Překlad interview se Semem, členem Fratrie Spartaku Moskva, jak ho uveřejnil vloni web ultras-tifo.net (dále otázky redakce tohoto webu pod zkratkou UT).

UT: ahoj, mohl by ses nám nějak přestavit?
Říká se mi Sem, a jsem členem Fratria.

UT: Co bys nám řekl z historie Fratria?
Fratria byla jako organizace založená v roce 2005, kdy se spojili nejaktivnější členové z chuligánských gangů Spartaku Moskva. A od té doby odvedli obrovský kus práce. A v tomto krátkém čase jsme zvládli to, co jiným fanouškovským organizacím zabralo víc jak 10 let. Naše první činnost se datuje k jarnímu derby s CSKA Moskva v roce 2005.

Choreo s nápisem "Fratria"z roku 2005 ze zápasu Spartak Moskva-Lokomotive.


Spartak Moskva - CSKA Moskva (choreo z finále poháru v roce 2006 s nápisem "věrnost, síla").


Spartak Moskva- Sporting Lisabon (Liga Mistrů, r.2006 - choreo "Bůh chraň Spartak").


Shinnik – Spartak (2006).


CSKA Moskva - Spartak Moskva (2006)


Spartak Moskva - CSKA Moskva (2007)


Spartak Moskva - Zenit Petrohrad (2007)


UT: Co znamená jméno Fratria?
Fratria znamená latinsky "Bratrstvo". Toto jméno jsme použili, protože chceme vytvořit na tribunách našeho stadionu opravdové bratrství. Proto taky máme heslo "Jeden za všechny a všichni za jednoho".
Fratria není jen několik lidí, kteří něco pro klub dělají, ale je to každý člověk z 20000 lidí, kteří přijdou na tribunu B našeho stadionu Lužniki podpořit Spartak. Chceme být jako jeden organismus.

UT: řekni nám něco o scéně v Rusku, jak to tam celé začalo?
Tři čtyři roky zpět nemohla být řeč o žádné organizované podpoře v Rusku. Fanoušci nabírali svaly na trénincích, vzájemně si rozbíjeli ksichty a naše chuligánská scéna kvetla jako nikdy před tím. První ultras představení na ruských tribunách se objevilo v roce 2002 na stadionu CSKA. Ovšem za touhle akcí nestály aktivity fanoušků červenomodrých, ale stál za ní prezident CSKA pan Giner, který ji naplánoval a řídil za spolupráce tribun samozřejmě.

první choreo v Rusku organizované prezidentem CSKA Ginerem


Tato akce ale přešla mezi ruskými fanoušky bez povšimnutí. A tak v roce 2004 skupina "Reactive" (FC Locomotive) na zápase s CSKA Moskva udělala první organizovanou ultraprodukci v Rusku. Ultras skupina "Reactive" veřejně uváděla, že nemá s chuligánstvím a chuligány nic společného. A také se i soustředili na podporu svého týmu.

první choreo v Rusku organizované ultras skupinou "Reactive" z Lokomotivy Moskva


Ruské ultras hnutí je nyní na vysoké úrovni. Nejlépe se prezentují v poslední době Spartak, Zenit, Locomotive a CSKA. Nicméně je o ultras produkci také zájem v menších městech a nejen v nejvyšší ruské fotbalové soutěži (Rosto, Rubin, Krylja, Sovetov, Amkar), ale také v ruské první (Torpedo, Dynamo, Braynsk, Alanija) a druhé divizi.

UT: Jak vypadá každodenní žití v Moskvě, když je tam tolik znepřátelených klubů?
Tak Moskva je velmi velké město s populací okolo 12 milionů obyvatel. Je tam hodně lidí, kteří chtějí dělat ultra prezentace či být chuligáni. A každý chce být ve své sféře ten nejlepší. Díky tomu si musíme držet vysokou úroveň všech našich aktivit jak na poli ultras, tak i hools.

UT: Kdo jsou vaši soupeři? Je nějaká ultra skupina, se kterou máte přátelské vztahy? Jak vznikly?
Náš hlavní nepřítel je nyní CSKA. Na zápasy s tímto soupeřem se obvykle připravujeme několik měsíců před utkáním - to je také největší ruské derby. A je jedno na jakým místě jsou v tabulce týmy, tyto zápasy se těší vždy největší pozornosti. Nicméně nás jedna věc spojuje, že jsme všichni Rusi. V roce 2008 na utkání Spartak vs. CSKA byla například organizovaná "minuta ticha" a vlajky na památku dvou obětí automobilové nehody z řad chuligánů CSKA z gangu Jaroslavka. Po tomto si tyto jinak znepřátelené tribuny děkovali vzájemně potleskem.

transparent "Smutníme s vámi" od Spartaku k tragické události v řadách CSKA.


zapálené šály CSKA, Dynama a Zenitu na zápase s Rubinem v Kazani.


V Rusku jsou naši přátelé fanoušci Orjolu. Konečný verdikt, jak přistupovat k fans Torpedo Moskva a FC Rostov také nepadl.
Naši přátelé v Evropě jsou Crvena Zvezda Bělehrad ze Srbska a Lech Poznaň z Polska. Naše dobré vztahy s Crvenou Zvezdou začali po návštěvě fanoušků Spartaku v Srbsku na utkání mezi Zvezdou a Partizánem. Důležitou věcí, která přinutila fanoušky CSKA a Spartaku na společné spolupráci proti společnému nepříteli byla tragedie lidí v Srbsku. 24. března 1999 - den kdy NATO začalo bombardovat Jugoslávii, tak všichni moskevští fanoušci a chuligáni zapomněli na své bitky a spory a spojili se, aby vyjádřili svůj občanský postoj k této otázce.. "Ju-go-slavie! Ju-go-slavie!" tohle se křičelo u amerického velvyslanectví.

vlajka Ruské říše (neoficiální ruská vlajka) vlající v Srbsku na zápase Crvene Zvezdy.


Historie našeho přátelství s Lechem Poznaň je dost krátká. Není to družba mezi všemi fanoušky Spartaku a Lechu, ale pouze družba mezi chuligány.

vlajka přátel z Lechu na utkání Ligy Mistrů v Liberci.


vlajka Spartaku na stadionu Lechu Poznaň.


UT: jaký je tvůj názor na násilí a jste násilná skupina?
"Jedem das sein" :-) (=každému co jeho jest či každému co si zaslouží - tento slogan byl na bráně koncentračního tábora Buchenwald, ale je to německý překlad starého latinského citátu Suum cuique - pozn. správce). Někdo se chce rvát, někdo chce dělat ultraprodukci. Těžko říct.

Ve vedení Fratrie jsou zastoupeni všichni vůdci našich chuligánských gangů - The Union, Gladiators Firm, Independent Crowd, Devils Band, Wild Boars, Boxer's Team ("Banda boxera") a Opposition. Nicméně se samotná organizace Fratria nevystupuje a neúčastní se žádných chuligánských akcí. Hlavní úkol Fratrie je vytvořit pěknou ultras produkci na tribunách a utužovat co nejužší vazby mezi našimi fans.

UT: Jaké máte vztahy s klubem?
Nyní žádné vztahy nemáme. Vedení se tváří, jako bychom neexistovali a nevšímá si nás. Neřeší s námi naprosto nic, což je zaviněno tím, že jsou ve vedení klubu některé osoby, kteří s námi nechtějí vést žádnou diskuzi. Tak například fanoušci Spartaku byli při utkání proti Dynamu zticha první poločas. To souviselo se záměrně slabým výkonem našeho týmu v předchozích zápasech. A to stejné mělo sloužit jako důvod k dalšímu protestu. Na zápase se Saturnem jsme poprvé během utkání zpívali stále dokola stejnou píseň "Naše jméno je víc než peníze".

UT: Má vaše skupina nějakou politickou orientaci?
Fratrie je mimo politiku. Ale obecně se dá říci, že naši ultras a hooligans jsou ultrapravicoví (NS/WP).

nápis od Srdce ke Slunci (Slunce v tomto případě narážka na svastiku - pozn.správce)


transparent "Opice, jdi domů".


UT: Čím je pro vás jako pro fanoušky vaše město zvláštní a ještě na své město hrdí?
Ano, jsme hrdí na naše město - Moskvu. Především jsme hrdí na historii našeho města, jeho architekturu, jeho krásy. Moskva je jedno z největších měst světa! Krom toho je to město Hrdina. Toto ocenění si vysloužila po 2.světové válce. Jednou větou - Moskva je nejlepší město na světě!!!

UT: Jaký je tvůj názor na ultas hnutí v Evropě, která scéna je dle tebe nejlepší a která scéna se dobře vyvíjí?
Tak nejvíce z toho, co jsem viděl za ultra prezentace se mi líbily ty na stadionech ve Francii, Itálii, Srbsku a Polsku. To je to, oč my usilujeme. Velmi nás těší, že se ultras hnutí nevyhnulo ani našim blízkým zemím - Ukrajině a Bělorusku. Jejich prezentace jsou každým dalším zápasem stále více nápaditější a propracovanější.

Zdroj: http://ultras-tifo.net/index.php/Ultras-Interviews/Interview-with-Fratria-Spartak-Moscow-Russia.html

Additional information