Ve čtvrtek do Plzně na odvetu zápasu Evropské ligy zavítá klub SSC Neapol i se svými fans a ultras, a tak by bylo na místě trochu hosty představit. Klub SSC Neapol je u Italů čtvrtý nejpopulárnější klub.

Organizovaná podpora klubu se v Neapoli datuje do 60. let. V roce 1972 bylo založen Commando Ultras Curva B, o kterém pojednává profil z Football Factory vydaný v roce 2002 a můžete si její historii přečíst níže. Nutno podotknout, že už při vydání profilu ve FF byla tato skupina v útlumu. Už na konci 90.let minulého století ji opustil její zakladatel Gennaro Montuori řečený "Palummella". Prý snad kvůli smrti svého bratra odešel tento matador z ultras scény a legendární Commando Ultras Curva B (zkráceně CUCB) se rozpadlo včetně menších přidružených skupin.

A tak v současnosti jsou hlavními skupinami na stadionu San Paolo v oblouku "Curva B" skupina Fedayn a Ultras Napoli. Skupina Fedyan byla založená v roce 1979 a měla podobný náhled na podporu klubu jako CUCB. V minulosti bylo  několik pokusů sloučit ji s CUCB. Tyto snahy však nevyšly. Ultras Napoli pak tvořili ti fans, kteří se neshodli na filosofii členů Commando Ultras Curva B.


Z chuligánského hlediska je zajímavější sešlost, která je k vidění na "Curva A". Zde se nachází skupiny: Mastiffs (založení v roce 1991), Vecchi Lions, Teste Matte (kterou tvoří fanoušci ze čtvrti Spagnoli), Sud, Bronx, Brigata Carolina, Rione Sanità, Fossato Flegreo. Tyto skupiny jsou ty nejnásilnější, co může SSC Neapol nabídnout a měly velmi špatné vztahy se skupinami z "Curva B", které byly o dost mírnější.


Družbu mají fans Neapole s fanoušky z Janova. To je jedna z nejstarších družeb v italském fotbale a datuje se od 16.května 1982. Další přátelství mají fans Neapole s fans Ancony, Palerma a Catanie. Ze zahraničí jsou dobré vztahy s několika skupinami fans z rumunského klubu Universitatea Craiova.


Neapol nesnáší týmy ze severní Itálie. Historicky nejdelší nenávist je s Veronou; nepřátelství s Interem, Juventusem a AC Milan se zrodilo až v druhé polovině osmdesátých let. Co se týká klubů z hlavního města Říma, tak s Laziem je nenávist od 80. let. S AS Řím je historie vztahů složitější, dříve měli fanoušci Neapole a AS Řím družbu. Ta skončila v zápase AS Řím - SSC Neapol 25.10.1987 kdy konec družby spustilo urážlivé gesto hráče Neapole Salvatore Bagniho směrem ke kotli AS.


Neapolští se také nemusí se Sampdorii, Regginou, Atalantou, Avellinem, Bari, Boloňou, Bresií, Cagliari, Lecce, Salernem, Udinese. Drobnější nenávist je s Foggii, Perugii, Pisou, Pistoiou, Ternanou a Vicenzou.

V posledních letech na sebe fans Neapole upozornili několika výtržnostmi. Nejlépe o tom vypovídají zákazy vycestovat na utkání. V sezóně 2007/2008 dostali zákaz vycestovat ven 9x; v sezóně 2008/2009 pak za incidenty na neapolském hlavním nádraží a na Olympijském stadionu v Římě pak zázak vycestovat ven na celou sezónu.

 

(Logo skupiny SSC Neapol Fedayn s jejich proslulou zkratkou E.A.M. (Estranei Alla Massa), která říká, co čeká "cizince na stadionu". Ostatně pobodání hostujících fans je v Neapoli častým úkazem, jak dosvědčuje dvojice pobodaných fans z AIK vloni v září či pořezaný fanda Plzně z minulého týdne.)

 


Zde již slíbený profil CUCB z Football Factory č.15, který vyšel v roce 2002:

Commando Ultra Curva B — SSC Napoli
Nejen pizza, krásné pobřeží a ženy či hudba proslavily město pod Vesuvem. Byli to také drobní kapesní zloději, velká a mocná mafie a v neposlední řadě také blázniví až šílení lidé. Rozhněvat lidi s touto extrémní temperamentností znamená nechat vybouchnout sopku. Právě takoví lidé navštěvují i fotbalové zápasy místního SSC Napoli. Tento klub je pro město a jeho obyvatelé jeho neodmyslitelnou součástí, které mají pevné kořeny.
Na úvod se musíme zmínit o jednom fanatikovi SSC Gennaro Montuorim, známý také jako Palumella. Jeho příběh, stejně jako příběh fans z pod Vesuvu začíná v sezóně 1972/73, kdy se v „Curve B" začaly hemžit nové tváře a vypadalo to, jako by všichni zrovna narukovali na vojnu. Tito všichni lidi tam přišli, aby se přičinili o lepší časy SSCN a hned na úvod bylo rozhodnuto, že budou vystupovat a působit jako konkrétní skupina pod názvem „Ultras". „Montuorovci" se po krátké době sjednotili s ostatními skupinami lidi, i z „Curvy A (Commandos) a nazvali se „Commando Ultra" a zanedlouho název upravili na nynější „Commando Ultra Curva
B". Na rozdíl od menších skupin působících na horní tribuně se „CUCB" příliš nezajímali o politické ani jiné sociální zařazení svých členů ve společnosti. Členem prosté mohl byt kdokoliv, kdo chtěl něco udělat pro svůj klub. Tímto přístupem Si za krátkou dobu získali mnohé sympatie a znásobili tak svůj počet. Zvýšili tím samozřejmě i svou sílu a jméno skupiny, která mohla konkurovat takovým fans jako měli AS Roma, AC Milan či Sampdoria, kteří v té době tvořili italskou špičku.
Síla fans SSC rostla i v osmdesátých letech a vznikaly í nové skupiny jako „Ultra Napoli South Boys" a „Napoli Alta Tensione" a v devadesátých se objevují „Seguaci" a „Blue Condors". Vraťme se však do roku 1979, kdy došlo k tragické události, která ovlivnila celou italskou scénu. Paparelli, příznivec římského Lazia byl zasažen raketou do hlavy a svým zraněním podlehl. Po incidentu byly v celé Itálii zakázány věšet či jinak propagovat slovo Ultras. Také v Neapoli se skupina přejmenovala na „Sostenitori Azzurri".
Čas plynul a do podvědomí každého se dostával hráč jménem Diego Armando Maradona, který přinesl městu i klubu nevídané zlaté časy, na které každý rád vzpomíná. Vždyť V tomto období sklízel klub úspěch za úspěchem a tribuny místního stadiónu „San Paolo" byly pravidelně přeplněné. Právě v této době vznikly legendární chorály, které dnes zná celá Evropa. Po dvou titulech bylo celé město bílo — modré a v oknech visely vlajky klubu. Byl to i zlatý důl pro prodejce suvenýrů, kteří nabízeli např. v malých flaštičkách „Slzy Silvia Berlusconiho", jehož milánskému AC titul vyfoukli. Po Maradonově odchodu přišel výkonnostní útlum a úpadek, ale úroveň fans SSC se příliš nezměnila. I dnes patří do absolutní špičky a momentálně má CUCB zhruba 7.000 aktivních členů, kteří vedle nekonečného supportu vyprodukovali mnoho kvalitních a krásných choreografii. Montuori k tornu říká: „Cítíme se jako jedná rodina, jako správná skupina lidí s výbornou organizací. Máme vlastní počítače, faxy, sekretářky a mezi naše členy patří i právníci či doktoři. Jsme členy „Associazione Napoli Club" a v místní televizi máme vlastní relaci, kde jsou našimi hosty hráči, novináři nebo jiné zajímavé osobnosti. Kromě toho vydáváme ve dvaceti tisícovém nákladu i svůj barevný měsíčník „Ultr Azzurro" a blízké době vyjde také kniha o historii fans z Curvy B". Montuori, který má čtyři děti (jeden se jmenuje podle jeho dobrého přítele Maradony Diego) je obchodník s hodinami, redaktorem UltrAzzurro a moderátorem televizní relace „Jedna hodina v Curve B". Měl své role také ve dvou filmech o fanoušcích, z nichž jeden byl „Synové z Curvy B. Je proto velmi známy a má přátelé v nejvyšších kruzích tamní společnosti.
Díky těmto aktivitám jej jedni uznávají a jiní zatracují. To i v samotné „Curve 13" a odporují mu i členové skupiny „Fedayn" a ostatní z druhého oblouku stadionu „Curvy A". Podle nich, to co dělá a jeho postoje a ambice již nemá nic společného se životním stylem a mentalitou Ultras. Připomíná to spíše nějakou akciovou společnost, jako tomu je u tzv. nejvěrnějších fans Lazia, kteří pod jménem skupiny dělají pouze byznys pro sebe. Na druhou stranu třeba připomenout, že Montuori se organizačně podílel na více než pěti stovkách choreografií, zorganizoval mnohé jiné akce, stál při skupině v dobrém i zlém. Stále má drtivou většinu zastánců a proto byl opět zvolen za šéfa CUCB. I ve 43 letech tento fanatik pokračuje ve své práci.
Jak jsme již poznamenali, fans SSCN nejsou pouze ti z „Curvy B", ale také z druhé strany, z „Curvy A" a ostatních menších skupin, které jsou roztroušeny po celém stadionu. Značné podpoře se hráči těší i na výjezdech, zvláště když mnoho jižanů žije i na severu, takže i zde bývá sektor hostí často piný. Mají i velmi dobré chuligány, kteří se často projevují velice důrazným způsobem. Neapolští se přátelí s fans FC Genoa a US Palermo a staršího data jsou přátelství s příznivci Ancona Calcio a Empoli FC. Určité sympatie projevují i vůči fanatikům AC Perugia. Největšími nepřáteli jsou fans ze severu Italie, hlavně AC Milan, Hellas Verona, Atalanta Bergamo, Juventus FC nebo také AS Roma.
Nynější skupiny: Commnando Ultra Curva B, Fedayn, Ultra Napoli, Teste Matte, Mastifis, Blue Lions.

Autor článku z FF 15: Loky (Bulldogs 95 Nitra)

 

 

Související články:

Historická fota: Itálie: AS Avellino - SSC Neapol (20.9.2003) : http://www.hooligans.cz/multimedia/histphoto/1387-historicka-fota-italie-as-avellino-ssc-neapol-20-9-2003-35-fotek

Politická orientace italských ultras skupin: http://www.hooligans.cz/reports/foreign/58-ita/1154-prehled-italskych-ultras-skupin-a-jejich-politicka-orientace

Výjezd Neapole na AS Řím a výtržnosti (2007): http://www.hooligans.cz/reports/czech/383-italie-chuligani-zranili-v-neapoli-zamestnance-zeleznice-prevzato-z-fotbal-sport-cz

Additional information