Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Jinak celkově všechny evropské výjezdy byly skvělé a vždycky jsme si užili spoustu srandy. Co se týče povedených akci, tak je určitě potřeba zmínit oslavu výročí založení Lazia tuším před třemi roky, kdy se z ničeho nic zformovala zhruba 400 členná skupina a napadla našeho největšího nepřítele - policii - a rozehnala ho po celém náměstí, působící četné zranění, to bylo něco neuvěřitelného. Myslím, že devadesátá léta v Itálii musely být něco úžasného.

 

Co naopak byla nejhorší věc co tebe nebo ultras Lazia potkalo za poslední roky?

Nejhorší věc pro mě byl určitě okamžik, kdy sem se dozvěděl o smrti Gabrieleho, myslím, že pro každého fanouška Lazia to byl příšerný okamžik. Osobně jsem ho sice neznal, ale myslím, že prostě reprezentoval každého z nás, člověka co jede tisíce kilometrů za svým milovaným klubem, pro který je připraven obětovat všechno. Bohužel Gabriele musel obětovat svůj život jen kvůli zasranýmu fízlovi, kterýmu ruplo v bedně. Okolo jeho smrti bylo vlastně smutný všechno. Potom co se to lidi po Itálii dozvídali, vydávali se do ulic bojovat proti policii a mnozí z nich za to tvrdě zaplatili a někteří jsou ve vězení do teď. Nejtvrdší to bylo v Římě, kde spojená skupina Lazia s AS napadala policejní stanice a napadla taky sídlo Italského fotbalového svazu. Policajti byli posraní strachy. Důsledky byly ale hrozné. Třinácti zatčeným soud uložil dohromady více než 100 let vězení za terorismus a protistátní spiknutí. Spaccarotella, fízl co zabil Gabrieleho dostal 6 let. Jen když na to pomyslím, tak se ve mně vaří krev. Letos bylo derby v den výročí Gabriho smrti a po fízlech lítalo všechno co bylo po ruce, dokonce i molotovy.

Co se týče špatné situace ultras Lazia, tak myslím, že ten nejhorší moment byl, jak už sem popisoval v první odpovědi. Mezi úpadkem Irr a jejich rozpadem. Pamatuju, že se nás tehdy po derby sešlo opravdu jen hrstka, ale skupina lidí co držela jméno Lazia nahoře tu byla i tehdy a teď s návratem spousty lidí a novým odhodláním je Lazio opět bezesporu v Itálii špičkou mezi ultras a tak to má být.

 

Jak bys hodnotil probíhající sezónu z vaší strany. Jaké jsou počty oproti uplynulým sezónám, jaká je atmosféra na stadionu a jak vycházíte s vedením?

Tak myslím, že častečně už jsem odpověděl. Myslím, že situace je opravdu dobrá. Konečně se vystupuje opravdu jednotně. Před důležitými zápasy se dělají schůze, kde se domlouvají choreografie, transparenty, ale třeba i strategie do fightů atd. Tím, že se vrátily skutečně vůdčí osobnosti se Lazio hodně zvedlo. Doufejme, že to vydrží, protože samozřejmě najít na některé věci společný názor není vždy jednoduché, ale Lazio drží jako celek. A myslím, že to je i další fakt, ve kterém máme nad AS výhodu, jelikož u nich funguje miliarda skupin, které mají mezi sebou velké problémy.

Vztahy s vedením, určitě nejsou optimální, president Lotito kdysi vedl proces proti vlastním fanouškům a činí často dost nepopulární kroky. Navíc je to velice arogantní člověk a nerad utrácí peníze za hráče a radši si je všechny cpe do kapsy, to se samozřejmě hodně lidem nelíbí. Chvíli to už letos vypadalo, že se dojde ke konečnému kompromisu, ale teď to zase vypadá všelijak.

 

Jaká je top 5 největší nenávisti Lazia z domácích klubů?

AS Řím, Neapol, Pescara, AC Milán, Juventus…a kdysi ještě Livorno, když ještě fungovali (jestli vlastně vůbec někdy fungovali :D )

 

Jaká je top 5 největší nenávisti Lazia ze zahraničních klubů?

Panathinaikos, Marseille, Atletico Madrid a všichni ostatní :D

 

Lazio v Madridě před zápasem Evropské ligy (23.2.2012) s Atleticem:

{youtube}QugIX0VDrg0{/youtube}

 

 

Probíhají v Itálii domluvené bitky na počty či banda na banda? Nebo je to jen o partizánkách? Nebo jsou tam tak přísná opatření, že nejde nic?

Na Laziu určitě žádné domluvené bitky neprobíhají a myslím, že ani nikde jinde v Itálii. Italové mají k takovýmto druhům bitky odpor, nevidí v tom ten správný fanatismus. V Itálii to vždy fungovalo, tak, že hosté přijeli do cizího města a domácí je napadli, pokud je nenapadli, počítalo se to jako výhra hostů. V Itálii to prostě byla vždycky pouliční válka anebo bitky přímo na stadionu. Dneska nejde prakticky nic, jak sem říkal jen při derby se vždy něco děje. Celkově v Itálii bývá občas něco k vidění hlavně na zápasech Neapole a občas taky třeba Juventusu a i několika dalších klubů, ale jedná se spíše o menší akce. Policie a kriminálka má situaci hodně pevně v rukou.

 

Co bys řekl o práci policie v Itálii a jejich pravomocech? Jaké soudy používají tresty například za bitku na stadionu či před stadionem? Jsou to podmínky, nebo rovnou kriminál, či zákaz vstupu?

Záleží na tom jakým způsobem se k vám policajti dostanou. Pravomoce mají téměř neomezené. Pokud vás zatknou přímo na místě, dostanete nakládačku a tak 2-3 dny si pobudete na cele a pak dostanete okamžitej zákaz vstupu na stadion tak na 3-5 let s podpisama každý poločas každého zápasu, ve kterém Lazio hraje (třeba i letní přáteláky), navíc pokud jste byli zatčený, tak budete mít soud a vysolíte pořádný prachy za právníka. Naštěstí jsou už dneska právníci i mezi ultras a tak často pomáhají za menší peníze, v těchto případech jde klubová příslušnost stranou. Celkově pak prostě záleží z čeho vás obviní. Jelikož se v Itálii používají hodně zbraně, tak pokud vám nějaké najdou, může z toho být dost velkej průser a posedíte si nějakej ten měsíc. Každopádně zákaz vstupu se dostává automaticky a to za jakýkoli prohřešek. Může bejt jenom mírnější tím, že vám nedají povinnost podpisovat. Myslím, že i v současnosti je na Laziu okolo 100-200 lidí se zákazem vstupu na stadion a v minulosti to budou tří nulové cifry. Naštěstí na evropské výjezdy se tyto zákazy nevztahují, takže tam můžeme být vždy v plné sestavě.

 

Jak to vypadá u vás a v Itálii s pyrem? Může být oficiálně na stadionu odpálováno? Je to domluveno s vedením klubu nebo s fotbalovým svazem?

Po zákonech schválených po smrti fízla Racitiho při sicilském derby a také po výtržnostech po smrti Gabrieleho bylo zakázáno úplně všechno, nejenom pyro. Na stadionech v Itálii jsou například zakázané megafony, bubny anebo vlajky, které nejsou autorizovány kriminálkou a mají více než teď nevím kolik metrů délky, proto se přešlo na menší vlajky anglického stylu. Schváleny kriminálkou musejí být taky veškeré transparenty, toto se různě obchází třeba jejich pronášením po částech v botě. Na záchodě se pak slepí a rozvinou. Pokud vás přitom natočí kamery, riskujete zákaz vstupu na stadion. Stejně tak jako když u vás najdou pyro. Je faktem, že po opravdu přísném postihování první dva roky po schválení těchhle zákonů se přístup autorit trochu zmírnil a pyro je třeba k vidění skoro na každém zápase Lazia. Samozřejmě musí být člověk opatrný, aby ho při jeho odpalování nenatočily kamery, jinak mu jako obvykle hrozí zákaz vstupu. Jinak všude v Itálii fungují zákony trochu jinak, od Neapole dolů jsou zákony o dost „mírnější“ vzhledem k různým vazbám a zaostalosti těchto krajů. Kde si de facto dělá každej co chce.

Spolupráce s vedením pokud vím žádná nefunguje, i když byla nějaká snaha o ní.

 

Jaký bys doporučil nejlepší italský web o ultras a jaký nejlepší fanzin dle tebe?

Italský web co se týče fotografií, tak asi fototifo.it. Je to vlastně už dneska jediný takový web specializující se na italskou scénu. Fanzin fakt nevím, kdysi jsem si kupoval Supertifo, ale ani nevím jestli ještě funguje. Pak ještě existoval nějaký Fans Magazine, ale teď nevím jestli je to jméno takhle. Co se týče Lazia, tak před každým zápasem se před Curva Nord prodává „La Voce Della Nord“ kam píšou i některé důležité osobnosti Curva Nord, jsou tam většinou k dostání nějaké ty samolepky a fotky fans Lazia z posledních zápasů.

 

Co bys vzkázal čtenářům hooligans.cz?

Asi ať dále pokračují v tom co dělají, protože fotbal bez ultras a chuligánů, prostě není fotbal nic! Náš svět nikdy nezničí! Ultras Liberi a Forza Lazio!

 

 

Ulice při Římském derby (11.11.2012)

{youtube}Y8nNW0G5PzI{/youtube}

 

 

Související články:

První část rozhovoru zde: http://www.hooligans.cz/interviews/2580-rozhovor-s-fanouskem-s-s-lazio-rim

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear