FREE DOWNLOAD HOOLIGANS GAME ON IOS AND ANDROID

Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Událost se nějakým způsobem dotkla všech lidí, fotbalové fans nevyjímaje. Mohl bys nám přiblížit, jaké byly bezprostřední reakce německých ultras na stadionech při následujících zápasech?

Událost v Berlíně se stala během zimní přestávky, a jak už bylo řečeno, existuje ještě stále mnoho nesrovnalostí. To, co se stalo, je každopádně hrůza a nikdo samozřejmě neodmítá jakoukoliv formu solidarity.

 

Dokázal bys nám nějak osvětlit přístupy jednotlivých německých táborů k uprchlické krizi?

To není tak snadné říct. V Německu byl k tomu všemu od počátku nastavený levicový postoj, který jednoduše musel být snášen a akceptován. Velký podíl na tom mají politici a zaprodaná média. Je asi těžké si to představit, ale každý jiný názor je veřejně dehonestován a okamžitě „uveden na pravou míru“. V Německu není většího strachu a urážky, než být veřejně označen za nácka či „pravičáka“. To tak prostě už desítky let určuje naše politika, média a školský systém. Systematické „splácení dluhu“ můžete vidět každý den v televizi. Opravdu není dne, kdy by neběžela nějaká reportáž o zlém nacistickém Německu, a to samozřejmě na lidi působí enormně.

 

Projevuje se příchod velkého počtu cizinců do Německa ve složení ultrasáckých nebo chuligánských skupin?

Již existuje mnoho skupin, v jejichž řadách jsou zainteresovaní i cizinci. Tohle není první velká migrační vlna, která Německo zasáhla; trvají v různé míře už desetiletí, takže jednoduše není možné, aby se tato skutečnost nějak neprojevila i ve složení band. Postoj mnoha skupin je takový, že se primárně soustředí na své zájmy a striktně neurčují, kdo konkrétně klubové symboly smí nosit a kdo ne. Hlavní je, aby dotyčný také vyznával ty správné barvy.

Můžeš nám popsat, jak nyní funguje mediální propaganda/cenzura ohledně uprchlické krize, útoku v Berlíně atp.?

Samozřejmě existují alternativní média, která se teroristickým útokem samotným až tak nezaobírají a primárně se soustředí na skutečně podstatné věci. Nenechají si tak snadno odlákat pozornost. Jinak se ale stačí podívat večer na zprávy, co že se stalo za den zajímavého, a pak si lze snadno dát dohromady jedna a jedna a vidět, čím nás krmí na úkor důležitých témat. To je jako když se koná nějaké ME nebo MS a Německo hraje o finále. To se najednou ve vládě vesele prosazuje velké množství zákonů a prochází různé změny, aniž by tomu kdokoliv pořádně věnoval pozornost, neboť vše ve veřejném prostoru se točí jen a jen kolem fotbalu. Je také ale třeba přiznat, že bohužel jen velmi málo Němců se snaží získat si nějaký diferencovaný náhled ze zahraničního zpravodajství. To se pak přirozeně odráží na tom, že díky naším masmédiím se utváří hodně jednostranný pohled na politiku, podnikání atd.   

 

V době, kdy má německý Velký bratr plné ruce práce ohlídat akce a zprávy, které se týkají zavedené imigrační politiky, povolila třeba trochu smyčka kolem krku ultras? Nebo je fotbalové násilí stejně vděčné téma na nahrabání politických bodů, jako tomu bylo vždy?

Ne, smyčka nepolevuje. Je až neuvěřitelné, že nálada ve společnosti ještě nedosáhla vrcholu, pomyslného bodu varu. Debaty o bezpečnosti jsou teď nade vše a zasahují do fotbalu snad ještě silněji než kdy před tím. Populismus a planá hesla zase vyvstávají do popředí a opět přináší spoustu problémů. Nic nového. Jen se teď ta buzerace dá ještě lépe ospravedlnit. Všechna opatření se schovají pod roušku „bezpečnosti“.

 

Mohl bys nám říct něco o iniciativě Hooligans gegen Salafisten (HoGeSa)?

To je docela zvláštní příběh a myslím, že spíš taková „vnitřní záležitost“. Tato iniciativa nevznikla je tak sama od sebe, bylo v ní zainteresováno hodně stran, neboť oslovit a přimět k nějaké aktivitě téměř 5.000 lidí se nedokáže jen tak poukázáním na ožehavé téma. Zdá se, že to celé už utichlo, ale následovníci, resp. pokračovatelé se ve společnosti těší, spolu s Pegidou, značné oblibě. Tím pádem jsou médii všeobecně ignorováni nebo, když už si jich novináři všimnou, tak jsou vyobrazeni pouze v negativním světle.

 

 

Spojují se některé německé iniciativy se silným zastoupením fotbalových fans s jinými iniciativami nebo organizacemi v zahraničí?

Německá scéna disponuje mnohými kontakty v zahraničí. Konkrétně ale nevím, jestli existuje nějaká iniciativa, která by byla až tak významná, že by stála za řeč. (To čeští investigativní reportéři z Blesku vědí samozřejmě víc a mají jasno, jak že se věci mají… http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-uprchlicka-krize/364873/hnedy-pakt-proti-migrantum-nemecti-nackove-a-polsti-chuligani-bili-slunickare.html )

 

Co si ty osobně myslíš, jaký bude život v Německu v následujících letech? Jak to třeba podle tebe bude vypadat na stadionech, ulicích a polích za, dejme tomu, 10 let?

Fotbal se mění. Když se člověk snaží prožít se svým klubem pěkné časy, musí pro to strašně moc obětovat. Ať už se jedná o investování peněz nebo obětování času, protože na nic jiného ho už prostě pořádně nezbývá. Scéna se stále víc radikalizuje, což není vždy jen ku prospěchu. Je vlastně docela s podivem, že při svým způsobem uměle vytvářeným a vyhroceným nenávistem ještě nikdo neumřel. Nastavený směr, kterým se scéna ubírá, se stále silněji dostává do rozporu a konfliktu s bezpečnostními složkami. Podle mého názoru je klidně docela dobře možné, že za 10 let scéna vesměs úplně zanikne, anebo se bude muset přeskupit do totálního undergroundu. Stačí se podívat na situaci v Itálii. Budete-li chtít zažít takovou tu klasickou romantiku s pivkem, rvačkou a bandou bláznů s nádechem asociálních stupidit, budete se muset spokojit se 4. ligou. Tam to bude snad stále ještě o něco uvolněnější.    

 

Díky moc za rozhovor! Přejeme jen to dobré do života. Chtěl bys na závěr něco vzkázat?

Zůstaňte věrni svým kořenům. Je škoda, kdyby kotle v každé zemi měly mít podobné, někdy téměř totožné, chorály. Každá země má svůj specifický folklor a tradice, trvejte na nich. Buďte nápadití a budujte své jedinečně fanatické sektory. Vsichni do kotel!

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear