Ve Švédsku je od 1.března zákaz nošení masek a maskování v hledišti na fotbalových stadionech. Zákaz přišel po několika incidentech na stadionech, kde pachatelé byli maskovaní, ale hlavně kvůli utkání ze srpna loňského roku mezi Jönköpings Södra - Östersund, při kterém maskovaný fanoušek vběhl na hrací plochu a napadl brankáře hostů. Švédský státní systém chce tímto zákazem zabránit násilnostem. Do zákona se však dostaly i některé výjimky. Výjimku dostaly policejní složky, a pak lidé, kteří mají tváře zakryty z náboženských důvodů. Což může být nikáb či burka.


V neděli se na tuto výjimku zaměřili ultras AIK Stockholm v zápase proti klubu Häcken. Několik ultras si nikáby dalo na obličej, přičemž se na stadionu roztáhl transparent s nápisem "AIK ultras to správně pochopili, a máme teď masky z náboženských důvodů. Svoboda pro ultras je náš cíl, díky Ygemane za tyhle zadní vrátka". Anders Ygeman je ministr vnitra, který je známý jako fanoušek konkurečního klubu Djurgarden, a zároveň byl i hlavní osobou, která tento zákaz protlačila.
I když to stockholmští ultras poměrně mazaně postavili, dle úředníků či šéfa Švédské fotbalové ligy jim to asi k ničemu nebude. Poslední jmenovaný tvrdil, že nikdy v minulosti nebyl problém rozlišit, jestli to někdo nosí z náboženských důvodů a nebo proto, aby zamaskoval svou tvář, a v praxi to prý bude jasné, za jakým účelem maskování měl.

 

Additional information