I přes bojkot hlavních skupin Steaui a moderní Arénu Nationala, se derby Bukurešti neslo ve skvělé atmosféře. Byli jsme u toho.

Kotel Dinama

Kotel Dinama

Kotel Dinama

Kotel Dinama

Kotel Dinama

 

Zápasy mezi Dinamem (klubové barvy červeno-bílé) a Steauou (červeno-modré) se v Rumunsku nazývají "Eternul derbi" (Věčné derby) nebo "Marele derbi" (Velké derby). Jedná se největší rumunské derby, kdy proti sobě hrají dva nejpopulárnější kluby. Mnohem populárnější v celém Rumunsku je Steaua. Její popularita je až drtivá. Ale ani Steaua už není Steaua, ale FCSB. V prosinci 2016 se opět rozhořel boj mezi ministerstvem obrany a majitelem Steauy Becalim. Soud dal státu za pravdu, že Becali už dvanáct let neoprávněně užívá název, barvy i znak klubu. Zároveň jej ministerstvo hodlá zažalovat o 40 milionů eur kvůli dlouholetému neoprávněnému užívání ochranné známky. Klub se chce odvolat k Nejvyššímu soudu. Majitel Steauy prohlásil, že v případě prohry a povinnosti zaplatit požadovanou částku, vyhlásí klub bankrot a bude hrát v nejnižší rumunské soutěži pod názvem FC Sports Becali. A tak než se situace vyjasní, klub vystupuje pod akronymem FCSB. Steaua má po Dinamu ještě druhého rivala, a tím je Rapid Bukurešť. Ten však v roce 2016 zbankrotoval a padl do 5.ligy, nyní se pomalu hrabe nahoru a působí aktuálně ve 4.lize.

Derby mezi Dinamem a Steauou je vždy třaskavé. A fanoušsi obou klubů si nic nedarují. Husarský kousek se povedl fanouškům Dinama v srpnu 2016. Steaua hostila na svém stadionu ve 4. předkole Ligy mistrů anglický velkoklub Manchester City a majitel domácích Gigi Becali nechal připravit choreografii připomínající 20leté výročí od triumfu v PMEZ 1985/86. Na její přípravu klub sháněl dobrovolníky, kteří by pomohli roznosit kartony po tribuně a "choreo" tak zrealizovat. Toho dokonale využili právě fanoušci Dinama, kteří se přihlásili a přichystané kartony vyměnili za své vlastní. Když je diváci před zahájením utkání zvedli nad hlavu, přes celou tribunu se objevil nápis „Doar Dinamo București“ (Jedině Dinamo București)

Additional information