FOLLOW OUR NEW FACEBOOK

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Někdy oděvy od Ben Shermana mají kruhový erb (roundel) britského Královského letectva v barvách modro-bílo-červené, často nazývaný mezi mods terč. V novější době jsou košile Ben Sherman dobře rozpoznatelné podle komplexního designu, takzvaného Carnaby stylu (Carnaby Street je nejznámější ulice módy a životního stylu v Londýně ve čtvrti Soho). Firma Ben Sherman vyrábí čtyři řady šatstva: dámské, pánské, pro mladé, pro děti.

Ben Sherman byla první firma, která začala vyrábět proslulé zapínací košile Oxford, které se staly základem módy pro subkultury mods, skinheads a suedeheads (=subkultura, působící v letech 1970-73 v Anglii, jež se vyvinula z mods, a vyznačovala se o něco delšími vlasy než skinheads a oblíkající se ještě elegantněji než skinheads - tedy nosili vlněné kabáty Crombie (či kabáty z ovčí kůže), pod nimi nejčastěji svetr bez rukávů a pod ním košili s velkými zapnutými límečky, která měla nejčastěji kostkovaný vzor...). Inspirací k těmto košilím, které z počátku šedesátých let začal podnikatel Ben Sherman vyrábět, byl elegantní styl Univerzitní ligy, který viděl na univerzitách právě za svého pobytu v USA. Úspěchy s ním přišly velmi brzy, a v zápětí se už věci Ben Sherman prodávaly napříč Evropou i v USA.

V roce 1967 již otvírá v turistickém městě Brightonu, jehož pláže jsou cílem domácích turistů, obchod na Duke Street. A tehdy se zrodil kult, kdy mladí začali toužit po Oxfordských košilích se zapínacím límečkem, které byly balené v černých krabicích s oranžovým logem.



Dále už následovala expanze do londýnské Carnaby Street, kde objednávky převyšovaly možnosti původní továrny v Brightonu, a tak byla výroba přesunuta do Severního Irska. Samotný podnikatel Ben Sherman prodal svou společnost v roce 1975 a odstěhoval se do Austrálie, kde žil až do své smrti v roce 1987.
Věci od Bena Shermana byly po téměř 50 let součástí různých subkultur. Zatímco na anglických stadionech se objevovaly košile Ben Sherman už od 60tých let, tak od 90tých let nastalo určité přesycení kostkovanými košilemi, a Ben Sherman je už jen velmi málo vidět u britských chuligánských gangů, zatímco v ostatních evropských zemích je stále populární i mezi hools.
Ben Sherman není až tolik značka o oblečení, ale o způsobu životního stylu.

PS: Značka Ben Sherman pronikla v posledních letech i mezi příznivce hip-hopu, techna a housu. Firma Ben Sherman koncem devadesátých let si dokonce zaplatila několik reklam v německých techno časopisech.

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Facebook Comments