close(x)

O fanouškovské scéně tohoto specifického regionu se mnoho nepíše. Baskicko je autonomní oblastí ve Španělsku, která se liší od zbytku země (stejně tak, jak se od zbytku země liší i Katalánsko a Galicia) jazykem, tradicí, a také tím, že velká část této společnosti se chce odtrhnout od Španělska. Severní část Baskicka se nachází ve Francii, kde je Baskům popíráno jakékoliv právo na autonomii. Vlajce Baskicka se říká Ikurrina, a je podobná britské vlajce (v barvách bílé, červené a zelené). Charakteristickým rysem této oblasti je to, že historické hlavní město (Pamplona) leží mimo její hranice, v regionu Navarra (které bylo odděleno od tradičního Baskicka generálem Frankem). Sport byl pro Baskicko vždy důležitý a měl svou tradici, ovšem horalové z "cizích" sportů dávali přednost tradiční baskické pelotě (což je něco mezi tenisem, hokejem a kriketem).


Nakonec však britští námořníci a obchodníci nakazili Basky láskou k fotbalu a k rugby. V současné době všechny hlavní baskické kluby hrají ve španělských ligách. Existuje i národní tým "Euskadi" (Baskicko), který se těší velké podpoře fanoušků z celé baskické země bez ohledu na klubové barvy. V jednu chvíli to vypadalo, že reprezentace Baskicka (a Katalánsko mělo podobnou naději) bude mít šanci zaregistrovat se u UEFA na podobných principech, jako je to u Velké Británie (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko). Paradoxně však úspěch španělského národního týmu zatlačil tyto ambice do pozadí na neurčitou dobu, i když Baskové jednou ročně hrají svá reprezentační přátelská utkání.

 

     

             Ikurrina                  Baskický orel                  Baskický řetěz

Nyní stručně o klubech. Co se týká fanoušků, tak jsou vlastně jen tři významné baskické kluby: Athletic Bilbao, Real Sociedad ze San Sesbastian a Osasuna Pamplona.
Deportivo Alaves Vitoria a jeho piknik fans mají občas zlaté časy, jako když hráli v pohárech UEFA a narazili na Liverpool či Dortmund, ale tím to hasne.

Athletico Bilbao je zavedený klub, kde je k vidění skutečná "Baskická národnost". Činnost klubu je založená na slavném principu najímání pouze baskických hráčů, nebo těch, kteří mají baskické kořeny. A i fanoušci klubu jsou pýchou tohoto klubu. Právě zde začíná příběh o jednom z nejlepších chuligánských gangů ve Španělsku, který nese název "Herri Norte Taldea" (dále jen HNT), extrémně levicové orientace, jejíž hlavní základ tvoří baskičtí Red skins a Sharps, kteří dokáží potrápit i takové firmy, jakou jsou "Ultras Sur" (Real Madrid) či "Frente Atletico" (Atletico Madrid; perličkou a ironií historie je, že klub Atletico Madrid založili baskičtí(!) studenti). Vznik HNT je třeba hledat v ročníku 1981/1982, kdy se na nově zrekonstruovaném stadionu (kvůli MS Espaňa 1982) na severní tribuně schází úderka baskické teroristické organizace ETA a další příznivci této organizace. V polovině 80.let Athletico Bilbao vyhrává dvakrát ligu a jednou pohár, což jen pomáhá doplňovat řady ultras v sektoru za brankou. Na konci 80.let se Herri Notre Taldea štěpí na dvě části: na ultralevicové křídlo (rudí) a na apolitické (ultrillas). Toto rozštěpení má nepřiznivý vliv na kvalitu obou firem a dochází k jejímu oslabení. Hned na počátku 90.let se situace stabilizuje a ultras a hooligans z Athletica Bilbao vrací slávu značce HNT. Jejich hlavní nepřátelé jsou všechny nacionalistické kluby ve Španělsku, ale také v Evropě (například fans Austrie Vídeň nebo Anderlechtu). HNT se skládá z antifašistických skinheads a dalších baskických nacionalistů, protože v této zemi je nacionalismus spojený se slovy levicový a rudý. Ve Španělsku mají HNT dobré vztahy s "Bukaneros" (což jsou hooligans z Rayo Vallecoano a největší levičáci regionu Kastilie). Když tyto dvě ekipy spojily své síly, podařilo se jim přivést k poslušnosti dokonce i "Ultras Sur", a to přímo v Madridu! Mnoho konfliktů provází také zápasy mezi Athleticem Bilbao a Espaňolem Madrid, Gijónem a Zaragozou. Athletico Bilbao má své příznivce ("Las Penas") po celém Španělsku. Nejradikálnější fanclub Athletica Bilbao je ten z Madridu, další aktivní jsou z Asturie, Burgosu, Puertollana či Galicie. Co se týká baskického regionu, tak nejdůležitější divize HNT jsou Enkarterriak, Ezkerraldea, Uribe Kosta, Deustua, Bilbo, Sondika, Basauri, Southern Command, Araba, Gipuzkoa a Navarre. Logo HNT tvoří millwallský lev (lev ve skoku), který trhá vlajku s hákovým křížem. Členové HNT organizují spoustu koncertů hlavních světových kapel stylu Oi! a sharps, také skinheadské reggae a SKA.

 

Opusťme nyní Bilbao a přesuňme se do sousedního města San Sebastian. Místní firma nemá takovou pověst, jakou má HNT z Bilbaa. Obecně má však velmi podobné názory, podobné družby i nepřátele. Ultras hnutí v San Sebastianu vzniklo v roce 1981. Skupina si dala jméno "Mujika Taldea" (dále MT). Jejím logem je černá postava v baskickém baretu držící páčidlo. Kluci z MT se schází nahoře na tribuně, které se říká v překladu do češtiny "Skála". Stadion Real Sociedad San Sebastian není příliš aktraktivní pro hraní a sledování fotbalu kvůli špatné kvalitě hřiště a tragickému rozložení tribun. Jedinou výhodou dvoustupňové tribunové konstrukce je možnost efektivně prezentovat vlajky přes celý sektor, a to zejména ty, které souvisí s baskickým nacionalismem. Fanoušci Realu Sociedad používají často obrázky s Che Guevarou na svých vlajkách i dalších proprietách, když čerpali inspiraci od fans Olympique Marseille. V ligových zápases fans Real Sociedad vyvěšují nejen Ikurrinu, ale i další tradiční baskickou vlajku - černou orlici na žlutém podkladu. Tento orel je hodně podně podobný znaku AEK Athény, a fanoušci v Evropě si často pletou, když si myslí, že Baskové ze San Sebastianu mají družbu s Řeky z AEK.

 

Poslední firma, kterou bychom chtěli představit je "Indar Gorri" (dále IG), což jsou fanoušci Osasuna Pamplona. Jak už zaznělo na začátku, Pamplona je historické hlavní město Baskicka, i když teď spadá do regionu Navarre. Fanoušci Osasuny jsou velmi dobře organizovanou, extrémně levicovou baskickou firmou. Jsou fanaticky antišpanělští, a to i v době 70. až 80. let, která byla pro Basky těžkou. Tehdy poutali pozornost demonstracemi, kde projevovali své sympatie k teroristické organizaci ETA. Mezi vlajkami, které visí v jejich sektoru, můžeme najít i třetí symbol baskického národního hnutí, kterou je červená verze Ikurriny, kdy linie na vlajce jsou nahrazeny žlutými řetězy, které symbolizují utlačování baskického národa, které okupují španělští útočníci. Logem Indar Gorri je rudá hvězda na modrém pozadí, která jasně ukazuje politické sympatie této skupiny. Ostatně i sám název Indar Gorri znamená "Rudá síla". IG vznikla 13.prosince 1987 při výjezdu na zápas v Zaragoze. Tehdy se spojily dvě menší chuligánské skupiny do jedné a ještě se jim podařilo do skupiny zapojit i Red skíny z Pamplony, a to vše bylo od teď pod hlavičkou Indar Gorri. Stadion Pamplony se jmenuje Reino de Navarra. IG mají dobré vztahy s ultras z italské Ceseny a Baskové často navštěvují své přátele. Hlavní hnací silou IG a úkolem je boj proti nespravedlnosti, že jejich region byl odtržen od Baskicka. IG vyjadřují svůj nesouhlas s vládou, která neustále zavádí nová pravidla, jejichž cílem je stále větší odcizení Navarry od zbytku regionu Euskadi. Policie v jiných částech Španělska dává neustále pocítit nenávist k Indar Gorri, s nimiž nemá žádné slitování (což tedy platí i pro fans z Bilbaa a San Sebastianu). I když je potřeba poznamenat, že španělská pořádková jednotka policie patří asi mezi největší magory v uniformách, co se západní Evropy týká.
IG jsou vidět na svých výjezdech po Evropě, ale jsou také jednou z mála španělských firem, která cestuje po celém Španělsku v dobrých počtech. Jejich nejvíce nenávidění nepřátelé jsou fans Realu Zaragoza, což je dáno malou vzdáleností mezi oběma městy. Nicméně v posledních letech, kdy se vrací vlna baskického separatismu, se snaží znepříjemňovat život všem nacionalistickým španělským gangům.

 


Malou kuriozitou z druhé strany hranice, tedy z francouzské části Euskadi, je jediný smysluplný fotbalový klub Aviron Bayonnais FC, který hraje na stadionu pojmenovaném po slavném francouzském hráči Didieru Deschampsovi, jež měl baskické kořeny. V erbu klubu je i Ikurrina, ale klub nemá žádné organizované baskické fanouškovské hnutí. Pro Basky je ve Francii nejvíce populární a přitažlivý rugbistický klub Biarritz Olympique.

Nakonec si ještě řekneme pár slov o baskickém národním týmu. V poslední době nesehráli příliš mnoho zápasů. Když už hrají, tak na stadionu Athletica Bilbao, vyjímečně na stadionu v San Sebastiánu. Během těchto zápasů jej všichni podporují, i když není tento stát oficiálně na mapě a není ani přidružen k UEFA. Což je skvělým projevem baskického nacionalismu. Hráli mimo jiné i proti Katalánskému národním týmu, kde rozzuřili Katalánce. V roce 2011 odehráli dva zápasy (proti Estonsku a Tunisku), v roce 2012 jen jeden zápas, kde porazili v prosinci Bolívii 6:1. V prosinci 2013 jen jeden zápas, kde porazili Peru 6:0. V prosinci 2014 remizovali s reprezentací Katalánie 1:1.

 

Domácí kotel na reprezentaci při utkání Baskicko - Bolívie (2013)

 

Související články:

Španělská fanouškovská scéna (2008)

Ukrajinská hooligans scéna (2009)
Ultras scéna ve Švédsku (2010)
Turecká ultras a hooligans scéna (2012)
Dánská chuligánská scéna (2012)
Severoirská chuligánská scéna (2012)
Německá ultras scéna (2013)
Ruská fans scéna (počátky až rok 2001)

 

Autor: Daniel, (Saturdays Heroes nr.0)

 

Additional information