Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Kutny
 

Trvalo několik let, i když stále mluvíme o 90.letech, kdy se začíná vše okolo fotbalu modernizovat a díky tomu vzniká i nové spotřebitelské publikum, již zmíněné "Kutny", což má dopad na atmosféru zápasů, která jde strmě dolů. A opět nastupují aktivní fanoušci, kteří se rozhodnou s tím něco udělat. V polovině 90.let se tak začne zakládat mnoho německých ultras skupin. Za vzor si berou italský model fandění, který díky evropským pohárům a zápasům mezi německými a italskými kluby mohou kopírovat, a tyto inovace dávají nový impuls k rozvoji německé ultras scény.

 

bunda Kuten

 

V počátcích ultras skupin ovšem nebylo možné dělat nějaké zajímavé prezentace kvůli malému počtu ultras, nedostatku peněz a nemožnosti to kvalitně zorganizovat. Pyrotechnika mimochodem začala být v Německu používána od začátku 90. let až do jejich poloviny, a málo které utkání se obešlo bez pyra v této době. Ovšem fotbalové orgány okamžitě začaly aktivní boj proti pyrotechnice. Přesto je možné prohlásit, že používání pyrotechniky šlo ruku v ruce se zakládáním ultras skupin, a nerozlučně k sobě patří. Ovšem nikdo ze svazu tehdy nevěděl, co dělat s touto fanouškovskou novinkou - s fotbalovými ultras. Někteří v nich viděli novou formu chuligánství, ale bylo to jinak. Pro mladší generaci fanoušků se stalo ultras hnutí něčím novým, atraktivním a fascinujícím. Díky tomu ultras skupiny rychle rostly a získávaly nové členy. Začaly se objevovat první obouruč vlajky, a začaly se prezentovat první choreografie. Průkopníky v této oblasti byli mnichovští ultras ze skupiny "Bavaria". Aktivní byli také "ISARSTURM" a "Munich Maniacs". Mnichovští ultras chtěli být o krok před zbytkem německých ultras, a tak založili organizaci, která by spojila všechny aktivní fanoušky. Touto organizací se stalo sdružení "CLUB NO. 12", které umožnilo dělat kvalitní prezentace.

 

Oldschool Bavaria

 

Díky družbě s fanoušky z mnichovské "Bavarie" si fans v Bochumi zakládají vlastní ultra skupinu "Fantastic Supporters", která patří mezi první seriózní ultras skupiny v Německu, byť plně nedokázala využít svého výborného potenciálu. Přesto to byla skupina na výborné ultras úrovni té doby. Totéž lze říci i o fanoušcích v Leverkusenu a Kolíně nad Rýnem, konkrétně o "MAD BOYZ" (Leverkusen) a "CCAA ULTRAS" a "Wilde Horde" (Kolín nad Rýnem). Ostatně jedna z prvních skupin německých ultras se objevuje také v Kolíně nad Rýnem, ale u konkurečního klubu Fortuna. Ta se objevuje pod názvem "Fortuna Eagles" už v roce 1986, po vzoru italské skupiny z Lazia, ale její trvání bylo jen pár let. V dnešní době ultras z Leverkusenu s oblibou vykládají, že jejich skupina existuje už od roku 1989, ale to pravda není. Sdružení "Ultras Leverkusen" vzniklo sloučením několika fanclubů a ultras skupin, kdy jedna z nich - "Soccer Boyz" existovala už v roce 1989. Ale "Ultras Leverkusen" byli založeni až na začátku milénia. Podobné je to i s "Ultras Norimberk", jejichž založení bylo v roce 1994, ale po krátké době fanouškovského supportu se přestali objevovat, a neaktivní období tu skončilo až příchodem skupiny "PSYCHOPATHEN", která převzala vedení ultras hnutí v Norimberku a po roce 2000 stála za založením nových a skutečných "Ultras Norimberk", ovšem to s původní skupinou "Ultras Norimberk" téměř nesouviselo.

 

Oldschool Norimberk

 

V roce 1997 se ve Frankfurtu nad Mohanem slučuje několik fanclubů jako "Bembelraver" či "Binding szene" a vytváří skupinu, která byla po mnoho let jasnou německou jedničkou na scéně - "Ultras Frankfurt". Ve Frankfurtu se jako u prvních objevuje megafon, hodně velkých vlajek, a mají také největší počet ultas členů - jsou první skupinou, které se podařilo dosáhnout pod svou "značkou" sdružit víc jak tisíc ultras. Podařilo se jim krom dalších věcí i zapojit do fandění celý stadion. Vystřídali tak na vedoucím postu co se ultras aktivit týká Ultras "Bavaria".

 

Oldschool Eintracht

Choreo k 10. výročí ultras Eintrachtu Frankfurt

 

Zatímco Frankfurt po mnoho let držel nastavenou laťku stále vysoko, "Bavaria" na ně čím dál více ztrácela. Ve Stuttgartě se v té době objevuje skupina "Commando Cannstatt". Kromě už zmiňované skupiny "Wilde Horde" tu byla ještě jedna z nejlepších ultras skupin, a to "UF97". Jako hlavní konkurent Brém po vizuální stránce se objevila skupina "Eastside", která byla založena v roce 1997, a která byla finančně podporována ze strany klubu, což jí umožňovalo pořádat parádní ultras prezentace. Podle fotografií z té doby by mohla být považována za číslo jedna v Německu oné doby, ale nikdy se to o ní neříkalo. V následujících dvou letech 1998 a 1999 se kvalitní ultras skupiny objevily téměř všude, a tam, kde už bylo více početných skupin došlo ke sloučení do jedné velké. I když jsme výše zmínili už dost skupin, tak jsme rozhodně nevyjmenovali všechny aktivní skupiny té doby. Stále rostoucí ultras kultura v dnešním Německu, hlavně její boom, a s tím související velká síla v rukou fanoušků, se stala trnem v oku vedení fotbalového svazu, ale i vedení klubů. A tak svaz a vedení klubů zahájili boj proti ultras, který sílil s tím, jak postupovala komercializace fotbalu. Začínají se sbírat kompromitující materiály ohledně nevhodných choreí a vlajek, návštěvy zvláštních inspekcí v domovech hlavních lídrů hnutí, a kriminalizování těchto lidí policií. Začíná snaha zlomit ultras hnutí, ale naštěstí vše vede k tomu, že se ultras stávají ještě silnější tím, že se všichni spojí proti společnému nepříteli. Poprvé se tak stane v roce 2002 ve finále Německého poháru v Berlíně, kdy tisíce fans všech klubů společně protestují proti represím. Hlavním důvodem je roztrhaná hra na několik dní ve velmi nepohodlné časy, což je kvůli placeným televizním kanálům, aby mohly vysílat co nejvíc utkání v TV. To ostatně byla první demonstrace, kde spojili síly všichni aktivní němečtí fans. Velmi aktivně na demonstracích vystupovali ultras z Herty a Karlsruhe - ultra skupiny "Harlekins" a "Phonix Sons", které představují jednu z největších aliancí v Německu. Později, v roce 2010 došlo k další podobné demonstraci za zachování ultras kultury.

 

 

Ultra hnutí v Německu v prvních letech nového tisíciletí nemuselo tak tvrdě bojovat za svou ideu, jak tomu bylo před začátkem Mistrovství světa v Německu v roce 2006. To začala nová a ještě tvrdší válka, namířená na aktivní fans. Fanoušci se však nevzdali, a opět začali spolu velmi úzce spolupracovat, o čemž svědčí demonstrace ve Frankfurtu nad Mohanem v blízkosti hlavního sídla Německého fotbalového svazu, jejíž požadavek byl, aby nechali na pokoji sektory fanoušků a fanoušky samotné. Mistrovství světa 2006 byl skutečným testem pro německou ultras scénu, protože ultras nezapadali do škatulky „rodinných diváků“. Organizátoři potřebovali spotřebitele, kteří budou utrácet velké částky při tomto svátku, a ne fanoušky, kteří se mohou vyjadřovat vůči organizátorům kriticky. Po šampionátu byly represe k ničemu. Německé ultras hnutí se naučilo zvládat takové situace a hnutí se stalo radikálnějším. Ultras skupiny se začaly rozrůstat a byly stále větší a větší, což mělo pozitivní vliv na jejich kvalitu.

Frankfurt jako hlavní hybatel německých ultras začal ztrácet dech, Ultras Frankfurt stále více a více upadali do průměru, stejně jako i další dřívější top tábory. To bylo způsobeno stárnutím těchto skupin, a také dlouhé působení na scéně přineslo určitou únavu. V současné době jsou stále hlavními lídry německého ultras hnutí Frankfurt, Stuttgart a Kolín nad Rýnem, a i když mají potíže, pořád patří k tomu nejlepší spolu s ultras skupinami Norimberku ("UN94"), Dynama Drážďany ("Ultras Dynamo"), Hansy Rostock ("Suptras"), Schalke 04 ("Ultras GE") a Hamburku ("Chosen Few") plus pár dalšími.

 

 

2x Dynamo Drážďany

 

Zvláštní pozornost si zaslouží i malé skupiny, které nemají velké množství aktivních fans ve svých řadách a jejich klub hraje nižší ligu, a přesto mají velmi dobrou úroveň. Zde musíme jmenovat "RED KAOS" ze Zwickau a "Diablos" z Chemie Leipzig.

 

Zwickau

 

Chemie Leipzig

 

Jsou však i velké skupiny, které v dnešní době stagnují. Nejvýrazněji je to vidět u fans Werderu Brémy a Borussie Mönchengladbach. Oba kluby neustále mají ultra prezentace, ale rozhodně to není strop jejich možností.

 

 

Borussia Dortmund si dokázala udělat jméno po Evropě, a to navzdory skutečnosti, že původně patřila mezi průměr německé ultras scény. Dnes v Dortmundu působí tři hlavní skupiny: "Desperados", "Unity" a "JUBOS". Německý Dortmund je dnes absolutní špičkou a atmosféra na "Westfálském stadionu" je opravdu úžasná, a to i přesto, že místní ultras nemají zdejší stadion rádi. Je to z řady příčin, ale hlavně je příliš složité dělat na něm kvalitní podporu. Nejvýraznější prezentace tu proběhly v posledních třech letech, ale ne všechno dopadlo podle představ. Tribuna, na které se ultras scházejí je prostě příliš velká na celkovou koordinaci. Vejde se na ni 25 tisíc fanoušků, mezi které se zamotá spousty nesmyslných lidí, kteří jdou na Jižní tribunu ne proto, aby se účastnili podpory klubu, ale proto, že jsou zde nejlevnější lístky.

 

Borussia Dortmund

 

Přesto, když se podíváme zpět na posledních 15 let, tak se musí uznat, že dřívější prezentace nebyly vůbec nic v porovnání s dnešními dny. A je vidět, jak se fans hnutí pozitivním způsobem vyvíjelo. Dříve se mnozí Dortmundu smáli pro jejich nepříliš hlasitou podporu, ale to vše se už změnilo. Pokud Dortmund není nejlepší v Německu, tak určitě patří mezi jedny z nejlepších. Dortmund aktivně rozvíjel tzv. fans politiku. A některé známé celorepublikové protesty začaly přímo v Dortmundu. Jako příklad lze uvést dva z těch největších. První byla kampaň za počty míst v sektorech pro hosty a pevná cena vstupenek pro hosty. Druhá kampaň byla, a proběhla po celém Německu v době nedávno minulé, akce s názvem "12:12". Tato kampaň začala vloni poté, co policie, média a politici se rozhodli vytáhnout do boje proti fanouškům po událostech kolem zápasu Fortuna Düsseldorf - Herta Berlín, kde se bojovalo o první Bundesligu. Několik sekund před závěrečným hvizdem vběhli domácí fans slavit na hrací plochu. Sudí byl nucen 3x přerušit utkání a zbylých 90 sekund se dohrálo až po 20 minutách přerušení. Fanoušci sice mohli ještě chvíli vydržet, ale zase žádné násilí se neodehrávalo, nikoho nenapadli a ani nic nerozbili. Naopak, fans Fortuny radostně slavili, zatímco fans Herty tiše opustili stadion a jeli domů. Ale po tomto zápase vyzval fotbalový svaz kluby, aby podepsaly kodex, ve kterém se zavazují, že už se nikdy nic podobného nestane. V první verzi kodexu bylo mimo jiné i to, že je potřeba mít nad fanoušky absolutní kontrolu, uzamčení hostujících sektorů, a nebo alespoň snížit počet míst pro fans hostů (aktuálně to je 10% z celkové kapacity stadionu). Ale aktivní fans se ukázali opět jako velmi solidární, a vystoupili proti tomuto nařízení. Postavilo se proti němu i vedení některých klubů, jako například Unionu Berlín, kdy se veřejně postavili na stranu fanoušků a kritizovali svaz. První schválení tohoto nařízení neprošlo, a druhý pokus se odložil na 12.12.2012, kdy měly kluby opět hlasovat a přijmout tyto represe. Odpovědí fans pak bylo, že prvních 12 minut a 12 sekund utkání bylo na fotbale naprosté ticho, a to na všech (!) stadionech v Německu. Ta děsivě tichá atmosféra ukázala, čím jsou ultras pro své kluby. Ovšem to nezměnilo nic na tom, že toto nařízení bylo stejně podepsáno, ale díky této iniciativě se společnost i média dozvěděla o celé situaci.

 

Borussia Dortmund

 

Pokud šlo o možnost legalizace pyrotechniky, fans začali nacházet společnou řeč s bezpečnostním oddělením na Německém fotbalovém svaze. Začal se připravovat koncept nařízení, kde by za určitých podmínek mohla být zábavní pyrotechnika na stadionu používána. To ovšem trvalo jen do doby, než na toto oddělení nastoupil nový šéf bezpečnosti, který celý projekt zastavil a přerušil všechny kontakty s fanouškovským hnutím. K tomu se přidaly nepravdivá vyjádření v médiích, a nyní je pyro na všech stadionech v Německu zakázané. Represe sice platí všude, ale je jen málo zápasů, který by se odehrál a nebyla na něm odpálena pyrotechnika. Ultras hnutí se v Německu rozrostlo za posledních 15-20 let do velikých rozměrů, a navíc je velice stabilní. Dokonce i různí odborníci mluví o ultras hnutí jako o největší subkultuře mládeže v Německu. Průměrný věk se mezi německými ultras pohybuje mezi 15-30 roky.

Nakonec trochu pohledu na německou chuligánskou scénu, která se ovšem nikde veřejně neprezentuje, a těžko se k informacím z této scény dostává. V Německu je každopádně velmi silný rozdíl mezi ultras a hooligans, byť určité společné zájmy obě skupiny mají. Ultras skupiny většinou nemají zájem na přímém fyzickém násilí. Chuligánské bitky se přesunuly z okolí stadionů do lesa, a vše se už odehrává tam. Nejlepší chuligánské ekipy jsou pravděpodobně v Chemnitzi a Rostocku, v západním Německu mezi ty nejlepší patří hools Frankfurtu a Stuttgartu. Pokud chceme srovnávat, jak si němečtí hools stojí například proti ruským chuligánům, tak kvalitu ruských hools ukázal poslední fight mezi Brigade Nassau (Frankfurt) s Music Hall ze Zenitu Petrohrad.

 

Autor: Amir

 

 

Související články:

Belgická hooligans scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/51-belg/1318-belgie-pocatky-belgicke-hools-sceny-old-school-antwerpy


Švédská ultras scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/72-swe/733-ultras-scena-ve-svedsku


Dánská chuligánská scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/65-mix/1452-danska-chuliganska-scena


Turecká ultras a hooligans scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/74-tur/1427-turecka-ultras-a-hooligans-scena


Chuligánská scéna v Severním Irsku: http://www.hooligans.cz/books/2234-chuliganska-scena-v-ulsteru-severnim-irsku


Ruská scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/48-rus/728-ruska-scena-interview-s-www-russian-ultras-com-pro-ultras-tifo-net


Ukrajinská hooligans scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/50-ukr/261-ukrajinska-hooligans-scena


Španělská scéna: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/237-spanelska-scena-ultra-skupiny-politicke-rozdeleni-druzby-nepratelstvi

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear