Původní bělehradské derby se hrálo ještě před druhou světovou válkou, a tvořily jej jiné kluby, a to BSK Bělehrad a SK Jugoslavija. Tato rivalita skončila, když byl klub SK Jugoslavija v roce 1945 rozpuštěn a jeho majetek připadl nově vytvořenému klubu Crvena Zvezda.

Klub BSK Bělehrad pokračoval dál, jen se jeho jméno změnilo na OFK Bělehrad v roce 1957. Změna názvu přišla kvůli snaze přilákat na stadion BSK diváky. Ti ovšem tíhli ke klubům Crvene Zvezdy nebo Partizanu. A tak OFK Bělehrad ztrácel i přes svou úspěšnost postupně svůj lesk a přitažlivost, a popularita rostla právě u klubů Zvezdy a Partizanu, a to nejen v Bělehradě, ale i v celém Srbsku.

 

Oba kluby, Partizan i Zvezdu spojuje jedna věc. Tou je provázanost s politickými institucemi. Crvenou Zvezdu založil 4.března 1945 "Spolek antifašistické mládeže", což byla nová srbská občanská organizace v Jugoslávii. O několik měsíců později, 4.října 1945 byl pak založen klub Partizan, co by klub jugoslávské lidové armády.

 

První "Večiti derbi" neboli Věčné derby, jak se zápas  těchto klubů nazývá, se uskutečnilo 5.ledna 1947. Zvezda vyhrála 4:3 a už tehdy vznikla silná rivalita mezi oběma kluby. Navíc Partizan hned v dalším derby o tři měsíce později zvítězil 1:0. Rivalita mezi těmito kluby prostupuje i do dalších sportů, jako je třeba házená či basketbal.

 

Postupem času se rivalita přiostřila. To se mezi tyto dva sportovní kluby promítly mocenské politické boje mezi ministerstvem vnitra (Zvezda) a ministerstvem obrany (Partizan). Oba kluby navíc byly velmi úspěšné v nejvyšší jugoslávské lize. Crvena Zvezda byla Mistrem do rozpadnutí Jugoslávie 19x a Partizan 11x. Do nejpopulárnější tzv. "Velké čtyřky" patřily ještě kluby Hajduk Split a Dinamo Záhřeb, které také bojovaly často o titul. Po rozpadu Jugoslávie v roce 1992 se rozdíly mezi Partizanem, Crvenou Zvezdou a ostatními kluby ještě více prohloubily. Do roku 2012 si oba kluby rozdělily krom jednoho všechny srbské tituly (Partizan 13x Mistr Srbska, Zvezda 6x Mistr Srbska).

 

Derby a rivalitu mezi kluby vytváří hlavně fanoušci. Fans Zvezdy jsou známí jako Delije, což se dá přeložit něco jako hrdinové či odvážní muži. Takto si začínají říkat na konci 80.let minulého století, oficiálně si tak říkají od 7.ledna 1989. Do tohoto dne byli fans Zvezdy rozdrobeni do 7-8 fans skupin na severní tribuně domácího stadionu. Nejznámější z těchto skupin byli Red Devils, Zulu Warriors a Ultras. Na znamení oficiální uznáního uznání klubem, tvoří slovo DELIJE nápis přes celou severní tribunu stadionu Zvezdy.

 

Fans Partizanu označují Delije slovem "Cikáni", které se natolik vžilo, že i přes jeho urážlivý nádech jej v některých skandovačkách sami fans Zvezdy používají.

Delije na severní tribuně tvoří pět velkých skupin: Ultras RSB, Ultra Boys, Belgrade Boys, Heroes a Brigate. Které doplňují další fanatické skupinky z celého Srbska i mimo něj.

Stadionu Crvene Zvezdy se přezdívá Marakana podle slavného brazilského stadionu. Byl otevřen v roce 1963 a má kapacitu 55 000 míst po regulaci UEFA. Před regulací byl největší v zemi a měl 100 000 míst. Domácí fans mu říkají zkráceně "Mara", zatímco Grobari jej nazývají Rupa (tedy "díra").

Více o Delije najdete v článku zde: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/70-srb/524-delije

 

Fans Partizanu jsou známí jako Grabari - tj. česky Hrobaři. Jejich vznik se datuje do roku 1970. Původ přezdívky je nejistý, ale vykládá se nejčastěji tak, že jim tak začali říkat fans Zvezdy kvůli černým barvám klubu, která připomínala pohřební barvy. Jiná teorie pak tvrdí, že to souvisí se jménem ulice Humska, na které se nachází stadion Parizanu. Slovo "umka" se dá volně přeložit jako hrob. Ovšem ulice Humska se jmenuje po středověkém území Hum, které leží nyní v části Hercegoviny a Jižní Dalmácie.

První organizované fanouškovské skupiny se začaly na Partizanu vyskytovat na konci 50.let minulého století. Partizan se dostal v roce 1966 do finále Evropského poháru a tento okamžik se bere jako klíčový moment k organizování fans, tak i k velkému zpopularizování klubu.

Během 70.let minulého století Grobari na stadionu vyvěšují vlajky, vytahují transparenty, mají šály, odpalují ohně, což dává zcela nový rozměr fanouškovské podpory klubu. V 80.letech už patří Grobari mezi 4 hlavní fanouškovské skupiny v Jugoslávii a cestují se svým klubem napříč Evropou. Jejich výjezdy se nesly v hodně chuligánském duchu a nejtvrdší jádro Grobarů bylo označováno jako Riot Squad.

Do roku 2010 se Grobari dělili na tři velké skupiny: Grobari 1970, Grobari Beograd a Juzni Front. Poslední měsíce však probíhají mezi Grobari velké vnitřní spory. Vytvořily se dvě skupiny – jedna si říká „Zakázaní“ (Zabranjeni) a tvoří ji Young Boys, South Family, Vandal Boys, Koalicija, Fontana, Grobari Beograd a část skupiny Juzni Front. Tito na stadion nechodí, protože mají na stadion zákaz vstupu. Proti nim stojí druhá skupina, která na Partizanu momentálně dominuje, a ta se nazývá „Alcatraz“. Dominující „Alcatraz“ je obviňován první skupinou ze spolupráce s policií a jdou na ruku vedení klubu. „Alcatraz“ má také vydělávat na předražených vstupenkách. Situace mezi skupinami eskalovala 22.října 2011, když byl v sobotu v 7 hodin ráno zabit jeden ze členů „Zakázaných“ Ivan Perovič, kterému bylo 20 let. Byl zastřelen jednou osobou, která řídila BMW a „Zakázaní“ nepochybují, že za tím stáli lidé z „Alcatrazu“.

Od té doby dochází mezi oběma skupinami k řadě bitek. Poslední je z minulého týdne, kdy došlo před basketabalovým zápasem Partizan - Cibona k bitkám před halou, kde musela zasáhnout policie. Zabranjeni v hale navíc odpálili velké množství pyra a něco i letělo na palubovku a zápas byl přerušen do doby, než Zabranjeni opustili halu.

Grobari tradičně obsazují na svém stadionu jižní tribunu. Tu teď stále obsazují Grobari z Alcatrazu.

Fans Partizanu mají družbu s řeckými fans z PAOKu.

Stadion Partizanu se jmenuje Partizan Stadion. Dříve se jmenoval JNA Stadion. Otevřen byl v roce 1949. Kapacitu má po regulaci UEFA 32710 míst, před regulací to bylo 55 000 míst. Fans Partizanu mu říkají "Fudbalski Hram" ("Fotbalový chrám"), Delije používají urážlivý název "Lavor" nebo "Armijski pašnjak" ("armádní palouk").

 

Nejvyšší návštěvnost na Věčném derby byla 108 tisíc diváků na stadionu Zvezdy. To díky zrušení míst na stání, tudíž tento rekord už zřejmě překonán nebude.

 

Momentálě oba kluby - Partizan i Crvena Zvezda - bojují s obrovskými dluhy. Aby kluby nekrachly, vstoupila na konci roku 2012 do jednání vláda a pokusila se je refinancovat. Jen dluhy Zvezdy dosahují 1,5 miliardy korun.

 

 

Jak vypadalo "Věčné derby" mezi Zvezdou a Partizanem v roce 2001 z pohledu slovenského dopisovatele Football Factory Lokiho:

 

FK Partizan Beograd – Crvena Zvezda Beograd (2:1), 14.4.2001, 40.000 diváků

Bělehradské derby, střetnutí mezi „grobari" a „cikány", jak je u nich přezdívají, je považováno za nejlepší derby utkání východní Evropy, proto jsme se chtěli přesvědčit zda oprávněně.

Den před zápasem vyrážíme v devíti lidech, abychom si na 48 hodinové vízum, které nám přidělili, užili Balkán. Cesta proběhla v klidu a v brzkých ranních hodinách se ocitáme v srbské metropoli. Ta nám hned představuje svou tmavou stránku, když nedaleko od nás chtěli, nebo snad i okradli týpci z místního gangu okupujícího místní nádraží nic netušící hosty. Proto ve střehu opouštíme toto místo a ubytováváme se v nedalekém hotelu, kde si na pár hodin odpočineme.

 

Poté se spolu s našim průvodcem vydáváme na prohlídku města a jako první nám ukazuje výsledky americké demokracie, tedy rozbombardované budovy. Poté následují nákupy, prohlídky kulturních památek a hlavně pevnosti Kalemegdan, která leží nad městem a je z ní překrásný výhled na město. Jinak je v Bělehradě velmi cítit balkánské vlivy, lidé jsou zde srdeční, ale i dost divocí a mají tady chaotickou dopravu, resp. velmi nedisciplinované řidiče, kteří absolutně kašlou na dopravní předpisy i místní fízly. Průměrný plat muže je 150 DM, ženy 100 DM a německou marku vám vezmou úplně všude. Ceny jsou přibližně stejné jako u nás, takže vzhledem k výdělku je jejich životní úroveň mizerná. Celkem dobře to však snášejí, vždyť ještě nedávno si museli zvykat na život ve válce.

 

Před vstupem na stadion Partizanu jsme ještě zavítali do chrámu Crvene Zvezdy „Marakana". Tento krásný stánek je od Partizanu vzdálen jen 500 metrů a zároveň slouží jako jugoslávský národní stadion. Před vzájemnými zápasy se fanatici obou klubů scházejí u svých stadionů a právě, když jsme směřovali ke stadionu domácích v tomto derby, vyřítilo se zpoza okolních domů velké množství fanatiků „Delije" (další název pro fans CZ). Ti za okamžik dokonale vyčistili terén a směřovali k nejtvrdším „Grobarům", kteří čekali za kordonem policistů u svého stadionu. Obě strany se přes kordon snaží probít, což se zanedlouho daří a padají první rány, většinou různými předměty. Policie je bezmocná a její počet (800), je při očekávané úrovni tohoto zápasu směšný, což obě strany fanatiků využívají a všemožnými způsoby se snaží soupeře předčít. Neustále něco poletuje vzduchem, policejní koně běhají jako splašení, jeden z nich i spadnul, zraněných je k vidění mnoho na všech stranách a z nedalekého Casina zbyla jen konstrukce. Zkrátka všude vládl strašný chaos.

 

Při vstupu na stadion však byl každý podroben až třem prohlídkám a mnohdy nepronesl ani zapalovač nebo klíčenku, nemluvě o pyrotechnice či dokonce nějakém občerstvení. Na stadion se dostávám asi v 10. minutě a vítá mě pohled na sektory za oběma bránami, které jsou krásně vyzdobené a hosté na sobě mají červené a bílé vesty podle obsazení jednotlivých sektorů. Bohužel pyrotechnika je právě dnes výjimečně zakázána a pravděpodobný důvod je napsán na jednom velkém hostujícím transparentu, který vzpomíná na jednoho z nich, který zemřel na následky zásahu světlicí od rivalů z jihu, tedy fanatiků Partizanu při loňském derby. Proti neuvěřitelnému chaosu na ulici vládl na stadionu alespoň místy pořádek. Vytrhávání sedaček se však zabránit asi nedalo. Support jakého jsme svědky je impozantní, až běhá mráz po zádech. Domácí dvakrát natahují velké sektorové vlajky a neustále po celý zápas mávají vlajkami na tyčích. Utkání také končí jejich vítězstvím a mohou tak oslavovat.

 

Po závěrečném hvizdu se v ulicích odehrálo ještě množství incidentů, ne však již takového rozsahu jako před zápasem, kdy ve více něž půlhodinové bitce měli navrch chuligáni Crvene Zvezdy, Grobari však nezůstávali moc pozadu. Rozhodující byl nejspíše jenom počet, neboť nasazení bylo na obou stranách nadprůměrné, což se však nedá říct o benevolentní policii, která místy sledovala celý střet s rukama v kapsách, pouze sem tam pomáhali ustupující straně. Utvrdil jsem si zde názor, že na Slovensku máme opravdu tu nejdebilnější policii a že se do Bělehradu určitě ještě vícekrát vrátím.

 

S odstupem času vnímám toto derby, resp. události, které se zde udály, za velmi hodnotné. I podle místních přátel, kteří toto derby navštěvují již několik let pravidelně, to byla jedna z největších, jestli ne vůbec největší bitka v historii tohoto derby. Počet zúčastněných v bitce lze jen těžko odhadnout, podle toho, že nebylo vidět na konec davu, klidně mohu prohlásit, že to bylo přes tisíc lidí. Když vezmu v úvahu trvání celé bitky (více než 30 minut) a následky, tak můžeme děkovat policii, která má momentálně jiné vážnější starosti, stejně tak jako celý stát, který se snaží investovat do důležitějších míst než je policie. Dále můžeme konstatovat, že podobné i vážnější incidenty se mohou odehrát leckde jinde, jde jen o to, že v jiných zemích zastávají policejní složky daleko tvrdší postoj. Jugoslávští chuligáni asi nejsou o nic lepší než jinde, jsou jen početnější a jméno jim roste díky vzpomínanému benevolentnímu přístupu policie. Právě kvůli těmto okolnostem vám doporučuji bělehradské derby navštívit, stojí to určitě za to.

 

Loky (Bulldogs '95 Nitra) (převzato z Football Factory č.12)

 

Související články:

Historie fans CZ Delije najdete zde: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/70-srb/524-delije

Jak vypadalo Věčné derby v roce 2011 najdete ve fotoreportu zde: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/70-srb/1122-srbsko-crvena-zvezda-belehrad-%E2%80%93-partizan-belehrad-26-11-2011-superliga-ultras-foto-a-video

Jak vypadalo Věčné derby v roce 2012 najdete ve fotoreportu zde: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/70-srb/1349-srbsko-142-derby-partizan-belehrad-crvena-zvezda-05-05-2012

Rozhovor se Zoranem Timičem ze Zvezdy najdete zde: http://www.hooligans.cz/interviews/508-srbsko-rozhovor-se-zoranem-timicem-z-cervene-zvezdy-beograd

 

Additional information