Historické utkání mezi Dinamem a Crvenou Zvezdou se konalo 13. května 1990 v Chorvatsku, a to jen několik dnů před volbami a referendem o jeho nezávislosti. Roztržky mezi fanoušky začaly ještě před začátkem utkání v ulicích chorvatské metropole, kde se několik z nich pobodalo noži. K hlavnímu střetu došlo až na stadionu Maksimir.

Krátce po zahajovacím hvizdu vyprovokovali příznivci Dinama Záhřeb házením kamenů na sympatizanty bělehradského klubu. Jako škrtnutím zápalky zareagovali Srbové a za pokřiků Zabijeme Tuđmana, tady je Srbsko, Ustašovci… zaútočili vyrvanými sedačkami a noži na sektor Chorvatů. Nastala krvavá řež. Milice nasadily slzný plyn a pokusily se záhřebské fanoušky rozptýlit, nicméně to se jim kvůli početní převaze Bad Blue Boys nepodařilo. Nasazeno bylo jen několik stovek policistů, ale fotbalových výtržníků bylo na stadionu několik tisíc. V tu chvíli fanoušci vtrhli na samotné hřiště, kde si vyřizovali účty mezi sebou. Do rvaček se zapojili i fotbalisté.

Chorvatská fotbalová hvězda Zvonimir Boban, který později hrál za slavný AC Milan, napadl policistu, který se pokoušel zastavit fanoušky Dinama. Existují názory, které se mohou zdát přehnané, že právě tento incident vyvolal občanskou válku.

Skóre tohoto zápasu: bylo zraněno 117 policistů, 39 fanoušků Zvezdy a 37 fanoušků Dinama a více než 100 fanoušků bylo zatčeno. Počet zraněných byl pravděpodobně mnohem větší..

I když skutečná válka začala oficiálně jen několik měsíců poté, byl jeden nedohraný zápas považován za začátek rozpadu Jugoslávie.

Krátce v souhrnu o BBB:

Jedna z nejznámějších ultras skupin v Evropě. Poprvé se výrazněji představili světu v roce 1990 během zápasu s Crvenou Zvezdou Beograd, který skončil ohromnou rvačkou na tribunách i na hřišti. Říká se, že tento okamžik byl začátkem občanské války v Jugoslávii, během níž mnoho lidí z BBB válčilo za svou zemi. Po válce tehdejší chorvatský prezident Franjo Tudjman nechal změnit název klubu na Croatia, proti čemuž BBB protestovali bojkotem, ale bezvýsledně. Teprve v roce 2000, po smrti prezidenta, se klub navrátil k původnímu názvu Dinamo, což tvrdé jádro přimělo k návratu na severní tribunu. Rok 2010 přinesl další protest BBB. Tentokrát byl na vině konflikt s tehdejším viceprezidentem klubu Zdravkem Mamicem. Tribuna obývaná aktivními fanoušky Dinama opět na několik let zela prázdnotou. Naštěstí v roce 2016 ukončili BBB svůj protest, díky čemuž stadion Maksimir opět začíná ožívat.

Additional information