem hlášený svazu. Nelítá to na hřiště, až na výjimky se nepoužívají petardy. Klubu se to samozřejmě nelíbí z toho pohledu, že za něj platí pokuty jak FAČRu, tak potom UEFĚ, kde už jsou to řachy jako prase, ale zatím nevím o tom, že by za pyro v posledních pár letech padl zákaz. Jelikož ale hraje Viktorka na městským stadionu, několika lidem domů přišly složenky od hasičů za použití pyra, obecný ohrožení, nebo porušení návštěvního řádu na 3.000-5.000 kč . Za poslední 3 roky, tedy za dobu co je stadion bez atletický dráhy, to může dělat cca 50.000 kč na pokutách jednotlivců.

 

 

 1. Máte nějaké problémy se securitkou?

 

Po letech, kdy si na fanoušcích plzeňská sekuritka vylejvala zlost a nasranost a pořadatelé si dokazovali svoji sílu a výjimečnost, nemáme v současnosti problémy, naopak si myslim, že se navzájem respektujeme. My respektujeme, že tam musí stát, musí nás prohledat a v případě že se něco děje nemůžou jen koukat s rukama v kapsách, jinak dostanou pokuty, oni zas respektujou, že máme v kotli svoje pravidla, pořádek si tam děláme sami a odebírání pyrotechniky nebo vyvádění pyromanů je nebezpečnější pro lidi, než samotný pálení.

 

 

 1. Máte nějaké pravidelné schůze na klubu, kam chodí zástupce fanoušků a domlouvá se na postupu? Je nutné například oznámit, co na choreografii bude?

 

Schůzky na klubu jsou nepravidelný, když řeknu jednou do roka, tak budu přehánět, ale jelikož se musí veškerý chorea a aktivity hlásit předem, jsme v kontaktu prakticky každej tejden.

 

 1. Jak momentálně vypadají vztahy fans Plzně s ostatními tábory. Tedy největší nenávisti a největší přátelství (tj. Družby)

V současné době se po nucenej pauze oprašuje dlouholetá družba s Brnem. Ostatní tábory co se ultras stránky neřešíme, troufnu si říct, že jsou nám ukradený. :o)

 

 

 1. Předpokládám, že už ze své pozice jezdíš na pohárová utkání do zahraničí. Kde tě nejvíc zaujali a kde zklamali fanoušci? Našli jste někde na takovém výjezdu inspiraci, kterou jste přenesli nebo chtěli přenést na váš domácí stadion?

 

Nejlepší co jsem zažil byl Bešiktaš. A přiznávám, že největší inspirace je právě odsud. Kotel na dvě části, navzájem si odpovídající, odpovídání si s celým stadionem, stál jsem tam s otevřenou hubou, 90 minut s erekcí :o) Líbil se mi i Borisov v Minsku, naopak největší zklamání, nebo přesněji znechucení bylo v Barceloně. Ale nutno dodat, že jsem odjezdil tak polovinu eurovýjezdů, kluci, co maj čárky na všech zápasech by určitě podali přesnější analýzu :o)

 

 

Blšany - Plzeň (2003/2004)
 

Plzeň - Sigma Olomouc (2003)
 

Plzeň - Sparta (2007)
 

Plzeň - Bohemians (2007)
 

 

{youtube}NEZFz41Qp80{/youtube}

prezentace ultras Plzně za ročník 2008/2009

 

 

 1. Jak cestujete na zahraniční výjezdy a mohl bys nějak shrnout vaše výjezdové počty v pohárových zápasech?

Na první předkola jezdí většinou jen pár fanatiků okolo Alkoturistů (sakra mít tak jejich výplatu :o) ). Jinak jsou počty dost proměnlivý podle vzdálenosti a atraktivnosti soupeře. Příkladem ty zajímavější zápasy: Kodaň-450 lidí, z toho tak 300 kotelníků, Milán asi 4.000 lidí, v tom tak 300 kotelníků, Barcelona 5.000 čumilů z celý republiky, povětšinou fandících domácím, v tom asi 120 kotelníků, na Schalke ze 2.500 lidí asi 250 kotel, Lokeren cca 250 lidí, v tom 120 kotelníků, Chorzow 120 lidí, 100 kotel, Neapol z 500 lidí cca 250 kotel. Ty čísla nepíšu abych ohromil, ale naopak abych ukázal, že naše čísla nejsou nijak ohromující. Ze začátku jsme se dopravovali busama, ale po tom, co nás v Miláně sepsali a následně použili seznamy mimo sezonu v turistickým centru k předání zákazu, stejně jako na Schalke, kde jsme se ke stadionu nedostali ani na dohled, aniž bychom stačili cokoli provést, a cestou z Tel Avivu skoro pár lidí ze seznamu sebrali při přestupech, jsme změnili taktiku a jezdíme auty. Je to rychlejší, levnější a je výrazně vyšší pravděpodobnost, že dojedeme do cíle.

 

 1. Z Plzně se za poslední měsíce či roky rodí velkoklub. Jak to nesou staří výjezďáci, kteří jezdili i na druhou ligu v pár lidech teď, kdy se noví fanoušci Viktorky rodí jak houby po dešti? Odešel někdo třeba ze starých výjezďáků či skupin? Odrazuje to někoho?

Tohle je složitější otázka. Na jednu stranu se vrátila na tribuny spousta lidí co dřív jezdili, ale pak přestali ať už z důvodů rodinných, nebo prostě proto, že koukat na porážky a dostávat furt po tlamě už je nebavilo. Na stranu druhou spousta aktivních lidí chodit přestala a odůvodňovala to tím, že nebudou ustupovat náplavám. Naštěstí ale zůstalo spoustu lidí který nechtějí, aby to dopadlo jako kdysi v Liberci, kde se po titulech objevila vlna novejch fanoušků, spojili síly se sekuritkou a policií a starý Liberecký výjezďáky vyhnali ze stadionu. Tohle se naštěstí u nás podařilo udržet na uzdě a přestože mají některý lidi tyhle choutky taky, tak je většina takových, který se přizpůsobí zaběhlým zvykům a respektujou historii. Obecně ale platí, že lepší zápas s neatraktivním soupeřem kdy není vyprodáno, než tahák. Přijde sice míň lidí, ale procento fandící versus pískající čumilové se srovnává. Ale co se těchhle "fanoušků úspěchu" týká, je to stejný u nás, na Letnej, v Edenu, na Bazalech...a nikdo z nás to neovlivní. My se můžeme jen snažit, aby ti lidi chodili i tehdy, až se dařit přestane.

 

 1. Jak vycházíte s trenérem a hráči? Setkáváte se někde společně při debatách?

Žádný oficiální setkání se nekonají, a o blízkých setkáních třetího druhu mluvit nemůžu. Za prvé se nehodí o tom mluvit veřejně, za druhé žiju 50km od Plzně, mám rodinu a plzeňskýho nočního života se až na čestný výjimky neúčastním ;o)

 

 

 1. Jak ultras vycházejí s chuligány? Účastnil ses ty někdy domluvené bitky? Na kterou nejraději vzpomínáš?

Ultras a chuligáni spolu úzce spolupracujou. Nedovedu si představit, že bych se jich neúčastnil a přitom chtěl velet kotli. Jednu historku pro zlepšení nálady. Loňská Sparta doma, vyhlídl jsem si takovýho malýho, říkam si paráda, toho dám. Jenže než jsem k němu doběhl, nějakej jinej si vyhlídl mě. Když mě probrali, odřídil jsem si auto ke stadionu, na stadionu jsem ani nevěděl, že máme choreo, se kterým jsme se mazali dva tejdny, u megafonu jsem se musel nechat vystřídat asi po minutě, protože jsem si nemohl vzpomenout na jedinej náš chorál a po zápase jsem obcházel stadion a volal všem možným známým, jestli někdo z nich nepřijel se mnou a neví kde mám zaparkovaný auto. :o)

 

 1. Kolik v Plzni stojí lístky na zápas do kotle a kolik do sektoru hostů a jak moc těžké je sehnat? Máš ty permanentku?

Tak teď jsi mě nachytal. Sám mam permici, takže vůbec nevím kolik stojí, ale myslím si, že nějakých 120 korun za branku i do sektoru hostů. Kdo přemejšlí jako běloch a nenechá to náhodě hodinu před zápasem, lístek sežene.

 

 1. Které české tábory bys za poslední dva ročníky bys vyzdvihl, že patří mezi ultras špičku naší ligy?

V tomhle tě musím zklamat. Nejsem zastáncem těchhle žebříčků. Navíc mam osobní averzi vůči táborům Slovácka, Hradce a Liberce, takže by moje hodnocení nebylo objektivní. Celkově mám ale pocit, že scéna co do kvality upadla, preferuje se kvantita na úkor kvality, lidi místo aby přiložili ruku k dílu, tak klepou zvratky do ksichtí knížky.... Ale je možný, že jen stárnu a senilním ;o)

 

 

 1. Neodpustím si ještě jeden dotaz. Zaslechl jsem na Tebe kritiku nejen z vlastních řad, že rozeřváváš kotel příliš slušně, žádné urážky na soupeře a tak podobně. Proč to tak je?

Protože je scéna přesycená smetákama, co uměj akorát hulákat nadávky, ale když se objeví soupeř, tak jsou najednou tihle křiklouni normálové a oni nic. Proto nechci tyhle mrdky podporovat v jejich "hrdinství". Prostě u nás se fandí klubu a nenávist se má projevovat jinde...všichni víme kde.

 

 

 1. A poslední dotaz na aktuálnější téma. Proč nebylo choreo na zápase s Mariborem?

Choreo nebylo, protože mělo být orientovaný na soupeře ve fialových barvách, tudíž jsme s výrobou čekali až na povolení UEFA, abychom to nenamalovali a oni nám neřekli nepřipadá v úvahu a vyhozenejch 10-15 tisíc komínem. Bohužel se UEFA nevyjádřila v době, kdy se to ješte dalo zvládnout, takže jsme to ve finále museli zrušit a nebyla nálada na improvizaci a náhradní řešení, navíc musíš použít na Ligu Mistrů materiály, který běžně nepoužíváme na ligu, nebo Evropskou ligu, takže byla ta improvizace značně omezená. Ono když nesmíš použít balonky, protože balonek když pustíš, může dolítnout na hřiště, karton za prvé hoří, za druhé zmuchlanej doletí na hřiště atd.

 

 

Díky za rozhovor!

 

 

Plzeň - Brno (2009)
 

Plzeň - Kladno (2009)
 

Plzeň - Teplice (2009)
 

Plzeň - Brno (2010)
 

Plzeň - Liberec (2010)
 

Plzeň - Příbram (2010)
 

Plzeň - Ústí (2010)
 

Plzeň - Boleslav (2011)
 

Plzeň - Hradec Králové (2011)
 

Plzeň - Jablonec (2011)
 

Plzeň - Sparta (2011)
 

Plzeň - Žižkov (2011)
 

Plzeň - Dukla (2012)
 

Plzeň - Dukla (2012)

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear