Po každé výtržnosti (které ovšem fotbal provázejí od jeho prvopočátků - první zmínka o diváckém násilí při fotbale je už roku 1314, za vlády anglického krále Edward II.) se vynoří články v médiích, které subkulturu hooligans obohatí o nové výrazy. Letošním hvězdou se stal novinář skrývající se pod přezdívkou tn.cz/sta. Jeho definice chuligánů větou "Fotbaloví radikálové jsou většinou svalnatí alkoholici...vysedávající v hospodách" se zapsala zlatým písmem do historie této subkultury. Navíc stihl ještě srovnat 39 mrtvých v Bruselu s jedním poraženým mobilním neukotveným plotem a několika vytrhanými sedačkami připevněnými snad dvěma šrouby (navíc se opět vytržená sedačka vezme, dá se zpět na místo a přišroubuje se). To ukazuje na naprostou neprofesionalitu a neinformovanost. V Egyptě na fotbale zemřelo před dvěma lety 79 lidí. Proč proboha ten jeden plot a pár sedaček nesrovnat s tímto? To se mi jeví adekvátnější. Každá jedna sedačka na Bazelech by pak byla rovna zhruba čtyřem lidským životům. Každý by si pak na Bazalech více vážil toho, na čem sedí..

Deník Blesk byl opatrnější. Vytrhnutí pár sedaček a povalení mobilního plotu je pouze "masakr". Kdyby padly ještě dvě části mobilního plotu, asi už by to byla "genocida". To se zaplať pánbůh nestalo.

Ale já se ptám, proč si novináři nevezmou příklad z Pavla Mokrého, novinářského krále, neochvějně sedícího na svém trůnu, vynálezci chuligána Bedřicha z Ostravy. Jak Česká republika má svého Járy Cimrmana, chuligánská subkultura má svého ostravského Bedřicha, a to je dobře. Pojďme zavzpomínat na perlu z února 2009, která nesmí být nikdy zapomenuta, je to skvost, je to kulturní odkaz dalším generacím, budiž to vzor a povinná četba dalším novinářům, že zajít se dá ještě dál, když je vůle (a ta teď je): http://brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/bitva-brno-vs-ostrava-vzplane-i-mezi-chuligany-na-.html

 

Additional information