Přinášíme překlad článku o ruské scéně, jak jej uveřejnil 8.2.2010 web ultras-tifo.net (který v tomto přeloženém článku klade otázky). Na otázky odpovídá webmaster www.russian-ultras.com: - Kdy se v Rusku objevila fanouškovská kultura a kdy spatřila světlo světa?
Stejně jako v Anglii, i u nás se s prvními fotbalovými zápasy začaly objevovat násilnosti, a to ještě před vznikem "fanouškovské kultury". Převrácená auta a rozbitá okna tramvají po fotbalových zápasech byly naprosto běžné věci ve městech, jako Moskva či Leningrad (Petrohrad). Fotbal byl velmi významným odvětvím v sovětském sportu i přes obrovské mezinárodní úspěchy v hokeji, a všechny velké stadiony v SSSR byly kompletně zaplněné. V letech 1970-1980 se začaly objevovat první fanoušci, kteří začali tvořit malé skupiny na stadionu. Během těchto let byly všechny klubové suvenýry dělány vlastní výrobou, a fanoušci byli náležitě pyšní na takovéto své šály (v ruském fans slangu se šála nazává „roza“ tedy v překladu do češtiny „růže“) a svetry („cveta“), vyvedené v klubových barvách. A za každou takovou „nenormální“ věc (placka, vlajka, šála) jsi mohl být velmi lehce zatčen ještě dřív než se dostaneš na stadion. Rusko bylo za „železnou oponou“ a informace byly velmi pečlivě protříděny než se dostávaly na veřejnost. Mezi fanoušky se nějaké informace dostaly, ale to tehdy byly jen málo početné skupiny a informace se navíc téměř neměly jak šířit po obrovském území SSSR. První fanoušci, kteří začali organizovat výlety na venkovní zápasy a podporovat hlasivkami svůj klub byli fans Spartaku Moskva. Ostatní z jiných měst a klubů je už jen kopírovali. Charakteristickým rysem té doby bylo velké kamarádství a bratrství mezi všemi fanoušky. Podpora fans svého týmu pak byla poměrně slabá a skládala se z malých klubových vlajek a jednoduchých a krátkých popěvků. I tak pro ně ne vždy měli policajti či normální milovníci fotbalu pochopení.

- Existovaly nějaké skupiny lidí, které začaly organizovat podporu klubu a začalo vytváření atmosféry na stadionu po vzoru Evropy?
Určitě, první zkušenosti byly převzaté z těch pár ubohých informací, co do naší země prosákly. Něco se také převzalo z novinových článků a fotek. Velmi také ovlivnil vývoj naší fanouškovské kultury film „Ultra“, a motivy a melodie písní z tohoto filmu můžete ještě dodnes slyšet na mnoho zdejších tribunách. Takhle se rodila naše fanouškovská kultura, a časem jsme se naučili další věci a přebrali je, a některé motivy a melodie jsme vymysleli sami. Jasným příkladem je třeba píseň věnovaná fanouškům Liverpoolu, ovšem teď už by něco takového nebylo možné.

- Kdy se objevili první ultras v Rusku?
Tak to záleží na tom, za co vy považujete „ultras“. První skupinou, která by se asi hodila k tomuto termínu, by byla „Flint Crew“ ze Spartaku Moskva. Ale odezva na ni byla od ostatních klubů velice rychlá. To bylo v roce 1990, kdy se celou zemí začalo šířit násilí a gangsterství, a tuhle dobu můžeme prohlásit jako nástup moderního chuligánství, na kterém pak vyrostlo chuligánství ruského stylu. Není snadné zachytit vše, co se tehdy dělo, i když se první fanouškovské časopisy už začaly objevovat. Kromě Flint's Crew dalšími významnými skupinami pro ruskou scénu byly: Red Blue Warriors (CSKA Moskva), BWD (Dynamo Moskva) a Nevsky Front (Zenit Petrohrad).

- Jak vláda a policie reaguje na popularitu a vývoj ruské ultra scény?
Po té, co se po devadesátém roce dostala situace v naší země do normálu a lidé mohli žít a přemýšlet svobodně, fanouškovská scéna začala velmi narůstat. Jen člověk, který se absolutně nezajímal o fotbal by si nevšiml existence fanoušků, a jejich síly a počtů. Mnoho nových lidí začalo navštěvovat tribuny, což mělo z počátku za následek mnoho problémů. Hnutí ultra začalo narůstat a bylo stále silnější, a vláda už jej nemohla ignorovat. V polovině první dekády nového tisíciletí se začínají objevovat pokusy klubů a policie dostat se do kontaktu s fanoušky a mít na ně vliv. Přesto dovolili mnoho velkých choreografií. Rusko je obrovská země a místní policie je k místním fans vesměs loajální, ovšem na nějakém vzdálenějším výjezdu můžete počítat, že budete čelit bezdůvodné policejní brutalitě. A jednu jistotu u speciálních jednotek jako člen chuligánského gangu máte – a to jsou obušky, a je jedno jestli ve Vladimiru, Vladivostoku či Zagrebu nebo Turíně, všude je to stejné.

Fanoušci CSKA Moskva vs. ACAB v Jaroslavli:


Zenit vs ACAB (1):


Zenit vs ACAB (2):


Chuligáni Spartaku Moskva v Praze:


- Které ultra skupiny jsou nyní v Rusku nejsilnější a nejvíce aktivní?
Je tu mnoho skupin, které tvoří jedno ultra hnutí v Rusku. Zrovna teď tu mají navrch ultras Spartaku Moskva, Zenitu Petrohrad a Lokomotivu Moskva. Řekl bych, že tito jsou zhruba na stejné úrovni. Pozoruhodný pokrok můžeme teď také registrovat i v dalších regionech. Nerad bych označil někoho konkrétního, protože zatím nikdo neudělal takový pokrok na scéně, aby se dalo říct, že jasně dominuje nad ostatními.

- Pověz nám něco a družbách a nepřátelství mezi ruskými fans..
Obvykle je nepřátelství či přátelství mezi kluby založené na sociálních kořenech. Je tu propastný rozdíl mezi náboženstvími – mezi pravoslavnými křesťany a muslimy. Nejsou to žádné závažné bitvy, ale prostě tyhle skupiny nikdy nebudou přátelé a vždy se může čekat, že jedna zaútočí na druhou. Konfrontace mezi městy v jednom regionu jsou taky jasné a je třeba je zmínit. Jasným příkladem je situace mezi Moskvou a Petrohradem. Každé utkání mezi Zenitem a moskevským klubem má nálepku „vysoce rizikové utkání“, jak tomu říkají policajti. Další jednotlivé konflikty jsou založené na sociálních důvodech, jako například Spartak vs. CSKA a Dynamo; Zenit vs. Spartak a Dynamo. Tyhle zápasy můžeme označit jako zápasy s největším nenávistným nábojem v Rusku. Velká přátelství mezi kluby tu také existují, obzvlášť v oblastech, kde si fans různě vzájemně pomáhali, což vedlo k dlouhým a pevným vztahům.
Nějaké delší a důkladnější popisování by zabralo spoustu času, navíc každý klub by bylo lepší řešit samostatně.
Jsou tu také konfrontace mezi bývalými republikami Sovětského svazu, a tak třeba každý zápas ruského týmu v pobaltských státech vyvolává nepříjemné vzpomínky na SSSR, a ruští fanoušci bývají téměř vždy napadáni místními nacionalisty a boje tam jsou neobyčejně brutální. Pro ty boje jsou obvyklé řetězy od motorek či flašky s uraženým hrdlem. Co se týká Ukrajiny, tak zde jsou vztahy komplikované. Mnoho kontaktů mezi ruským a ukrajinským hnutím se už stalo minulostí, přesto soupeři jako je Spartak – Dynamo Kyjev zůstali a naráží na sebe.


Zenit Petrohrad v Moskvě:


Lokomotiv Moskva v Petrohradě. Sektor hosů:


- Jak policajti a úřady reagují na pyro? Jaké jsou tresty za pyro v Rusku?
Ze začátku, někdy od 90tých let bylo pyro nepostradatelnou součástí dění na tribunách. Ovšem ten čas už je pryč. Policajti jsou čím dál tím zkušenější a propašovat pyro na tribuny je čím dál tím těžší. Navíc jim ulehčují práci taky kamery a psi. Přesto velké ultra skupiny mohly dělat pyroshow a dokázaly se domluvit s vedením svého klubu. Ovšem od letošního roku je nový zákon o pyru, který přímo zakazuje odpálit pyro na „místech, kde je velká koncentrace lidí“. Vypadá to, že nás čeká hodně problémů v budoucích sezonách s policií. Nový zákon jim usnadnil práci, a nyní už není pyro jen „drobný přečin“, ale závažné porušení zákona.

Chuligáni Spartaku Moskva proti policajtům:




- Jaké mají ruští fans politické názory?
Obvykle jsou ruští fans pravicově zaměření, a to dokonce i ti, kteří se sami považují za „apolitické“. Ovšem existují tu i levicové skupiny, ale ty jsou mizerné a málo početné. Levičáci se stali v ultras skupinách nežádoucími osobami, a stejně je tak je to s národností a přijetím do skupiny, i když tohle není vůbec jednoduché dělat to v zemi, kde je tak veliké množství různých národností. Hodně fans se účastní nacionalistických akcí a pochodů, ovšem není to tu jako například v Itálii, kde můžete své názory hlásat otevřeně. Přesto tu lidi šíří pravicové názory a ideje.
Mnoho skupin už bylo označeno jako sympatizanti fašismu, zejména tvrdé jádro Spartaku a Zenitu. Obecně je Rusko chladná země, a černoši tu nemají snadný život..


Pravicoví ruští chuligáni v Azerbajdžánu proti Muslimům:


- Jak bys obecně popsal ruskou ultra scénu?
V tak veliké zemi jako je Rusko nemůže být vývoj všude stejný, a čím dále jste od evropské části Ruska, tím je tento vývoj zaostalejší. Ale vše je závislé na lidech, jestli přijmou ideologii ultras hnutí. V Rusku si úřady velmi dlouho nevšímali fanouškovské scény, a vývoj ultra scény nebyl pod takovým tlakem, jako v jiných zemích. Zatímco ve velkých městech se ultra hnutí vyvíjelo a postupovalo snadno (už díky relativně dobrému spojení s Evropou a velkým počtem lidí na tribunách), v okrajových oblastech si lidé museli vytvořit příznivé podmínky sami.
Někde museli fanoušci svému klubu dělat plakáty a převzít kontrolu nad klubem, aby zabránili jeho zániku. Úředníci takových měst mohli snadno přejmenovat kluby, měnit barvy kluby a symboly, a to vše jen pro ekonomické zisky. Někdy takto zasáhli i dokonce do v minulosti slavných klubů (a fans scény), jako třeba u Torpéda Moskva. Dnes už jen pár ultra skupin vede válku se svými klubovými klony a (nebo) uměle vytvořenými kluby v jejich městě, kde těmto klubům ničí reklamy (plakáty atd), a dělá grafity a samolepky na počest svého klubu.
Vývoj těchto větších ultra skupin se už odehrává v hodně těžkých podmínkách, kde ultras musí bojovat de facto o holou existenci. A dnešní ruští ultras se podobají klasickým ultras. Nemají žádné dohody s klubem, který se o nich zmiňuje ve stylu, že „tito lidi poškozují klub“ a policajti je snad už ani jako lidi nepovažují, a využívají všemožných prostředků proti nim, od běžného násilí až po 15 dní vězení pod nejrůznějšími záminkami.
Za všechny případ z doby nedávno minulé: V Tatarstánu (muslimská republika patřící k Ruské federaci) policie zatkla fanoušky FC Kryla Sovietov ze Samary na celý víkend, a některé lidi dala rovnou do vězení na dva měsíce za problémy na stadionu.


Samara v Kazani proti ACAB (1):


Samara v Kazani vs ACAB (2):


Fanoušci Spartaku protestují proti klubu:


- Díky lidem z www.russian-ultras.com za toto interview.

Additional information