Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

 

- Řekni nám něco o tvém klubu a jeho historii

Panathinaikos byl založen v roce 1908. Neoficiální název - PAO (Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος - Všeaténský atletický klub). Naše barvy jsou zelená a bílá, na logu je zobrazen trojlístek jetele. Při vytvoření loga s jetelem nás inspiroval irský sportovec Billy Sherring, který v roce 1906 vyhrál olympijský maraton v Aténách s jetelem na košili. Náš klub byl nejúspěšnějším řeckým klubem do roku 1979. Pak se stal řecký fotbal sportem profesionálním a Panathinaikos byl zakoupen Vardinogyannisovou rodinou. Gate 13 se původně postavil proti nim. Bylo to proto, že i když byli vlivnou a bohatou rodinou, tak do klubu vůbec neinvestovali. Neměli k němu vztah a nezajímali se o něj. Tímhle umožnili Olympiakosu, aby začal vyhrávat mistrovské tituly, což si Olympiakos zařídil uplácením sudích. A přitom to Vardinogyannis byl schopen vyřešit.

 

- Jakou roli hrá Gate 13 na řecké fanouškovské scéně?

Gate 13 - to je největší sdružení fans Panathinaikosu. Je to nejstarší fanclub v Řecku. Naše sdružení bylo založeno v roce 1966 a má členy po celém světě. Podporujeme svůj klub v každém sportu. Chceme, aby naši hráči vždy bojovali o vítězství. Vítězství není otázkou náhody. Chceme vyhrát se ctí. V minulosti jsme byli rozděleni do skupin Athens fans, Mad Boys atd. V roce 2000 bylo rozhodnuto, že se všichni spojí a připojí ke Gate 13 a tak se i stalo.

 

Oldschool

 

- Jste členy i nějaké menší skupiny?

Naše skupina se jmenuje Bianco Verde - tvoří ji radikální fans (tj. chuligáni - pozn.Správce) a je součástí Gate 13. Zastáváme protestní idee mezi fans a zajímáme se o sociální problematiku. Jsme solidární s ostatními našemi fans skupinami. Zapojujeme se do přímých akcí jak na stadionech, tak i v ulicích.

 

- Jaké jsou vaše politické názory?

Oficiálně je Gate 13 apolitické. Ale je v něm hodně antifašistů. A je tam i pár nacistů. Sám sebe považuji za "neformálního levičáka". Souhlasím s některými myšlenkami anarchismu, ale nijak je nešířím. Pokud jde o pravicové skupiny, tak ty byly na Panathinaikosu dvě. Tyto nazifirmy existovaly v roce 1975 a jmenovaly se NOPO a Vasilios Bulgaroktonos. Po 2-3 letech existence zanikly.

 

- Kdo jsou vaši přátelé a kdo nepřátelé?

Pro naši skupinu jsou největší nepřátelé nacisté a fašisté, pak policie a soudci, a pak až následují jiné sportovní kluby. V Athénách jsou tři skupiny, které je třeba brát vážně, a to Olympiakos, Panathinaikos a AEK Atény. Derby mezi Olympiakosem a Panathninaikosem je známé daleko za hranicemi Řecka. Taky nenávidíme jejich družbu Crvenou Zvezdu (Delije). V Aténách jsou také našim nepřátelem fanoušci Panionisu.

Byly ostré konfrontace s týmy ze Soluně, a to zejména s PAOKem a Arisem. Ale v posledních letech řecká fotbalová federace zakázala takové výjezdy a tím se i snížil počet konfliktů s těmito soupeři.

Ještě tu jsou kluby jako Atromitos, Kallithea, Ilisiakos. To jsou malé kluby, ale tak s nimi nemáme nějaké závažnější konflikty. Když jde o politiku a věci proti fašismu dokážeme být s nimi solidární. Například když nedávno policie zatkla devět antifašistů, kteří byli fanoušci Atromitosu. Gate 13 na volejbalovém utkání proti Olympiakosu vyvěsil transparenty, které podporovali zatčené fans Atromitosu.

Naši přátelé a bratři jsou Ultras Rapid Vídeň a Curva Sud (AS Řím). Jezdíme s nimi a jsme v častém kontaktu. Rád bych poznamenal, že fans Rapidu i AS Řím přinesli své antifašistické idee na tribuny (tak toto je velmi kontroverzní vyjádření – a to zejména v souvislosti s AS Řím – pozn. Správce), zatímco jejich nepřátelé z řad Austrie Vídeň a Lazia ty neonacistické.

 

Fanclub PAO z Rapidu Vídeň

 

-A co vaše přátelství s Dinamem Zagreb?

Udržujeme dobré vztahy s Bad Blue Boys z Dinama Zagreb, protože jsou nepřátelé Delije z Crvene Zvezdy.

 

-Jaké úspěchy vybojoval váš klub?

Jsme dvacetinásobní Mistři Řecka, 17x vítězi domácího poháru, 4x jsme vyhráli Superpohár. V evropských soutěžích jsme dosáhli na finále Ligy Mistrů v roce 1971, ale prohráli tam s Ajaxem. Byli jsme i dvakrát v semifinále Ligy Mistrů a dvakrát ve čtvrtfinále.

V basketbalu jsme vyhráli 33x Mistra Řecka, 14x místní pohár, Euroligu jsme vyhráli 6x. I v jiných sportech jsme dost úspěšní, zejména ve volejbale.

 

 

-Řekni nám něco o vašem stadionu

Náš tradiční domácí stadion se nazývá Leoforos a hrajeme na něm od roku 1922. Nachází se v centru města. Jeho původní název byl Apostolos Nikolaidis. Jmenoval se tak po prvním prezidentovi klubu, geniálním a ambiciozním člověku. Leoforos se jmenuje proto, že tak se jmenuje i ulice, na které se stadion nachází. Byl to první stadion v Řecku s trávou a mohl pojmout až 16 tisíc lidí. Vzhledem k malé kapacitě stadionu hrál dlouho Panathinaikos na Olympijském stadionu, kam se vejde 70 tisíc lidí. Ale všichni naši fans milují Leoforos, protože to je náš domov. Stojí za zmínku, že během nacistické okupace v roce 1941 byl náš stadion místem, kde se rekrutovali vojáci, kteří se zapojili do protifašistického odboje. Také tu byla tajná škola.

 

 

-Co se dělo s tvým klubem během období, kdy zemi převzala vojenská junta (byla to pravicová vojenská junta v letech 1967-1974, kdy v Řecku udělali převrat tři plukovníci - pozn.Správce)?

Poslední roky se rozmáhá propaganda, že se Panathinaikos dostal v roce 1971 do finále Ligy Mistrů proto, že mu fašistický režim vedený Papadupoulosem pomohl. Je to samozřejmě lež, a je dost důkazů. Například na webu www.greenzone.gr bylo publikováno mnoho článků z té doby.

Jediný tým, který měl z toho režimu prospěch byl Olympiakos.

Každoročně podporujeme povstání v Polytechnické univerzitě a 17.listopadu každoročně připomínáme oběti povstání. Je zábavné poslouchat ty, kteří si myslí, že ten protest byl někým tajně naplánován. Dle mého názoru to byla vzpoura slušných lidí, kteří už nechtěli žít pod vojenskou juntou.

 

 

- Máte problémy s ultrapravicí na tribunách řeckých stadionů?

Panathinaikos a AEK má jen velmi malý počet pravičáků a ti mají strach se zkusit prosadit. Ale u Olympiakosu jsou pravičáci problém. V letech krize fans Panathinaikosu označují jako antifašisty a fans Olympiakosu jako nacisty. Říká se, že prezident Olympiakosu je zároveň největší sponzor neonacistické strany v Řecku.

Obecně se ale na řeckou fotbalovou scénu politika netahá. Oficiálně je Gate 13 a Gate 7 apolitické. Ale jak už jsem zmínil, tak Gate 7 (Olympiakos) je hodně vpravo (jedna z jejich skupin používá v logu nacistický symbol "Totenkopf"). V Gate 13 je zase více antifašistů. Ale přesto je tu pár ultrapravičáků, se kterýma občas jsou problémy na stadionu. Hlavní část tvrdého jádra AEK Athény sympatizují s levicovými názory. Fanoušci antifašistického ražení jsou v těchto řeckých klubech: Iraklis Soluň, Panetolikos, Olympiakos Volos, Niki Volos, PAS Giannina. U PAOKu a ARISu je jak ultrapravice, tak i ultralevice. Na tribuně PAOKu je to rozdělené do sektoru A a B podle politické příslušnosti.

 

 

-A v celé řecké společnosti si takové strany vedou jak?

V posledních volbách pravicová strana Chrisí Avgí (Zlatý Úsvit) získala 31 tisíc hlasů. Komunistická strana KKE dostala okolo 28 tisíc hlasů. Jsou ale i jiná hnutí komunistů. Například Syriza nabrala 60 tisíc hlasů. Je tu také mnoho anarchistů, kteří se ale voleb neúčastní.

 

 

-Kolik je v Řecku fanoušků Panathinaikosu?

Srdce Panathinaikosu se nachází v Athénách, ale máme fanoušky po celém světě, a také po celém Řecku. Jsou téměř v každém městě. Máme 50 fanclubů v Řecku. Mimo Athén je mnoho fanoušků z Patrasu (3.největší město v Řecku – pozn.Správce). V Aténách je nejvíc lidí z Gate 13 z předměstí Zografou, Ilisu a Abelokipi. I na Kypru máme plno našich fans. Kypr často navštěvujeme v rámci mezinárodních utkání. Máme mimo jiné tři fankluby v Německu a jeden ve Skandinávii.

 

-Pohybují se na vaší fans scéně i holky?

Ano, je spousta holek, které fandí Panathinaikosu. Když mají rády klub a chtějí fandit na tribuně, v Gate 13 mají dveře otevřené.

 

-Jaký je průměrný věk vašich ultras?

Tak máme spousty teenagerů. Většina fans je ve věku 20-30 let. Ale jsou tu i oldschooloví čtyřicátníci.

 

Nápis na transparentu: Když se nespravedlnost stane zákonem, odpor se stane povinností

 

-Jak přísné máte v Řecku zákony namířené proti ultras? Můžete používat pyrotechniku?

Zákony o fanoušcích byly nedávno spojeny s právními předpisy o terorismu, navíc podle policie jsou výtržnosti na stadionech při utkáních jedním z nejpalčivějších problémů. Zákony jsou velmi přísné. Smutné je, že tu není dost solidarity od fanoušků všech klubů. Je tu moc nenávisti a stále tak nejsme jednotní v otázce ochrany práv fanoušků. Pyrotechnika je povolena. Několikrát jsme kvůli ní tedy měli problémy s policií, ale jinak se tu může normálně používat.

 

-Používá se u vás při vyhrocených situacích chladných zbraní?

Bohužel ano. Zkurvení moderní fanoušci používají nože. Vyskytly se tu už i případy použití střelných zbraní. Je to velmi smutné. Nože a pistole jsou pro zbabělce.

 

-Můžete mít na stadionu marihuanu a alkohol?

No můžete je najít na každém zápase. Alkohol je povolen. Tráva je zakázaná, ale pokud není ochranka až moc důkladná, tak se dá vpašovat na stadion.

 

-Jsou v jádru fans punkáči nebo skinheadi?

Teď to už není v módě jak to bylo dřív. Ale přesto se na ně dá na tribuně narazit poměrně často.

 

-Co bys nám řekl o Athénách?

Athény jsou hlavním městem Řecka. Žije tu asi milion lidí, a to do toho nepočítám předměstí. Je to jedno z nejzajímavějších míst v Evropě hlavně z hlediska historie. Athény jsou známé jako první demokratické město. Hlavním lákadlem Athén je Parthenon. Těžko spočítat, kolik procent místní populace fandí Panathinaikosu. Odhaduji tak 200 tisíc.

 

 

-Jaké politické názory jsou pro vaše obyvatele typické?

Například Exarchia je známá jako levicová čtvrť. Zde můžete najít spoustu anarchistů a komunistů. Takovou čtvrť, kde by byla tak silná koncentrace ultrapravičáků tu není. V Pireusu je teď mnoho fašistů, ale jsou tam i antifašisté. Ale Exarchia, to je čtvrť, která je baštou levice. V Peristeri je také hodně levičáků. Fans Atromitosu jsou taky antifašisté. Však tam taky máme náš levicový fanclub West Block.

 

-A kolik lidí fandí vašim nepřátelům?

V posledních dvaceti letech se vynořilo velké množství fans Olympiakosu. Jsou na tom početně lépe než my. Nicméně množství nevypovídá nic o kvalitě. AEK má také hodně fanoušků, ale přesto méně než Olympiakos a Panathinaikos. Ze zbývajících týmů se ještě dá zmínit Panionis, který má 5-6 tisíc fanoušků.

 

-Jak vypadají konfrontace s fans Olympiakosu?

Tak s Olympiakosem se incidenty vyskytují velice často, tak 2-3x za měsíc. Už to ale nejsou rvačky v hospodách a metru, jak se to praktikovalo v 80. a 90. letech. Nyní se většina bitek odehrává ve fanklubech. V mnohých případech se stane, že se ani fyzicky nesetkáme. Dojede se a hází se malé bomby do prostor fanklubů, když jsou v noci uzavřené. Občas se organizují i domluvené rvačky v ulicích, ale bohužel s noži. Zbabělci!

 

-A co derby s AEK Athény? Po jejich propadu do divize se rivalita zmírnila?

Pořád mají spoustu fanoušků. Byli ve třetí divizi kvůli finančním problémů. Ale teď je koupil prominentní obchodník a bude jim stavět nový stadion a klub bude zase silný. Často se rveme s fans AEK, ale není to pro nás taková nenávist jako Olympiakos. Já osobně si AEK jako soupeře vážím.

 

-Jak často se objevujete na výjezdech? A jaký výjezd považujete za nejtěžší?

Jo, rádi cestujeme. Není to tak dávno, co jsme jeli v pěti stech lidech do Livadie, která je 3 hodiny od Athén. Bohužel, v Řecku je mnoho výjezdů ze zákona zakázáno. Nicméně, někdy i přes tyto zákony se pár tisíc fans rozhodne vyjet na takovýto zakázaný výjezd. Když hrajeme Ligu Mistrů nebo v Evropské Lize, tak cestujeme vždycky. Počet fans ale závisí na zemi, ve které hrajeme a taky na nákladech na cestu. Poslední velký výjezd byl v roce 2010, když do Říma dojelo 8000 našich fans. Za zmínku stojí i výjezd do Heraklionu, kam jezdíme lodí. Na Krétě je hodně fans našeho klubu. Čekají na nás až dojedeme do města a pak se společně vydáváme pochodem na stadion. Každý rok jezdíme do Xanthi. Obtížné je pro nás jezdit do města Komotini, kde hráváme s Panthrakikosem. Tam se jede 12 hodin v autobusu. Těžké je taky cestovat do Soluně. Tam kvůli značné agresivitě fans PAOKu a ARISu. Tam jsou střety vždycky. Také vyjíždíme hromadně na Final Four basketbalové Euroligy. Vloni nás bylo 3000 v Istanbulu.

 

 

-Kolik u vás stojí vstupenka na stadion?

Zpravidla 10-20 Euro. Vstup zdarma je po prvních 20 odehraných minutách.

 

-Jaký byl váš nejdelší výjezd?

Osobně si myslím, že v Řecku je nejdelší výjezd z Athén do Soluně na utkání s PAOKem, ale tento výjezd byl již před mnoha lety zakázán. Nejvzdálenější co se týká zahraničí, tak to byl asi Wales v roce 1989. Byli jsme také ve Finsku a na Islandu, ale v malých počtech.

 

-Jaké ultras představení chystáte na utkání?

Na nejdůležitější a nejzajímavější utkání chystáme chorea. Každé utkání ale skandujeme a odpalujeme pyrotechniku. Naše poslední prezentace byla na basketbalu pár dní před Vánocemi na utkání proti Olympiakosu. Máme hodně různých skandovaček. Nově teď máme skandovačku na melodii písně „Hassan i sahba“ od britské rockové kapely Hawkwind. Máme taky skandovačku na motivy Boney M – Rivers of Babylon, Boney M – Rasputin, Iron Maiden – Fear of the dark, Pet Shop Boys – Go West, White Stripes – Seven Nation Army, «Ύμνος του ΕΑΜ» (to je hymna EAM, což byli antifašističtí partyzáni za Druhé světové války, ale ve skutečnosti je to jen přezpívaná ruská národní píseň Katusha). A naše nejslavnější píseň – Horto Magiko (v ČR známá jako „PAOKARA“).

 

 

-Zapojujete se do pouličních protestů?

Ano, ale každý se účastní sám za sebe, a ne za Gate 13. Jak už jsem zmínil, na řecké ultras scéně nejsou na to ideální podmínky a nedá se s fanoušky ostatních klubů spolupracovat ani na demonstracích. Takhle to bylo i při protestech v Turecku, kterých se účastnili fans Besiktase, Fenerbahce i Galatasaraye. V loňském roce jsme se jako Gate 13 vydali v Athénách na antifašistický pochod a byli jsme napadeni fanoušky AEK Athény.

 

 

-Co nám můžeš říct o Pavlosovi Fysasovi?

Byl zabit fašisty, kteří byli členy Zlatého Úsvitu. Gate 13 udělala na utkání, které se hrálo po jeho smrti, na jeho počest transparenty. Ve stejné době Gate 7 neudělali nic, ačkoliv to byl fanoušek Olympiakosu. Když byl zabit náš fanoušek Alexandros Grigoropoulos, tak jsme transparenty na jeho počest udělali.

 

-Jsou u vás na stadionech zakázané politické transparenty?

Ano. Před třemi lety jsme udělali transparent, na kterém bylo napsáno „Zkorumpovaní politici, sedíte si v parlamentu, vztek přeroste v povstání a pohltí vás“. Zápas byl na několik minut zastaven a my jsme byli nuceni tento transparent zase srolovat. Navíc po zápase nás policie napadla a sebrala nám tento transparent.

 

-Jaké fanouškovské scény na světě se vám líbí?

Mě imponují Ultras Marseille, Saint-Etienne, Celtic, Borussia Dortmund, Feyenoord, Rayo Valecano. Líbí se mi fanoušci v Jižní Americe, zejména v Argentině.

 

-Jaké plány máte do budoucna?

Plány Gate 13 se od svého založení nemění. Doprovázet klub na každém jeho sportu a podporovat jej. Přesto bychom chtěli zrealizovat sen všech našich fanoušků, a tím je velký stadion Leoforos. A budeme dělat vše, co bude v našich silách. Také v příštích letech se bude připravovat výročí – 50 let od založení sdružení Gate 13. Chceme udělat pořádnou oslavu, festival, nebo něco takového.

 

 

Zdroj překladu: Fanzin L.S. Terraces nr.1, únor 2014

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear