Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Co se týče našich, v tisku tolik opěvovaných fans, tak rozhodně příjemně překvapili počtem, vytvořenou kulisou i tím, jak přijali mužstvo po nezdaru. Na druhou stranu však 99% přítomných Čechů byli rádoby slušní fans odsuzující násilí a další prvky chuligánství, kteří když se napijí, chovají se jako hovada. Fandění sice bylo hlasité, šlo však stále dokola o pokřiky "Češi do toho" apod. O chorálech si můžete nechat zdát. Za to, že mužstvo podrželi i přes porážky, mohly jednak překvapivě kvalitní výkony reprezentantů a jednak i to, že se celý národ nakazil slávistickým syndromem - totiž ukřivděností. Asi bude většina proti, ale dle mého názoru faul při penaltě s Holandskem byl a co teprve naše penalta s Francií? Naši si i to prohráli sami .....

Z ostatních fans již tradičně nejhlubší dojem zanechali Angličané, ač značně oslabeni o hools, kteří nemohlí opustit ostrovy, rozpoutali nejen v Charleroi chuligánské peklo. Zaujali také Jugoslávci v zápase se Španělskem opakovaným vniknutím na hrací plochu. Vědět o sobě dali taky Belgičané, Italové, Turci, Holanďané a Švédové. Všechny incidenty se odehrály přesto, že bylo nasazeno 4000 policistů + 20000 v záloze v Nizozemí a v Belgii 6,5 tisíce + 30000 v záloze. Zatčených bylo téměř 1500, přičemž větší polovina zatčených měla britský pas. Hlavním trumfem ochránců zákona byli tzv. ,těžkooděnci" s bojovým vybavením: helma se zabudovaným radiospojením, plynová maska, rozstřikovač aerosolu, služební zbraň, náprsní štíty, granátomet se slzným plynem, nákoleníky na nohy, bojové boty. Celková váha vybavení - 12-14 kg.

Incidenty na EURO 2000:

10.6.2000 Gent - K prvním vážnějším potyčkám došlo v belgickém Gentu mezi tureckými a italskými fanoušky. Přímý přenos z utkání, které se hrálo ve 200 km vzdáleném Arnheimu, sledovala na obří obrazovce umístěné na hřišti tamního ligového klubu asi tisícovka italských a tureckých diváků. Poté, co byla odpískána proti Turecku kontroverzní penalta, vrhly se dvě desítky Turků mezi italské fanoušky a bitku ukončili až přivolaní policisté s obušky. Podle televizních záběrů se do sebe oba tábory pustily především rukama a nohama, k vážnějším zraněním nedošlo. Ošetřeni museli být pouze dva pořadatelé.

10.6. Rotterdam - Zasypáním trávníku různými předměty projevili turečtí příznivci své zklamání nad nařízením penalty ve prospěch Itálie, která rozhodla o prohře Turků 1:2. Na hrací plochu létaly hlavně lahve, zapalovače a mince. Disciplinární komise UEFA za to odměnila turecký fotbalový svaz pokutou ve výši 10000 švýcarských franků.

11.6. Brusel - Belgičtí policisté neponechali před zápasem Německa s Rumunskem nic náhodě. Z hranic vrátili zpátky do Německa 53 známých výtržníků. Německá a belgická policie na hranicích při kontrole fanoušků úzce spolupracuje, aby předešla případným potyčkám. Během víkendu se přes hranice nedostali také někteří angličtí rowdies.

11.6. Haag - 18 lidí bylo zatčeno kvůli výtržnostem v centru nizozemského Haagu, kde domácí fans slavili vítězství nad Českou republikou. Nizozemští příznivci rozbíjeli okna a ignorovali nařízení policie, aby se rozešli.

14.6. Brusel - Ke střetu mezi italskými a belgickými. fanoušky došlo v ulicích Bruselu v noci, po vzájemném zápase obou týmů. Do bitky se zapojilo zhruba 40 příznivců, kteří na sebe házeli plechovky, láhve od piva a židle. Násilnosti ukončili až po půlhodině policejní složky, které použily obušky a slzný plyn.

15.6. Düsseldorf - Německá policie nepustila přes hranice 22 anglických rowdies a vrátila je zpět do vlasti. Při cestě Angličané nechtěli prozradit kam jedou a při osobní prohlídce u nich bylo nalezeno několik guldenů a lístek na vlak do Amsterdamu. Fans Manchesteru byli na cestě na Euro.

15.6. Eindhoven - Sedm fanoušků bylo zatčeno kvůli výtržnostem před zápasem Švédska s Tureckem, při kterých byl jeden policista zraněn na hlavě. Odpoledne před utkáním se strhla potyčka na hlavním náměstí v Eindhovenu poté, co se turecký příznivec pokusil vyvěsit na sochu státní vlajku. Vzduchem začaly létat láhve, plechovky a další předměty. Bitku ukončilo třicet přivolaných policistů, kteří náměstí vyklidili a zatkli čtyři švédské a tři turecké fanoušky.

16.6. Brusel - Podnapilí angličtí hooligans se v centru Bruselu střetli s policií. Při potyčkách byl zraněn jeden fanoušek a jeden policista. Výtržníci házeli na policisty, kteří uzavírali ulice v okolí burzy a Velkého náměstí, dlažební kostky, kusy cihel a plastové židle. Policie nakonec použila slzný plyn a čtrnáct jich zatkla. Angličtí příznivci přijížděli hromadně do belgického hlavního města, aby se posléze přesunuli do Charleroi na zápas s Německem.

16.6. London - Britským policistům proklouzla známá firma mezi anglickými příznivci Nightmare. Před odjezdem z Anglie se vyhlášený výtržník dal slyšet, že dostane kůži jednoho nebo dvou belgických policajtů. Byl však zadržen na bruselském Jižním nádraží.

17.6. Charleroi - Před utkáním Německo - Anglie panovalo v Charleroi napětí mezi tábory příznivců již od večera předchozího dne. Po půlnoci se k nim přidali ještě Belgičané, kteří je z automobilu kroužícím městem dráždili obscénními gesty. Strhla se bitka v níž létaly židle, řinčela okna a svištěly nože. Atmosféra připomínala bitevní pole. Několik strážníků se na chvíli ocitlo v obklíčení výtržníků a dostali se z něj až varovnými výstřely. Jeden z aktérů byl pobodán nožem. Ráno srážky pokračovaly a opět létaly láhve a židle. Policie nakonec musela nasadit vodní děla a slzný plyn. Odpoledne policejní kordony oba tábory konečně oddělily. Srážky si vyžádaly přes 40 zraněných, z toho dva jsou ve velmi vážném stavu. Policie zatkla téměř 400 výtržníků, kteří byli vyslechnuti a vypovězeni ze země.





18.6. Brusel - Násilnosti Angličanů se po zápase s Německem přesunuly do belgického hlavního města. Rowdies tam při oslavách vítězství vyvolávali potyčky s místními obyvateli i s belgickou policií. 3500 policistů mělo plné ruce práce, neboť s přibývajícím časem a množstvím vypitého alkoholu rostla agresivita příznivců Albionu. Cílem útoků se stali i novináři. Také štáb ČT utržil několik dobře mířených ran. Angličané se utkali také s místním obyvatelstvem afrického původu a hned poté opět s policií. Ulice zamořil slzný plyn a ozývala se střelba. Výsledkem bitky bylo dalších 38 zraněných a 70 lidí policie zatkla. Během dvou dnů skončilo v celách 824 fanoušků.

19.6. Brusel - Policie musela použít slzný plyn k rozehnání asi stovky tureckých fanoušků. Během půlhodinového řádění bylo rozbito několik výloh a oken, a převráceno osm aut. K nejvážnějším potyčkám došlo v hospodách, v nichž seděli britští fans. V jedné 40 Turků nejprve rozbilo kompletně všechna okna a zasypali celou hospodu cihlami a vším, co měli po ruce. Pak někteří ještě vnikli do hospody a pustili se do Angličanů i rukama. Celkem postup Turecka oslavovalo bouřlivě v ulicích Bruselu asi 2000 fanoušků.

21.6. Bruggy - Zraněním rozhodčího vyvrcholilo několikeré selhání pořadatelské služby při zápase Španělsko - Jugoslávie. Po závěrečném hvizdu vylétla z ochozů mince a trefila francouzského rozhodčího do oka. První kolaps organizátorů nastal v 62. minutě, kdy na hřiště vběhl jugoslávský fanoušek protestující proti vyloučení Slaviši Jokanoviče. Proběhl až k rozhodčímu, kterého ochránili hráči a fanouška odvedli policisté. Podruhé pořadatelé zaspali při vpádu jiného příznivce zahaleného do jugoslávské vlajky, který přeběhl plochu po celé délce a pokusil se napadnout sudího. Španělští hráči opět zaskočili jako Francouzova ochranka, než přišli strážci zákona. Další příznivci balkánského celku odpálili třináct světlic, což je na šampionátu zakázané.

29.6. Amsterdam - Více než stovku domácích fanoušků zatkla nizozemská policie po prohraném semifinále. Fans si vybíjeli zlost na výlohách obchodů nejen v hlavním městě. V Amsterdamu a Haagu zasáhla proti chuligánům policie na koních a se psy, v Nijmegenu zatkli 22 osob, kteří rozbíjeli výlohy a rabovali obchody.

29.6. Janov - Oslavy vítězného semifinále proběhly ve většině italských měst ve velkém.
Nejvíce se slavilo v Miláně a podobně hlučné oslavy byly i v Římě, Turíně a v Neapoli. Jediný incident byl hlášen z Janova, kde místní fanoušci napadli policisty lahvemi a kameny. Několik fanoušků strávilo noc na záchytce.

2.7. 2000 Paříž - Statisíce lidí se po vítězném finále vrhlo do ulic francouzských měst.
Tradičním epicentrem oslav byla pařížská třída Champs Elysées, kde se sešlo na 400000 fanoušků. Zde nadšení předčasně opadlo po srážkách s policií. Asi 400 mladíků se pustilo do ničení výloh, na což doplatilo 31 lidí zatčením a 16 zraněními. Podobné výjevy se odehrály i při oslavách v Marseille.

převzato z Football Factory č.8

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear