V Rusku je chuligánství stále velmi populární. Velké a slavné kluby mají několik velmi početných skupin (gangů), které za daný klub bojují s gangem konkurenčního týmu. Každý měsíc proběhne několik desítek bitek, které jsou ovšem jen malé, většinou do 10 osob na každé straně a počty bývají vyrovnané. Jsou to prověrky nově příchozích co si při nich vyzkouší, kolik už mají natrénováno. Při těchto prověrkách vždy stojí několik lidí bokem, kteří bitku sledují či nahrávají na video. A hlavně sledují, jak se kdo rve, proto ty malé počty zúčastněných v prověrce. Čas od času pak proběhne velká bitka, kde na sebe narazí elitní moskevské gangy a to už ve velkých počtech. Největší ruské derby je pak zápas mezi Spartakem Moskva a CSKA Moskva. Pokud zabloudíte na ruské chuligánské weby, je dobré znát přezdívky či zkratky klubů. Spartakovci se nazývají Mjaso (Maso) či krasno-bělije (červenobílí), nejčastěji budou v závorkách zkracováni (KB). CSKA jsou pak označováni jako Koni (Koně), Armeytsy (Armádníci) a pak i krasnosinije (červenomodří), v závorkách bitek budou zkracováni jako (KS).*

Elitním gangem Spartaku je Gladiators Firm založená roku 1996. Elitním gangem CSKA je už přes 15 let existující Red Blue Warriors. Zatímco ještě na počátku nového tisíciletí byl nejlepším gangem aktivních bitkařů The Union ze Spartaku Moskva (letos v srpnu oslavili 11 let svého založení), v posledních několika letech se jako o nejlepším gangu v Rusku a možná i v Evropě mluví o Jaroslavce z CSKA.

prezentace Gladiators Firm 96:


bitka Union (Spartak Moskva) vs. Jaroslavka (CSKA Moskva) z roku 2000 (vítězí Union):

Vlajka spartakovského gangu The Union vlajka gangu The Union

bitka Einfach Jugend vs. Gladiators (vítězí Gladiators ze Spartaku Moskva)


Chuligáni v Rusku se možná až příliš striktně drží jména svého gangu, za který bojují. Před těmi nejdůležitějšími zápasy operují například chuligáni z CSKA Moskva se silou 400 bojovníků. Ovšem gangy bojují hodně za sebe a za své jméno. Přesto některé spolupracují v rámci jednoho klubu. V CSKA Moskva je několik aliancí chuligánských gangů. Dvě nejsilnější jsou Jaroslavka a Gallant Steeds (s těmito posledně jmenovanými měli bitku hools Slavie). První alianci tvoří Jaroslavka, Cats (Kočky) a K.I.D.S. (Kick-Insult-Destroy-Supress - před tím písmena znamenala Killing Idiots Demolition Squads). Druhou alianci tvoří Gallant Steeds (v překladu „Stateční bojoví oři“), Young Gallant Steeds a Einfach Jugend (ta letos na konci srpna slavila 10 let své existence).

Einfach Jugend:
 Einfach Jugend

Každá z těchto dvou aliancí je schopná dát před důležitým zápasem 100 a více chuligánů. Navíc jsou okolo CSKA další mládežnické gangy, které spolupracují s nejrespektovanější skupinou na CSKA, kterou jsou Red Blue Warriors. Na CSKA působí i třetí aliance, kterou tvoří chuligáni gangů Zarja a Shady Horses. Ti jsou schopni dát okolo 80 chuligánů. Tito chuligáni jsou většinou dost mladí, ale někteří velmi perspektivní.

V chuligánské Moskvě to žije. I když se celá řada chuligánů mezi sebou zná (je tu hodně lidí co se znají z aktivit v ultrapravicových akcích), přesto o různé noční přepady není nouze. Nikdo si nemůže být jistý, když slaví narozeniny třeba s kolegy z práce. Čtyřem lidem z Unionu se minulý měsíc stalo, že měli pozvaných 6 kolegů z práce a tuto desítku napadla v hospodě 50tka hools z CSKA. Střelba do vzduchu kolegů z práce pak útočníky donutila k ústupu. Ovšem ne každý v Moskvě má ozbrojené kolegy z práce, co si na narozeniny nosí střelnou zbraň... :)

Během srpna pak proběhlo několik prověrek mládeže v omezených počtech. Zde se daří už delší čas bojovníkům, kteří startují za spartakovský gang „Škola“, a ani v srpnu tomu nebylo jinak.

Týden před derby proběhla ještě jedna prověrka, která stojí za pozornost. Je zajímavá tím, že za Happy End z CSKA nastupuje i jedna dívka. A tak bitka 7 na 7, prověrka skupiny Sever (Spartak) proti Happy End (CSKA), končí vítězstvím po 7,5 (!) minutách pro CSKA.V neděli 28.8.2011 bylo největší moskevské derby, kdy CSKA Moskva hrálo na Spartaku. Už před začátkem utkání proběhla spousta různých bitek na různých místech města. V jednu hodinu ráno 14 lidí z Gallant Steeds (CSKA) naráží na 12 lidí ze Spartaku (Union+West End). Spartakovci při hledání soupeře nečekaně narazili na početnějšího nepřítele. Přesto po sedmi minutách boje nakonec vítězí Spartakovci.

Další bitka byla s více bojovníky. Spartakovci ze skupiny Opozicija + mladými ze Sindikatu (32 lidí) naráží na 50ti člennou skupinu tvořenou z lidí z gangů CSKA Monolit + Red Blue Warriors a dalších. Po minutě tvrdé bitky má trochu víc převahu Spartak, vše však ukončuje příjezd policie.

Po zápase přichází další nepříjemná zpráva pro CSKA. Čtyři hosté z Widzew Lodž a s ním jeden z CSKA prohrávají bitku, kdy na ně naběhlo 10 chuligánů ze Spartaku. Bitka je i na předměstí Moskvy v Kryukově, kde číhají Spartakovci ze skupin Tverj+Klin+Solnyško na fanoušky CSKA přijíždějící vlakem ze Zelenogradu. Po útoku CSKA utíkají, někteří jsou však dohnáni a zbiti. Jiní pak ještě dostávají u vlaku. Vše končí po cca 30 minutách, když přijíždí policie.

Další atak je na stanici Paveletská. Zde naráží 70-80 spartakovců na 20-30 lidí z CSKA. Do minuty všichni z CSKA leží na zemi a jsou nemilosrdně dokopáni. Před zápasem útočí 80 Spartakovců na 2 vagony s fans CSKA. Fans CSKA bojují ve vagonech a ven nevystupují. Po 3 minutách nabíhá zásahová jednotka s pepřáky řešit situaci. Několik Spartakovců jde na šití – jsou pořezáni od skla.

Na peróně Kazaňské železniční stanice se do sebe pouští dav 70-80, který tvoří fans CSKA a Spartaku. Při tvrdé bitce mají navrch fans CSKA, vše však končí zásahem policie.

Agentury vydaly ohledně tohoto derby zprávu, že policie ten den zatkla 120 fanoušků, a že minimálně 7 lidí muselo být po bitkách mezi nepřátelskými tábory hospitalizováno. Na samotné derby v Lužnikách pak dorazilo 58000 diváků, a dohlíželo na ně 3500 policajtů.

Nejen o zbití soupeře jde při Moskevském derby. Populární je také zaměřování se na krádeže vlajek. Ráno před zápasem si počíhalo jedno auto na jednoho z ultras CSKA ze skupiny AGS. Dva Spartakovci vyběhli z auta, rozdali pár ran a sebrali batoh s těmito vlajkami:

ukradnuté vlajky ultras CSKA

Atmosféru na derby pak nejlépe dokreslí následující fotografie. Hned na první je možné si povšimnout uříznutých prasečích hlav (6ks hlav), které visely z mostu, a které tam zavěsili fanatici z CSKA. Bylo to na cestě na stadion, kudy museli Spartakovci projít.
 prasečí hlavy z mostu

Na samotném zápase pak někteří Spartakovci šli do sektoru CSKA, kde nenápadně vyvěsili vlajku „My Gondomi“ („Jsme Kondomy“), na kterou ve stejný čas zareagoval kotel Spartaku vyvěšením vlajky „My znajem!“ („My víme!“). Že něco není v pořádku si všimli Red Blue Warriors (CSKA) a s hrstkou statečných ze Spartaku co rozvinuli vlajku si to vyřídili.

Ultras produkce Spartaku:
 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

 Ultras produkce Spartaku

Ultras produkce CSKA, slavící letos 100 let založení klubu:
 Ultras produkce CSKA

 Ultras produkce CSKA

 Ultras produkce CSKA

 Ultras produkce CSKA

 Ultras produkce CSKA


Navazující články:
Rozhovor o ruské scéně na hooligans.cz
Rozhovor se členem Fratria ze Spartaku Moskva na hooligans.cz
Rozhovor s chuligánem CSKA Moskva na lidovky.cz


*U dalších moskevských klubů se můžete setkat s přezdívkami:
Lokomotiv Moskva = „Parovozy“, „Loko“, „Železnoborožniki“ či „krasno-zeljonyje“ (červenozelení) – zkráceně a v závorkách (KZ).
Dynamo Moskva= „Dinamiki“ či „bělo-golubyje“ (bílomodří) zkráceně (BG)
Torpedo Moskva=“Avtozavodcy“ či „čjorno-bělyje“ (černobílí) zkráceně (ČB)

Velmi kvalitní chuligáni jsou ze Zenitu Petrohrad, ti se nazývají „zenimčiky“ (tj. „protiletadloví střelci“) a nebo „sinje-bjelo-golubije“ („modro-bílo-modří“), tedy (SBG).

Additional information