Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

První rok po jejím zavedení se upustilo i od organizovaného fandění na domácích zápasech. Tento protest byl nakonec zrušen a poslední dva roky se zase doma normálně chodí. Mně osobně domácí zápasy moc neberou, atmosféra je sice pěkná, ale jelikož chybí hostující fanoušci (nebo lépe jejich tvrdá jádra), tak pro mě zápasy postrádají takový ten klasický náboj, který byl dříve pro italskou scénu tak typický. Taky je pravda, že lístky nejsou nejlevnější a tak leckdy člověk radši zůstane doma u TV.

Na důležité zápasy však chodím i doma, vesměs se jedná o ty v evropských pohárech a pak samozřejmě o derby, které dle mého zůstává jediným zápasem v Itálii, který se alespoň trochu přibližuje tomu co se zde dělo dřív.

Co se týče skupin, tak více jak po 20 let Lazio vystupovalo víceméně jednotně pod hlavičkou notoricky známé skupiny Irriducibili. Samozřejmě fungovaly a fungují i další skupiny jako třeba Commandos Monteverde Lazio 74, která je v současnosti i nejstarší stále fungující skupinou na Curva Nord. Další důležitou skupinou pak byl Viking, což byla podle mě i vůbec nejpolitičtější skupina na Laziu, ale osobně sem její časy už nezažil, jelikož po sporech s Irriducibili, o kterých vám toho bohužel moc neřeknu a ani mi nepřísluší je rozebírat, se Viking na začátku nového tisíciletí rozpadl a již dále nefunguje. Zbytky jeho členů a i dalších starých tváří Lazia se přesunuly na tribunu Tevere a daly život skupině Veterani a později i uskupení jež sdružuje všemožné fanoušky Lazia z římských čtvrtí a okolí a nese jméno Sodalizio.

Další významnou skupinou pak byla banda Noantri, která se zrodila odštěpením těch nejradikálnějších od Irriducibili (dále jen Irr), za účelem věnovat se hlavně chuligánským aktivitám a mít přitom volnou ruku. Banda Noantri se za pár let stala jednou z nejtvrdších skupin v Itálii a její působení se tak stalo trnem v oku autoritám, které nejdříve pozatýkaly koho mohly a rozdaly tolik zákazů vstupu na stadion co jen to šlo, ale ani to jim nestačilo, a tak nechaly soudem Banda Noantri označit za „kriminální organizaci“ a vynutily si tak její rozpuštění a zákaz vyvěšování její vlajky a symbolů. Zbytky bandy pár let poté utvořily novou skupinu, kterou pojmenovaly podle místa na Curva Nord kde se scházejí „In Basso a Destra“ tedy „Dole Vpravo“.

 

 

Ke zlomu v organizaci Curva Nord začlo docházet s velkým úpadkem skupiny Irriducibiili, který nastal především poté, co 4 hlavní šefové této skupiny čelili obvinění ze zločinného spiknutí za účelem převzetí klubu z rukou současného presidenta Lazia Claudia Lotita. Byl to právě Lotito, kdo je obvinil. Verdikt byl tvrdý a 4 šefové Irr se na stadion nepodívali téměř deset let a řádku let strávili také v domácím vězení. Bez jejich vedení se skupina dostávala stále do větších problému, měla stále méně členů a hodně z jejich starých členů mělo buď zákaz vstupu anebo byli tak znechuceny současnou situací, že se rozhodli fotbal bojkotovat. Všechno vyvrcholilo prohranou bitkou na benzínce s podřadnou Perugii, kdy byl napaden autobus skupiny vracející se z výjezdu už nevím odkud. Tehdy se rozhodlo, že skupina už nemá nadále na to vést Curva Nord, a že není možné, aby ultras Lazia byly školeny kluby jako Perugia. A tak se In Basso a Destra s veřejně tajnou podporou jednoho z bývalých šefu Irr a jedné z největších autorit na Curva Nord rozhodlo převzít vedení. To znamenalo rozpad Irriducibili a jejich vlajka se nadále nevyvěšuje. In Basso a Destra se tedy přesunulo do středu Curva Nord a rozhodlo se sdružit všechny skupiny a udělat jednu jedinou reprezentativní skupinu pojmenovanou Ultras Lazio Curva Nord. Vloni nastal také návrat právě toho šefa, který předtím podpořil In Basso a Destra v převzetí žezla a také dalších starých tváří z bandy a dosáhlo se řekněme celkového spojení zbytků Banda Noantri, Irriducibili, In Basso a Destra a dalších menších skupin, kteří teď vystupují jednotně jako Ultras Lazio.

S návratem starých tváří se Lazio ohromně zvedlo a hodně se vyhrabalo z úpadku, který nastal po zatčení šefů Irr. Samy za sebe hovoří počty na evropských výjezdech v posledních dvou letech. 2000 v Curychu, z toho cca 200 chuligánů, kteří si po městě dělali celou dobu co chtěli, 40ka se dokonce dostala pod domácí sektor, kde se vystrašený Curych skrýval za policií…a to ještě týden předtím vyhrožovala curyšská antifa, jak „náckové“ z Lazia dostanou. Pak samozřejmě těžký výjezd do Athén, kde bylo připraveno na vše okolo 350 chuligánů Lazia a i domácí zápas s Pao, na kterém se na srazu večer před zápasem i v den zápasu samotného presentovala banda, kterou na Laziu už léta nikdo neviděl. Škoda, že tenkrát měla všechno víceméně v rukou policie. 3000 v Londýně na Tottenhamu, nějakých 300-400 v Mariboru, 1500 na Gladbachu a teď 1400 ve Stuttgartu, kde probíhala neskutečná policejní buzerace. Skutečně musím říct, že poslední dva roky byly pro Lazio velkým oživením a doufám, že to tak bude pokračovat i nadále, i když samozřejmě systém dělá všechno co může, aby nám v tom zabránil.

 

 

No a nakonec po téhle pekelně dlouhé odpovědi tvoje poslední otázka. Myslím, že Lazio je v Evropě hodně viděno kvůli své notoricky známé inklinaci k tzv. krajní pravici. Je určitě faktem, že kotel Lazia byl vždycky řekněme „fašistický“, ale politika na tribunách určitě nikdy nehrála hlavní roli a Lazio bylo vždy na prvním místě před jakýmikoli politickými stranami a uskupeními. Samozřejmě pokud se hrálo např. s Livornem, docházelo k častým politickým provokacím. Ale to už v Itálii k fotbalu prostě patří.

Patříš do nějaké skupiny?

Dříve jsem byl členem jednoho menšího uskupení, ale nakonec vznikly menší spory mezi členy a skupina moc dobře nefungovala a poté co se od ní postupně odpojovali ti radikálnější jsem se rozhodl odejít i já a přidat se k nim bez toho aniž bychom se svazovali příslušností k nějaké skupině. Jsme prostě jen parta kamarádů co chodí na Lazio. Na výjezdech jsme se však vždy pohybovali s tvrdým jádrem Lazia a kde se něco dělo, tam někdo z naší party vždy byl.

Jak to vypadá s kartami fanoušků na Laziu? Jak moc je to frustrující a omezující pro ultras?

Omezující to je hodně. Výjezdy určitě všem hrozně chybí. Tenhle rok došlo konečně k omezení karty a člověk si mohl zakoupit permanentku na Lazio i bez karty, což znamenalo i návrat hodně lidí co měli kdysi zákazy vstupu na Lazio. Problém tedy zůstává hlavně co se týče výjezdů. Celý tenhle zákon byl několikrát napaden jako protiústavní, ale to jak se zdá systém nijak v botě netlačí.

Jaká je obecně situace na italské ultras scéně, jak moc se dá jezdit například na výjezdy do jiných měst? Můžete na Laziu vyjet všude kam se vám zachce?

Tak myslím, že sem ti už odpověděl předtím. Lazio je jedním z klubů co odmítlo kartu fanouška a bez ní se na výjezdy jet nedá, jelikož lístky jsou k dostání pouze pro držitele karty a nebo rezidenty toho kraje, ve kterém se zápas hraje. Na výjezdy Lazia tedy jezdí jenom piknikové a rodinky. Problém je hlavně v tom, že kartu fanouška nemůže dostat ten, kdo byl v posledních 5 letech trestán ve spojení s fotbalem, a to i když mu už trest vypršel.

Jak je to s ultras Lazia a jejich družbami? S kým má v Itálii a s kým v zahraničí. Často se mluví v souvislosti s Laziem o Chelsea Headhunters například.

Oficiálně má Lazio jen dvě družby. A to s Interem a s Triestinou. Dále má spoustu fanclubů a přátel v zahraničí. Největší přátelství panuje asi s Realem Madrid, Ultras Sur často cestují do Říma na derby, stejně tak jako Lazio často podpořilo Real v důležitých zápasech třeba proti Barceloně nebo když hrál v Římě proti AS. Přátelství panovalo i s Espaňolem Barcelona, ale osobně ani nevím jestli mají vůbec ještě nějakou skupinu, situace tam určitě není zrovna růžová. S Chelsea bylo kdysi přátelství na dobré úrovni, ale už je tomu celkem dlouho co byly tyto vztahy přerušeny a naopak poslední dva roky se uzavřelo silné přátelství s West Hamem a to hlavně se starými členy ICF jako třeba Carltonem Leachem a dalšími. Velmi dobré vztahy panují taky s Levski Sofia, kteří nás jezdí často podporovat, kdykoliv se ocitneme někde na východě Evropy. Na derby a taky pokud se ocitneme blízko Německa, nás taky jezdí podporovat skupina složená z hools Loko Lipsko a BFC Dynama Berlín, osobně ale nevím, přes jakou známost toto přátelství funguje.

Jak vypadá situace v Římě s místním AS? Dá se říct, kdo má navrch? Jaké máš s ultras AS Roma zkušenosti?

No samozřejmě na tohle nelze mít asi objektivní názor. Kdokoliv z AS by ti řekl, že mají navrch oni. Já ti samozřejmě budu tvrdit opak. Z mého pohledu je to jednoznačné, AS Řím má zhruba tak 2-3 krát početnější skupinu než my, což je obecným důsledkem toho, že AS má v Římě celkově zhruba třikrát tolik fanoušků co Lazio, a přesto nás za posledních 20 let v bitce neporazili. Je fakt, že poslední roky kralovala policie a obě skupiny se dostaly do kontaktu jen zřídka, ale když k tomu došlo, tak AS Řím buď dostalo anebo uteklo (např. na derby juniorek). Poslední potupou pro ně byl zápas Lazia s Panathinaikosem, tedy jejich družbou. Nejdřív se v Athénách ukázala menší skupinka jejich mladých a na stadionu provokovala s vlajkou, aby pak byla druhý den odchycena na letišti, kde hoši s pláčem a na kolenou prosili ať je necháme odletět. Další ostudou pro ně byl večer před domácím zápasem s Pao, kdy naše početně menší skupina naráží na tu jejich, která už byla oslabená o jejich řecké kamarády, přesto však početně větší než ta naše, ale jelikož měli zprávy, že nás na srazu bylo 200, tak se chvilku schovávali za policajtama a pak jejich zadní řady radši vzaly rovnou nohy na ramena… Celkově bych situaci charakterizoval asi tak, že na straně Lazia je kvalita a na straně AS kvantita a díky tomu jsou síly relativně vyrovnané, ale jak říkám jak mohou dokázat poslední akce, tak Lazio má podle mě lehce navrch. Jinak celkově můžu říct, že nenávist mezi oběma je obrovská, samozřejmě každý má nějakého toho kamaráda či známého co fandí AS, ale při derby neexistují žádní kamarádi a obě dvě strany jsou schopné prakticky čehokoliv.

 

Konec první části rozhovoru

 

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear