Ve vyprávění o fotbalovém dění ve skotské metropoli jsme se v pěti dílech postupně prodrali od kořenů náboženské nevraživosti v šestnáctém století až po součastné moderní fotbalové velkokluby přelomu tisíciletí. Náš seriál zakončíme v příštím čísle závěrečným shrnutím a pohledem do roku 2002, kdy v globalizujícim se světě již náboženské rozdíly nehrají tak zásadní roli.


Je jasné, že situace okolo fotbalového násilí ve Skotsku v 70.letech nutně spěla k nějakému činu. Vedení Fotbalové asociace nemohlo pořád dokola přehlížet či omlouvat výtržnosti hooligans.
Rangers však nečekali na žádná opatření z vyšších míst a odpověděli na kritiku podle svého - rekonstrukcí svého stadionu lbrox Park. Zmizely oblíbené ochozy k stání a vyrostly nové moderní tribuny s místy pouze k sezení pro 44.000 diváků. Tímto krokem zabili Rangers dvě mouchy jednou ranou — zmodernizovali chátrající zařízeni Ibroxu a ukázali všem ve Skotsku dobrou vůli řešit problém s chuligánstvím, aniž by vůbec padlo slovo o ukončení sektářství nebo podpisu smlouvy s nějakým katolíkem. Vždyť Rangers nikdy oficiálně nepřipustili, že by vůbec nějakou sektářskou identitu měli. Že to tak ale ve skutečnosti je, to věděli ve Skotsku všichni.


Nemůže být sporu o tom, že na stadionech bez ochozů k stání došlo k výraznému omezení incidentů mezi hooligans. Rangers v tomto vývoji šli příkladem, další kluby je v tomto kroku následovaly v průběhu 80. a hlavně 90.let (Celticu se podařilo rekonstrukci stadionu Parkhead dokončit až v druhé polovině 90.let, kdy klub konečně vyřešil vnitřní problémy a finanční krizi). Pro problémové fans už nebylo tak snadné skrýt se v anonymitě davu, mohli být daleko snadněji identifikováni a zatčeni. Dalším důsledkem nákladných rekonstrukcí bylo podstatné zvýšení vstupného, takže hooligans, kteří často pocházejí z nižších společenských vrstev, si fotbal prostě nemohli dovolit.


Ale sezení, aby mohlo být opravdu účinné, muselo být spojeno s dalšími opatřeními. Jednalo se hlavně o oddělení nepřátelských fans od sebe jak uvnitř, tak vně stadionu, aby se minimalizovala možnost vzájemných střetů. Zní to dnes neuvěřitelně, ale ke striktní segregaci soupeřících táborů dříve nedocházelo. Zvláště ve Skotském prostředí pak bylo bezpodmínečně nutné přistoupit ještě k jedné věci, a to k zákazu prodeje a konzumace alkoholu na fotbalových stadionech.


Přestože výše zmíněná opatření se ukázala jako účinná, fotbalové násilí mezi příznivci Celticu a Rangers asi nikdy úplně neskončí. Důkazem je popis incidentu v časopisu GQ mezi fans obou glasgowskych klubů z roku 1999, jednalo se o zápas, ve kterém Celtic ztratil šanci na titul, který si naopak zajistili fotbalisté Rangers:

„V jedné z nejhorších scén násilí, které skotský fotbal zažil za posledních několik desetiletí, se peklo utrhlo z řetězu. Osm hráčů dostalo žlutou kartu a ti byli vyloučeni. Pořadatel byl odnesen na nosítkách poté, co byl zasažen předmětem z hlediště, čtyři fanoušci Celticu vběhli na hřiště a pokusili se napadnout rozhodčího Hugha Dallase. Dallasovi pak v poločasové přestávce musela být čtyřmi stehy zašita rána na čele, tu způsobila mince hozená ze sektoru fans Celticu.


Problémy tímto neskončily. Po zápase proběhlo mezi fans množství potyček od Glasgowa po Ayr. Sanitky a policisté na koních byli napadáni před tradičními restauracemi táborů Rangers a Celticu. Než večer skončil, bylo hlášeno 360 incidentů, 113 výtržníků bylo zatčeno a dvě okna Dallasova domu byla vybita. Příznivci Celticu byli přesvědčeni, že protestant Dallas byl proti jejich klubu zaujatý a Celtic úmyslně poškodil.
Ministr vnitra Henry McLeish nazval řádění fans 'hrozným večerem skotského fotbalu'."

 

 

Autor: Tomáš (Baník Ostrava)

 
převzato z Football Factory č.16

 

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
Související články:

Rozdělený Glasgow (1.díl) - http://www.hooligans.cz/reports/foreign/69-skot/2684-rozdeleny-glasgow-i

Rozdělený Glasgow (2.díl) - http://www.hooligans.cz/reports/foreign/69-skot/2722-rozdeleny-glasqow-ii

Rozdělený Glasgow (3.díl) - http://www.hooligans.cz/reports/foreign/69-skot/2763-rozdeleny-glasgow-iii

Rozdělený Glasgow (4.díl) - http://www.hooligans.cz/reports/foreign/69-skot/2819-rozdeleny-glasgow-iv

Rozdělený Glasgow (5.díl) - http://www.hooligans.cz/reports/foreign/69-skot/2902-rozdeleny-glasgow-v

Additional information