FREE DOWNLOAD HOOLIGANS GAME ON IOS AND ANDROID

Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Ahoj, můžeš se nám trochu představit?
Jasně. Je mi 27 let, již 9 let se pohybuju na scéně a rád bych při tomto rozhovoru zůstal v anonymitě.

Za co se na scéně považuješ?
Za chuligána.

Zkus nám trochu přiblížit Tvůj názor na havířovský fanklub Baníku.
Myslím si, že jsme nejlepší fanklub v republice, třeba i proto, že žádný jiný organizovaný a především aktivní fanklub vlastně není, když pominu fankluby Baníku. Chuligánsky je na tom možná lépe Cheb, ve své době dost žila Karviná a Orlová, ale ty nejsou tak organizované.

Dobře, říkáš, že v republice nemá Váš fanklub konkurenci. Ale jak byste dopadli v porovnání s polskými fankluby, kde je tohle hodně tradiční?
No, nemůžu soudit všechny fankluby v Polsku, tak třeba to porovnejme oproti fanklubům GieKSy - tady jsme pozadu v chuligánských aktivitách, ale zas třeba oproti jiným mírně popředu v organizačních a jiných věcech. Jako fanklub bychom se v Polsku určitě neztratili.

Co ty a chuligánství? Tvůj první fight, Tvůj nej zážitek atd.
Na prvním fightu jsem byl v roce 2002 proti Bohemce, která tenkrát jela do Vítkovic. A za nejlepší fighty považuju výhry se Spartou v Libni a na Smíchově, zajímavý byl taky atak na vlak s příznivci GKS Tychy.

Jaká bývá účast havířovských na fightech Baníku?
Já mám za to, že účast je dobrá, navíc postupně se to víc a víc zlepšuje, když to tak půjde dál, bude to jen a jen dobře.

Cítíš ve své bandě nějaké rozdělování na mladé a staré? Protože v některých ekipách to vidí jako malý problém.
Já to u nás moc neberu, na akce chodíme společně a i když se třeba říká mladí a staří, tak táhneme za jeden provaz.

Mladí se však někdy chlubí, že aktivita je především na jejich straně a vyčítají ji naopak starým. Co k tomu?
Dokud nebudou mít práci a nebudou muset živit rodiny, tak tohle zcela nepochopí. Tohle prostě potká časem každého a až v pozdějším věku si uvědomí, jak těžké je jezdit a účastnit se třeba 7 let v kuse...

Jak vidíš budoucnost mladých v Havířově?
Pokud se nezkazí fetem a nebudou namyšlení po prvních pár akcích, tak by to mohlo být ku prospěchu věci. Jejich budoucnost vidím optimisticky!

Má havířovská banda nějakého lídra?
Ne ne, nikdo konkrétní není. Táhne to více lidí, vidím tak 4 až 5 osob, což je ideální...

Občas se dají zaslechnout různé hlasy, které... No, k věci - jak vidí havířovskou bandu lidé přímo z Ostravy? Nejsou na této trase nějaké rozepře?
Já myslím a věřím tomu, že nás drtivá většina bere dobře, stejně tak ale můžu konstatovat fakt, že se určitě najdou jedinci, kteří se na nás můžou dívat skrz prsty.

Jaký k tomu mají důvod? Může jim třeba vadit, že Havířov si v některých věcech jede až moc tzv. na svoje triko?
To zas ne, to si třeba nemyslím. Ale prostě někteří lidé až tak nevidí do naší kuchyně a potom můžou mít zkreslené informace, které jim brání v objektivním pohledu...

Na jaké akce Vaší bandy jsi nejvíc hrdý?
Především na společné výjezdy do Vítkovic, kde měl na 3 zápasy Baník svůj azyl. Jezdili jsme tam opravdu ve velmi dobrých počtech, sto lidí společně bylo běžné číslo. A když bych měl vzít něco z chuligánské scény, tak potom jsem rád za účast havířovských fighterů na každé akci Baníku!

A naopak - lituješ něčeho nebo udělal bys s odstupem času něco jinak?
Jasně, některých věcí byla škoda. Třeba prohraný fight v Žilině budeme mít na stole ještě dlouho. Ale že bych toho přímo litoval, to říct nemůžu. I k fightu se Vsetínem se mělo přistoupit jinak!

Co přesně myslíš s tím Vsetínem?
Naše organizace a příprava nebyla taková jaká měla být, mělo se to řešit malinko jinak. A ještě k té Žilině - tu bychom vyzvali klidně znova! Ať si každý říká, že to byla ostuda, ale na druhou stranu nám ta porážka mnohé ukázala...

Teď přejděme k fanouškům. Jaká je v Havířově jejich základna?
Tak samozřejmě že podpora fanoušků by měla být větší, o tom není pochyb. Je třeba pořád a pořád vychovávat nové a mladé příznivce, dělat různé prezentace atd.

Kde a jak ty nové získávat?
No tak jak to funguje poslední dobou - dávat prostě najevo, že Baník JE! Lákat je i přes blbé samolepky, na různé společné pochody jako byly třeba již zmiňované Vítkovice atd. Já osobně si třeba myslím, že kdyby byl výjezd Baníku o titul, tak je potenciál, že by z Havířova vyjelo 300 lidí. Otázkou pak je, kolik by jich přišlo v další sezoně :-).

Kdysi bylo pravidlem, že Havířov stál na Bazalech pohromadě. Díky Kartě fanouška je to již minulostí. Tvůj názor na tohle?
Nějak extra mi to nevadí. Skvělé to třeba bylo v těch Vítkovicích (z tohoto hlediska), ale tam to bylo celé takové specifické. Taky samozřejmě třeba zmínit, že jsou i tací fanoušci z Havířova, za které se já osobně stydím, ale takoví se bohužel najdou v každé ekipě.

Jakou teď máte v Havířově chuligánskou základnu?
Jo jo, ta je teď docela solidní! Nebudu plně odkrývat a máchat tady čísly, snad jen jedno - třeba na nedávném velkém fightu se Spartou bylo 14 osob z Havířova. Účast našich lidí může být o dost větší, ale je to jen o tom, jestli se jim zrovna bude chtít a bude nám hrát všechno do karet. Tímto si sypu popel na hlavu i já, protože účast může být vyšší...

Odešel jsi z nějakého fightu s nějakým vážnější zraněním?
Ne.

Nezpochybnitelné jsou vztahy Baníku s GieKSou, ale co vztahy Havířova jakožto fanklubu? Hodně se mluvilo o Myslowicích, také však o německém Plauenu...
No mrzí mě především ty Myslowice. Ve své době jsme velice často jezdili my k nim, i oni k nám.

Ty vztahy už ochladly?
Bohužel ano. Nastupující generace už mezi sebou nemají takové kontakty jako tenkrát my starší a nedokázali bohužel navázat na vztahy, které jsme mívali a vybudovali my.

Havířov měl svého času značné problémy s lidmi, kteří bohužel nebyli na svobodě. Jak se banda o ně postarala, jak se starala?
Tak určitě to vždy může být lepší, ale myslím si, že jsme se o kluky starali dobře.

Dříve se dost mluvilo o spojení dvou nejhlavnějších baníkovských měst - Havířov a Karviná. Jak je to dnes?
Bývalo to lepší. Dřív tu třeba kluci z Karviné jezdívali k nám na hokej. Je to opět všechno o té výměně generací. Ale i přesto máme s Karvinou asi lepší vztahy, než s jinými fankluby...

Dříve bylo v Havířově takovým pravidlem, že banda se scházela za účelem hromadného slavení narozenin. Funguje to pořád?
Tenkrát to mělo něco do sebe! Ale dnes je to bohužel už nereálné, jelikož banda se hodně rozrostla. Kdyby nyní měli přijít všichni, tak máme problém najít hospodu, do které se vlezem a taky by se to pak asi těžce kočírovalo :-).

Co bonzáci uvnitř vaší bandy?
Bohužel jsme se s tím setkali. A kde taky ne, že? :-(

Havířov jakožto město je dělen na 3 části - Šumbark, Město a Podlesí. Občas slyším, že mezi těmi částmi panuje určitá rivalita, je tomu tak?
Jo jo, panuje. Já osobně to beru jako zdravou rivalitu, která třeba může dopomoci k lepším počtům atd.

Po projížďce Havířovem si také nelze nevšimnout, že město je vyzdobeno prací sprejerů...
Jasně, sprejujeme. Ale snažíme se třeba vyhýbat novým fasádám aby to nebyl obyčejný vandalismus. Ten totiž neuznáváme!

Podle Tebe je i tohle propagace svého klubu?
Samozřejmě.

Už byl při tom někdo chycen?
Ne.

Co policie? Ví o vaší skupině?
No jasně. Uznávám, že jsme problémoví. Pokud normální člověk posuzuje fanouška tak, že svému klubu jen fandí, tak nás můžou vnímat i negativně, s tím nic nenaděláme. Policie jde po nás jako po každé jiné bandě v jiných městech.

Vaše ekipa se po deseti letech vrátila na hokejové tribuny v Havířově. Jak to hodnotíš?
Je to asi pozitivum. Hlavně třeba proto, že jsme víc pospolu. Mladým to dalo první fighty, víc poznali bandu, více se to vzájemně provázalo.

Vaši lidé se na hokeji podílí i na ultras scéně, je to tak?
Ano. Za ten rok může být Havířov na sebe pyšný za to, co předvedl a ukázal v hledišti. Díky tomu hokeji si Havířov zlepšil jméno i na fotbalové scéně! Důležité však je, aby lidé nezapomněli, že na prvním místě je stále Baník a že náznaky, kdyby se to mělo nějak měnit budou hned usměrněny.

Vraťme se ještě k těm fightům, které jste měli díky hokeji...
No mladým to dalo docela dost. Trochu mě štve, že se zatím mohli zapojit vesměs jen mladí, ale co naděláme no. To jestli soupeř nemohl dát staré nebo měl přílišný respekt, to ví jen oni sami...

Zpátky k celé české chuligánské scéně. Kdo je podle tebe jedničkou na ní?
Baník. I přes prohru se Spartou...

Proč ne Sparta?
Baník provozuje jinačí styl chuligánství. Sparta má svoje nezpochybnitelné kvality, ale až nás bude pořážet stabilně, tak není problém uznat, že jedničkou jsou oni...

Kam jsi s Baníkem vyjel mimo naší republiku?
Moskva, Leverkusen, oba družební zápasy s GieKSou, škoda že jsem nemohl být na více utkáních v zahraničí...

Co havířovská flaga, spokojenost s ní?
Určitě ne! V tomhle jsme hodně pozadu, nová flaga by určitě být měla!

Ještě slůvkem k tomu hokeji. Proč jste se tam vlastně vrátili? Získat fanoušky hokeje pro fotbal?
No, myšlenkou nebylo získat fanklubáky pro fotbal, to by museli být jedině noví mladí a né staří, kteří už jsou hokejově zaběhlí...

A nemrzí Tě tedy, že se z hokejových nestali fotbaloví příznivci?
Ani ne. Jsem hlavně rád, že oni částečně pochopili naše myšlení a že prostě věci děláme tak a tak...

Dříve na Vás měli oni "fanklubáci" určité názory, třeba i díky médiím...
I oni, díky našemu působení na hokeji zjistili, že jsme takoví a takoví a že se s náma dá normálně vycházet...

Čím by mohl být Havířov lepší, ke vztahu k Baníku?
Především přímo prezentací na zápasech Baníku! Hlavně třeba dělat choreografie přímo námi. A pak taky samozřejmě dávat lepší počty a kvalitu na hools akce. To jde pořád...

V Havířově bývaly tréninky bojového umění pro kluky z bandy. Byly přínosem?
Samozřejmě. V dnešní době je dobré, když každý něco takového dělá. Navíc lidé si začali více věřit. Škoda jen, že člověk, který měl tuhle aktivitu, tak z toho tak nějak vybruslil a padlo to.

Drží Vaše banda pospolu?
Tak samozřejmě že jsou skupinky závislé od toho, kdo se s kým jak baví ale celkově si myslím, že vztahy celkové jsou dobré...

Díky za rozhovor.
Není zač...

Fotky:

Výzdoba města


Na výjezdu do Zlína 2008


V Uherském Hradišti na rande 2009


Společný výjezd do Vítkovic na zápas s Jabloncem 2010


Pochod ke stadionu na zápas s Jabloncem 2010


Před zápasem se Spartou 2010


Výjezd do Vsetína na hokej 2010


Před utkáním MFK Havířov - Třinec 2010


Choreo na hokejovém derby s Orlovou 2010


Choreo na druhém derby s Orlovou 2010

{jcomments off}

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear