Hodně fans v Polsku je toho názoru, že největší polská postkomunistická fotbalová výtržnost se odehrála 18.června 1995 při finále Polského poháru mezi Legií Varšava a GKS Katowicemi. Utkání bylo takový malý polský "Brusel", i když zde nikdo nezemřel, ale rozruch způsobilo enormní.
V polovině 90. let byly na polských stadionech divoké časy, a výtržnosti byly na denním pořádku. Policie byla bezmocná, neměla žádné účinné nástroje v boji proti hooligans. Navíc zákony byly tehdy takové, že výtržníci byli prakticky beztrestní.

Proč se tenkrát vybrala Varšava jako místo konání finále Polského poháru už není jasné, snad proto, že už se předem vědělo, že Legia získá tuhle trofej a bude se jí tam lépe slavit. Osud tomu chtěl, že ve finále měla změřit síly Legia s GKS Katowicemi. Mnoho tehdy nechybělo, a místo GKS Katowice přijel do Varšavy Lech Poznaň. Systém byl tehdy takový, že finále poháru se hrálo pouze na jeden zápas, žádná odveta na hřišti soupeře. Tlaky probojovat do finále Lech byl obrovský, hlavně od poznaňských fans, kteří si pořádně brousili zuby na nenáviděnou Legii. Polovina 90.let byla obdobím, kdy chuligánka Lechu byla ve fázi vzestupu a bylo o nich slyšet stále častěji. Lechu nakonec na tomto zápase nebylo souzeno se podílet, za což mohly velmi podivná rozhodnutí v semifinále, přesto o postupu Katowic rozhodly penalty.


Zajímavostí je, jak se tehdy v době bez internetu rozcházejí popisy utkání v zinech, co se počtů hostujících fans týká. Rozptyl je 430-700 fans v sektoru hostů, tedy GKS. Zajímavostí je, že ze Zaglebie Sosnowiec dojelo 200 chuligánů podpořit Legii Varšava, a po cestě napadli jeden autobus GKS Katowic kameny.


Ten den měli fans GKS Katowice plno smůly. Před zápasem tratí dvě své vlajky, a v průběhu zápasu další dvě. Jak už je v době před více jak 20ti lety zvykem, existují různé verze o počtu ztracených vlajek GKS. Po závěrečném hvizdu vbíhají na trávník chuligáni Legie s cílem napadnout sektor hostů, který je obstoupen policií. Nemohou zaútočit přímo na fans GKS, a tak celý útok směřuje na policajty. Letí po nich vše co je po ruce, sedačky z tribuny, dřevěné lavice, kameny i nějaké tyče. S policií bojuje na 400 chuligánů Legie. S davem bojuje policie na koních, po které létají různé předměty. Přijíždí vodní dělo, které však nemá na dav žádný efekt. Žádná slova neopíší to, co se na hřišti dělo lépe, než téměř dvacítka fotografií níže. Vše vystihuje slovo apokalypsa.


Ten den se většina busů GKS vracela do Katowic s rozbitými okny.
Přes masivní výtržnosti bylo nakonec zatčeno "jen" 31 výtržníků a stadion měla Legia uzavřen pouze na jedno utkání.

 

 
 

 


 

Zdroj: extremesupporters.com, nastadione.pl, duchtrybun.pl  

Additional information