Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear


- Byl jsi u zrodu Boixos Nois? Jaké úkoly jste si tehdy předsevzali?
U zrodu jsem nebyl. Přišel jsem do Boixos Nois v 80.letech, přesný rok už nevím. Nou Camp, tento obrovitý stadion, byl nejklidnější arénou v Evropě. Nikdo nezpíval a neskandoval, lidi seděli jako v divadle, hráči neměli pocit, že mají od fans podporu. Naším hlavním úkolem tehdy bylo rozjet support, a to na všech úrovních.

- Boixos Nois je opravdu veliká skupina. Je normální, že řadoví členové neví, jak vypadají jejich "šéfové"?
Můžeš být v Boixos Nois deset let a nemusíš vědět, kdo dává příkazy z vrchu. Pro naši scénu je tohle normální, vzhledem k tomu, že po nás jdou policajti a čelíme různým represím.

- Takové tajnosti ale nejsou v žádné španělské ultras skupině...
Je nutné být v utajení. Máme v živé paměti, jak to dopadlo s Abertzale Sur (gang Atletika Bilbao, který vloni oznámil rozpuštění skupiny - pozn.Správce) - tedy s gangem, který třicet let zářil na San Mames. K šéfům téhle skupiny měli přístup řadoví členové, a pak to šlo všechno jako přes kopírák - obvinění ze spolupráce s organizací ETA a obvinění za držení zbraní. A dnes už tento gang neexistuje.

 


- Abertzale Sur, Indar Gorri (hlavní gang Osasuny - pozn.Správce), Pena Mujika (hlavní gang Realu Sociedad - pozn.Správce), s těmito levicovými skupinami jste měli vynikající vztahy, že?
Abertzale Sur nebyli nikdy naši přátelé - ale naše organizace měly velmi podobné cíle, ovšem oni v Baskicku a my v Katalánsku. S dalšími dvěma skupinami jsme měli dobré vztahy. Do určité doby.

- Myslíš do té doby, než do Boixos Nois přišly ty pravicové tendence?
Španělsko je velmi zpolitizovaná země, a tak to tady chodí, že přátelé a nepřátelé vznikají v podstatě na základě politického přesvědčení.

- Fanoušci Barcelony vás ale taky rádi nemají...
Barcelonští fanoušci si zakládají malinké ultras skupiny, které se schází na Nou Campu ve 20-30 lidech, a maximálně co si mohou dovolit je zpívat klubovou hymnu a křičet, když dá Barca gól. A tím celý jejich přínos pro Barcu končí. Kdo hájí čest klubu na výjezdech? Boixos Nois. Kdo je připraven proměnit slova v činy? Zase jen Boixos Nois. Takže ať tihle fanoušci drží hubu. Oni jen žvaní, za nás mluví činy.

- Řeknu to na rovinu - nemají vás rádi, protože si o vás myslí, že Boixos Nois jsou zapojeni do světa zločinu...
Ať si myslí, co chtějí.

- Mluvil jsem s člověkem, který byl v Boixos Nois u jeho vzniku. Odešel od vás, protože jste začali být spojováni s prodejem drog poblíž stadionu s tichou podporou ve stylu "tímhle pomůžeš našemu gangu".
Nic o tomhle nevím. Stadion Nou Camp se nachází v takové čtvrti, že si tu můžeš vždycky koupit cokoliv nelegálního. Ale to neznamená, že Boixos Nois s tím má cokoliv do činění. Víš jak to chodí - ať už se stane cokoliv na stadionu nebo v okolí stadinu, vždy se bude říkat, že je jen jedinej viník, a tím jsme MY. Nikdo nejde hledat viníky do ulic, ale začne vyšetřovat nás.

- Jak vznikla myšlenka organizovat Casuals FCB?
V 90.letech se na scéně objevili skinheadi*, a můžem si říct, že to tehdy bylo v módě mít hlavu do hola. Nebylo nutné mluvit o politice - podívali jste se na Jižní tribunu, uviděli jste lidi s holýma hlavama, a měli jste jasno. Tohle bylo i na výjezdech, jen bylo těžké se dostat na stadiony, protože už nás všude znali a tak se nás snažili na stadiony nepustit, protože měli strach z inicidentů. Pak přišel nápad udělat skupinu ve stylu casuals, která by se soustředila na lokální problémy a fungovala by odděleně od místní fans scény. Přestali jsme nosit klubové věci jako trička, šály atd., začali jsme nosit nenápadné oblečení i účesy. Přesouvali jsme se na předem určená místa maximálně po trojicích.

- Kdy mezi Boixos Nois a Casuals FCB vypukla válka?
Ta vznikla nedorozuměním. Navrhli jsme radikální metody a postupy, jenže Boixos Nois je obrovská skupina, která sdružuje velké množství různých lidí, a tak se některým naše myšlenky a metody líbily, ale jiným prostě ne. A tak jsme se přesunuli na Severní tribunu, kde už tehdy mělo své místo několik menších ultras skupin, kterým jsme ale taky do oka nepadli. No a už tam své místo nemají..
Ve stejné době nám do Casuals FCB začínalo proudit velké množství nových členů, zatímco v Boixos Nois došlo ke změnám. Odešli jim vlivní staří, kteří celou skupinu zakládali a byli tam od počátku. A najednou jsme se stali my nejvlivnějšími lidmi v celé organizaci. Za nás mluvili akce -ať už pod hlavičkou Boixos Nois, nebo i samostatně. Přišli mladí začínající chuligáni**, skinheadi... Celkově začala na naší scéně nová etapa a bylo nutné ji někam nasměrovat. A na rozdíl od nás tu nebyl nikdo, kdo by to zvládl.

- Kolik v té době době tvořilo Casuals FCB lidí?
15 lidí.

- A kolik je to dnes?
30 lidí.

- Nejde se stát členem Casuals FCB?
Nejde. Naposledy jsme přijali mezi nás člověka...hmmm.. to bude deset let zpátky, nebo i víc. Jestliže fanoušek miluje Barcelonu, uznává Katalánsko a jeho symboly, ctí sílu a čest klubu a za klub bojuje, tak už zřejmě vstoupil do Boixos Nois. Ale není vůbec důležité, aby věděl, kdo je členem Casuals FCB.

- A v Casuals FCB o všem nerozhoduje jeden člověk?
Ne, ale čtyři až pět lidí.

- Existuje takový názor, že s rozhodujícím vlivem Casuals FCB v Boixos Nois se dramaticky změnila orientace skupiny. Tedy že před tím byla Boixos Nois levicová organizace, a nyní se už jeví více politicky univerzální. Dřív byl support, teď kriminál. Dřív byl ultras, teď hools.
Nerozlišujeme na ultras a hooligans. Člověk, který příjde do Boixos Nois musí být připraven na vše: dnes bude nutné podpořit klub na výjezdu, zítra na tebe vyskočí jakýsi hovno v nějakým Madridu a bude potřeba ubránit se a přejít do útoku. Vše je potřeba. Seš člen naší skupiny a musíš být připraven na vše.

- V Itálii například je ale jasná hierarchie: Tihle lidi dělají choreo a nervou se, a tohle je jiná scéna, tohle je chuligánská brigáda.
U nás tohle není. Všichni společně děláme to, co je užitečné pro naši skupinu.

- Proč nemáte rádi Laportu? (Joan Laporta je předposlední prezident FC Barcelona a poslanec katalánského parlamentu - pozn.Správce)
Protože pro něj byl klub jen odrazovým můstkem pro jeho politické ambice a pro slávu. Vystupoval proti fanouškům, proti těm lidem, kteří vždy a všude podporovali klub, a kteří jsou víc "Barcelonisti" než je on sám. Taky dělal podivné finanční převody, pral špinavé peníze a sponzoroval jimi svou kampaň. Výsledkem je, že klub přivedl do obrovských dluhů.

- Joan Gaspart ale taky zavlekl klub do dluhů, a navíc měl období, kdy byla Barca bez trofejí. Přesto obdržel čestné členství v Boixos Nois...
To je jiný případ. V případě Laporta tu máme co do činění s dobře promyšleným celosvětovým osobním píár a samolibostí. To Gaspart opravdu miloval svůj klub, a svůj postoj ukazuje i jako viceprezident. Ukázalo se, že to nebyl dobrý prezident, ale všechno co dělal mělo jen jednu motivaci - touhu pomoci svému klubu. Uznávám, nepovedlo se, ale aspoň to zkusil.

- Boixos Nois se setkávají s klubovými prezidenty?
Ano, se všemi od Núneze. (Josep Luís Núnez byl prezidentem Barcelony v období 1978-2000 - pozn.Správce)

- V Srbsku byl nedávno skandál u "Grobarů" (hlavní skupina Partizanu Bělehrad - pozn.Správce), kdy vyšlo najevo, že podporovali prezidenta klubu výměnou za finanční odměnu. Tyhle zvěsti se šířili i o Boixos Nois a Núneze...
Jednou se ukáže, že tohle jsou fámy, které šíří naši nepřátelé. Poslouchej je dál, a dozvíš se, že ještě dealujeme drogy, prodáváme zbraně, vydíráme prezidenta...
Jediný pakt, který jsme si dohodli se sekteratiátem Núneze se týkal výjezdů. Prezident nám poskytl klubové autobusy na výjezdy, ale ty nebyly jen pro Boixos Nois, ale pro všechny fanoušky Barcelony, kteří chtěli jet na výjezd. Dřív nikdo na venkovní zápasy nejezdil, a tak busy nebyly potřeba. My jsme rozjeli výjezdy po Španělsku, a klub souhlasil, že nám s tím pomůže. Bylo to výhodné pro klub i pro fanoušky.

 
- A teď už se nedokážete domluvit se sekretariátem?
Teď sekretariát klubu spolupracuje pouze s hodnými chlapci, zatímco půlka naší skupiny je na černé listině. V srpnu 2010 bylo setkání se Sandrem Rosellem (nynější prezident FC Barcelona) a on slíbil, že trochu uvolní tu smyčku. Ale celá administrativa FC Barcelony nemá ráda Boixos Nois a nehledí na to, co všechno jsme pro klub udělali.

- Vlajky Boixos Nois teď nejsou moc vidět na Nou Campu..
To ale neznamená, že my nejsme na stadionu, zkrátka maskování je realitou dnešního života. Dneska proneseš sebou na tribunu Sever nebo Jih vlajku Boixos Nois, zítra bude nahrávku na kameře zkoumat policejní dohled, pozítří si tě policie ztotožní a o další dva dny jsi na černé listině. Dobře víme jak to dělají.

- Už se neúčastníte bitek?
Dlouho jsme se už neúčastnili, s vyjímkou místních potyček. A tak.. Ale na nás nikdo ani nic nedělá. Za hranicemi Španělska se ještě někdo najde, kdo by do nás šel, ale tady ve Španělsku už takoví dávno nejsou. Všichni vykřikují, jaký jsme sračky, tak ať teda dojedou.. Tady je nutný oddělit slova a činy. My přijedem do jinýho města, ale po místních chuligánech není ani vidu ani slechu..

- A nejde se domluvit s šéfami jiných španělských chuligánských gangů?
Čeho bychom docílili? Řeknu ti, jak to tady chodí: Madrid například přijede na zápas do La Coruňa. Místní kluci z Riazor Blues udělají choreo, přijede k nim pár dalších hools bandiček z Baskicka a například i hools gang z Asturie. A teď si všechno rozvěsí po celým svým sektoru, roztáhnou šály s nápisem "Antimadridista" a ve sporných moment křičí "Takhle Madrid vyhrává ligu". A myslí si, že takhle je to v pohodě. A pak ještě jejich mladí chuligáni zaútočí kamením na autobus s hosty a všichni pak vydechnou: "Ach, to ale byla akce!".
Tohle ale není žádná akce, tohle je hovno. Kdyby několika svými chuligánskými gangy pokryly cesty, kudy fans Madridu pojedou a pak jim zablokovali bus a napadli ho, tak to by byla akce. Zkrátka, my nevidíme smysl povídat si s šéfy jiných ekip, protože nám to příjde jako v zasrané mateřské školce.

- Nenajde se žádná chuligánská skupina, se kterou by Boixos Nois udržovali dobré nebo přátelské vztahy?
Ne.

- Před několika lety Mossos D'Esquadra (regionální policejní jednotka v Katalánsku) provedla sérii zatčení vlivných lidí v Boixos Nois, které skončilo tím, že několik významných lidí z Casuals FCB skončilo ve vězení. Kromě toho jim přišili i práci pro barcelonské podsvětí včetně vražd.
Nechci o tom mluvit, protože i kdybych řekl cokoliv, vypadalo by to jako výmluvy. A stejně bych tím nikoho neospravedlnil. K policii chodí jen bastardi, a v Mossos D'Esquadra dělají bastardi, kteří si navíc neváží své domoviny. Vyrobí na objednávku jakékoliv obvinění proti zástupcům naší skupiny pro prachy. Tohle se stalo i v Baskicku, kde to zase navlíkli na lidi z Abertzale Sul stejně jako před tím na nás.

- Uvědomuješ si, že takový postoj k Boixos Nois ale nevznikl z ničeho nic?
Jsme velká skupina a žijeme životem velké skupiny, tak je to potřeba chápat. Frente Atletico dělá podobné věci, a ačkoliv používají také silové akce a je jich méně, nejsou na svém vlastním stadionu utlačovaní. Vedení Crvene Zvezdy vždy podporovalo svou hlavní skupinu z nejtvrdšího jádra fans a nehledělo na to, do čeho se "Delije" namočili. Je to o lidech, prostě vedení Crvene Zvezdy chápe, co je to čest klubu a že to není prázdná fráze. Tahle naše junta ničemu nerozumí, chtěli by na tribunách vidět děti, těhotné ženy, zamilované páry, zkrátka všechny ostatní než chlapy, kteří jsou pro svůj klub, pro Barcu, schopni udělat cokoliv.

- Viděl jsem na internetu rozhovor, kde se člověk představil jako člen Boixos Nois a tvrdil, že neví, kolik lidí tvoří Boixos Nois, že se nevede žádná evidence.
Ha ha ha! A neříkal taky, že osobně organizuje naše akce? Existuje členství, členská karta skupiny, za kterou se každý rok platí členské příspěvky, které se využívají pro potřeby organizace. Tudíž máme nejen statistiky, ale také i účetnictví.

- Kolik stojí členství v Boixos Nois?
15 Euro nový člen a 12 Euro prodloužení na každý další rok.

- Na čem organizace Boixos Nois vydělává peníze?
Obecně se dá říct, že na prodeji zboží. Náš symbol buldočí hlava je dost populární. Objevuje se na šálách, vlajkách, tričkách atd. Spousta našich výrobků kupují zahraniční fanoušci. Kromě toho máme taky v Barceloně tetovací salón.

- Byl jsem svědkem komické situace, kdy skupina turistů z Asie se totálně ověsila věcmi od Boixos Nois a chtěla takhle jít na Nou Camp a ochranka na bráně si s tím vůbec nevěděla rady.
Tak Asiati obecně zkupují všechno co vidí. Naše věci si může koupit každý. Turisti holt neznají pravidla a měli by vědět, že to může mít neblahé důsledky si u nás koupit šálu Antimadridista a pak s ní chodit okolo stadionu Realu.


- Na webu Boixos Nois jsou dva externí odkazy. Jeden vede na web německé rockové skupiny Kategorie C, druhý pak na web německého chuligánského gangu Standarte. Obě skupiny jsou z Brém.
Máme dobré vztahy s Kategorii C, uspořádali jsme jejich koncerty v Barceloně. Tahle skupina je úzce spojena s německou hools scénou a Hanni (zpěvák Henrik Osterdorf) působil ve Standartě a vůbec udělal hodně pro celou německou hooligans scénu.

-Boixos Nois má víc jak třicet let. Během této doby jste udělali spostu akcí, 25 lidí skončilo za to ve vězení. Při pohledu zpět, změnil bys něco?
Některé jednotlivé věci ano. Ale celkový příběh naší historie ne, není proč. Je prostě naše, ať už je špatná nebo dobrá, někoho děsí nebo prostě způsobuje emoce. Ale víš co je nejdůležitější? Je upřímná.


Zdroj: www.football.ua


* v ruském hools slangu Бритыйе "britije" = skinheads
** v ruském hools slangu Карланы "karlany" má slovo dva významy. 1) mladí fans, kteří přišli do hooligans subkultury. 2) nezkušení fanoušci
(méně často se pro ně používají i výrazy: "karly", "karliki" "dubl" "vtoroj sostav")

 

Související články:

Historie fans scény na FC Barcelona

Španělsko: Fanoušci FC Barcelona – historie a současnost

Španělská scéna - ultra skupiny, politické rozdělení, družby, nepřátelství

Španělsko: Soumrak nad Ultras Sur (Real Madrid)

 

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear