Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Jaké ultras a hooligans skupiny v Opavě působí? Mohl bys je trochu představit - kdy vznikly, počty členů?
Jak jsem se již zmiňoval výše, dnes si málokdo z opavských fanoušků, chuligánů či ultrasáků láme hlavu nad tím, k jaké skupině patří a jestli vůbec k nějaké patří, všichni jsme prostě Opaváci, jestli se nějak dělíme, tak jen na staré, starší, mladé, mladší, ale i zde dochází k různým propletením. První oficiální chuligánskou skupinou byl Bulldog Corps, který čítal cca 15 lidí, většina jeho členů se časem převtělila do nově vzniklé, méně uzavřené a tudíž také mnohem početnější skupiny Opavští Chalupáři, Bulldog Corps se tak pomalu stal jen příjemnou vzpomínkovou minulostí. V době, kdy už byl Bulldog Corps solidně rozjetý a šířil své jméno po českých luzích a hájích, vznikla i další více či méně taky chuligánská skupina, která však zdaleka nebyla tak radikální a to Kather hools, která v jednu dobu čítala i přes 20 lidí. Jednalo se o početnější skupinu než Bulldog Corps , kterou tvořili mladí kluci z největšího opavského sídliště Kateřinky. To že síla této skupiny zdaleka nemohla konkurovat profláklému Bulldog Corps ale potvrdil i fakt, že v podstatě jak skupina rychle vznikla, tak relativně brzy i zanikla, respektive zůstalo jen pár jedinců, kteří se také stávají součástí Opavských Chalupářů. Asi poslední takovou oficiálnější skupinou pak bylo/je Santa-Fe, dalo by se říci, že i tato partička se stala podskupinou Opavských Chalupářů. V poslední době ještě vznikla mladá čistě chuligánská a vypadá to, že i dost perspektivní skupina mladých a to Young Boys.

Opavští hools před bitkou s Bohemkou v roce 2008


Jak vznikl název Opavští Chalupáři? Je jasné, že v tom hrál roli ten seriál, ale proč jste si vybrali zrovna tento seriál, který dle mě s fotbalem toho moc společného nemá...
Název vznikl vlastně až po vyrobení vlajky. Prostě jsme chtěli udělat novou vlajku, myslím, že v tu dobu zrovna běželi v televizi Chalupáři a někoho z nás v hospodě prostě napadlo, že by bylo super udělat mistry Kemra a Sováka s nějakým opavským symbolem a tak se to propracovalo až do finální podoby a vlajka a vlastně i skupina byla rázem na světě. Škoda, že se toho ani jeden z nich nedožil, docela by mě zajímala jejich reakce!

Jak to v loňském roce vypadalo s Opavou a domluvenými bitkami, případně spontánními? Co vyšlo, co nevyšlo, jak to dopadlo?
V prvé řadě bych chtěl říct, že Opava doplácí na to, že je ve druhé lize, kde krom Brna, které letos spadlo, nemá v podstatě v této soutěži soupeře, protože prostě žádný není… Největším zklamáním bylo, že nevyšla bitva, která by se stala největší v dějinách ČR a to, když jsme spolu se Slaskem vyzvali Slovan s Brnem. Naše koalice čítala 240hlav, soupeř hlásil 170 lidí. Z těch uskutečněných bych pak zmínil souboj mladších generací Opaváků a Olomoučáků a střet se Slávisty, které jsme oba velice rychle rozhodli ve svůj prospěch. Povedená pak byla i akce na Baník v Hlučíně. S loňským rokem můžeme být tedy spokojeni, ale vždy může být vyvíjeno ještě podstatně více aktivity.

Jak se Opaváci staví k hardbassu? Jste v tomto jednotní? Bude nějaký hardbass i z Opavy, nebo jeho doba už pominula?
Mě hardbass absolutně nezajímá a myslím, že podobného názoru je i většina ostatních

Co Opava a grafitti aktivity? Co o nich si myslíte? Stane se to součástí ultras/hools subkultury, nebo to bude jen okrajová záležitost pár jedinců z řad fanoušků?
Nesnáším takové ty odporné, hnusné klikyháky a čmáranice, které ničí domy a nové fasády. Ale propracované fotbalové grafity se mi líbí a na rozdíl od výše zmíněných mohou i zkrášlit daný objekt, pokud se navíc jedná o nějakou zchátralejší zástavbu, garáž nebo podobně. Určitě by bylo jen dobře, kdyby se staly pěkné grafity součástí ultra či hooligans subkultury.Dá se říct o Opavském kotli, že má nějakou politickou orientaci?
Co se týče přímo kotle, tak tam se ani nedá říct, jestli má nějakou politickou orientaci, nikdo se nijak neprojevuje. Většina chuligánů je pak samozřejmě více nebo méně pravicově orientovaných, hodně lidí také politiku třeba neřeší vůbec, ale levicově smýšlející jedince jsem naštěstí nezaznamenal!

Co si myslíte o užívání drog? Patří to do ultras/chuligánské subkultury v ČR? A jak si myslíš, že se situace okolo ultras/hools a drog bude vyvíjet v budoucnu?
Drogy jdou mimo mě. Nesnáším fetky a trosky, na druhou stranu mi ale nijak zvlášť nevadí, když někdo hulí nebo si občas šňupne, hlavně u lidí, které znám, převážně pak v Polsku jsou drogy víkendovou zábavou. Většina z nich cvičí, trénuje a o víkendu si prostě takto zpestřují zábavu. Jak se to bude vyvíjet u nás v ČR je těžko říct. Všichni ale víme, že ve světě to jede někdy až v dost velkém…

Ptát se, s kým ze zahraničí máte družbu je zbytečné. Každý ví, že je to Slask Wroclaw. Kdy vlastně začala tato družba a jaká byla podpora - to jest kde jste byli vy se Slaskem a na kterých utkáních byl Slask u nás?
Družba začala na podzim v roce 1998, podpora byla a je v každém roce dost značná. Co se počtů týče, tak samozřejmě podporuje více Slask nás, než my je, i když i my se ukázali v Polsku v pěkných počtech, ale jinak je to velice obdobné a pomáháme si v rámci možností dost často. Rozepisovat se kdy a kde jsme byli my se Slaskem nebo Slask u nás by bylo na spoustu řádků, tak zmíním třeba jen to, že jsme loni byli na všech utkáních v tažení Slasku pohárovou Evropou.
Foto a video z přípravného zápasu z 25.1.2012 mezi Slaskem Wroclaw a SFC Opava


Máte nějaké dobré vztahy i s nějakým klubem v ČR či na Slovensku? Tím nemyslím družbu, ale třeba smír..
Ne nemáme, já mám tak maximálně dobré vztahy s jedinci z Brna z dob mého pobývání v Brně, ale to je tak vše!

Máte i jinou družbu či nějaké podobné přátelství krom Slasku? Často se mluví o Lechii například.. Máte s nimi nějaké vřelé osobní vztahy, nebo je to spíš tak, že kdyby padla družba se Slaskem, padne tím i s Lechií?
Máme rádi a jsou nám sympatické všechny družby Slasku. S Motorem (Lublin) to dokonce jednu dobu vypadalo i na družbu, ale většinou se jedná jen o dobré vztahy jedinců z Opavy s lidmi z Krakowa, Gdaňska či Lublinu.
Doufám, že dokud budu živ, tak družba se Slaskem nikdy nepadne

Chodíte i na jiné sporty než jen na fotbal? Na jaké?
V ojedinělých případech i na hokej, když hraje třeba Havířov

Kolik lidí se u vás tak zhruba schází v kotli? Na každé utkání je to asi jinak, ale tak od kolika do kolika a jaké utkání nejvíc táhne?
Řekl bych, že tak od 100 až třeba snad po 1000 nebo kolik bylo v posledním pohárovém zápase s Baníkem, ale to byla samozřejmě výjimka. Tím jsem vlastně odpověděl i na druhou otázku

Kolik vás tak průměrně jezdí na výjezdy a jaký byl váš nejlepší výjezd v roce 2011 a proč?
Po Moravě je to v podstatě vždy trojciferné číslo, po Čechách záleží hodně na atraktivitě soupeře respektive jeho fanoušků

Jaký by byl váš žebříček TOP 5 v nenávisti klubů v ČR?
Baník, pak dlouho nic.. No a pak asi Sparta, Bohemka, Olomouc, Slavia

Jaký by byl váš žebříček TOP 5 v nenávisti zahraničních klubů?
Tak tady bych asi přenesl největší kosy Slasku, my jako Opava nemáme zvlášť nějakou nenávist vůči zahraničnímu klubu. Vlastně jo, zapomněl jsem na Piast Gliwice.

Jezdí vaše skupina na všechny výjezdy, nebo se ukazujete jen na některých výjezdech?
Opava už nějaký ten rok nezaznamenala žádnou výjezdovou nulu

Jaké máte vztahy s klubovým vedením?
V podstatě žádné, hlavně že do nás neprudí…

Jak to u vás vypadá s choreografiemi? Dělali jste v roce 2011? Budete dělat v roce 2012?
Něco málo se udělalo, jednalo se o větší i menší chorea, častokrát ale taky nebylo vůbec nic. Jak jsem již psal výše, že doplácíme na to, že jsme v 2. lize, tak tady to platí dvojnásob. Když víš, že nikdo nepřijede, tak v postatě nemáš ani motivaci něco dělat

Jak to vypadá ve vašem městě s policajtama? Nechávají vás trochu dýchat, nebo jdou tvrdě po vás?
Jako asi všude jinde jim jsme trnem v oku, ale dá se to zvládnout

Musím tu říct, že Opava jako tábor má mé velké sympatie. Klub padl na samé dno, ale fanoušci jej neopustili, podporovali ho z nižších soutěží a tlačí jej pomalu ale jistě do 1. ligy. Můžeš popsat, co se tenkrát stalo s klubem, proč se propadl do pralesní ligy a co to pro vás znamenalo jako pro fanoušky? Přece jen některé kluby jak se ztratí zájem veřejnosti, tak je velmi reálný jejich zánik..
Jsem rád, že jsme byli v podstatě pořád na stejné úrovni i v dobách, kdy jsme hráli krajský přebor a ukázalo se, že Opava je opravdu fotbalové město a jsou v něm i opravdoví srdcaři. Klub se potápěl čím dál víc v dluzích a po spadnutí z 1.ligy nebyly prachy ani na 2.ligu, už to vypadalo na úplný konec a krach. Naštěstí se na poslední chvíli koupil alespoň kraj a po postupu do divize zpět i 2. liga. Pád do 3. ligy byl další hořkou pilulkou a teď už to snad půjde jen nahoruJaké je věkové rozpětí výjezďáků Opavy? Zdá se mi, že patříte ve věkovém průměru mezi jedny z nejstarších výjezďáků? Nebo se generace už obměnily?
Ano rozpětí je opravdu velké. Když už jsi stejně starý jako rodič kluka, který s tebou jezdí na výjezdy, tak to mluví za vše! Jezdí nás dost starých, hlavně z řad chuligánky (nejstaršímu je už přes 50!, ale to už je samozřejmě extrém), ale v poslední době to už snad opravdu konečně vypadá na generační obměnu. Doufám, že nás starých vydrží co nejdéle, co nejvíce

A nezbytná otázka, bez které se ani teď neobejdeme, kdo je dle vás momentálně jednička na poli hooligans? Přece jen se dost diskutuje poslední prohra FCB se Spartou. A jaká je podle vás TOP5 na tomto poli?
Jednoduchá odpověď - jednička je pořád Baník, jak se říká jedna vyhraná bitva neznamená vítězství ve válce. Baník podle mne Spartu hodně podcenil a ani se jim nedivím, když se jim ne dlouho před tím hlásí Sparta u sebe ve vzájemném zápase snad v jednociferném počtu. Nehledě na to, že touha po odvetě nebyla ze strany Sparty ani jednou vyslyšena.
Top 5: Baník, Sparta, Brno, Opava, Slavia

Jakou dopravu preferujete na výjezdech? Vlak, bus, auta?
Preferujeme všechny tři zmíněné prostředky, nejvíce ale asi bus

Co myslíte o našem losu na EURO - Polsko, Rusko a Řecko? Pojedete se podívat? Přece jen bude se hrát v pro vás družební Wroclawi, Opava patří mezi skalní ultras na repre, a budete to mít za barákem...
Podívat se asi pojedeme, ale já osobně do českého sektoru mezi ty vandráky a vidláky nejdu i z toho důvodu jsme přestali podporovat reprezentaci. Budu s družebími kamarády buď na stadioně nebo alespoň na montovaných tribunách s velkoplošnou obrazovkou v centru Wroclawi. Fandit Čechům ale samozřejmě budu, to je jasné

A dvě osobní otázky, které nebudou za celou Opavu. Jaký je tvůj názor na českou ultras/hools scénu? Myslíš, že je až tolik špatná, nebo jen vypadá trochu uboze ve stínu polské scény, která ovšem patří mezi to nejlepší pokud ne na světě, tak alespoň v Evropě.
Přesně tak, polská scéna je opravdu špička, a tak naše může být v jejím jakémsi stínu, čímž se nechci nijak zastávat naší scény, protože by to opravdu mohlo být mnohem, mnohem lepší, ale když to srovnáme se scénou v zemích velikostně podobných, tak na tom nejsme úplně nejhůř, ale to ruku na srdce i díky tomu, že jsme v podstatě přímo ovlivnění díky některým klubům polskou scénou. V Polsku má každé větší město čítající 100.000 a více obyvatel bandy, které jim můžeme závidět. Ano, těch měst je tam nespočetně krát více než u nás, ale u nás je třeba hodně 100.000 nebo téměř 100.000 měst, které nemají vůbec nic nebo v lepším případě jen pár jedinců. To asi mluví za vše. Asi to bude tou naší švejkovskou povahou a nulovým nacionalismem, hrdostí, ctí, bojovným duchem atd.

Jak ty osobně často navštěvuješ Polsko co se týká fotbalu? A je něco, co bys chtěl od nich dostat i na naše stadiony?
Já už jsem navštívil Polsko, co se fotbalu týče hrubě přes stokrát a hlavní věc, kterou bych chtěl dostat k nám je ta, že tam se tím fotbalem opravdu žije, ne jak si to u nás v ČR spousta lidí jen nalhává…

Chtěli byste něco vzkázat čtenářům na webu hooligans.cz?
Podporujte dál své kluby na všech frontách a bojujte za cokoliv, co alespoň chvíli udrží tu naši pravou fanouškovskou scénu co nejdéle na jakés takés hladině před pomalým, ale jistým úplným potopením se do UEFou podporovaných sraček.

Díky moc za rozhovor

Opavští hools při měření sil s chuligány Bohemians v roce 2007

{jcomments off}

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear