Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

1) AHOJ, MŮŽEŠ SE V KRÁTKOSTI PŘEDSTAVIT A PROZRADIT, JAKÉMU KLUBU FANDÍŠ? JSI ČLENEM NĚJAKÉ SKUPINY?
- Dobrý den, jmenuji se Martin a do prosince roku 2011 jsem byl členem skupiny ULTRAS DYNAMO z klubu Dynamo Dresden. V současnosti se nehlásím k žádné ultra‘ skupině, ale stále patřím k aktivním fanouškům. Zápasy drážďanského Dynama navštěvuji od 27. ledna 1999 a mou první zkušeností byl přípravný zápas proti Bayernu Mnichov. Po tomto zápase mě to chytlo a nepustilo – K-Block (kotel na Rudolf-Harbig-Stadionu* v Drážďanech) se mi stal druhým domovem. S kámošema provozujeme webové stránky www.kopane.de, které se točí kolem zápasů SGD**, Groundhoppingu, Streetartu a vůbec kolem celého Dynama.

2) JSOU ULTRAS DYNAMO PŘÍTOMNI NA VŠECH ZÁPASECH VAŠEHO KLUBU?
- Při důležitých zápasech jsou přítomni všichni členi ULTRAS DYNAMO. Na přípravkách je účast menší, ale vždy je skupina někým zastoupena.3) JAKÉ DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY UPŘEDNOSTŇUJETE PŘI VÝJEZDECH – AUTA, VLAKY, AUTOBUSY?
- To záleží na vzdálenosti a na tom, jestli se hraje o víkendu nebo ve všední den. Ve středu do Karlsruhe se cestuje autobusy, dodávkami nebo auty, ale v sobotu do Berlína se jezdí vlakem…

4) POUŽÍVÁTE NA ZÁPASECH PYROTECHNIKU? JAK TO V SOUČASNOSTI VYPADÁ S INICIATIVOU „PYROTECHNIK LEGALISIEREN, EMOTIONEN RESPEKTIEREN“ (LEGALIZOVAT PYROTECHNIKU, RESPEKTOVAT EMOCE)?
- Nadále zůstává status quo. DFB*** říká pyrotechnice na stadionu „NE“, ale němečtí ultras říkají „ANO“ a nadále jí při zápasech odpalují. Kritici se domnívají, že celá kampaň nadobro zkrachovala, protože se nepodařilo DFB přesvědčit a iniciativu prosadit. Není to ale tak úplně pravda. Kampaň „Pyrotechnik legalisieren, Emotionen respektieren“ se dostala do (i když jen malého) povědomí a papaláši z DFB museli z ksichtu odkrýt svou mazanou masku, když další debaty o ní zamítli. Také některá média pochopila, že mocipáni z DFB hrají nefér hru a byli za to docela kritizováni. Co přinese čas, to se teprve ukáže. Německá fans scéna jde ale ze zkrachovalého jednání s DFB posilněna…
S legalizací pyrotechniky to v Drážďanech, po rozsudku DFB kvůli představení v Dortmundu, nevypadá dobře. Každá další pyromanie by zanechala mezi příznivci a odpůrci pyrotechniky ještě větší trhlinu. DFB svým vyřknutým trestem nastavilo laťku hodně vysoko: domácí zápas proti Ingolstadtu úplně bez diváků a zápas ve Frankfurtu pouze bez hostů, ale s tím, že Dynamo musí Eintrachtu proplatit sumu za ušlý zisk, kvůli nepřítomnosti svých fans. Dále se musí zaplatit pokuta svazu v částce 100.000€.
Tresty nezůstávají jen u Dynama, DFB prostě hodlá stíhat za pyro všechny. Podle mého názoru chce svaz za každou cenu šlapat na paty celé aktivní scéně v Německu. Jak má pak člověk podporovat reprezentaci, když je to tým složený touto bandou prasat…? Každý normálně uvažující fanoušek by měl všechno se znakem DFB hodit do koše a repre-zápasy bojkotovat.5) JSOU ULTRAS DYNAMO NĚJAK POLITICKY ORIENTOVANÍ? V SOUVISLOSTI S DYNAMEM SE ČASTO MLUVÍ O ULTRAPRAVICOVÉ SCÉNĚ, JE TOMU SKUTEČNĚ TAK?
- Označovat drážďanskou scénu za ultrapravicovou je stejně scestné jako tvrdit, že je Dynamo nějakou bolševickou sebrankou. Lidé hlásící se k Dynamu tvoří výčet všech možných politických názorů. Zásadou naší fanscény je apolitické vystupování – na stadionu záleží pouze na Dynamu! Kdo chce řešit politiku, tak ať se zaobírá pouze klubovou a fanouškovskou politikou. Kdo chce řešit stranickou politiku, tak by měl k tomuto účelu využívat politické strany a ne klub, za kterým stojí lidé různého přesvědčení!

6) EXISTUJE RIVALITA MEZI FANS Z „VÝCHODNÍHO“ A „ZÁPADNÍHO“ NĚMECKA? MŮŽEŠ K TOMU NĚCO ŘÍCI?
- Rivalita tu samozřejmě je. Počátky této rivality je možný hledat v rozdělení Německa a v pozdějším popřevratovém sjednocení. V Drážďanech máme odpor k fanouškům Eintrachtu Frankfurt, Kölnu, Karlsruhe a k dalším západním bandám (vlastně ke všem :-) ). Ona antipatie k západu je dána také tím, že s klasickými „výchoďáky“ (př. Magdeburg, Leipzig, BFC Dynamo) je možno zažít o hodně více adrenalinu. Lidé z Drážďan prostě nemají kluby ze západu v lásce, ale mluvit přímo o nenávist, jako je tomu u většiny klubů z východu, je podle mého názoru přehnané…
V posledních letech se západní ultrakultura vydává spíše italskou cestou, kdežto východní scéna tíhne spíše k polskému stylu. Podle mě je toto přejímání cizích stylů stále častější. Vlivem internetu se pro 90% německých ultras stává vzorem Balkán a Argentina. Člověk díky YouTube, ultras-tifo.net a ultras.ws (chtě, nechtě) zaujímá při sledování ultras prezentací z celého světa určitý postoj.
Přebírají se i jiné trendy, které jsou pak občas trošku slepě implementovány: jednotné čepice, stejné oblečení atd. Děje se to pomalu v každém německém táboře. Nedá se prostě mezi východem a západem mluvit o rivalitě v pravém slova smyslu – přeměřování ptáků se dělalo spíše dříve…7) JAKÁ JE V NĚMECKU SITUACE S POLICIÍ? PROŽÍVÁTE TĚŽKÉ ČASY?
- Jebat policii! Díky médiím má policie ve společnosti relativně dobré postavení a tím pádem mají nad námi navrch. Normálové zásadně tvrdí: „Když po tobě policajti jdou, tak jsi jednoduše musel něco spáchat!“. Média přebírají a uveřejňují policejní zprávy ze zákroků na fotbale, aniž by ověřovala jejich pravdivost a tím značně přispívají k honu na aktivní fanoušky. Na doporučení policie jsou občas zápasy rušeny nebo jsou pozměňovány časy výkopů. Kluby v kooperaci s policií udělují zákazy vstupu na stadion a vždy si tyto zákazy nějak odůvodní (např. urážení, atd.), přičemž na skutečném důvodu vlastně ani nezáleží. Stále populárnější jsou i „zákazy pobývání na určitém místě“, což vlastně není klasický zákaz vstupu na stadion, ale postižená osoba je stejně zanesená v policejní složce jako „výtržník“. Díky tomuto záznamu se člověk třeba nejprve musí zeptat, zda smí jet na výjezd, atd. Policajti se také mohou při běžné kontrole na onen záznam vyptávat.
Extrémně těžké časy byly před německým MS 2006 – stejně jako je tomu dnes v Polsku. Dříve člověk dostal od fízlů namláceno pendrekem, ale věděl, že pak bude moci jít – dnes je rovnou zatčen, musí řešit stále nějaká oznámení, atd. Stále více je na vzestupu monitorování, například využívání GPS dat v autech, aj.
Při cestě na výjezd se nesmí do vlaku brát žádné jídlo ani pití, autobusy jsou stále někde zastavovány a kontrolovány – škála represí je veliká a rozmanitá.
Velké naděje se jeden čas upínaly na nějaké úřady, aby na nekalé policejní praktiky upozornily, ale tady se podle mého názoru narazilo na nezájem politiků, kteří nehodlají nic řešit.
Jakmile na fízla někdo ukáže, hned má na krku nějaké obvinění. Pořízené záběry z policejních zákroků se náhle ztratí, kolegové nic neviděli, atd. Videozáznamy usvědčující fanoušky se ale uchovávají dlouhá léta…

8) NĚMECKO JE PROSLULÉ ZÁKAZY VSTUPU NA STADION, CO TY SI O TOM MYSLÍŠ? JAK DLOUHO MŮŽE TAKOVÝ ZÁKAZ TRVAT A SNAŽÍTE SE PROTI NIM NĚJAK AKTIVNĚ BOJOVAT?
- Zákazy vstupu na stadion jsou podle mne nesmyslné. Potrestaní stejně na ten fotbal jdou a stojí buď před stadionem, nebo sledují zápas v hospodě u televize, anebo jdou i přes zákaz přímo na stadion a snaží se chovat nenápadně. V Německu může „Stadionverbot“, po provinění a následném rozhodnutí klubu a policie, trvat od 1 do 3 let. Zda zákazy plní funkci, jakou by měly, to je otázka… Díky svévolnému vynášení rozsudků je efekt trestů přesně opačný.9) JAK VYCHÁZÍTE S VEDENÍM KLUBU?
- Vztahy s klubem jsou jednou dobré, jindy horší. Záleží na tom, co se na jedné či druhé straně zrovna stane. Pravidelně probíhají setkání vedení s fanoušky, při nichž se řeší různé záležitosti kolem klubu.

10) DYNAMO JE TAKÉ ZNÁMÉ SVÝMI HOOLIGANS, KTEŘÍ MAJÍ JMÉNO PO CELÉ EVROPĚ. MŮŽEŠ O NICH NĚCO ŘÍCI? JAK NAPŘÍKLAD VYPADAJÍ BITKY, POUŽÍVAJÍ SE ZBRANĚ?
- To není moje parketa, takže ti k tomu nemám moc co říci. Občas se člověk doslechne, že někdy někde nějaká bitka proběhla a zda byla vyhraná nebo prohraná, ale nic víc nevím. Zbraně se doufám nepoužívají, neboť ten, kdo s nimi bojuje, je podle mého názoru zbabělec bez cti.11) KDO JSOU VAŠI NEJVŠTŠÍ RIVALOVÉ V NĚMECKU A V EVROPĚ?
- Určitě ti, kteří více či méně nenávidí Dynamo. Tradičně mezi ně patří 1. FC Lokomotive Leipzig, 1. FC Magdeburg, BFC Dynamo Berlin, Hallescher FC a Chemnitzer FC.
No a v Evropě? To bychom museli alespoň jednou hrát evropské poháry, abychom je našli. Proslýchá se ale, že Baník Ostrava o nás nemluví hezky.

12) MŮŽEŠ UVÉST TOP 10 NĚMECKÝCH ULTRA´ SKUPIN?
- Těžko, jednoduše nemohl. Každý se dívá na scénu a ultras jinak. Ultra‘ skupiny jsou různé a postupem času se mění. Z mého pohledu je normální, že jednou je někdo nahoře a jednou pak zase dole. Podle čeho je hodnotit? Existuje snad nějaký jasně stanovený protokol? Nějaké skupiny jsou malé, stojí na stadionu skoro sami, ale přesto jsou velmi kreativní. Jiné skupiny jsou tvořeny spoustou lidí, ale jejich prezentace jsou odbyté. Podle mého názoru neexistuje žádná skupina, kterou bych mohl označit za nejlepší. Jasně, že je pár skupin, o kterých si myslím, že jsou úplný sračky, ale jak se říká: každý má jiný vkus. Jediné na čem záleží je prezentace přímo na stadionu při podpoře svého klubu, a ne na nějakém 5 minutovém videu na YouTube se sestřihem nejlepších scén nebo na fotkách bandiček na ultras.ws.13) MAJÍ ULTRAS DYNAMO S NĚKÝM DRUŽBU?
- Ultras Dynamo mají družbu s Red Kaos 97 Zwickau a s Horde Zla z FK Sarajevo.

14) CO OČEKÁVAJÍ FANS SGD OD NADCHÁZEJÍCÍHO ME? POJEDETE DO POLSKA A NA UKRAJINU PODPOŘIT REPREZENTACI?
- Hodně fanoušků samozřejmě očekává, jako většina Němců, celkové vítězství naší reprezentace na šampionátu. Dost fans SGD se na zápasy ME chystá vyrazit. Já osobně doufám, že se mě komerční EURO 2012 dotkne co nejméně, protože s tou zkorumpovanou špínou z UEFY nechci mít nic společného. Záleží mi jen na mém klubu a ne na týmu našeho svazu, který se snaží dostat aktivní fanoušky ze stadionu.

15) CO SI MYSLÍŠ O ČESKÉ A SLOVENSKÉ SCÉNĚ?
- Těžká otázka. Z těch všech scén na tom nejsou obě země úplně nejlépe. Je to určitě dáno také tím, že je na hokeji vyšší návštěvnost než na fotbale, protože je nejspíš u diváků populárnější. Jak vypadá hokejová fans scéna nevím, ale představuji si, že je podobná té fotbalové. Povídá se, že je u vás málo aktivních fandů a většina jen jí klobásy a pije pivo.
Je pár klubů, které na české scéně vyčnívají a rozvíjejí se, resp. znovu se probouzejí. Mezi ně určitě patří Slavia, která se po přestěhování do nově postaveného stadionu v Edenu prezentuje dobře a předvadla už pár vydařených choreografií. Neoddiskutovatelnou českou jedničkou je ale stále Baník Ostrava. U Opavy se také dá počítat s dobrým supportem nebo choreem. I na Slovácku to začíná pomalu nějak vypadat. Mnozí němečtí groundhoppeři byli překvapeni, že Slovácko má vůbec aktivní fanoušky. Na zápasech Slovanu Liberec lze zahlédnout také dobrá chorea. Od mistrovské sezony Viktorie Plzeň jsem i u jejich fans zaznamenal vzestup.
České Budějovice, Hradec Králové a Bohemka mají určitě potenciál na víc. Brno v současnosti vypadá úplně mrtvě. V Kolíně je také pár mladíků, které jsem jednou viděl v Novém Bydžově. Na ligu, kterou hrají a na počet lidí, který na zápasy chodí, se dobře prezentovali dýmovnicí a supportem.
Na Slovensku je myslím méně aktivních fanoušků než v ČR. Slovan Bratislava, Spartak Trnava a MŠK Žilina se mi líbí nejvíc. Jak vypadá situace v Nitře, Bánské Bystrici, Ružomberoku nebo Košicích nemám nejmenší tušení. Hodně lidem přijde divné, že v sousedním Polsku to žije i v malých klubech, ale v ČR a na Slovensku tenhle trend není. Bylo by fajn, kdyby v českých a slovenských kotlích proběhl nějaký fansboom – hlavně u mladých.

16) VZPOMÍNÁŠ NA NĚJAKÝ ZÁPAS VÍCE NEŽ NA TY OSTATNÍ? JESTLI ANO, TAK NA KTERÝ A PROČ?
- Určitě vzpomínám na svůj první zápas Dynama, protože byl prostě první… Do paměti se mi také nesmazatelně zapsaly zápasy, po kterých Dynamo buď postoupilo, nebo spadlo z ligy. Vzpomínky z Čech mám třeba na utkání Brna s Ostravou (22. 2. 2009), kdy Baník s GieKSou bouřili přímo na hřišti. Pak si ještě vybavuji dva zápasy v Olomouci (rok 2005). První byl duel Sigmy proti Szczecinu, když si Pogoń zaboxoval s policií a pak se vydal do města hledat zlobivce Sigmy. Druhý je zápas, který se odehrál o nějaký čas později proti Baníku Ostrava a při kterém došlo na rvačku s policií v nějaké hospodě u stadionu. Na stadionu se pak Baník prezentoval dobrým supportem. Ještě nesmím zapomenout na Spartu proti Manchesteru United. Tehdy bylo pár anglánů v sektoru Sparty a po úvodním hvizdu se strhla slušná mela. Je však ještě spousta dalších zápasů, mezi nimiž třeba pražské derby, na které nezapomenu.

17) CHTĚL BYS NAKONEC NĚCO VZKÁZAT ČTENÁŘŮM HOOLIGANS.CZ?
- Ano. Určitě nevíte, že v Německu probíhá soutěž, kdo dokáže sníst nejvíc klobás. Rekord v současnosti drží jeden týpek z Frankfurtu, který během 3 zápasů spořádal 15 klobás. Bláznivé, já vím…
Jinak pevně věřím, že česká a slovenská scéna stále více pokvete. Potenciál určitě máte a útlum by měl být pomalu u konce. Váš fotbal je dobrý a myslím, že ceny vstupenek jsou ještě přijatelné. Do budoucna by bylo dobré, kdyby se fans zaměřili více na support, než jen „XY do toho!“.
Určitě bych přivítal comeback fanzinu Football Factory.
Pokračujte v práci na webu hooligans.cz, nebo vytvořte nějaký nový zin o fanscéně v Čechách a na Slovensku. Eventuálně by mohly být fajn ziny různých ultra‘ skupin. Budu v napjatém očekávání…DÍKY ZA ROZHOVOR, HODNĚ ŠTĚSTÍ!
- Taky díky za zájem.


-----------------------------------
* 1. 12. 2010 byl tradiční Rudolf-Harbig Stadion přejmenován na Glücksgas Stadion
** SGD = SportGemeinschaft Dynamo Dresden
*** DFB = Deutscher Fussball-Bund (německý fotbalový svaz)
Poznámka: věty v rozhovoru kurzívou nebyly psány v němčině, ale v češtině.


Stručnou historii ULTRAS DYNAMO si můžete přečíst na našem webu v článku z roku 2009 ZDE.

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear