Až do počátku 90.let bylo Dánsko známé svými roligans, kteří podporovali a stále podporují dánský národní tým na mezinárodní scéně. Dánští roligans – jak byli v roce 1985 pojmenováni, jsou známí svým nenásilným chováním. Značí je výrazné červené a bílé uniformní oblečení, patří k tomu i malování na obličej a nějaká bláznivá pokrývka hlavy. Přesto, že roligans vypijí velké množství piva, neprovokují a nebývají násilní. Když se v Dánsku v roce 1991 tvořila Super Liga, dostavily se velké změny, které se dotkly i fanouškovské kultury. Nejprve však přiteklo do dánského fotbalu velké množství peněz, což u mnoho klubů vedlo k rychle se rozrůstající fanouškovské základně. Kluby začaly vytvářet oficiální fankluby, na co slyšeli nejvíce angažovaní fans.
Dánská fanouškovská kultura kopírovala od velkých zahraničních klubů kde co, počínaje nošením klubových šál, dresů, zpívání hanlivých skandovaček proti soupeři a proti fans hostů až po rytmický potlesk a používání bubnů, u čehož se inspirovali fans scénou z Jižní Ameriky

Během 90. let se někteří fans z tvrdého jádra, kteří se začali podobat chuligánům, obrátili zády k oficiálním fanklubům. Nechtěli se podílet na komerčním způsobu vedení fanclubů. Výsledkem bylo, že se vytvořily menší frakce v kotli, kdy každá měla na věci jiný názor, a skupiny budoucích dánských hools stály proti fanclubákům. Hooligans se začali více věnovat jiným aktivitám a začali se více vzdalovat od fanouškovského povzbuzování. V těchto 90. letech začínalo mít dánské chuligánství zřetelnější podobu.

Dánská chuligánská historie poměrně krátká. Dánské chuligánství je rozdrobeno do mnoha frakcí. Některé fanouškovské skupiny byly často dánskými médii označovány za chuligánské, i když v jejich řadách působilo jen mizivé procento skutečných hools, zatímco jiné násilné skupiny oficiálně popíraly a popírají, že mají cokoliv společného s násilím, a to i přesto, že jádra těchto skupin měly mezi svými členy většinu lidí, kteří byli za rvačky na fotbale odsouzeni.

Mezi nejvýznamnější chuligánské skupiny - nebo chcete-li „firmy“ - patří chuligáni, kteří jsou spojeni s největšími fotbalovými kluby, jako je FC Kodaň, Brondby IF, či Aarhus GF. Mezi nejznámější patří Copenhagen Casuals z FC Kodaň a South Side United z Brondby. U většiny toho největšího, co tvoří dánskou chuligánskou historii, alespoň jedna z těchto skupin nechyběla. Ale i relativně malé kluby, jako je například klub Lyngby, mají také své hools. Stejně tak své hools mají i kluby Odense či Aalborg či FC Frem. Kolik je v Dánsku chuligánů se dá špatně odhadnout. Oficiálně se uvádí, že v Dánsku je okolo 300 hooligans tvrdého jádra, které doplňují občas aktivní sympatizanti.

South Side United (SSU), které působí při Brondby IF vzniklo v roce 1992. Tato skupina měla z počátku jen jednoho úhlavního nepřítele – a to chuligánskou skupinu White Pride z klubu Aarhus. Po té, co tato skupina ztrácela aktivitu, zaměřili se South Side United na casuals z FC Kodaň. South Side United má cca 40 základních členů, a navíc velké množství sympatizantů, kteří je doplňují. Na zajímavé zápasy dokáže South Side United poskládat až 100 lidí. Podskupinu South Side United tvoří mládežnická skupina Blue Front, kterých je 20-40 ve věku 18 až 23 let. Někteří členové Blue Front jsou známí svými extrémně pravicovými názory.
Při Brondby působí i hools z Yellow Blue Crew.

Blue Front


Copenhagen Casuals (můžete se setkat se zkratkou CC), jsou přidruženi ke klubu FC Kodaň. Jejich vznik se datuje do poloviny 90.let, kdy se jmenovali Copenhagen Ultras. Někteří členové této skupiny jsou ultrapravičáci. Copenhagen Casuals mohou zmobilizovat až 150 lidí, byť jejich tvrdé jádro má zhruba 50 lidí. Mládežníci Copenhagen Casuals si říkají Young Boys. Tato frakce byla založena v roce 2003 a má zhruba 20 lidí. Další hools skupinou při FC Kodaň je Urban Crew, kteří vznikli taktéž v roce 2003. Tato skupina oficiálně (na webu) tvrdí, že není chuligánská a že má za cíl tvořit na utkáních dobrou atmosféru, ale dánská policie ji označuje za ryze chuligánskou a popírá tato tvrzení.

Urban Crew


White Pride – chuligáni působící při klubu Aarhus GF. Založena byla v roce 1994 pod názvem Ultra White Pride. Skupinu, jak už název napovídá, tvoří ultrapravičáci. Ovšem název souvisí i s bílými klubovými dresy klubu Aarhus. Skupinu tvoří zhruba 25 členů tvrdého jádra, ke kterým se přidává dle důležitosti zápasu až 20 dalších lidí. Skupina se však v průběhu let stala velmi málo aktivní, byť v minulosti spolupracovala i se skupinou AK81, což je podskupina motorkářských Hells Angels. Členové White Pride také spolupracovali s dánskými NS z Dansk Front.

Blue Army působí při Lyngby FC a takto se jmenoval i původní název fanklubu Lyngby. Skupinu tvoří zhruba 50 lidí. Opět se jedná o ultrapravičáky, kteří se nejvíce nenávidí s FC Kodaň.

AaB Ultras působí při FC Aalborg. Je jich zhruba 60. Také mají mládežnickou skupinu Aalborg Casual Youth, kterou tvoří mladí ve věku 15-21 let, kteří jsou známí násilnostmi při zápasech AaB.

Odense Casuals se pohybují při klubu Odense FC. Před pár lety skupina oznámila rozpad, ale lidé z této skupiny jsou stále aktivní chuligáni, kteří si teď říkají Island Boys. Jejich počet je zhruba 40 lidí.

Odense


Dalšími chuligánské gangy, které v Dánsku působí jsou Horsens Casuals (z klubu AC Horsens), Esbjerg Supras (z Esbjerg fB), HIK Hooligans (HIK), Green City Casuals (Næstved Boldklub) či Dynamo Nord (FC Nordsjælland).

Jako jedna z největších výtržností v Dánsku se považuje utkání z 23. září 1994. Je to den, kdy se začalo o chuligánství v Dánsku mluvit. Ten den na sebe narazily kluby Brondby a FC Kodaň. Při cestě na stadion po sobě házely stovky fans ohně i láhve. Byla poničena jízdní kola a auta, rozbity byly i autobusy MHD. Na stadionu pak nepokoje eskalovaly. Bylo rozbito nebo spáleno na 200 sedaček, na WC rozbita umyvadla a pisoáry, rozbity byly i kiosky s občerstvením. Pak se násilí opět přesunulo do ulic, kde byla láhvemi a dlažebními kostkami zasypána policie od řádících fans. Škody se vyšplhaly přes 4 miliony kč, několik lidí bylo zraněno a zatčených bylo 30.

Tuto událost pak 19. září 2010 překonal zápas mezi FC Kodaň a Brondby IF. Nepokoje po zápase mezi oběma tábory fans byly posouzeny jako nejdivočejší v celé dánské fotbalové historii. Bilance těchto nepokojů byla: 58 zraněných, 38 zatčených a 478 zničených či spálených sedaček. Rozbity byly i toalety. Výtržnosti páchalo více jak dvě stovky lidí a škoda přesáhla 2 miliony kč. Klub Brondby IF odešel s historicky největší pokutou od svazu ve výši 700.000 kč.

Z letošního roku stojí za zmínku zápas mezi AaB a FC Kodaň, který se hrál 4. března 2012 v Aalborgu. Zápas byl čtyřikrát přerušen, třikrát z důvodu odpalování ohňů v sektoru fans FC Kodaň. Jednou pak kvůli vniknutí domácího fanouška na hrací plochu.

Additional information