Aktuální informace z 5.8.2009:
Fanoušci Hajduku Split dle faxu od UEFA (prohlédnout můžete zde a zde ) neměli zákaz vstupu na stadion v Žilině. Z tohoto faxu plyne, že trest pro Hajduk za výtržnosti v roce 2008 na hřišti maltského FC Birkirkara byl 30 tisíc Euro a že se klub Hajduk Split musí zdržet objednávání vstupenek pro své příznivce na nejbližší dvě utkání venku. Tedy nebyla pravda co řekl slovenský policejní prezident "Ultras Splitu dobre vedia, že boli na území cudzieho štátu neoprávnene. My sme to nevymysleli, bolo to rozhodnutie UEFA, ktorá im zakázala pohybovať sa vonku práve preto, lebo všade, kam prišli, rozbíjali štadióny a zariadenia. Oni sú si toho dobre vedomí."

článek z 2.8.2009:
Ve čtvrtek 30.7. při utkání třetího předkola Evropské ligy došlo v Žilině k brutálnímu zákroku policie proti fanouškům Hajduku Split, kterých zavítalo do Žiliny na šest stovek. Fanoušci Hajduku měli od UEFA zákaz vstupu na stadion na dvě svá venkovní utkání z loňska, a tak si slovenská policie myslela, že s takovými lidmi může jednat jak se jí zlíbí a jak je i zvyklá. Chorvatští fans se snažili chovat nenápadně a zajistili si vstupenky na hlavní tribunu, čímž chtěli obejít trest od UEFA. Slovenská policie celou dobu čekala na jakoukoliv záminku, jak proti nim zasáhnout.
Vše se začalo vyostřovat, když se fans Hajduku dozvěděli, že je policajti na stadion nepustí ani se svými lístky, koupenými mimo svůj sektor. Policajti zvolili taktiku, že Chorvatům nedovolí se ani přiblížit ke stadionu. Když se jedna skupina snažila dostat do blízkosti stadionu, byla brutálně zatlačená na železniční stanici, kde byli doslova zmasakrováni, postupně obklíčení a se zavázanýma rukama a v obklíčení ponecháni ležet na zemi dobrou hodinu, než byli postupně odváženi policajtama do okolních nemocnic. Odhadem se jednalo přibližně o skupinku 100 lidí, zbytku cca 500 Chorvatům se podařilo se rozptýlit. Pohled na Chorvaty, kteří prošli rukama policie byl žalostný - tržné rány na hlavě i na těle nejrůznější zranění a zlomeniny. (podle vyjádření fans Hajduku bylo přes sto zraněných, z toho10 těžce, ale mnoho z nich nešlo do nemocnice)
Podle vyjádření fans Hajduku tím ale vše neskončilo - i po zápase byli pronásledováni, zatýkáni a mláceni policajty. Někteří spoutání leželi na policejní stanici i 13 hodin a po propuštění jim byli vráceny jen pasy, osobní věci jako peníze, hodinky či mobily jim policie "zapomněla" vrátit.
Policie se schovává ve svých vyjádřeních za rozbité výlohy a útoky na policii, které budou zřejmě zase jako obvykle z větší části vymyšlené. Ostatně Chorvati už se spojili se svými právníky a budou po Slovenské policii žádat vysoké odškodné.

Additional information