Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Vše začalo ve 30.letech ve Spojeném království, když manchesterská společnost Baracuta, kterou provozovali bratři John a Isaac Millerové, vyrobila svůj zkrácený nepromokavý kabát. První model se jmenoval G9. Dle několika různých zpráv se první bunda této značky prodala v roce 1937. Tato bunda byla navržena pro hraní golfu v klasickém (tedy deštivém) anglickém počasí. Písmeno "G" v označení modelu G9 znamenalo "Golf". Hluboké a šikmé kapsy tohoto modelu byly navržené tak, aby se v nich dobře nosily golfové míčky a rukávy a ramena zase navrženy tak, aby dobře dovolovaly volnost pohybu pro golfové odpaly. Všechny tyhle vlastnosti se v budoucnu ukáží jako velmi významné, když subkultury mládeže budou budovat svůj styl oblékání.

A nyní už významná data v historii této bundy:
30.léta:
První Baractua G9 se začíná prodávat. Kupující jsou nejen hráči golfu, kteří měli být hlavní cílovou skupinou, ale také v módě si libující mladí muži.
Bunda je bavlněná, nepromokavá a má uvnitř všitou kostkovanou látku skotského vzoru (každý skotský rod měl svou různě poskládanou tkaninu, jak barevně, tak i vzorem, ale vždy do "kostek". V případě této bundy byl použit vzorek, kterou používala skotská rodina Fraserů, pocházející původně z Galie (Francie) a jejíž historie sahá ve Skotsku až do 13.století)).

50.léta:
A tady to všechno začalo co se týká Harringtonu. Obrovský zájem o Barracutu G9 nastal, jakmile se v této bundě objevil Elvis Presley ve filmu King Creole. Navíc další mládeží po celém světě oblíbená hvězda - James Dean měl svou červenou G9 oblíknutou ve filmu Rebel bez příčiny (Rebel without cause). Vypuká obrovský zájem u mládeže o G9 a žádný významnější obchod si nemůže dovolit, aby jim tato bunda chyběla v regálu.

60. léta:
Ani teď zájem nepolevuje. Subkultura Mods a Skinheads začala G9 považovat za součást své "uniformy". Navíc se v G9 objevují na veřejnosti lidi jako Frank Sinatra, Steve McQueen a Ryan O'Neill. A to je také doba, kdy G9 dostane svou přezdvíku jako Harrington bunda díky postavě Rodneyho Harringtona, kterého hraje Ryan O'Neill v televizním seriálu Peyton Place, a který se v G9 velmi často v seriálu ukazuje. První tuto přezdívku "Harrington" použil John Simmons, kterému patřil velmi známý londýnský obchod "The Ivy Shop", který takto bundě říkal v odkazu na tento seriál. A jak to už tak bývá, tahle přezdívka této bundy se velice uchytila a drží se jí dodnes.

70.léta:
Punkáči, skinheadi, znovuoživení mods a skúteři. Skupina The Clash, Clint Eastwood, Arnold Palmer (profi golfista) a mnoho dalších. Tihle všichni zase vrátili zájem o Harringtona. A tehdy se Harringtony objevují ve velké míře na tribunách v kultuře radikálních fans, už proto, že je tehdy tvoří příslušníci hnutí mods a skinheads.

80.léta:
Harrington stále oblékají mods, skins i punkáči. Stále to nosí The Clash, Michael Keaton a další. Styl oblékání na tribunách se už mění a fotbaloví Casuals už chodí oblékaní trochu jinak, přesto i zde lze Harringtony stále zahlédnout.

1990-2000:
I sám James Bond v Harringtonu nevypadá vůbec zle. Nosí i Pete Doherty, Joe Strummer, Thierry Henry, prostě každej, kdo chce vypadat jako dobře oblečenej rebel. Objevuje se v Harringtonu velký množství nejrůznějších městských mládežnických subkultur, nejvíc ty, co vznikly na základě Mods.
V roce 2007 slaví Baracuta company 70. narozeniny bundy G9 a vydala tři speciální edice G9 s potiskem na podšívce, kde jsou jmenováni Steve McQueen nebo Elvis či Frank Sinatra (tedy všichni kdo často nosili Harringtony). Harrington je už v této době vyráběn v licenci u různých prodejců, včetně i těch populárních, jako je Ben Sherman nebo Fred Perry. Nicméně existuje jen jeden originální Harrington, a tím je Baracuta G9 vyrobená v Anglii, a prodávaná v obchodech okolo 189 Euro (4900kč).

Sídlo firmy Baracuta


Harrington od Ben Sherman


The Clash v Harringtonech


Elvis v Harringtonu jako vzor pro mládež


Limitovaná edice "Elvis" bundy G9


Skinheadi z Ipswiche z roku 1983


James Bond v novém tisíciletí v Harringtonu


James Dean v červeném Harringtonu jako Rebel bez příčiny


Steve McQueen v Harringtonu na motorce


mladý Steve McQueen v Harringtonu


Steve McQueen v pokročilejším věku v Harringtonu

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear