Tyto téměř už deset let staré fotografie nejlépe připomene článek, který vyšel o tomto utkání v Britských listech:
Hráči fotbalového týmu Anglie a oficiální činitelé požadovali v pondělí razantní akci proti Slovensku za to, co charakterizovali jako nejhorší rasistické útoky, jaké kdy zažili při fotbalovém zápase, napsaly internetové stránky americké televize Fox Sports. Angličané naléhají, aby evropská fotbalová asociace UEFA projednala přísné sankce za opičí skandování a další rasistické útoky proti černošským hráčům Emilu Heskeymu a Ashleymu Colovi během sobotního kvalifikačního zápasu Euro 2004 v Bratislavě.
"Nebyli to jen jeden nebo dva lidi," konstatoval mluvčí Fotbalové asociace Paul Newman. "Byl to v podstatě celý stadion a to je naprosto nepřijatelné."
Zápas, v němž zvítězila Anglie 2-1, byl také narušen násilím na stadioně mezi anglickými a slovenskými fanoušky. Pořádková policie použila proti vlně anglických fanoušků v první polovině zápasu obušky.
Heskey konstatoval, že podpoří návrh, aby byli slovenští fanoušci vyloučeni z druhého kvalifikačního zápasu pro Euro 2004, který se má konat v Anglii příští rok v červnu.
Cole, obránce anglického Arsenalu, konstatoval, že dokonce i nosičí nosítek na pokraji hřiště se účastnili opičího skandování.
"Tomu se musí zamezit," řekl. "Nechtěl bych, aby ta země anebo ten fotbalový tým nějak trpěli, ale něco se udělat bude muset. V Anglii už k tomuhle skoro vůbec nedochází, ale když hraju v Evropě, děje se to tam ještě pořád."
Předseda Slovenské fotbalové asociace František Laurinec se v pondělí písemně Fotbalové asociaci za rasistické skandování omluvil. Činitel anglické Fotbalové asociace Newman konstatoval, že slovenští činitelé přislíbili poslat osobní omluvné dopisy Heskeymu i Colovi.
Newman také obvinil slovenskou policii, že reagovala příliš velkým násilím na nepokoje mezi fanoušky na stadionu, kdy došlo k tomu, že byli někteří fanoušci v chaosu po útoku policie téměř udupáni k smrti.
"Policie, jak se zdá, reagovala velmi silně, což vyvolalo stížnosti od některých fanoušků," uvedl. "Ne že by se všichni ale chovali vzorně."
Newman tvrdil, že některé anglické fanoušky vyprovokovalo rasistické skandování.


Foto: BDzL-O

Additional information