Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear


Jméno: B.K.
Věk: 35
Město: Varaždin (Chorvatsko)
Scéna/skupina: White Stones
Klub: Varteks Varaždin

- Ahoj B.K., díky Ti za interview pro nás. Řekl bys nám stručně něco o vaší skupině, jak je velká? Jak dlouho funguje?
Moje skupina byla založena v roce 1990, náš tým tehdy hrál ve 3. jugoslávské lize. Byli jsme skupinka 20-30 lidí, při derby 40-50. Jak vznikla Chorvatská liga, byl náš klub zařazen do 1. ligy. První 2-3 roky v lize proběhl velký ultras boom ve Varaždinu a naše skupina měla v roce 1996 téměř 450 členů.
Jak jsme v roce 1996 hráli o titul, bylo nás na poslední zápas ve Splitu víc jak 1000. V 90. letech jsme po Bad Blue Boys a Torcidě patřili k tomu nejlepším v Chorvatsku. V letech 2000-2003 naši skupinu opustilo hodně starších kluků a přenechali ji mladším. Bohužel to šlo se skupinou z kopce.
Pořád ještě chodí maximálně 100 lidí do našeho oblouku na stadionu. Když v roce 2007 se rozhodli lidi, co vedli fanclub, že to zabalí a skončí, sešlo se spontánně na 30 lidí, kteří tento fanclub v roce 1990 zakládali. Všichni se shodli na jednom, že jej nenecháme spadnout, že si znovu vezmeme skupinu pod naši kontrolu a zkusíme ji pozvednout a posunout vpřed. Většině z nás je mezi 35-40 lety.
Při setkání se 120 „starýma“ ze skupiny se vybralo nové vedení skupiny. Náš první krok byla změna tribuny, kterou jsme přesunuli z původního místa za brankou na hlavní tribunu, abychom tím zase mnoho starších fanoušků zkusili získat zpět do skupiny. Už při prvním zápase došlo do nového sektoru naší skupiny 300-400 lidí. Poslední rok byl rekord, když doma proti Zagrebu bylo v sektoru naší skupiny 600 lidí.

- Kdo je váš největší nepřítel a proč?
Jako naše úhlavní nepřátele bereme ultras z Vinkovce (město 50km od Varaždinu – poznámka Správce). Už od prvního zápasu co dojeli do Varaždinu byly mezi oběma skupinami velké výtržnosti. To byl náš první zápas proti nim v první sezóně nové Chorvatské ligy. Vinkovec byl zasažen válkou, a hodně mladých z Vinkovce nalezlo úkryt ve Varaždinu, Zagrebu a Čakovci. Hodně z nich přišlo do našeho města a kam přišli, tam jsme se s nimi rvali. Pak při zápase přeběhl jeden z našich členů hřiště a strhl z plotu jejich vlajku. Tu jsme pak zapálili na výjezdu ve Vinkovci. Potom zdemolovali náš autobus. Od této události s nimi jsme nepřátelé.

- Jaký je váš vztah k policii?
Není žádný vztah k policii, hlavně po novém zákoně, který nabyl platnost. Ten zákon je udělán tak, aby mohli vyřídit fotbalové skupiny, což platí hlavně pro ty menší. V našem městě zná každý policajt 95% z nás křestním jménem, příjmením, přezdívkou, a ví i adresu.
Teď je právě hodně těžké to tady ve Varaždinu nějak rozjet, když všude kolem se motají policajti s těmi svými kamerami. U vchodu na tribunu dávají alkoholtestery i nám starým na dýchnutí, a pokud máme víc jak 0,1 promile, tak musíme domů. Policie je velká překážka k našemu návratu na scénu.

- Jaké byly největší výtržnosti, které vstoupili do historie vašeho klubu?
Tak výtržnosti byly snad pokaždé s Torcidou a Bad Blue Boys. Nejvíce v 90. letech. Proti Dinamu Zagreb došlo také v velkým výtržnostem po celém městě při prvním večerním utkání ve Varaždinu. Jsme se mlátili snad celou jednu hodinu od centra města až ke stadionu. S Torcidou to bylo dříve lehčí, oni nebyli tak agresivní, jak jsou dnes. S Kohortou z Osijek se taky mlátíme každej zápas poslední 3-4 roky.

-Zajímal by mě tvůj názor na fanouškovskou scénu ve Splitu (o skupině Torcida článek zde) a v Záhřebu (o skupině BBB článek zde). Jak vidíte tyhle dvě fanouškovský scény? Jezdí v nějakým větším množství k vám?
V 90. letech jezdily obě skupiny přibližně ve stejných počtech. Dnes přijíždí víc BBB, ale tak pro ně je Varaždin jen 80km daleko. Momentálně bych obě skupiny viděl tak na stejné úrovni. Torcida se už vyrovnala v síle BBB. Já bych tyhle dvě skupiny dal určitě do evropské TOP 20 nejlepších skupin.

- A jak si stojí ostatní Chorvatské skupiny, které by stály za zmínku?
Tak poslední dobou došlo k expanzi. Mimo těch dvou největších zmiňovaných tu je i Armada Rijeka, která se taky velmi dobře prezentuje, a třeba ultras z Vinkovce nejsou příliš početní ani nějaká top skupina, ale co se týká organizačních záležitostí, tak tam jsou dobří a vždy připravení!
Kohorta Osijek se pořádně rozrostla v poslední době, a to stejné se dá říct o skupině Šibenski Funcuti.
Dobrá je i menší skupina Tornado Zadar, kteří se teď vrátili k fotbalu (oni v posledních letech se angažovali jen na basketbalu).
Tuto sezónu postoupili do 1.ligy i Demoni Pula, a to je velmi dobrá grupa, která v 2. lize cestovala se svým týmem úplně všude. Gademz Karlovac taky postoupili z 2.ligy a do teď se taky hodně dobře prezentovali.

- Teď se dost diskutuje o smrti fanouška Toulouse v Bělehradu, který byl zbaběle zavražděn. Zdá se ti to normální při pohledu na srbskou chuligánskou scénu, nebo je to jen specialita bělehradské scény?
Tohle se mi nelíbí ani trochu, že jdou na jednoho s noži a jinými zbraněmi, ale to dělali už i dřív (to se naučili od Turků). Můžu jen k tomu říct, že tohle je velká hanba pro všechny ultras či hooligans skupiny. Nějaký monokly pod okem jsou v pohodě, ale mlátit lidi co se už nehýbají? Tohle už nepochopím! R.I.P.

- Chorvatsko je velmi malá země, přesto jste měli vždy výborné fotbalisty a neuvěřitelně nadšené fanoušky. Je v Chorvatsku vůbec někdo, koho fotbal nezajímá?
Tak je to právě asi tím, že jsme tak malý a hrdý národ, který byl vždy utlačován. A teď se to právě ukazuje. Není nic hezčího než pod svou národní vlajkou někam vycestovat, kam je jedno. Tady mají lidi veliké nadšení pro sport, a můžete to pozorovat i u jiných druhů sportů (házená, sjezd na lyžích, tenis..).

- Jste aktivní na zápasech reprezentace?
Ano, na zápasy reprezentace cestujeme vždy rádi. Moje skupina se účastnila lecjakých zápasů repre od Mistrovství Evropy v roce 1996, kde náš naroďák hrál. Ale ne těch velikých hlavních turnajů, spíš těch kvalifikačních. Byli jsme v Dánsku, Švédsku, Estonsku.. a taky na několika přátelácích.

- Proč je na klubové úrovni vždy hotové peklo, ale když hrajete v zahraničí a při repre zápase, tak je to spíš takové klidnější?
Každá skupina u nás se chce srovnávat s těmi nejlepšími v Evropě, ale bohužel naše kluby hodně často rychle vypadnou. Poslední klub v Evropském poháru, který vydržel, byl Varteks Varaždin, a vypadli jsme ve čtvrtfinále Poháru Vítězů Pohárů. Z počátku na náš nároďák jezdili jenom ultras, co se týká zápasů venku, ale teď už je to jinak. Většina ultras teď nedostane žádné lístky, a další co by je i dostali tak tam ani jet nechtějí, protože se vše totálně zkomercionalizovalo, stal se ze všeho obchod a většinu lístků dostanou sponzoři.

- Kde jsi byl se svým klubem v zahraničí a zaznamenal jsi tam nějakou zvláštní příhodu?
Byl jsem ve Slovinsku na Evropském poháru Velenje-Varteks, v Holansku na Herenveen - Varteks, ve Španělsku na Mallorca-Varteks, Dánsku na Bröndby-Varteks. Jak jsme měli hrát s Aston Villou, tak byl náš autobus v Německu poslán na zpět, kvůli tomu útoku na Dvojčata v New Yorku. Výtržnosti u evropských výjezdů byly minimálně, jestli vůbec někdy.

Díky za rozhovor!

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear