close(x)

Pro bulharskou fanouškovskou scénu je typický horkokrevný balkánský styl. Bulharská scéna však není tak populární a respektovaná jako ta srbská, chorvatská či řecká. A Bulharsko není jen Levski a CSKA.
Bulharská fanouškovská scéna má své plusy i mínusy. Hlavním problémem jsou velmi nízké divácké návštěvy na zápasech. Například zápas evropského poháru dokáže do hlediště přitáhnout 20-35 tisíc fanoušků, ale následující zápas bulharské ligy stejného týmu navštíví zhruba jen 3000 diváků. Nicméně fanoušci CSKA Sofia dokáží připravit zajímavá ultras představení i pro tyto méně navštěvované utkání.

V poslední době jsou hlavním problémem bulharské scény policejní represe. Tento problém byl dobře vidět v průběhu derby Levski - CSKA na jaře 2011. Policejní složky donutily fanoušky opustit stadion a pak jich desítky pozatýkaly. Za měsíc došlo k další epizodě této války, kdy mnoho lidí dostalo zakázy a vysoké pokuty, zatímco mnozí zatčení byli v celách drženi 15-20 dní i přes nedostatek důkazů, že se do nepokojů zapojili. Zatím nám ale policie nezakazuje používání pyrotechniky. Ale chtějí znát přesný počet připraveného materiálu. A pokud někdo odpálí pyro bez jejich vědomí, tak je to považováno za trestný čin a může počítat s trestem - okamžitým finančním postihem, a později mu dojde i zákaz vstupu na fotbal. Bulharští fanoušci bojují za úplnou legalizaci pyrotechniky pomocí transparentů s hesly "Pyro není zločin", "Legalizace pyrotechniky" atd.

V Bulharsku neexistuje žádný speciální "fanouškovský zákon", jen zákon o bezpečnosti na sportovních utkáních. Nejsou tu žádné karty fanouška nebo odevzdávání seznamů registrovaných účastníků výjezdů, není tu nutnost ukazovat občanku při vstupu na stadion, rezervace vstupenek na výjezdy. Prostě se jen na výjezdu přijede na stadion a na pokladně koupí lístek. Obecně se tedy dá říct, že Bulharsko je zemí s velkou svobodou pro fanoušky. Co se týká politického zaměření fans, tak v Bulharsku jasně dominuje jen jedna ideologie na stadionech, a to krajně pravicová. Na bulharských stadionech nikdy nebyly žádné levicové či anarchistické fotbalové skupiny, i když je pravda, že keltské kříže a další podobné symboly jsou na stadionech vidět čím dál tím méně a mnoho skupin se definuje jako apolitické.


Bulhaři považují svou fans scénu za rychle se rozvíjející a perspektivní. V předchozích letech působily v Bulharsku jen 4 významné skupiny plus spousta místních fanklubů CSKA či Levski. Současná ultras scéna už ale funguje dobře i na tribunách dalších klubů, ve městech jako je Burgas, Loveč, Varna, Pernik a Stara Zagora.

Začněme od hlavního města. CSKA a Levski mají fanoušky po celém Bulharsku. Sofia je po fans stránce hodně promíchaná, přesto se obecně dá říct, že sever Sofie je více červený (CSKA) a jih většinou modrý (Levski).

Hlavní skupiny CSKA jsou Animals, Lulin Boys, Office Boys, USF (Ultras Separative Front - ultras skupina), Gordi ("Hrdí"), Torcida Plovdiv (fanklub z Plovdivu), Boys Vidin, Vratza CSKA Ultra Front, UCSH Samokov a Legion Pleven. Posledních pět jmenovaných jsou fankluby, které mají velký potenciál i dobré počty. Jeden z nejlepších fanclubů je z Varny, kde ale nejsou ti nejradikálnější fans organizováni v nějaké skupině. Teprve nedávno se některé skupiny rozhodly připojit do větší formace nazvané "Ofanziva". Zakládající skupiny Ofanzivy byly USF, Office Boys, 14, Legion of Pleven, Ultra Front Vratza, Red Bros (Sofia), Red Star (Cherven Bryag) a několik dalších nezávislých fanoušků.

 

Hlavní skupiny Levski jsou: Sofia West, South Division, Hadji Dimitar Boys (HD Boys), Ultra Varna a Torcida Kustendil. Nejlepší fankluby jsou právě z Varny, Plevenu a z Kustendilu. Oba kluby z hlavního města se ukazují na zápasech venku v dobrých počtech mezi 500-3500 fans. Což není až tak těžké, když oba velkokluby mají mnoho fanoušků po celé zemi, a to včetně přímořských měst, vzdálených několik set kilometrů od Sofie. Téměř ve všech bulharských městech (s vyjímkou Plovdivu) se fans CSKA a Levski mohou cítit jako doma. Nejzajímavější výjezdy pro oba tábory jsou Loveč, Burgas a Plovdiv. Bulharští fans cestují na výjezdy autobusy, vlakem či auty, ale pouze organizované autobusy jsou pod policejním doprovodem. Kvůli drahým letenkám létá z hlavního města k moři jen minimum lidí. Fankluby, které jsou roztroušeny po celém Bulharsku, cestují na výjezdy samostatně a bez jakéhokoliv doprovodu. CSKA se ukázali také v evropských soutěžích, a slušné počty byly v Římě (4000 fans) a ve Vídni (2500 fans). Levski cestuje také v dobrých počtech, například v Trnavě jich bylo před několika lety 2500. Rok 2011 byl pro oba tábory ze Sofie bohatý na kořist. V Bulharsku nejsou žádné typické družby (až na dvě vyjímky) a to vzhledem k faktu, že není příliš mnoho chuligánských gangů a fanoušci tak necítí potřebu vytvářet jakékoliv koalice s druhou stranou. Co je však na bulharské scéně poměrně běžné jsou mezinárodní přátelství. Fanoušci CSKA dobře vycházejí s fans Partizanu Bělehrad a Steaui Bukurešť, přesto jsou však jejich vztahy založeny na osobních kontaktech a není to nic oficiálního. Kluci z CSKA mají i některé dobré soukromé kontakty s fans z Brna a z CSKA Moskva. Kluci z Levski mají dobré vztahy s fans z Lazia a ze Spartaku Moskva.

 

V hlavním městě kromě dvou gigantů působí i další skupiny, jako jsou při Lokomotivu Sofia "Iron Brigades", "Union Ultras" a "Drinking Boys". Při Slavii Sofia působí skupiny Sofia Boys a La Vecchia Scuola. Fans Lokomotivu jsou lepší než Slavia Sofia.


V Plovdivu, druhém největším městě v zemi, je také velká rivalita mezi dvěma silnými kluby, Botevem a Lokomotivem. Potenciál obou firem se zakládá z 99% na místních klucích z Plovdivu. Tyto kluby mají jen několik fanklubů. Botev má silnou skupinu fanoušků, i když díky špatným rozhodnutím prezidenta klubu se klub dostal před dvěma lety do konkurzu, a díky tomu si prošel Botev i nižšími ligami. Nicméně se výborně prezentují v hledišti. Hlavní skupinou Botevu jsou skupiny "Ludata Banda", "Izgrev Boys", "Brigada Trakia" a "Bunta Sever". Fanoušci Botevu mají dobré vztahy se známou firmou "Super 3" z Aris Soluň. Fans Boteva jezdí ve velmi dobrých počtech. V Burgasu se jich například sešlo před dvěma lety okolo 3000, a to hrál Botev třetí ligu.


Fanoušci Lokomotivu, kterých je menší počet, jsou perfektně organizovaní a prezentují se velmi dobře. Tři hlavní skupiny jsou "Lauta Hools", "Napoletano Ultras Plovdiv" a "Gott mit uns". Mají dobré vztahy s fans Gorna Oriachowica, Beroe Stara Zagora a s italskou Neapolí (Italové dokonce vyvěsili transparent s blahopřáním k 15. výročí založení skupiny Napoletano Ultras Plovdiv"). Na zajímavé výjezdy, což jsou hlavně výjezdy do Sofie, cestuje s Lokomotivem okolo tisíce lidí.

Kromě této velké čtyřky, působí významná firma i při Litexu Loveč. Vypracovali se díky úspěchům z posledních let, kdy byl Litex několikrát Mistrem Bulharska, a sjednotili se pod hlavičkou "Ultras Loveč".

Beroe Stara Zagora má velkou skupinu fanatiků, jejichž hlavní gang je "Zara Boys". Fanoušci Beroe mají dobré vztahy s malou chuligánskou firmou Etar z Veliko Tarnovo. Malou, ale poměrně dobře organizovanou skupinu má i Minyor Pernik (skupiny Teva Boys, Iztok Boys a Hard Boys). Jejich hlavními nepřáteli jsou fans Levski, a každý zápas mezi těmito dvěma týmy je kvalitní ultras show, a občas se strhne i rvačka.

Ve Varně, což je velké pobřežní město (a je tu mnoho fans CSKA a Levski), jsou i místní kluby, jako je například Cherno More Varna (jejich firma se jmenuje Green Brats) a Spartak Varna, ale obě tyto skupiny nejsou příliš silné. Posledně jmenovaný klub před pár lety zkrachoval a potácí se v nižších ligách, což se odráží i na malém počtu fanoušků.

Další velké pobřežní město je Burgas, kde sídlí dva kluby: Neftochimik (Naftex) a Chernomorec. A i když hraje Nefochimik (Naftex) o ligu níže než Chernomorec, firma Naftexu "Green Fighter" je lepší než "Blue Sharks" z Chernomorce. Je ale potřeba uvést, že všechny jmenované kluby z Varny a Burgasu mají velmi málo fanoušků, kteří jezdí na výjezdy. Je to překvapivé k velikosti měst, kdy Varna má 312 tisíc obyvatel a Burgas okolo 250tisíc. Je to dáno asi tím, že po mnoho let byli tihle lidé zvyklí podporovat jen ty špičkové kluby ze Sofie.
Nakonec ještě můžeme zmínit, že malinké firmy jsou i u klubů Pirin Blagoevgrad, Botev Vratza, Veliko Tarnovo Etara či Ruse Danube. 


Autor: Svetlin, Piotr (z časopisu Saturdays Heroes 2012, zkráceno)

Additional information