Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

- Je v CSKA Sofia rozdíl mezi chuligány a ultras? Dá se vůbec na fotbale v Bulharsku rozdělit, kdo je ultras a kdo chuligán? Chodí chuligáni a ultras do kotle, nebo stojí třeba chuligáni mimo kotel?
U nás je jeden sektor (kotel), kam chodí všichni dohromady - tedy fans, ultras a chuligáni. Rozdělit kdo je kdo během zápasu na tribuně moc nejde, každý fandí. Ultras a chuligánské vlajky visí vedle sebe na plotě. Chuligánská skupina je ale dole v sektoru a čeká, jestli se třeba nestrhne rvačka s policajtama.


- Do jaké chuligánské skupiny patříš a kolik má členů?
Teď už nikam nepatřím, protože z těch starých kvalitních skupin CSKA, jakými byly CSKA SS FRONT a LEGION už ani jedna neexistuje.

- Jsou v CSKA nějaké ultras skupiny? Jak se jmenují a kolik mají členů?
V kotli na zápase bulharské ligy je mezi 1000-7000 lidí podle soupeře. Z toho aktivních členů ultras skupin je 100-200 lidí. Tři největší ultra skupiny se jmenují "GORDI"(Hrdí), USF (Ultras Separative Front) a Torcida Plovdiv. Jsou i další skupiny, ale ty jsou o dost menší. GORDI - to jsou lidi, kterým je přes 25 let a je jich okolo 50. USF jsou mladší kluci a mají cca. 50-75 členů. Torcida Plovdiv je největší skupinou mimo Sofii a má cca. 100 členů, z toho je asi 5-10 radikálů (hools). Při mezinárodních zápasech je domácí kotel celý zaplněný a každý fanda v kotli se podílí na připravené choreografii. Na venkovní mezinárodní zápasy se počet fans pohybuje mezi 1000-3500 fans, podle vzdálenosti utkání.
V Praze před 4 roky nás bylo 2500. Veliká návštěva za poslední roky byla také v Římě, kdy proti AS Řím dojelo 3000 fans CSKA. Dobré byly i návštěvnosti v Basileji (1300 fans) a na Fulhamu (2200 fans).


- S jakými kluby mají fanoušci CSKA Sofia družbu a od jakého roku družby trvají?
Oficiálně CSKA družby nemá. Avšak někteří lidi z ultras mají přátelské vztahy se Steaua Bukurešť, jiní fans CSKA zase s Partizanem Bělehrad.

- S kým má CSKA největší nenávist co se týká domácích klubů a s kým v zahraničí?
Největší nenávist je s Levski Sofia. CSKA a Levski jsou dva největší kluby v Bulharsku, navíc ze stejného města. Mají také nejvíc fanoušků po celé republice. Po Levski Sofia to je Lokomotiv Plovdiv. Další domácí kluby bych asi ani nenávistí nenazval, protože mají málo lidí a ani nejsou ničím zajímaví. Ale občas i s nimi se někde může strhnout nějaká rvačka na ulici, což je fajn.
Se zahraničními kluby oficiálně žádná nenávist taky není, ale každej Bulhar nenávidí Turky, a tím pádem i všechny turecký kluby.
Nějaká nenávist je s Vardar Skopje (makedonský klub – pozn.Správce) od jednoho zápasu, kdy jsme s nimi měli potyčky.
Fotbaloví fans CSKA jezdí také na zápasy s volejbalem do Řecka, a na této úrovni je díky minulým potyčkám nenávist s Arisem Soluň.

- Kdo je podle tebe v TOP5 nejlepších hooligans v Bulharsku?
CSKA Sofia
Levski Sofia
Lokomotiv Plovdiv
Botev Plovdiv
Zbytek už je o ničem

- Kdo je podle tebe TOP5 nejlepších ultras v Bulharsku?
CSKA Sofia
Levski Sofia
Lokomotiv Plovdiv
Botev Plovdiv
Lokomotiv Sofia


- Jak u vás probíhají bitky? Rvete se na ruce či se zbraněmi? Je nějaká domluva třeba přes mobily vůbec možná?
Zatím byly bitky jenom v ulicích a žádná domluva ještě v Bulharsku nebyla. Rveme se jak na sebe narazíme a bereme do ruky co máme po ruce. Takže se v bitce může objevit flaška, boxer, pásek, kameny, tyče atp. Jednou jsme měli dobrou sestavu na náš výjezd do Plovdivu. Domluvilo se nás cca. 75 lidí, kteří jeli autobusem a 2 autama. Nejeli jsme tou nejkratší cestou po dálnici, protože jsme tušili, že ji budou monitorovat ACABi a jeli jsme jinou cestou. A i přesto zadrželi policajti náš autobus. Spekuluje se, že to policajtům mohl říct Lokomotiv Plovdiv, kteří se nás asi báli, a řekli policajtům, že pojedem jinou cestou.
Zkoušeli jsme už v minulosti něco domluvit, ale nikdy z toho nic nebylo. Několikrát jsme zkoušeli vyzvat chuligány Levski na domluvenou bitku, ale vždy to odmítli!
Jedna domluvená bitka ale byla, a to se zahraničním klubem - s Dinamem Moskva. Férovka v počtu 15 na 15. Po minutě CSKA Sofia však prohrálo. Ale aspoň jsme tím ukázali, že se nebojíme jít na domluvenou bitku.

- Dělá kotel Sofie nějaké náročnější choreografie?
Ano. Tuším od roku 2003 je na každej zajímavej zápas choreo…Takže určitě je vždy choreo na derby proti Levski, na finále poháru, a nejvíc choreí je při utkáních v evropských pohárech.


- Kolik má odhadem CSKA Sofia aktivních hooligans?
Teď se doba změnila hlavně tím, že už neexistují ty staré frakce CSKA - SS FRONT a LEGION…Takže teď jsou spíš mladí hools, kterých je cca. 70-100. Těch aktivních v tvrdém jádru je tak 25-50.

- Jak je to v Bulharsku s politikou a fotbalem? Jsou chuligáni či fans CSKA Sofia nějak politicky orientovaní?
CSKA Sofia jsou pravičáci (ultrapravičáci – pozn.Správce). Mladí chuligáni mají svou organizaci North Side 14 (kdy 14tka znamená 14 slov od Davida Lanea). Před tím to byla organizace CSKA SS FRONT, kde je orientace skupiny jasná už podle názvu.
Chuligáni Levski jsou taky dost aktivní pravičáci a na zápasech jejich klubu vlají vlajky s hákovými kříži či keltské kříže.
Taky Lokomotiv Plovdiv jsou převážně pravičáci.


- Je v Bulharsku nějaký levicový klub?
V celé bulharské hools scéně jsou jen pravičáci. Žádní levičáci na fotbal nechodí.

- Jakou výtržnost CSKA považuješ za nejznámější a mohl bys ji trochu popsat?
Těch známějších výtržností je několik a všechno jsou to bitvy v centru města s Levski Sofia. Jedna z těch větších byla v roce 2000. Okolo 100-150 radikálních fanoušků z CSKA (byli to hlavně pravičáci z CSKA SS FRONT) se sešlo před zápasem. Popilo se a rozhodlo se, že se zaútočí na místo, kde se schází fans Levski (to místo je asi 60 metrů od Národního stadionu). Fans Levski tam bylo cca 300-400. Začali jsme po nich házet kameny a flašky a vyrazili na ně. Fanoušci Levski se dali na útěk, a kdo nestihl utéct, ten byl dobit na zemi. Policie přijela až po pěti minutách, když už bylo po všem. Něco podobného se stalo v roce 2006, kdy 75 lidí z CSKA zaútočilo poblíž Národního stadionu na fans Levski Sofia. Těch bylo cca150-200 lidí. Útok opět začal kameny a pak už propukly rvačky, ve kterých bylo hodně lidí zraněno. Minimálně pět lidí skončilo v nemocnici.
Na finále poháru mezi CSKA a Cerno More Varna, které se hrálo na Národním stadionu v Sofii, neměli být žádní policajti (museli být před stadionem) a securitka byla soukromá. V poločase začal útok 150-200 lidí z CSKA, kteří vtrhli do sektoru hostů. Začala rvačka, při které dostala i ochranka, protože každý věděl, že to nejsou policajti a když dostanou, tak za to nebude paragraf jak za policajta. Několik fanoušků Varny bylo zraněno a policie nastoupila až po pěti minutách…
Prakticky při každém derby a to už i několik let zpět byly vždy rvačky s policií a s Levski v ulicích Sofie. Rvali se mezi sebou malé či velké skupiny. Vítězem bylo někdy Levski, jindy CSKA..


- Zabili nějací bulharští kluboví fanoušci jiného fanouška? Z jakého klubu a jak se to stalo?
Já vím jen o jednom mrtvém fanouškovi. Byl z CSKA Sofia a umřel při útoku příznivců Levski na nás, když mezi nás hodili bombu z bronzu a střepiny mu zasáhly záda. Naštěstí při rvačkách v ulicích byli vždy maximálně jen těžce zranění, a to od hozených kamenů či dobití od tyčí.

- Jaké máte vztahy s klubem? Pomáhá vám s organizací výjezdů, vstupenky zdarma nebo se slevou, finance na choreografie nebo jinak?
U nás je oficiální fanklub s šéfem, který komunikuje s šéfem fotbalového klubu. Ten fanklub zajišťuje všechno, od organizací výjezdů, až po choreografie či pyrotechniku. Kdo je členem, ten má slevy na výjezdy a vstupenky. Neoficiálně šéf fanklubu pomáhá i chuligánům s penězi na jejich autobusové výjezdy.


- Jaké zápasy bys v Bulharské lize doporučil kromě derby CSKA vs. Levski, co se týká atmosféry?
Tak krom již zmíněného derby je další zajímavé taky to Plovdivské mezi Botevem a Lokomotivem. Atmosféra na stadionu je hodně podobná jako na Sofijském derby včetně té nenávisti. Jsou tam též rvačky v ulicích s fans i s policií. Také na stadionu jsou k vidění chorea a pyrotechnika.

- Co říkáš na českou scénu? Viděl jsi nějaké zápasy českých klubů? Dokážeš nějak srovnat českou a bulharskou hools scénu, co se týká kvality nebo počtů?
Česká scéna je podle mě dobrá. Viděl jsem a rval jsem se na straně Brna proti Spartě v Praze (na Jižním Městě – pozn. Správce) v roce 2006. Českou scénu vidím jako férovou, kdy je každá rvačka domluvená. Ale zase vám asi chybí ty starý časy, kdy vše na ulici vyplynulo ze situace. U nás je to jinak, takže to těžko můžu srovnávat, i když i my chceme v Bulharsku rozjet domluvené bitky na ruce.

- Díky za rozhovor.

{jcomments off}

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear