Dnes 02.11.2021 je to 25 let od vzniku družby Baník Ostrava & GKS Katowice

Připomeňme si, jak tato dobře fungující družba vznikla:

HISTORIE DRUŽBY GKS - FCB

Všechno to začalo od návštěvy fanoušků GKSu v Ostravě. Více méně v polovině 96 tého roku. Pár "GieKSiarzů" poznalo fanoušky Baníku během prázdnin. Češi nás pozvali na obhlídku jejich stadionu. Do Ostravy měla přijed velká ekipa "žluto-zeleno-černých", více méně okolo 30 lidí. Bohužel plány selhaly a nakonec na Bazaly zavítalo 5 fanoušků GieKSy. Domácí se ukázali být nadmíru pohostinní a měli jsme s nimi i hodně společných témat. S komunikací nebyly problémy...no i ta slabost Čechů pro pivo. To všechno způsobilo že v rámci oplaty pozvali naší fanoušci Baníkovce na náš stadion.

Fanoušci Baníku využili naší nabídku a přijeli na derby mezi GKS Katowice a Górnikem Zabrze. Dost velký údiv vyvolali fanoušci Baníku, kteří se ukázali na Katovickém náměstí pár hodin před zápasem. Pamatuji si, že dokonce pár z nich přišlo (na chvíli) o své klubové barvy. Každý si myslel, že když jde ekipa v modro-bílých šálách že se jedná o Ruch Chorzów. Po vyjasnění situace byly šály vráceny. Pamatuji, že tehdy to byla ekipa dost barevná. Měli čapky, šály v klubových barvách a někteří vyvolávali opravdu šok, když na sobě měli jeansové oblečky s našitými znaky klubu (jako němečtí fandové). Z Baníku tehdy přijelo okolo 20 osob. Po skončeném derby si fanoušci mezi sebou vyměnili klubové barvy a od té doby se datují regulérní kontakty mezi fanoušky obou klubů.

Prvním velkým výjezdem Katovických fanoušků na zápas Baníku byl venkovní zápas s místním rivalem SFC Opava. Z Katovic tam přijela 18 členná ekipa. Reakci fanoušků FCB nezapomenu do konce svého života. Okolo 1000 osob křičelo GKS! Přivítání bylo královské a po pár sekundách po vstupu na stadion sem už měl pivo v ruce a navázal jsem první známosti s Baníkovci. Většina z nich trvá do dnes a nic nevypadá na to, že by tomu tak nemělo být i nadále.

Jedním z větších společných zápasů GKS a Baníku byl zápas hraný 12.3.1997 v Ostravě mezi Českem a Polskem, kde fanoušci obou klubů seděli společně v jednom sektoru. Vyvolali tak údiv u fanoušků jiných polských klubů. Tehdy se dozvěděla většina polských fanoušků o přátelství mezi oběma kluby.

Additional information