Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear


3) Možná by se hodilo na úvod trochu představit fanouškovskou scénu v Řecku. Hodně lidí tu ve střední Evropě zná vaše videa, fanatické fandění, střety s policií na stadiónech. Dá se v Řecku vůbec nějak rozlišit, kdo je fanoušek, ultra či chuligán?
Chuligánství v Řecku je něco naprosto rozdílného, než si představujete! Neexistují pravidla, neexistuje něco čestného. Všichni se jen dívají, jak přemoct druhého a to jakýmkoliv způsobem.
 4) A.E.L. se nachází ve druhé nejvyšší řecké soutěži. Je tam velký rozdíl mezi ultras a hooligans aktivitami? Například chodí na tato utkání méně diváků, jsou méně početné kotle?
Ano, existuje rozdíl, hlavně co se týče diváků. Ovšem policie je všude stejná a vždy jedná podle rozkazů, které má. Pro nás je to s policií konfrontačně naprosto stejné, ať už na zápasech první, nebo teď druhé ligy.

5) Vím, že Larissa má družbu s německým FC Norimberkem. Jak tato družba vznikla a od jakého roku je?
Zde se pletete! Pouze pobočka Monsters má dobré vztahy s Norimberkem! Většina fanoušků AELu je ani nezná, ani je nikdy neviděla a tohle téma je nechává naprosto lhostejnými.

6) V různých zemích se silně či slabě řeší na fotbale politika. Jak je to v Řecku?
Všechno je politika. Od té chvíle, co se stáváš dospělým a jdeš volit, tak v něco věříš. A stadión je jako jedna miniatura společnosti, kde logicky uvnitř existuje ze všeho něco.

7) Jaké nejznámější řecké kluby (fanoušci) jsou ultrapravicové a jaké ultralevicové? Je vůbec možné něco jako v Itálii, že na stadiónu bude jednomu týmu fandit jedna ultra skupina levicová a druhá pravicová?
Ano, je to možné, ale samozřejmě žádná pobočka se necharakterizuje kam politicky patří. Každopádně zřídka jsou případy, alespoň tady, že pobočky jednoho mužstva se pobijí mezi sebou kvůli politice.

8) Zajímalo by mě, když vidím videa z Řecka, kde berete tolik pyrotechniky. Jak moc je v Řecku legální a povolené či zakázané provozování pyrotechniky?
Jo, je to výborná věc, ale samozřejmě je to nelegální. Legální je to jen v případě předvolebních kampaní politických stran...

9) Když se na některá videa dívám, probíhají u vás nějaké přísné tělesné prohlídky na stadiónech?
Záleží podle zápasu a jeho nebezpečí. Jsou zápasy, kde vstupujeme dovnitř stadiónu a fízlové se ani neobtěžují se na nás podívat, ale existují i zápasy, kde nás svlékají a prohledávají půl hodiny.

10) Jakou roli hrají drogy v řeckém chuligánství a jakou roli hrají ve vaší skupině?
Pro někoho hrajou roli, pro někoho ne. Hodně uživatelů ztrácí soudnost a myslí si, jací jsou supermani když něco berou. Co se týče naší skupiny, tak se jedná o individuální případy a snažíme se od těchto věcí zůstat daleko.

11) Je myslitelné, aby v Řecku dělali někteří fanoušci ochranku na vlastním stadiónu?
Jo, děje se to, ale jen v pár případech. My to vidíme kladně. Věříme, že to dělá pořádek na tribuně.

12) Jak u vás probíhají chuligánské bitky? Je to vždy spontánní, nebo jsou i nějaké domluvené "ustawky"? Co zbraně? Jsou týmy, které je nepoužívají nebo jsou nějaké týmy, které se bez toho neobejdou?
Každý jde, jak mu to vyhovuje, ale skoro vždy existuje nějaké příslušenství. Nikdo nejde prohrát.

13) Mají domluvené bitky nějaká pravidla, například beze zbraní, dodržené počty osob?
Jak už jsme se předem zmínili - neexistují pravidla.
 

 


 

14) Jak si vedlo A.E.L. v těchto bitkách?
Od té chvíle, co držíme naše město čisté od jiných fans a navíc tolik let si nedokázali otevřít pobočku jiného mužstva v našem městě, tak se nám chce věřit, že děláme dobrou práci :).

15) Jak vypadá v Řecku fans/ultras/hooligans grafitti? Podporujete a zapojujete se do grafitti?
Tyhle blbosti nás pohltily. Graffiti, nálepky, a tak dále... Zlatá doba 80. let, kdy jsme nedělali nic z toho.
 

(pro zvětšení klikni na foto)

 

16) Jaké jsou nejvíc nenáviděné kluby pro A.E.L. v Řecku a jaké v Evropě případně a proč?
V Řecku jsou všichni nepřátele a jsme proti všem. Přesto prvenství pro nás má PAOK a mužstva z Volosu (Olympiakos a Niki Volos). S PAOKem tato nenávist začala poté, co byl v roce 1986 usmrcen náš fanoušek, Charalambos Blionas a to světlicí, kterou vystřelili fanoušci PAOKu. Nenávist trvá a měla několik příhod. Co se týče klubů z Volosu, tak zde je nenávist spíše z geografických důvodů. Fanouškovsky je to dobře, abychom zůstali ve formě.

17) Jak to u vás vypadá s policií a represemi? Bere řecká vláda jako nějakou svou vysokou prioritu boj s ultras a hooligans? Dá se například odhadnout, kolik lidí z A.E.L. má zakázaný vstup na stadión či je ve vězení za fotbal?
Stav v naší zemí, který cítíme je ten, že i nám chtějí sebrat míč - prohlídky a tresty jsou přísnější. Chce to všeobecně dávat pozor. A bohužel máme lidi se zákazy, ale i ve vězení.

18) Dopadá nějak na řeckou fans scénu současná finační krize?
Ano, hodně. Fotbal a vše okolo nic moc, ale lístky jsou drahé. My starší se tak snažíme dostat mladší ročníky na stadión zdarma. Je to znát také na výjezdech.

19) Jak moc často dochází při rvačkách k úmrtí? Že nějaké mrtvé mezi chuligány máte jsem slyšel, ale nevím, jestli například takto každý rok někdo umře, nebo je to třeba jednou za pět let..
První, který zemřel, byl fanoušek našeho klubu, jak už bylo zmíněno. Poslední roky se tento fenomén stává častěji.

20) Kolik zhruba chodí lidí do kotle AELu? Je jasné, že v každém utkání je to jinak, ale v jakém rozmezí? Kolik lidí bys počítal k chuligánům AEL?
Kolik lidí je v kotli záleží samozřejmě podle zápasu. Co se týče bitkařů do ulic, tak to je těžké říct. Jsou lidi, co se zapojují a nemají souvislost s pobočkou, ale jsou v partičkách, nebo ve čtvrtích, které přicházejí, když se něco děje. Nás cíl je společný, aby město zůstalo čisté a to se nám daří na 100%.
 

 21) Potrpí si řečtí hools na nějakých chuligánských značkách? Jaké značky oblečení u vás chuligáni preferují?
Nenávidíme módu! Snažíme se to i vysvětlit mladším, že všechen tenhle karneval s casual style a jiné ti nepomáhají, aby jsi miloval víc svůj klub, ani tě nedělá větším.

22) Jak je to s výjezdy? Máte často zákazy zúčastnit se výjezdu?
Jo, jako fanoušci představujeme pro mnohé nebezpečí. Krom toho, v kdejaké vesnici se sbírají, aby se zkonfrontovali s hrozným a báječným lidem AELu, takže i proto fízlové zakazují výjezdy, ze strachu z výtržností.

23) Na některých videích jsem viděl různé dobývání, zapalování či bitky u hospod fanclubů. Jsou schopni chuligáni dojet i několik desítek kilometrů do jiného města na takovou noční akci?
Tohle se děje především ve dnech, v kterých nemáme zápas. Tak či onak, jsme vlastně nuceni na takovou akci vycestovat mimo Larissu, když v našem městě pobočka žádného jiného klubu nesídlí, a díky Bohu jsme už zvládli takových akcí celkem dost za ty roky :).

24) Co reprezentace? Vy chodíte na zápasy reprezentace?
Poslední roky je možné, aby se stalo něco organizovaného. Jinak většina z nás chodí, ale individuálně.

25) Co bys vzkázal čtenářům hooligans.cz?
Milujte Váši ženu a rodinu, pijte alkohol, jezte maso, buďte skuteční a ctěte vlajku, o kterou Vás požádal Bůh, aby jste jí sloužili. ALKAZAR CLUB

 

 


 

* Oficiální název klubu je AEL 1964 FC. Město Larissa je páté největší řecké město, kde žije 160tis. obyvatel. Pro srovnání: Athény mají 3 miliony obyvatel a Soluň 790tis. obyvatel. Celkově je v Řecku jen 10 měst nad 100 tisíc obyvatel včetně jmenovaných.

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear