Léto a s ním i čas dovolených je tady. Jako každý rok, také letos se chystá mnoho Čechů na dovolenou do své oblíbené destinace k Jaderskému moři. Podívejme se proto, co zajímavého mimo zmrzliny a rakije Chorvatsko nabízí. Fotbal samozřejmě. S pěkně divokými fans, jak již bývá na Balkáně zvykem.

 

DINAMO ZAGREB

Skupina: Bad Blue Boys (BBB)

Rok založení: 1986

Největší rival: Hajduk Split, NK Rijeka

Počty v kotli: 6.000

                Jedna z nejznámějších ultras skupin v Evropě. Poprvé se výrazněji představili světu v roce 1990 během zápasu s Crvenou Zvezdou Beograd, který skončil ohromnou rvačkou na tribunách i na hřišti. Říká se, že tento okamžik byl začátkem občanské války v Jugoslávii, během níž mnoho lidí z BBB válčilo za svou zemi. Po válce tehdejší chorvatský prezident Franjo Tudjman nechal změnit název klubu na Croatia, proti čemuž BBB protestovali bojkotem, ale bezvýsledně. Teprve v roce 2000, po smrti prezidenta, se klub navrátil k původnímu názvu Dinamo, což tvrdé jádro přimělo k návratu na severní tribunu. Rok 2010 přinesl další protest BBB. Tentokrát byl na vině konflikt s tehdejším viceprezidentem klubu Zdravkem Mamicem. Tribuna obývaná aktivními fanoušky Dinama opět na několik let zela prázdnotou. Naštěstí v roce 2016 ukončili BBB svůj protest, díky čemuž stadion Maksimir opět začíná ožívat.

             

 

 

HAJDUK SPLIT

Skupina: Torcida

Rok založení: 1950

Největší rival: Dinamo Zagreb, NK Rijeka

Počty v kotli: 10.000

                Nejstarší ultras skupina v Evropě, známá stejně jako jejich největší rival ze Záhřebu. Tento klub ze Splitu je opravdovou pýchou zdejších obyvatel, stejně jako obyvatel zbytku Dalmácie. Veškeré dění se točí kolem něho. 100 leté výročí založení klubu bylo náležitě oslaveno v celém regionu, což výmluvně ukázalo, jak důležitou roli hraje Hajduk v životech tamních lidí, a kolik má podporovatelů. Také fanoušci Hajduku byli tehdy, stejně jako BBB, silně zaangažovaní ve válce o nezávislost Chorvatska. Během onoho konfliktu přišlo o život 27 členů Torcidy, jejichž památku nyní připomíná pamětní tabule umístěná na severní tribuně Poljud stadionu.

              

 

 

NK RIJEKA

Skupina: Armada

Rok založení: 1987

Největší rival: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, NK Osijek

Počty v kotli: 1.500 – 2.000

                Třetí největší síla chorvatské fanouškovské scény. Do povědomí se také dostali mimo jiné svými okázalými graffiti, které zdobí prakticky celé město. Jejich největším rivalem je banda ze Splitu. Vzájemná utkání jsou nazývána Jadranským derby. Armada Rijeka dokáže na domácích zápasech poskládat velmi početný sektor a prezentovat se zajímavými choreografiemi. Výjezdy zaostávají za potenciálem skupiny, tak zajímavé v jejich podání bohužel nejsou, což platí i o venkovních utkání ve Splitu, i když v minulé sezóně došlo k velké mobilizaci a byl zorganizován nejpočetnější výjezd Armady na stadion Poljud za posledních několik let. Snad tato laťka zůstane udržená i v budoucnu. Jejich legendární stadion Kantrida, ležící přímo nad mořem, momentálně prochází rekonstrukcí.

             

 

 

NK ZADAR

Skupina: Tornado Zadar

Rok založení: 1965

Největší rival: Dinamo Zagreb, HNK Sibenik

Počty v kotli: 100 – 600

                Vedle Torcidy, se kterou mají dobré vztahy, jedna z nejstarších ultras skupin v Chorvatsku. Obecně vzato skupina nyní podporuje pouze basketbalový tým KK Zadar, a to z důvodu konfliktu s vedením fotbalového družstva, které díky své neschopnosti dokázalo klub dostat během dvou let až do III. ligy.

             

 

 

NK OSIJEK

Skupina: Kohorta

Rok založení: 1988

Největší rival: Cibalia Vinkovci, Dinamo Zagreb, Hajduk Split

Počty v kotli: 300 – 600

                Solidní skupina ze Slavonie – regionu na východě Chorvatska – sídlící na východní tribuně stadionu Gradski Vrt. Jejich místním rivalem je banda “Ultras“ z nedalekého města Vinkovci. Kohorta na počátku 21. století prošla vážnou krizí. Po převzetí organizace mladší generací postupně došlo k obrození skupiny.

            

 

 

CIBALIA VINKOVCI

Skupina: ULTRAS

Rok založení: 1982

Největší rival: NK Osijek, Dinamo Zagreb, Hajduk Split

Počty v kotli: 50 – 500

                Díky svému silnému nacionalismu je skupina ostatními chorvatskými bandami velmi respektována. Mnoho členů Ultras Vinkovci zemřelo v jugoslávské válce, především v bitvě o Vukovar. Tyto fanoušky pak připomíná pamětní deska umístěná na západní tribuně stadionu Cibalia. Jejich největším rivalem je Kohorta Osijek, se kterými bojují o nadvládu v Slavonii.

            

 

 

ISTRA PULA

Skupina: Demoni Pula

Rok založení: 1992

Největší rival: NK Rijeka, Dinamo Zagreb

Počty v kotli: 50 – 250

                Skupina z poloostrova Istrie nepodporuje pouze fotbalisty místní Istry, nýbrž také basketbalové družstvo KK Pula. Mají dobré vztahy s Kohortou Osijek, ačkoliv se nedá hovořit o družbě v pravém slova smyslu. Největší nenávist cítí k Armada Rijeka, takže se Demoni nejvíce mobilizují právě na vzájemné zápasy s NK Rijekou.

            

 

NK ZAGREB

Skupina: White Angels Zagreb

Rok založení: 1989

Největší rival: všechny skupiny z Chorvatska

Počty v kotli: 20 – 50

                Levicová skupina, disponující ve svých řadách jedinci z chorvatské Antify a anarchisty. White Angels Zagreb je jedinou takovou skupinou v celé bývalé Jugoslávii. Právě z tohoto důvodu nemají v Záhřebu ani jinde vůbec jednoduchý život. V hlavním městě jsou prakticky neviditelní, Dinamo je napadá prakticky kdykoliv se naskytne příležitost. Na zápasy již nechodí, neboť prezident klubu, se kterým měli vzájemné problémy, na ně pravidelně najímal WP Skinheady. Z toho důvodu si Angels založili svůj klub pod názvem NK Zagreb 041, na jehož zápasech se realizují.

               

 

RNK SPLIT

Skupina: Crveni Davoli

Rok založení: 1961

Největší rival: HNK Sibenik

Počty v kotli: 20 – 100

                Jedna z nejslabších skupin v Chorvatsku – nepočetná a složená z velmi mladých osob. Ve srovnání s Torcidou vážně nemají moc šancí prosadit se. Snaží se ale, jak jen to je možné. Říká se, že skupina Crveni Davoli je po Torcidě druhá nejstarší v celém Chorvatsku. Je to však diskutabilní, protože rok založení 1961 udávají de facto jen zainteresovaní členové grupy. Všichni ostatní v Chorvatsku uznávají za druhou nejstarší ultras skupinu v kraji Tornado Zadar. Na výjezdy prakticky nejezdí.

               

 

 

HNK SIBENIK

Skupina: Funcuti

Rok založení: 1983

Největší rival: NK Zadar, Hajduk Split

Počty v kotli: 200

                Skupina ze severu Dalmácie, kde prim hraje Torcida. Na to ale, že prakticky celý region stojí za Hajdukem, mají se Funcuti docela dobře. Je zajímavé, že poslední dobou se skupina prezentuje lépe na basketbalových zápasech KK Sibenik, než na fotbalových HNK. Hlavním důvodem je to, že klub působí ve 2. lize, kde není příležitostí, s kým se na tribunách měřit. Vloni byli blízko postupu do nejvyšší soutěže, ale nezvládli baráž. Bylo by fajn vidět je v utkání s Hajdukem.

              

 

INTER ZAPREŠIĆ

Skupina: Divlje Svinje

Rok založení: 1990

Největší rival: Dinamo Zagreb, Istra Pula

Počty v kotli: 50 – 150

                Skupina pochází z městečka ležícího, dalo by se říci, na předměstí Záhřebu. Po dvojitém sestupu z ligy nastalo velmi dlouhé období krize, které téměř znamenalo zánik skupiny. Po několika letech se ale grupa znovu zkonsolidovala a postupem času se prezentuje stále lépe a lépe.

              

 

 

HAJDUK VELA LUKA

Skupina: Torcida

Rok založení: ---

Největší rival: BSK Zmaj Blato

Počty v kotli: 20 – 50

                Skupina z ostrova Korčula, podporující mimo svého lokálního klubu i Hajduk Split. Jejich největším protivníkem je místní rival z klubu Blato, s nímž soupeří o nadvládu nad ostrovem.

               

 

 

BSK ZMAJ BLATO

Skupina: Red Dragons

Rok založení: 1989

Největší rival: Hajduk Vela Luka

Počty v kotli: 20 – 50

                Podobně jako jejich místní rival z Vela Luky, i fanoušci z Blata podporují také velkoklub ze Splitu. Především díky tomu se obě skupiny z ostrova navzájem nenapadají.

               

 

 

NK GRANIČAR ŽUPANJA

Skupina: Olimpijaci Županja

Rok založení: 1995

Největší rival: Cibalia Vinkovci, NK Osijek

Počty v kotli: 20 – 50

                Olimpijaci Županja je malá skupina z východní Slavonie. Jejich klub hraje ve IV. lize.

              

 

 

NK ORIJENT RIJEKA

Skupina: Red Fuckers

Rok založení: 1988

Největší rival: ---

Počty v kotli: 50

                Malá, ale svým barvám velmi oddaná skupina z Rijeky. Přestože jejich klub hraje až IV. nejvyšší soutěž, dokáží utvořit kotel na všech zápasech. Prezentují se skromnými, leč velmi hezkými choreografiemi. Nebojí se také pyrotechniky, kterou rádi používají.

              

 

 

VARTEKS VARAŽDIN

Skupina: White Stones

Rok založení: 1990

Největší rival: Dinamo Zagreb, Inter Zaprešić

Počty v kotli: 200

                Založení skupiny se datuje na počátek 21. století, kdy klub Varteks hrál velmi dobře. Dokonce se mu podařilo kvalifikoval se do evropských pohárů, fanoušci si tak stále více nacházeli cestu na Andelko Herjavec Stadion. Naneštěstí se klub po těch všech úspěchách dostal do finančních problémů, které vyústily v propad do IV. ligy, kde hraje dodnes. Fans se však od klubu neodvrátili a podporují ho jak při domácích utkání, tak na výjezdech.

               

 

 

Zdroj: To My Kibice Plus, Nr. 1 (55), jaro 2017

Additional information