Kdo a proč chtěl převzít Jug?
Chronologie vzájemných střetnutí Grobarů:
Byl to jeden z největších a nejbrutálnějších vzájemných střetů na Jugu v historii tribuny. A důvod byl vážný - převzetí tribuny. Nakonec se vše završilo jako pokus o puč. Alcatraz ubránil tzv. "šipku" (v Srbsku výraz pro místo, kde jsou lídři tribuny) a totálně zostudnil Grobare, kteří se pokusili převzít jižní tribunu. To završilo bití, krvavý hlavy, oteklé od pěsti a úderů opasky, popálení a opečení od světlic a nazí. Někteří z nich jsou vyhozeni na atletickou dráhu z tribuny dokonce i bez spodního prádla.


Jak střetnutí začalo?

Totální chaos na Jugu se stal v moment, kdy je na Severu zapáleno obrovské množství světlic. Hrála se 15. minuta derby, když začala pyrotechnická show Delije. V ten samý čas začíná i chaos na Jugu a nejprve se myslelo že je to předem plánovaná akce Delije upadnout a dostat se na Jug a udělat tak chuligánskou akci. I publikum z východu a západu myslelo nejprve ze jsou v akci fanoušci Zvezdy a tak začali brutálně skandovat "Ubij Cigana"(přezdívka pro Delije) a mezitím jsou jeden po druhém zbiti a zmasakrování fanoušci vyhnáni a vyhození na atletickou dráhu nazí, zbití a popálení po brutálním střetu. Jak se později ukáže masakr na tribuně strhlo mnoho dalších Grobarů také proto, že mysleli že se jedná o fanoušky Crvene Zvezdy. Grobaři, kteří připravovali útok a převzetí Jugu jako by čekali "bakljadu" Delije až fanoušci Zvezdy zapálí Sever a oči Grobarů budou upnuté k severní tribuně. Využili tak moment, kdy překvapí "šipku". Mezitím po zapálení zástavy na Jugu mnozí na stadionu myslili že i Grobaři rozjíždějí svoji "bakljadu"(Pyro show) a nic netušící tleskali a sledovali jak místo Pyro show probíhá útok na převzetí Jugu.
Neoficiálně grupa která začala puč jsou Vandal Boys, kterým se přidružili ještě lidé z ostatních grup Grobarů. Co je zajímavé, že na derby všichni tito přišli oděni do stejných uniforem, oblečeni do identických mikin a seskupení na jedno místo. Čekal se pouze moment, kdy se vyrazí do útoku. Za to jim výborně posloužila pyro show Delije , využili faktor překvapení a došli na krok od cíle. "Šipka" pro ně byla blíž než kdy jindy. Přitiskli Grobari seskupené okolo Alkatrazu a došli tak do srdce Juga přímo pod semaforem na několik metrů od "šipky".
Zde ovšem nastává brutální kontra a také brutální pomsta za pokus o puč. Nejprve to vypadalo že jsou pučisti na koni, jelikož před nimi utíkali fanoušci, kteří mají většinovou nadvládu nad Jugem, Vandal Boys několik z nich rukama a opasky i ztloukli, což je možné vidět na snímcích, na kterých po nich poté házejí světlice a opět udeřuji pásky oné co spadli již na zem. Mezitím když již neměli žádné světlice k dispozici, začal surový a brutální protiútok Grobarů, kteří vládnou na Jugu. Bylo jich víc a pouze počkali až atakujícím  dojdou světlice a v tomto momentu prakticky zašlapou protivníka do země. Zde začíná masivní bitka, kde jsou oni co nestihli utéct brutálně lynčováni. Pálili jim tělo světlicemi, šlapali po hlavách, lynčovali je tak, že jim obličeje nebylo možné skoro poznat od krve, ran a oteklin jako po výbuchu. A v tom se rozhodli ponížit je navždy. Svlékli je z mikin, ve kterých došli na tribunu uniformovaní jako vojáci a poté i kalhoty a vše do spodního prádla a nechali je stát, sedět v přikrčené poloze tzv. "na bobku" na dně tribuny, když jim jejich věci postavili na ohradu Juga a spálili. Dým z věcí nesl vítr okolo nich, když v ten moment oni na dnů tribuny ponížení a škrcení bojují za holý život. Na konec jsou vyhozeni z tribuny na atletickou dráhu celý nazí, že je ještě skandovanými pokřiky zesměšní celý stadion. Zde jich Žandarmerija společně se záchrannou službou odvede a následně odveze na příjem do nemocnice. jeden z nich je těžce zraněn a okamžitě převezen na resuscitaci, kde bojuje o život, druhý je pobodán nožem a ostatní svléknutí nazí vyhození na atletickou dráhu a odvezeni na policejní stanici.

Co se kryje za pokusem o puč na Jugu?


Na Jugu byl strach pro všechny Aleksandar Stankovic zvaný Sále Mutavi, který byl zabit v říjnu minulého roku, kdy byl zastřelen z Kalashnikova při jízdě ve svém automobilu. Mnozí Grobari neměli "Mutavoga" příliš v lásce jakožto bývalého fanouška Crvene Zvezdy ze Severa, ovšem ze strachu o život se mu nikdo nepostavil. Po jeho vraždě následovalo zatčení Veljka Belivuka zvaného Velja Nevolja, který byl pravou rukou Aleksandra Stankovica neboli Saleta Mutavoga. A tak je vedení Juga významně oslabeno a proto ostatní grobarské grupy koval plán, kdy a jak by mohli napadnout vůdce tribuny a pokusit se o převzetí tribuny. Rozhodli se, že to bude právě na Věčném derby, ve chvíli kdy by to nikdo nečekal. Ekipa překvapila všechny, ale plán jim nevyšel a momentálně je velmi pravděpodobné že budou navždy vyhození z Juga.
Vandal Boys je momentálně jedna z nejsilnějších skupin Grobarů, která se seskupuje v Novo Beogradském Bloku 45. V prvním střetu mezi Grobarama odešli z Juga mezi Zabranjene. I tenkrát byli mezi Grobarama, kteří se pokoušeli převzít Jug a to také na Věčném derby a opět tento pokus skončil neúspěšně. Tehdy s nimi byla i grupa Young Boys, která ovšem tentokrát zůstala loajální k Alcatrazu, kterému právě ona přišla jako první grupa od známého rozdělení a oddělila se od Zabranjenih. Zabranjeni již jako tací prakticky neexistují, Vandal Boys zástava je již pár let na Jugu, tak jak tomu bylo i na minulém Derby hraném na stadionu Zvezdy na Marakaně, kde byla pověšena přímo vedle ohromné plachty s obličejem jejich zabitého člena Demira Jukica, který je zabit letos na jaře na Novém Beogradu zřejmě fanoušky Crvené Zvezdy při pokusu o přemalování jejich grafitů v jejich známé teritoriu Bloku 45. I dále se neví kdo je jeho vrahem, bylo mu 18 let.
usmíření mezi grobari se stalo v roce 2013 a válka která trvala více než 2 roky donesla mnoho mrtvých fanoušků mezi kterými je i Ivan Perovic. Na základě toho se v r.2013 Grobari před Chrámem Sv.Savy sjednotili, a s podpisem pravoslavného ordenu Sv.Savy se zapřisáhlí, že už nikdy nedovolí, aby se mezi sebou vzájemně tloukli a zabíjeli.
Jasné tedy je, že usmíření bylo jen krátkého trvání a mezi Grobari již delší dobu doutnal střelný prach, který byl zapálen a zároveň dospěl ke svému výbuchu na právě odehraném 156. Věčném derby.

Additional information