Bitka mezi fans Elgin City a Inverness u sektoru hostů ve 4.kole skotského poháru. Zatímco Inverness hraje nejvyšší soutěž, Elgin City je ve 4.lize (League Two). Zkrátka "Britská nemoc" pořád na Ostrovech je, ale dávno už znaky epidemie nemá..

 

30 chuligánů Ajaxu napadá hospodu s fanoušky Celticu, kterých je tam cca 100 kusů, po chvilce tvrdého boje zasahuje policie.

Fotoreport ze Skotského derby mezi Celticem a Ramgers. Utkání v Hampden Parku sledovalo 50.000 diváků a domácí fanoušci se v zápase prezentují dýmovnicemi a světlicemi a v průběhu zápasu vytahují také ulovené vlajky hostů (obrázek č.5). Více v článku.

Na Dam Square v Amsterodamu bylo fanoušky Celticu zmláceno a zraněno 8 policajtů v civilu (tajných). Podle mluvčí policie se incident stal z ničeho nic a nemělo mu nic předcházet, a útok na tajné policajty byl veden holemi a láhvemi. Z osmi zraněných tajných byl jeden v bezvědomí. Několik jich utrpělo zlomeniny nosu, také bylo potřeba odvést policajty na šití obočí a rtů. Na náměstí bylo zatčeno 15 fans, zejména skotské národnosti. Celkově za celý den zápasu Ajax Amsterodam - Celtic bylo zatčeno 28 skotských fans. Šest jich je obviněno z násilných střetů. Skotská policie už vydala prohlášení, že maximálně pomůže nizozemské policii k určení a vyšetření kdo všechno se zapojil do výtržností na náměstí. Do Holandska dorazilo okolo 12 000 fanoušků Celticu.

Na prvním videu je vidět jak tajní policajti inkasují, zatímco na druhém videu je vidět, že celá bitka proti tajným nebyla z ničeho nic jak tvrdil policejní mluvčí, ale předcházel jí brutální zásah tajných proti fanoušků v čase 4:25 ve druhém videu:

 

Ve vyprávění o fotbalovém dění ve skotské metropoli jsme se v pěti dílech postupně prodrali od kořenů náboženské nevraživosti v šestnáctém století až po součastné moderní fotbalové velkokluby přelomu tisíciletí. Náš seriál zakončíme v příštím čísle závěrečným shrnutím a pohledem do roku 2002, kdy v globalizujícim se světě již náboženské rozdíly nehrají tak zásadní roli.

Bitka Hibernian F.C - Hearts F.C (video) (29.06.2013)

Ve vyprávění o fotbalovém dění ve skotské metropoli jsme se v pěti dílech postupně prodrali od kořenů náboženské nevraživosti v šestnáctém století až po současné moderní fotbalové velkokluby přelomu tisíciletí. Náš seriál zakončíme v příštím čísle závěrečným shrnutím a pohledem na dnešní situaci, kdy v globalizujícím se světě již náboženské rozdíly nehrají tak zásadní roli.

POVÁLEČNÝ VÝVOJ

Roky po Druhé světové válce byly také poznamenány nepokoji spojenými s fotbalem. Odborník na skotský fotbal H.F.Moorhouse píše: „Významné výbuchy fotbalového násilí (téměř všechny na zápasech mezi Celtic a Rangers) se odehrály v letech 1941, 1946, 1949, 1952, 1953, 1955, 1957, 1958 a dále v 60. letech. Násilí zahrnovalo rvačky, házení lahvemi a invaze na hrací plochu, dále pak samozřejmě rituální zpěvy, obscénnosti a urážky."

SEKTÁŘSKÉ FOTBALOVÉ NÁSILÍ MEZI SVĚTOVÝMI VÁLKAMI
Fotbalové násilí ve Skotsku začalo mít náboženský a národnostní charakter až v meziválečném období. Až tehdy se v plné míře projevila nevraživost mezi "domácími", převážně protestantskými Skoty a potomky katolických Irů, kteří se v Glasgowě usadili ve druhé polovině 19. století. Nenávist mezi fans Rangers a Celticu dostala nový rozměr, který ve své podstatě se samotným fotbalem vůbec nesouvisel.

FOTBALOVÁ VÝTRŽNOST V GLASGOWĚ 1909
Výtržnosti fans doprovázejí zápasy mezi Celtikem a Rangers od samotného počátku glasgowského derby. Tento fakt není vůbec překvapující, když si uvědomíme, jak hluboké rozdíly panovaly mezi příznivci obou klubů nejen na poli fotbalovém, ale hlavně v každodenním životě, ve vnímání světa, v náboženském vyznání, atd. (jak už zaznělo v prvním díle - viz související články).
V tomto kontextu je ovšem zajímavé, že incidenty obou táborů fans z přelomu 19. a 20. století nebyly nijak zvlášť nábožensky motivované, ale spíše vznikaly následkem přemíry alkoholu, tlačenic v ochozech nebo prosté rivality mezi fans.

„Vůbec jsem si nedokázal představit jak intenzívní jsou v Glasgow postoje... Byl jsem šokován z toho, jak je nenávist mezi Celticem a Rangers obrovská a jak je každodenní. Je těžké to překonat."             (tehdejší trenér Celtiku Liam Brady pro list The Guardian v roce 1992)


„Zabilo by mě, kdybych nešel na zápas. Celtic pro mě není jen fotbalový klub, ale je mou identitou."                             (devatenáctiletý fan Celtiku)


Drtivá většina z vás ví, že intenzívní nenávist a vyhrocené emoce mezi fans Celtiku a Rangers patří již více než jedno století k charakteristickým znakům glasgowského derby. (Toto derby se však zřejmě několik let nesehraje, protože klub Rangers díky dluhům přes 21 miliónů liber padl v roce 2012 do 4. skotské ligy). S touto rivalitou se ztotožňují nejen hooligans, ale až na výjimky všichni fans obou klubů. Není to však nenávist  slepá či bezdůvodná, příznivci Celtiku a Rangers si velmi dobře uvědomují důvody, proč své protivníky nemohou vystát.

chuligáni Rangers a Chelsea na Old Firm derby v roce 2008 Jedno z nejslavnější fotbalových derby na světě. Toto derby má přezdívku "The Old Firm" a hrálo se prvně 28.května 1888. Teorie, proč se toto derby nazývá právě "The Old Firm" jsou dvě. První je, že místní noviny v roce 1888 psaly, že hráči obou týmů vyběhli na trávník, jako by byli staří přátelé z podniku (old firm friends). Jiná teorie tvrdí, že přezdívka přišla až ve 20. století, a souvisí s tím, že na sebe narazily dvě známé a zavedené firmy - tedy Celtic Glasgow a Rangers (zajímavostí je, že Rangers nemají ve svém oficiálním názvu klubu slovo "Glasgow", i když se velmi často jako "Glasgow Rangers" v médiích označují).

Additional information