Na nejagresivnější a nejnásilnější skupinu na Realu Madrid - na "Ultras Sur" přišlo temné období. V jejich řadách se odehrál opravdový převrat, při kterém se vlády chopila mladší generace fanoušků. Pozoruhodné na tom všem je, že dostavadního vůdce Ultras Sur Alvara Cadenase sesadil ve skutečnosti fanoušek konkurenčního Atletica Madrid. K tomu všemu klub Real Madrid v boji proti politickému radikalismu na fotbale zakázal vstup na stadion 250 násilným ultras Realu. "Jsem fanoušek Atletica, ale miluji Madrid a chodím na tribuny stadionu Santiaga Bernabeu. Jestli se to někomu nelíbí, tak je to jeho problém. H..l Hi...r! (=nacistický pozdrav-pozn.Správce)". Tohle je příspěvek z Twitteru nového šéfa "Ultras Sur" Antonia Menéndeze, který je znám pod přezdívkou El Niňo. Radikalizace, kterou nyní prochází už bez toho velmi radikální skupina Ultras Sur, vedla k jejímu zákazu vstupu na Jižní tribunu, tedy tam, kam chodila skupina po tři desítky let.


Neočekávanou zprávou byl odchod Alvara Cadenase - kultovní postavy španělské ultras scény. Tato zpráva vyvolala takové podzvižení v neonacistických kruzích v Madridu, že dokonce unikla i do mainstreamových médií. Cadenas - to není jen známá postava na madridské scéně a neonacista, ale opravdový symbol a ochránce tradic "Ultras Sur", který byl dlouhé roky blízkým přítelem José Luise Ochaita (což byl zakladatel španělské scény fotbalových ultras, a první šéf Ultras Sur - pozn.Správce) a tradiční účastník bitek s fans soupeře, výtržností, rabování a pravděpodobně nejpamátnější akce v historii orgranizace - výjezdu do Německa v oblečení ozdobeném hákovými kříži a dalšími nacistickými symboly.

Současný Cadenas je ale otec početné rodiny a brilantní advokát velké mezinárodní korporace. Každé ráno před odchodem do práce zakrývá límec jeho košile jizvu na krku, kterou má od ucha k uchu. To je památka na slavný střet v Barceloně s jedním z místních zločinců. Novinář, který napsal pod pseudonymem Antonio Salas senzační knihu "Deník skinheada" (tento novinář se dokázal dostat mezi fans Ultras Sur a postupně se dostal až do blízkosti šéfů skinheads ve Španělsku a Německu. Jeho jméno je dosud neznámé) v oné památné epizodě popsal Cadenase takto: "To co se mu nemohlo upřít byla odvaha: v okamžiku se bezestrachu vrhnul na svého soupeře. Podíval jsem se mu do očí a musím říct, že takový pohled jsem už pak nikdy a nikde u nikoho neviděl".


Historie Alvara Cadenase - to je zvířeckost ve své nejčistší formě, tak jak ji můžete vidět v každém dokumentu National Geographic. On se stal vůdcem i ředitelem Ultras Sur proto, že byl nejsilnější, nejodvážnější i nejkrutější. A jak už to chodí v podobných organizacích jako jsou madridští ultras, na pozici šéfa se dostávají ti, kteří vzbuzují největší strach. Naposledy byl Cadenas zatčen v roce 2002, krátce po semifinále zápasu Ligy Mistrů Real Madrid - Barcelona. Před tímto zápasem ultras ničili vše, co jim přišlo pod ruku a navíc zapálili auto. Televize ukázala, jak za bílého dne v centru Madridu skinheadi páchají obrovské výtržnosti. Zajímavé je, že vůdce Ultras Sur už byl tehdy slibný právník, a sám tehdy poznamenal, že mezi jeho prací v kanceláři a jeho soukromým životem nevidí žádný rozpor. Už před tím, v roce 1998 po skandálních výtržnostech, kdy na stadionu Realu Madrid prorazili ultras bránu před semifinále Ligy Mistrů s Borussia Dortmund, byli šéfové radikální skupiny pozváni na kobereček na klub, kde se přítomní zavázali přestat používat nacistické symboly, zamezit rvačkám na stadionu a házení předmětů. Krom toho se členové Ultras Sur jako jediní vlastníci vstupenek museli při vstupu na stadion prokazovat občanským průkazem. Proti čemuž protestovali a mluvili o tom jako o diskriminaci.

Nedávno pak došlo v nejagresivnější madridské skupině k opravdové vzpouře. Mladí členové skupiny v čele s Antoniem "El Niňem" Menendesem vyjádřili Cadenasovi jako šéfovi organizace nedůvěru. Důvody pro rozkol byly čistě ekonomické. Mladí ultras jsou podle místní securitky distributoři a uživatelé kokainu. A jako takoví se rozhodli udělat z Ultras Sur výhodnější podnik, na kterém by se dalo více vydělat (prodávat klubové suvenýry, organizovat výjezdy atd.). Boj se strhl i na poli ideologickém, kdy se i přes celkový radiální neonacismus vyprofilovaly různé frakce.

Před domácím zápasem se Sevillou (30.10.2013) se představitelé frakce mladých vypravili za Cadenasem, kde mu sdělili, že je tu velká skupina ultras, která chce, aby odstoupil. Šéf skupiny údajně vzal tyhle informace na vědomí a slíbil změny i transformaci. Bylo zřejmé, že za "mládeží" už stojí slušná síla, nad kterou nejde jen mávnout rukou. Po této epizodě se na internetu rozhořela informační válka, ve které každá ze stran obviňovala ty druhé snad ze všech smrtelných hříchů. Bylo s podivem, jak agresivní rváči, kteří jsou připraveni smést vše, co jim stojí v cestě, lpí tak úzkostlivě na některých záležitostech.

9.listopadu pak přišla pohroma, když El Niňo a jeho doprovod z mladé frakce Madrid City Firm se rozhodli navštívit Cadenase ve svém doupěti - v baru Drakkar, v jednom z kultovních míst madridských neonacistů. Podle verze frakce mladých přišel Menendez vyjednávat, ale nože, boxery a obušky v rukou návštěvníků svědčí spíše o jiné verzi. Výsledkem byla obrovská rvačka, kterou ukončila policie. Výsledkem toho je, že klub Real Madrid zakázal vstup 250 domácím ultras na stadion. Výsledek této bitvy ale většině skupiny ukázal, že větší sílu ve skupině už mají zástupci mladší generace. Jsou více drzí, krutí a rozhodní. Do té doby slávou obestřený Alvaro Cadenas se tentokrát rozhodl neúčastnit boje a zůstal sedět v baru, což dalo El Niňovi podnět, aby ho na svém Twitteru označil za krysu, zbabělce a hlupáka. Cadenasovi se nejde až tak moc divit, je momentálně hodně zranitelný. Je manžel i otec, má dobrou práci a ještě je pod neustálým policejním monitoringem. Má toho dost na to, aby při sebemenší zámince skončil v cele. Mladí členové Ultras Sur žádné takové problémy nemají, jsou ještě plní kriminální romantiky a žene je vpřed touha po úspěchu.

Také El Niňo Menendes popsal situaci okolo rvačky v baru Drakkar na svém Twitteru. Tam si nebral žádné servítky vůči starším kolegům z této organizace, která teď zůstala v menšině a ztratila moc v Ultras Sur. Nyní se zdá, že se tato organizace vzdaluje od fotbalu a míří na stranu ultrapravicového extremismu. Sám nový vůdce neskrývá, že je fanoušek Atletica, což může znamenat, že i když jsou Real Madrid a Atletico úhlavní městští rivalové, politické přesvědčení Ultras Sur a Frente Atletico je velmi podobné a nelze zapomínat ani na určitý finanční zisk, který oběma skupinám plyne. A tak může dojít k určitému sbližování obou skupin. El Niňo si také vytýčil jako hlavní úkol bojovat proti změnám, které vyhlásil prezident klubu Real Madrid Florentino Perez na stadionu Santiago Bernabeu. Prezident tak přímo pro ultras představuje hrozbu. Vše to silně připomíná podobnou situaci v Barceloně, když Joan Laporta zakázal na stadionu radikální skupinu Boixos Nois. Ať už je to jakkoliv, zdá se, že dny Ultras Sur, co by pololegální organizace, jsou sečteny.


 

V posledních zápasech nebyl pěkný pohled na Jižní tribunu, kde stávali Ultras Sur


 

Zdroj: zkrácený překlad ze španělského mainstreamového zpravodajského portálu www.elmundo.es

 

Additional information